Connect with us

DRUŠTVO

MINISTAR ZDRAVLJA

Šćekić naredio „lov“ na lažne diplome u zdravstvu

Šćekić je kazao da je nezakonito i nemoralno da u zdravstvu radi neko ko je srednju medicinsku školu završio za pola godine u Tutinu

Dragoslav Šćekić

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić za „Dan“ je kazao da je uputio nalog svim zdravstvenim ustanovama da im dostave informacije o dosijeima medicinskih radnika koji su se prekvalifikovali, sa podacima gdje su i kada završili srednju medicinsku školu ili fakultet, kako bi se utvrdilo ko ima lažne diplome.

Šćekić ističe da su „na skeneru“ prvo medicinski radnici koji su stekli diplome van Crne Gore, a onda će biti provjerene i isprave iz naše države do kojih su došli prekvalifikacijom.

Alternativa Crna Gora podnijela je prošlog mjeseca krivične prijave protiv 54 medicinska radnika u više ustanova u Pljevljima koji, prema njihovim podacima, imaju lažne diplome stečene u „školama“ u Tutinu i drugim gradovima regiona.

„Dao sam nalog prije nekoliko dana da sve zdravstvene ustanove dostave podatke o srednjem i višem medicinskom kadru koji se prekvalifikovao i koji je stekao diplome u državama regiona. Nakon toga ćemo ispitati i diplome koje su medicinski radnici stekli prekvalifikovanjem u Crnoj Gori, jer ne može neko za pola godine da stekne znanje da radi u ambulanti i pomaže pacijentima. Kada dobijemo potrebne informacije, obratićemo se Ministarstvu prosvjete kako bi i oni provjerili odakle su stigle i koje diplome su validne. Ovo je veliki problem za funkcionisanje našeg sistema, ako neko ko je završio tehničku školu, za pola godine dođe do diplome za medicinskog radnika. Zdravstvene ustanove su dužne da u dosijeima zasposlenih utvrde ko je, gdje i kako završio fakultet i srednju medicinsku školu, i tome ćemo se vrlo brzo na poseban način posvetiti. Mogu potpuno otvoreno da kažem da ne može da radi u zdravstvu neko ko završi srednju medicinsku školu za pola godine u Tutinu. To je nepropisno i nemoralno i nećemo takvu praksu dozvoliti u zdravstvenom sistemu“, kaže Šćekić.

Direktor Opšte bolnice iz Berana Milorad Magdelenić za „Dan“ je saopštio da će ispoštovati nalog ministarstva i ispitati diplome zaposlenog medicinskog kadra.

„Provjerićemo da li ima sumnjivih diploma u našoj ustanovi, ali smatram da imamo stručan kadar. Vjerujem da kod nas nema takvih diploma, ali ćemo ispoštovati sve zakonske procedure“, istakao je Magdelinić.

Alternativa Crna Gora je u prijavi Specijalnom državnom tužilaštvu navela da se sumnja da su prijavljeni medicinski radnici iz Pljevalja pribavili lažne diplome srednje škole u Tutinu u Srbiji, smjer medicinski tehničar, kao i drugih privatnih medicinskih škola iz Srbije i okruženja.

„Potom su takvu, sumnjamo lažnu ispravu, upotrijebili kao da je prava za zasnivanje radnog odnosa u medicinskim ustanovama, Domu starih i dječijem vrtiću. Sumnjamo da je navedeno krivično djelo učinjeno sa predumišljajem, iako su bili svjesni da je to djelo zabranjeno i da takva diploma nije proizvod stečenog znanja, već sumnjamo da su je pribavili uz određeni novčani iznos“, stoji u prijavi.

Najviše prijavljenih je, 36 lica, iz Opšte bolnice i Doma zdravlja u Pljevljima, 11 iz Doma starih i šest iz vrtića „Eko bajka“. U prijavi se navodi da postoji sumnja da se ovo krivično djelo sprovodi u produženom trajanju zbog činjenice da je većina prijavljenih na osnovu takvih isprava zasnovala radni odnos i da rade više godina. Iz Alternative tvrde i da nekoliko predsjednika opština takođe ima sumnjive diplome stečene mimo propisa.

Nedavno je Opšta bolnica u Nikšiću, gdje je pacijentu priključena krv namijenjena drugoj osobi, donijela odluku da se jedna medicinska sestra suspenduje i da se protiv nje pokrene postupak utvrđivanja odgovornosti. Druga, koja je bila angažovana po ugovoru o volonterskom radu, prošla je sa opomenom, uz preporuku da joj se volonterski ugovor ne produžava. Nedugo nakon toga u Domu zdravlja Nikšić suspendovana je medicinska sestra koja je pogrešnim špricem ubrizgala pacijentu insulin, koji je nakon toga pao u komu. Kontrole u oba slučaja naredilo je Ministarstvo zdravlja.

Pavićević: Obavićemo kontrolu, ništa nije isključeno

Direktor bolnice na Cetinju Vladimir Pavićević za „Dan“ navodi da do sada nije bilo indicija i sumnji da među zaposlenima imaju one sa lažnim diplomama.

„Apsolutno ćemo postupiti po zakonu i obaviti kontrolu koja se od nas traži. Ništa nije isključeno i očekujemo da se potvrdi da je naš medicinski kadar stekao znanje po zakonu. Naša ustanova funkcioniše bez problema, tako da sam sa tim zadovoljan“, kaže Pavićević.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Registrovan prvi slučaj malih boginja u Crnoj Gori kod malog djeteta

„Nevakcinisano dijete oboljelo od malih boginja, značajan rizik za masovnije obolijevanje“

Foto: Screenshot/IJZCG

Laboratorija Centra za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje Crne Gore registrovala je danas prvi slučaj obolijevanja od malih boginja kod djeteta uzrasta osam godina, koje nije vakcinisano, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).

Kako su kazali, ta pojava dolazi u kontekstu aktuelne epidemiološke situacije u zemljama u okruženju (Bosna i Hercegovina, Srbija, Rumunija i Albanija) u kojima su registrovane epidemije malih boginja sa preko 4.600 oboljelih i najmanje šest umrlih od kojih četvoro djece mlađe od jedne godine. Iz tog razloga, dodaju da je u posljednjem periodu posebno naglašavana potreba za preduzimanjem preventivnih mjera kako bi se spriječilo širenje ove zarazne bolesti.

„Odmah po potvrđivanju slučaja, preduzete su sve neophodne mjere kako bi se spriječilo dalje širenje bolesti, dok se epidemiološka situacija pažljivo prati od strane nadležnih zdravstvenih institucija. Morbili (male boginje) spadaju u grupu visoko kontagioznih virusnih osipnih groznica koje se manifestuju makulopapuloznom ospom po tijelu i najčešće se javljaju u formi manjih ili većih epidemija. Uzročnik je virus malih boginja iz familije Paramyxoviridae. Izvor infekcije je oboljela osoba, a zaraznost traje 4 dana prije i 4 dana poslije izbijanja ospe. Činjenica da je osoba zarazna i prije pojave ospe otežava epidemiološku kontrolu širenja uzročnika bolesti“, navode iz IJZ-a.

Objašnjavaju da se virus morbila prenosi direktnim kontaktom sa nazofaringealnim sekretom zarazne osobe kao i vazdušno-kapljičnim putem – inhalacijom aerosola infektivnih kapljica koje prilikom kijanja, kašljanja ili govora zarazne osobe izbacuju u svoju okolinu. Virus, upozoravaju, može ostati u vazduhu i na površinama još oko 2 sata pošto inficirana osoba napusti prostoriju, a indirektni prenos prilikom kontakta sa nazofaringealnim sekretima svježe kontaminiranim predmetima (u okviru dva sata) je moguć.

„Male boginje su jedna od najzaraznijih bolesti, sa stopom sekundarnog javljanja većom od 90% među izloženim i osjetljivim pojedincima (9 od 10 osjetljivih osoba oboli kada se nalazi u bliskom kontaktu sa oboljelim). Najdjelotvorniji i najbezbjedniji način individualne i kolektivne zaštite protiv malih boginja je vakcinacija koja se sprovodi u dvije doze, prva doza se daje djeci sa navršenih 12 mjeseci starosti, a druga doza prilikom polaska u osnovnu školu“, dodali su iz IJZ-a.

Trenutni obuhvat sa prvom dozom vakcine kod djece rođene 2018. godine iznosi 79,8 odsto, dok za rođene 2019. obuhvat iznosi 74,5 odsto.

„Za rođene 2020. obuhvat iznosi 65,9%, za rođene 2021.g. obuhvat iznosi 46,9%, a kod djece rođene 2022. godine obuhvat iznosi 20%. S obzirom da je neophodno da obuhvat za sprječavanje epidemije iznosi najmanje 95% ciljne populacije jasno je da postoji značajan rizik za masovnije obolijevanje. U skladu sa postojećim protokolima i Vodičem za istraživanje i postupanje u slučaju epidemijskog javljanja morbila, Institut za javno zdravlje Crne Gore preduzeo je sve potrebne korake kako bi se spriječilo masovnije širenje bolesti. To uključuje intenziviranje epidemiološkog nadzora, vakcinaciju nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica, kao i sprovođenje mjera izolacije i liječenja oboljelih. U slučaju pojave obolijevanja u kolektivima (vrtići i škole) neophodno je isključivanje nevakcinisanih do maksimalnog isteka dva perioda inkubacije odnosno do gašenja epidemije ili do vakcinisanja istih u skladu sa uzrastom“, upozorili su iz Instituta.

Pozvali su sve građane, posebno roditelje, da preduzmu odgovorne korake kako bi zaštitili prije svega, svoju djecu od malih boginja.

„To uključuje vakcinaciju prema preporučenom rasporedu imunizacije, redovno praćenje zdravstvenog stanja i pridržavanje higijenskih mjera. Sva djeca koja kasne sa vakcinacijom, moraju što prije nadoknaditi propuštene doze. Imajući u vidu ozbiljnost ove bolesti i potrebu za kolektivnim djelovanjem, apelujemo na sve građane da podrže napore zdravstvenih institucija u suzbijanju malih boginja“, zaključili su iz IJZ-a.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Prašina iz Sahare stigla u Crnu Goru i „zamutila“ vazduh

„Kada imamo i prisustvo oblaka ili padavina, kiša ispira nakupljeni materijal i na taj način nastaje žuta, crvena, prljava, ili u Crnoj Gori u žargonu glibava kiša“, navodi se u meteo izvještaju

Foto: RTCG

U naše predjele stigla je prašina i sitni pijesak iz oblasti pustinje Sahare, koji se taloži u vazduhu. Zbog toga je tokom dana bili primjetno „bjelilo“ u vazduhu.

Većina stanovništva jutros je, po boji svojih automobila, primijetila da je padala takozvana prljava kiša, ali i „mutnilo“ i „bjelilo“ u vazduhu tokom dana. Iz Meteo centra TVCG kažu da je ta pojava upravo zbog prašine i sitnog pijesaka iz Sahare.

„Kada imamo jaka južna strujanja, kao što su ovih dana, u naše predjele stiže prašina i sitni pijesak iz oblasti pustinje Sahare, te se tako taloži u vazduhu. Kada imamo i prisustvo oblaka ili padavina, kiša ispira nakupljeni materijal i na taj način nastaje žuta, crvena, prljava, ili u Crnoj Gori u žargonu glibava kiša“, navodi se u meteo izvještaju.

Već tokom večeri pijeska nema u našoj atmosferi.

Meteorolozi napominju da će tokom noći pred nama biti pljuskova, grmljavine i na momente veoma jakog vjetra, pa oprez nije naodmet. Sjutra, zato, znatno manje kiše, a više sunca.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Srbija: Nestala dvogodišnja djevojčica u Boru, majka moli za pomoć: „Dok sam se okrenula nje nije bilo. Molim Boga da je pronađemo“

Mala Danka (2) zbog čijeg nestanka je po prvi put u Srbiji aktiviran sistem Amber alert, naziva „Pronađi me“, nestala je danas oko 13:45 časova

Djevojčica Danka Ilić, stara nepune dvije godine, nestala je danas dok se sa majkom i godinu dana starijim bratom igrala na Banjskom polju u Boru, a potraga za njom traje više sati.

Mala Danka (2) zbog čijeg nestanka je po prvi put u Srbiji aktiviran sistem Amber alert, naziva „Pronađi me“, nestala je oko 13:45 časova.

„Živimo u Boru. Dovela sam ih da se malo istrče i prošetaju. Moji su porijeklom odavde i kao dijete sam tu često boravila“, priča uplašena Dankina majka, Ivana Dragomirović, prenosi Blic.

Djevojčica na sebi ima maslinasto zelenu jaknicu i ljubičaste pantalone. Kosa joj je vezana u repić.

Foto: Društvene mreže

Kako javlja reporterka Nove, građani koji su uključeni u potragu za devojčicom, njih više stotina, zamoljeni su da se povuku i trenutno su na terenu samo specijalci MUP-a, koji sa termovizijskim kamerama vrše pretragu.

Ako se djevojčica ne pronađe do sjutra ujutru, poslaće se ponovo apel građanima da se priključe.

Foto: Ringer

„Dok sam se okrenula, nje nije bilo“

„Dok sam se okrenula, nije je bilo. Ona još nema dvije godine, u maju će ih napuniti. Odaziva se na ime, ali ona je još mala, ona još ne priča. Zvala sam je, dozivala, nije mi se odazvala. Tu u blizini ima jedna šumica. Molim Boga da je što prije nađemo“, kaže očajna majka djevojčice za Novosti.

Foto: Mup.rs

Komadant štaba za vanredne situacije Aleksandar Milikić rekao je medijima da je dijete nestalo ispred porodične kuće.

„Kompletno je sva operativa ukjučena – MUP, sektor za vanredne situacije, građani, jedinica dronova… Pretraženo je više od osam kilometara kvadratnih. Mi ćemo i večeras ostati na terenu kako bi tražili našu malu sugrađanku. Ali molim građane da večeras kada padne mrak da se smire, da puste profesionalce da rade svoj posao. Danas će doći još tri drona MUP-a i dva privatnih kompanija koja imaju termovizijske kamere. Ono što je najvažnije je da će doći i tri psa istrenirana za pretrage. Treba nam mir, treba nam tišina i da koordiniramo ovom situacijom“, rekao je on medijima.

Vremenski uslovi, tačnije kiša koja pada, dodatno otežava potragu, kao i nepristupačnost terena.

Kako javlja reporterka Nove, na terenu koji se pretražuje se nalazi velika šuma.

Roditelji apeluju na sve one koji imaju bilo kakvu informaciju ili vide negde Danku da obavijeste policiju.

Na fotografiji koju je objavila majka vidi se kako je dijete bilo obučeno u trenu kada je nestala.

Kako su za Novu rekli iz gorsko-spasilačke službe, otežavajuća je i okolnost što ona ima nepune dvije godine i ne može da se predvidi kako će se kretati.

Nepotvrđeno je da je više od 1.000 ljudi došlo na teren u želji da pomogne, ali su zamoljeni da posao prvenstveno prepuste profesionalcima.

Prekinut program RTS-a

Program RTS je prekinut i izdato je saopštenje.

„Pronađi me, hitno obaveštenje o nestanku malolnetnika“, navodi se u saopštenju kojim je prekinut program, a koje je ponovljeno dva puta u razmaku od 10 minuta na Radio televiziji Srbije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije