POLITIKA
U OSNOVNOM DRŽAVNOM TUŽILAŠTVU U PODGORICI
SDP podnijela krivičnu prijavu protiv Krivokapića
Šef medijskog tima Socijaldemokratske partije Mirko Stanić u prijavi navodi da je premijer bez prisustva ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića i bez konsultacija sa Komisijom za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku, donio Predlog Odluke o izmjeni odluke o kriterijumima za utvrđivanje osnova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom

Šef medijskog tima Socijaldemokratske partije Mirko Stanić podnio je Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici krivičnu prijavu protiv premijera Zdravka Krivokapića zbog izmjene Odluka o kriterijumima za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom.
Stanić je kazao da je to učinio zato što je Krivokapić suprotno Zakonu o državnoj upravi i Poslovniku Vlade predložio i usvojio odluku o promjeni kriterijuma po kojima se stiče crnogorsko državljanstvo.
„Ovu odluku je MUP razmatrao prije godinu i tada je zbog velike pobune javnosti Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno Vlada odustala od njenog donošenja, pravdajući to tehničkim razlozima. Smatramo da u trenucima dok je bukvalno izglasano nepovjerenje Vlada, iz jasne namjere da počini zloupotrebu službenog položaja time što je za sebe obezbijedio koje mu po poslovniku i zakonu ne pripada. Nadam se da će Osnovno državno tužilaštvo cijeniti dokument koji sam predao, cijeniti obrazloženje“, naveo je Stanić.
O svemu su, dodaje, upoznati kao građani iz medija.
„O ovakvim odlukama vlada u tehničkom mandatu ne može donostiti odluke, odnosno jasna je namjera da se kroz ove odluke mijenja i način dobijanja državljanstva, što kasnije može značiti i druge stvari“, kazao je Stanić.
Državljanstvo je prijemom u prethodnih desetak godina, kako je precizirao, dobilo oko 30.000 ljudi u ovoj zemlji.
„To je pet odsto stanovništva. Nijesu uslovi i kriterijumi za prijem u crnogorsko državljanstvo ništa stroži nego u većini evropskih zemalja. Svaka zemlja koja ima ovoliko broj stanovnika mora naći koji je to optimalni način da sve one koji stvarno žive u ovoj državi, doprinose, vezali su svoju sudbinu za ovu zemlju i postanu njeni državljani, ali na ovaj način na koji to pokušava uraditi odlazeća vlada Zdravka Krivokapića bojimo se da se kriju neki drugi razlozi koji mogu biti povezani i sa budućim političkim procesima“, istakao je Stanić.
Dodaje da je mimo znanja građana i političkih učesnika, te iz kojih zemalja potencijalno dolaze građani koji bi stekli državljanstvo i o kojem se broju radi, „dolazimo u situaciju da mi se možemo probuditi da imamo milion stanovnika za 10 godina“.
„Kad Crna Gora bude članica Evropske unije biće vrlo bitno ko ima državljanstvo Crne Gore, jer će to povlačiti čitav niz prava. Zbog toga je vrlo bitno da se pitanjem državljanstva posveti dužna pažnja, i zbog države Crne Gore i zbog našeg evropskog puta. Imamo situacija da je Vlada Krivokapića za godinu dala skoro 300 počasnih državljanstava. Taj broj je veći nego u proteklih 10 godina“, naglasio je Stanić.
Jasno je, prema njegovim riječima, da je Krivokapić na telefonskoj sjednici rekao: „Daj da usvojimo ovu odluku“.
„Potpisujem da većina ministara nije ni vidjela ovu odluku, ali je ključni problem što je time sebi obezbijedio više prava nego što ima kao premijer Crne Gore u tehničkom ili stalnom mandatu. Ne možete zloupotrebljavati svoja službena ovlašćenja na način koji će donositi zakone koji u budućnosti mogu biti štetni za vitalne interese Crne Gore“, kazao je Stanić.
„Krivokapić samoinicijativno predložio ponovno donošenje sporne odluke“
Kako se navodi u prijavi, Krivokapić je 4.2.2022. na telefonskoj sjednici Vlade, svjestan svog djela čije je izvršenje htio, znajući da je isto zabranjeno, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja, prekoračenjem granica svojih ovlašćenja i bez zakonskog utemeljenja, suprotno članu 27 Zakona o državnoj upravi, bez konsultacija sa ovlašćenim predlagačem materijala – Ministarstvom unutrašnjih poslova i ministrom Sergejem Sekulovićem, bez prisustva ministra predlagača i bez konsultacija sa Komisijom za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku, donio Predlog Odluke o izmjeni odluke o kriterijumima za utvrđivanje osnova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom.
„Naime, član 21 stav 2 Poslovnika Vlade Crne Gore definiše da ukoliko je ministar iz ministarstva koje je ovlašćeni predlagač odsutan, razmatranje materijala se odlaže. Kako je ranije sporna odluka već bila na dnevnom redu, onda kad je predložilo Ministarstvo unutrašnjih poslova koje je od nje zbog pobune javnosti odustalo, ovlašćeni predlagač je materijal sporne sadržine povukao iz procedure“, navodi se u prijavi.
Između ostalog, navodi se da je Krivokapić, uprkos svemu tome, u vršenju funkcije predsjednika Vlade samoinicijativno predložio ponovno donošenje sporne odluke koja je većinom glasova usvojena, iako nije predložena od strane ovlašćenog predlagača niti je usklađena sa crnogorskim zakonodavstvom.
„Zbog svega navedenog, smatram da su se u radnjama predsjednika Vlade Zdravka Krivokapića stekli elementi bića krivičnog djela zloupotreba službenog položaja iz člana 416 Krivičnog djela zloupotreba službenog položaja iz člana 416 Krivičnog Zakonika Crne Gore“, navodi Stanić u prijavi.
Poslanik SDP-a je predložio da se u okviru postupka sasluša okrivljeni, da se pribave spisi predmeta iz Vlade Crne Gore i da se pogleda pres klip.
POLITIKA
Ministarstvo odbrane Srbije prodaje „suvišne i rashodovane službene pse“: Cijene od 400 do 3.000 dinara
Građani negoduju i traže udomljavanje

Ministarstvo odbrane Srbije objavilo je oglas o prodaji „suvišnih i rashodovanih“ službenih pasa iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu i građani od juče mogu da odu u kasarnu i da ih pogledaju.
U oglasu su navedena imena dvadesetak pasa, uz godine starosti, rasu i cijenu.Kako se navodi u oglasu, prodaju se „suvišni i rashodovani službeni psi“ iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu. U pitanju je 25 pasa.
Mahom su u pitanju nemački i belgijski ovčari, različite starosti, a cijene se kreću od 400 do 3.000 dinara.
Na prodaju su:
Njemački ovčar AB (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar AGA (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar ER (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar BRID (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Njemački ovčar ILON (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;
Njemački ovčar ALDO (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Njemački ovčar IRNA (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;
Labrador DINA (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;
Labrador EDI KINGDOM (godina oštenuća 2019.) – cijena 2.500 dinara;
Njemački ovčar FIS (godina oštenuća 2016.) – cijena 1.000 dinara;
Njemački ovčar ILA (godina oštenuća 2015.) – cijena 800 dinara;
Šarplaninski ovčar DIV (godina oštenuća 2019.) – cijena 3.000 dinara;
Belgijski ovčar NIKA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.500 dinara;
Šarplaninski ovčar MIRUŠA (godina oštenuća 2018.) – cena 2.500 dinara;
Njemački ovčar DŽAR (godina oštenuća 2021.) – cijena 2.000 dinara;
Belgijski ovčar ČABA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.500 dinara;Belgijski ovčar BAK (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar AKVA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.000 dinara;
Labrador ASTON (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;
Njemački ovčar FAMA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.000 dinara;
Njemački ovčar NOA (godina oštenuća 2020.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar BANDžI (godina oštenuća 2021.) – cena 2.000 dinara;
Belgijski ovčar TIL (godina oštenuća 2016.) – cijena 600 dinara;
Belgijski ovčar DAVA (godina oštenuća 2015.) – cijena 400 dinara;
Belgijski ovčar COP (godina oštenuća 2013.) – cijena 500 dinara.
U oglasu se dodaje da je „razgledanje suvišnih i rashodovanih pasa“ moguće od 20. maja radnim danima od 9 do 14 časova, isključivo uz prethodnu najavu na broj telefona 064/414-8538.
Oglas je izazvao brojne negativne komentare građana na društvenim mrežama, a oglasila su se i udruženja za zaštitu životinja i zatražila da se prodaja zamijeni udomljavanjem koje bi obuhvatilo provjeru uslova, obaveznu sterilizaciju i ugovore o odgovornom vlasništvu. Praksa prodaje pasa, kazali su, iako možda pravno dozvoljena, duboko je problematična s aspekta etike, morala i dobrobiti životinja.
POLITIKA
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.
Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.
„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.
Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.
„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.
Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.
Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.
“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.
Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.
„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.
U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.
„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.
To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.
„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.
Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.
Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.
„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.
Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.
Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.
Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.
Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
- DRUŠTVO3 дана ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- DRUŠTVO4 дана ranije
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore
- POLITIKA2 дана ranije
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
- EKONOMIJA3 дана ranije
Alabar obišao Kolašin: Rukovodstvo ga upoznalo sa potencijalima opštine
- HRONIKA13 сати ranije
Udes kod Pravnog fakulteta u Podgorici: Dvije osobe teže povrijeđene
- HRONIKA2 дана ranije
Za vikend uhapšeno 80 vozača: Vozili pijani, drogirani, počinjeni i drugi teži prekršaji