Connect with us

POLITIKA

ADADMINISTRATIVNI ODBOR BEZ SAGLASNOSTI ZA OSTALE POSLANIKE

Skinut imunitet Ivanoviću koji se sumnjiči da je oštetio budžet za milionske iznose

Ivanović je u februaru saslušan u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) u okviru istrage o nepravilnostima prilikom raspodjele i trošenja novca od poljoprivrednog kredita iz Abu Dabi fonda

Administrativni odbor jednoglasno je prihvatio predlog za skidanje imuniteta poslaniku DPS-a Petru Ivanoviću na zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva (SDT). Za skidanje imuniteta je glasalo svih deset prisutnih poslanika vlasti i opozicije.

Odbor nije usvojio zahtjeve za skidanje imuniteta poslanici Zdenki Popović (Demokrate) i poslanicima DF-a Milanu Kneževiću i Milunu Zogoviću, kao i Vladanu Raičeviću (PzP) i Draganu Krapoviću (Demokrate).

O odlukama Odbora izjasniće se Skupština na plenumu.

Sjednici Odbora je prisustvovao glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, v.d. vrhovnog državnog tužioca Dražen Burić i predstavnici tužilaštava koji su podnijeli zahtjev za skidanje imuniteta poslanicima.

Katnić je, obrazlažući zahtjev za skidanje imuniteta Petru Ivanoviću, kazao da je on osunjičen za zloupotrebu službenog položaja u vezi sa odobravanjem kredita iz Abu Dabi fonda.

Ivanović je u februaru saslušan u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT).

On je u vrijeme odobravanja kredita bio ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja.

SDT je tražilo i skidanje imuniteta poslaniku Demokrata Draganu Krapoviću zbog istrage u vezi događaja u Budvi kada je DPS preuzeo rukovođenje Opštinom.

Tužiteljka Ivana Vuksanović, obrazlažući zahtjev za skidanje imuniteta Milanu Kneževiću, navela je da je krajem 2019. došlo do narušavanja javnog reda i mira u Skupštini.

Ona je kazala da je „došlo do čupanja mikrofona“ i ometanja sluzbenika u vršenju službene dužnosti od strane Kneževića i tadašnjeg poslanika Andrije Mandića.

Tužilac Osnovnog tužilaštva Pljevlja Ivan Gačević obražlažući predlog za skidanje imuniteta poslanici Zdenki Popović rekao je da je protiv nje Odjeljenje bezbjednosti Žabljak podnijelo krivičnu prijavu zbog kršenja zdravstvenih mjera.

Kazao je da je ona i još nekoliko osoba dijelilo namirnice ugroženim osobama na Žabljaku u aprilu prošle godine bez odobrenja nadležnog Nacionalnig koordinacionog tijela.

Tužiteljka Ivana Vuksanović objasnila je da se poslaniku Milunu Zogoviću na teret stavlja krivično djelo napad na službeno lice.

Ona je rekla da se na sjednici Skupštine u decembru 2019 Zogović popeo na stolicu i povišenim tonom se obratio policijskim službenicima i rekao: „Dolje ruke, bre…kidaćemo vam ruke“.

Takođe je, kako je dodala, napao Brajovića odnosno gađao ga flašicom vode „usljed čega je morao da sagne glavu pa je flašica udarila o zid“.

Tužiteljka Vjera Mićunović, obrazlažući zahtjev za skidanje imuniteta Vladanu Raičeviću, rekla je da se njemu na teret stavlja krivično djelo izazivanje opšte opasnosti.

Ona je objasnila da postoji osnovana sumnja da svog opasnog psa, rotvajlera, nije držao u prostoru koji je obezbijeđen po propisanim uslovima niti je obilježen.

Zbog toga je kako je dodala, pas ujeo dvije osobe od kojih je jedna maloljetna.

Branka Bošnjak iz PzP-a je rekla da poslanik nije bio u zemlji kada se ovo desilo i da je ovo predimenzionirano jer se moglo riješiti u parničnom postupku.

DF: Skidanje imuniteta poslanicima parlamentarne većine politički motivisano

Iz stranaka parlamentarne većine smatraju da su u pitanju politički instruirani procesi, kao i da je u pitanju selektivna pravda.

Iz DF-a su saopštili da nije isto kada se traži skidanje imuniteta za nekog ko je oštetio budžet za milionske iznose i za kršenje mjera NKT.

„Smjernice, koje pominju poslanici opozicije, usvojene u prethodnom sazivu parlamenta, odnosno usvojila ih je bivša vlast“, navodi se.

Pejović: Ivanović kolegama rekao da glasaju za skidanje imuniteta

Daliborka Pejović (DPS) kazala je na početku sjednice da će poslanici te partije glasati za skidanje imuniteta svim poslanicima pa i protiv njihovog poslanika, Ivanovića jer su tako dogovorili.

„Ne želimo da ograničavamo institucije da rade svoj posao“, kazala je Pejović.

Time kako je dodala, čine uslugu i poslanicima koji će moći da dokažu da nijesu krivi i pokažu kakvi su ljudi.

Daliborka Pejović je rekla da im je Ivanovic olaksao donosenje odluke, jer je rekao da se u postupku nece pozivati na imunitet, a i rekao je kolegama da glasaju sa skidanje imuniteta.

Milun Zogović je pitao Milivoja Katnića koliku je stetu Ivanovic pričinio državi zloupotrebom službenog položaja u ovom slučaju.

Katnić je rekao da je osam miliona dolara steta po osnovu raskinutih ugovora i da je sada to preuzela država. Objasnio je da je u ovom predmetu prvo bio izviđaj, koji je trajao duže zbog uslova ugovora i grejs perioda.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

DPS: Katnić i Lazović decenijama radili u interesu građana Crne Gore, poštovati pretpostavku nevinosti

„Jutrošnja akcija SDT-a nastavak revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine. Cilj je kriminalizacija prethodne vlasti po svaku cijenu“

Jutrošnja akcija Specijalnog državnog tužilaštva nastavak je prakse revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine, a koji za cilj ima kriminalizaciju prethodne vlasti po svaku cijenu uz ambiciju da se, osim političke štete, sruši i optužnica u slučaju državni udar, saopštila je Demokratska partija socijalista (DPS).

U jutrošnjoj akciji, po nalogu SDT-a, uhapšeni su bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i bivši visoki policijski funkcioner Zoran Lazović. To tužilaštvo ih sumnjiči za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.

„Svjedoci smo da je sve što se jutros dogodilo prethodno mjesecima, pa i godinama, najavljivano od strane beogradskih medija i stranaka aktuelne vlasti dok su optužnice pisane na naslovnim stranama medija koji su eksluzivno i nezakonito u posjetu sumnjivih SKY materijala i dokumenata iz Agencije za nacionalnu bezbjednost. Takođe, interesantno je da za skoro 4 godine u Crnoj Gori nije učinjeno nijedno krivično djelo, budući da SDT i dalje ćuti na stotine krivičnih prijava koje je DPS podnio za očigledne zloupotrebe službenog položaja od strane funkcionera koji su došli na pozicije na talasu tridesetoavgustovskog ‘oslobođenja'“, saopštio je DPS.

„Finalno, Demokratska partija socijalista poziva na poštovanje pretpostavke nevinosti i suzdržavanje od medijskog senzacionalizma budući da lica koja su jutros lišena slobode su osobe koje su decenijama radili najodgovornije tužilačke i policijske poslove u interesu građana Crne Gore te bez obzira na iskompleksiranu ostrašćenost zaslužuju pošten tretman u javnosti“, zaključuju iz te partije.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić: Crna Gora će ostvariti istorijski cilj i postati članica EU

„Idemo krupnim koracima“, poručio je Bečić

Crna Gora ide krupnim koracima ka ostvarenju istorijskog cilja da 2028. godine postane 28. članica Evropske unije, kazao je potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić, tokom sastanka sa delegacijom Komiteta za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine NATO-a, koja boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori.

„Sadržajan susret sa brojnom delegacijom i parlamentarcima iz Francuske Njemačke, Italije, Španije, Velike Britanije, Finske i Hrvatske bio je još jedna prilika da se pošalje poruka zajedništva i solidarnosti“, saopštio je kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, unutrašnju politiku, evropske i vanjske poslove.

Bečić je rekao da Crna Gora jeste najmanja, ali i veoma kredibilna članica Sjeveroatlantskog saveza.

„Crna Gora daje doprinos regionalnoj saradnji i stabilnosti. Zato svjedočimo kontinuiranom rastu podrške građana evropskom i evroatlantskom putu zemlje. Beskompromisna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, jačanje institucija, demokratsko sazrijevanje i snaženje sloboda, smirivanje tenzija, unapređenje ekonomskog položaja građana jesu konačno ključne teme u našem društvu koje pobjeđuje teme prošlosti, podjela i nasljeđa 90-ih. Drago mi je da na svakom koraku afirmišemo te politike i vrijednosti, jer pobjeda tih politika na unutrašnjem planu, uz posvećenost spoljnopolitičkim prioritetima, jesu garancija pravno sigurne, ekonomski osnažene, pomirene i bezbjedne Crne Gore,” kazao je Bečić.

Zamjenik predsjedavajućeg Fernando Gutieres je, između ostalog, naglasio da “naš cilj mora biti očuvanje zajedništva u ovim teškim vremenima“. „Svi u našem savezu dijelimo i štitimo iste vrijednosti’’, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Mandić hvali PES: Imaju veliko političko znanje

„Rekonstrukcija Vlade da bude u junu. Ima prostora za Bošnjačku stranku“, poručuje Mandić

Crna Gora sada živi normalni demokratski život, vratili smo se na osnovne postulate demokratije, kazao je predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokratije (NSD) Andrija Mandić gostujući u emisiji „Argumenti“. Naglasio je da rekonstrukcija Vlade treba da se desi u junu, te da u njoj ima prostora za Bošnjačku stranku.

„U tri godine smo imali velika dostignuća, postavljeno je sve na svoje mjesto i treba vremena da sve profunkcioniše kako treba“, istakao je Mandić.

Za pet mjeseci parlament je, kaže, uradio mnogo, teško da je mogao više.

Naglasio je da je zadovoljan funkcionisanjem parlamenta i parlamentarne većine.

„Zadovoljan sam funkcionisanjem parlamentarne većine ali moja odgovornost nije samo da brinem o parlamentranoj većini, moram da brinem i o opoziciji“, kazao je Mandić.

Vlada je, kako je istakao, bez potrebe pokazala neke slabosti, čak i ako je postojala saglasnost oko kadrovskih rješenja to se moglo riješiti u dijalogu.

Komentarišući turbulencije u Vladi kada se birao v.d. direktora Uprave policije, Mandić je kazao da je Vlada bez potrebe pokazala slabost u određenim trenucima.

„Desio se incident vezano za izbor vršioca dužnosti direktora Uprave policije, ali vjerujem da će vremenom kroz snaženje, Vlada odgovoriti najvažnijim zadacima“, istakao je Mandić.

„Teško da može doći do prijevremenih parlamentarnih izbora“

On je naglasio da smatra da teško može doći do prijevremenih parlamentarnih izbora.

„Teško može doći do prijevremenih parlamentarnih izbora jer parlamentarnih izbora nema dok neka vlada ima 41 poslanika u Skupštini Crne Gore“, istakao je Mandić.

„Ne vidim da će samo na osnovu priče doći do parlamentarnih izbora“, naglasio je Mandić.

Upitan šta se desilo za godinu dana da se okrene situacija između njega i poslanika GP URA Dritana Abazovića, Mandić je kazao da se nije ništa desilo.

„Poštujem Abazovića koliko i on poštuje mene, ništa se nije lično promijenilo. Sada kada je opozicioni poslanik, normalno je da želi da se što prije obori ova Vlada“, kazao je Mandić.

„Zaoštravaju se odnosi između GP URA i vlasti“

Istakao je da primjećuje da se kroz djelovanje u parlamentu zaoštravaju odnosi između URE i vlasti.

„Mislim da to nije dobar put“, dodao je Mandić.

Mandić je istakao da smatra da nije najbolje rješenje da rekonstrukcija Vlade bude u dvije faze.

„Tako bi bilo da je Vlada čitavi mandat provela u rekonstrukcijama“, poručuje Mandić.

Naglasio je da rekonstrukcija Vlade treba da se desi u junu.

„Treba da premijer ispita dosadašnji tim koji je igrao u ovoj utakmici, a nakon toga da ispoštujemo koalicioni sporazum i da na jesen imamo rezultate kojima ćemo se ponositi“, poručuje Mandić.

„Ne vidim zašto bi smetalo nekom da imamo vladu koja je sastavljena od velikog broja činilaca. Zalažem se da u njoj budu oni koji su bili nosioci slobode 30. avgusta 2020. godie, oni treba da budu pozvani, svakako da prostora ima i za Bošnjačku stranku“, kazao je Mandić.

Mandić je naglasio da treba da se uzdržavamo od tema koje nas dijele.

Istakao je da je Pokret Evropa sad ovladao velikim političkim znanjem za četiri godine.

Problem sa Šavnikom trebalo riješiti nakon isteka mandata Skupštine

Mandić je naglasio da je problem sa Šavnikom trebalo davno riješiti, nakon isteka mandata Skupštine.

„Na dva biračka mjesta upisan je najveći broj lažnih glasača. Za sve postoji zakon i to je trebala da riješi prethodna vlada“, istakao je Mandić.

Poručio je da postoje dva rješenja za Šavnik.

„Uvođenje prinudne uprave i organizacija izbora ali prethodno čiščenje biračkog spiska, to je rješenje za Šavnik. Drugo rješenje je da se u parlamentu napravi dogovor oko posebnog zakona kojim bi se uredila ta materija“, kazao je Mandić.

Upitan kako komentariše imenovanja koja su izazvala reakcije u javnosti, između ostalih imenovanje Predraga Drecuna u Investiciono razvojnom fondu, Mandić je kazao da su za to odgovorne partije koje kandiduju svoje predstavnike.

„Mislim da će partije koje su kandidovale svoje predstavnike snositi odgovornost na izborima, oni polažu račune samo svojim glasačima“, poručio je Mandić.

Istakao je da će se vidjeti na izborima hoće li biti nagrađeni ili kažnjeni.

„To je odgovornost Vlade, kao i partije koja ga je kandidovala“, dodaje Mandić

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije