Connect with us

BALKAN I SVIJET

OTKRIVALA PLAN DJELOVANJA ISTRAŽNIH ORGANA

Slovenija: Uhapšena tužiteljka koja je odvala „kavčanima“ tajne informacije

Prema dostupnim informacijama, radi se o Tanji T. koja se sumnjiči da je odavala informacije iz istrage članovima ogranka „kavačkog klana“

Foto: MUP Maribor

Slovenačka policija uhapsila je službenicu Specijalnog državnog tužilaštva te zemlje, pišu tamošnji mediji.

Prema dostupnim informacijama radi se o tužiteljki Tanji T. koja se sumnjiči da je odavala informacije iz istrage članovima ogranka „kavačkog klana“ u Sloveniji. Ona je imala pristup nalozima za pretres i tajnim podacima.

Ona je, prema prvim informacijama iz istrage, to radila preko svog partnera. Time je, kako se sumnja, pomogla kavčanima oktrivajući im plan djelovanja istražnih organa. Zbog toga su neki članovi slovenačkog ogranka „kavačkog klana“, u maju, kada je policija udarila na njih uspjeli da pobjegnu.

Podsjetimo, tokom sprovođenja akcije protiv slovenačkog ogranka „kavačkog klana“, kako je ranije objavio portal Dan, tužilaštvo Slovenije podiglo optužnicu protiv 24 osobe. U toku razbijanja tog djela kavačkog klana procesuirano su 64 osobe. Međutim istraga za neke od ovih lica nije došla do konkretnijih rezultata osim do njihovih nadimaka, pišu tamošnji mediji. Tako je jedan dio ove kriminalne grupe, za sada, ostao „nepoznat“.

Ova grupa tereti se za krivično djelo trgovina drogom, a sud nije odobrio proširenje istrage u odnosu na krivično djelo ilegalna trgovina oružjem. Dvije osobe pristale su da dobiju satstus svjedoka saradnika i tako će u daljem postuplu svjedočiti portiv ove grupe. Jedna od njih je odlučila da progovori, kako pišu slovenački mediji, onda kada je od nje zatraženo da bude određena za potencijalna ubistva.

Tužilaštvo Slovenije za ovu grupu traži visoke kazne zatvora, a sudski proces nakon ove potvrde optužnice trebao bi da počne u februaru.

Podsjećamo, slovenačka policija prije par mjeseci uhapsila je više desetina članova slovenačkog „ogranka“ kriminalne organizacije „kavački klan“, koja ima potiče iz Crne Gotre, a djeluje u Srbiji i više drugih država.

„Slovenačka policija je u saradnji sa stranom policijom demontirala dobro organizovanu kriminalnu grupu koja je krijumčarila drogu i oružje u EU i na Balkanu. Otkrivanje i istraga ovih zločina i međunarodnih kriminalnih grupa povezana sa tim djelima prioritet su slovenačke policije. Cilj ovih udruženja je da zarade puno novca od ilegalnog poslovanja, a zatim novac od ilegalnog poslovanja ulože u legalno poslovanje. Tehnologija, kao što je Skaj komunikacija, koja uključuje sigurnu komunikaciju između članova udruženja. Oni sprovode“, saopšteno je nakon hapšenja.

Osumnjičeni pomogao je policiji bilješkama i snimcima

Jedan od pripadnika ove kriminalne organizacije, pomogao je policiji svojim detaljnim bilješkama i snimcima šifrovanog telefona (Skaj komunikacija) i tako otkrio rad svojih saradnika u periodu od tri godine ili od osnivanje ovog ogranka.

Prema informacijama, on je to učinio, ubrzo nakon što je okrenuo leđa ovoj kriminalnoj organizaciji jer su se „poslovi“ raspali. Grupu je prvi put prijavio prošlog maja, a nekoliko dana kasnije postao je „tajni policajac“, pružajući joj tako velikodušno informacije i način na koji je godinu dana djelovao klan Kavač.

Vođa slovenačkog ogranka klana Kavač bio je kako se sumnja K.K. koji je u pritvoru od novembra 2019. godine zbog otmice i ubistva. Zajedno sa njim grupu je vodio F.V., za šta su ga angažovali crnogorski šefovi. Kada je K.K. uhapšen, M.S. ga je zamijenio na čelnom mjestu. D.N., takođe imao veoma važnu ulogu u udruženju.

Policija traži D.K. koji je imao skladište u Naklu, gdje je grupa držala drogu i oružje, među petoricom koji su još u bjekstvu. Visoko u grupi, ali policija ga još nije uhapsila, bio je L.A., zadužen za prodaju droge Italiji. Policija još traga za M.S., koji nije bio visoko u hijerarhiji klana.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

BALKAN I SVIJET

Vučić: Rekli su – odvojite im Crnu Goru, ne samo da bi Srbija ostala bez mora, već i da bi nam oteli Kosovo

Vučić je to istakao u Donjoj Gradini, prilikom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Jasenovca

TANJUG / MARKO ĐOKOVIĆ/bs

U regionu se gradi kult mržnje prema Srbima, kazao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

On je to istakao u Donjoj Gradini, prilikom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Jasenovca.

Vučić je govorio i o „uništavanju Srbije“ od spolja, pri čemu je kao primjer naveo i „odvajanje Crne Gore“, prenosi portal Pobjeda.

– Toliko smo bili dobri i poslušni i toliko su svoju riječ poštovali da su rekli – odvojite im Crnu Goru. Napravite, pobijedite za jedan-dva posto, ima rukovodstvo u Beogradu koje neće da se miješa u to, koje neće ni da se buni. A zašto da odvojite Crnu Goru? Ne samo da ne bi Srbija mogla da ima izlaz na more, već da mi mogli da nam otmu i Kosovo. Pa kada su to završili 2006. godine, rekli su – dobro je, bar je sve u miru prošlo, sve lijepo i demokratski. A sad ćemo mimo Povelje UN da vam uzmemo Kosovo. Pa su suprotno svim zakonima i pravilima podržali samoproklamovanu nezavisnost Kosova. I onda su tražili i dalje da gledamo u budućnost, da potpišemo Briselski sporazum – nastavio je Vučić.

Prije samostalnosti Crne Gore, kako je dodao Vučić, Srbija je uslovljavana na različite načine.

– I kada su bombardovali našu zemlju, rekli su da je to zbog Slobodana Miloševića. Kada je otišao, tražili su da ga isporučimo, i našli su najgore kukavice u srpskom rodu. Da svog predsjednika izruče na Vidovdan. I onda su rekli da je otvorena budućnost za nas, a nije prošlo pet dana, stigao je novi uslov. Onda su tražili hapšenje svih drugih Srba. Kraja tom spisku nije bilo – rekao je on.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Austrija: U teglici dječje hrane kompanije HiPP pronađen otrov za pacove

HiPP je u subotu saopštio da se ne može isključiti mogućnost da je u proizvod unijeta opasna supstanca i da je moguće da su njihove teglice proizvoda HiPP povrće – šargarepa sa krompirom bile predmet namjernog manipulisanja

Policija u Austriji saopštila je kasno sinoć da je u teglici dječje hrane kompanije HiPP pronađen otrov za pacove, nakon što je taj proizvod povučen iz više od 1.000 SPAR supermarketa u zemlji zbog straha za bezbjednost, prenosi agencija Rojters.

Policija u austrijskoj pokrajini Brguenland navela je u saopštenju da je uzorak iz jedne teglice od 190 grama dječje hrane „Šargarepa i krompir“, koju je prijavio jedan kupac, bio pozitivan na otrov za pacove.

HiPP je u subotu saopštio da se ne može isključiti mogućnost da je u proizvod unijeta opasna supstanca i da je moguće da su njihove teglice proizvoda HiPP povrće – šargarepa sa krompirom bile predmet namjernog manipulisanja.

Konzumiranje sadržaja teglica moglo bi biti opasno po život, saopštio je HiPP.U policijskom saopštenju navedeno je da su pogođene teglice imale naljepnicu sa crvenim krugom na dnu teglice, kao i poklopac koji je već bio otvoren ili oštećen, odnosno bez zaštitnog zatvarača, ili su imale neuobičajen miris.

Dodaje se da su početne laboratorijske analize sličnih teglica koje je policija zaplijenila u Češkoj i Slovačkoj pokazale prisustvo toksične supstance. U saopštenju nisu navedeni dodatni detalji.

Policija je takođe navela da su vlasti u Austriji upozorene na rizik nakon istrage u Njemačkoj. Nisu iznijeli više pojedinosti.

HiPP je u subotu saopštio:

„Prema našim sadašnjim saznanjima, ova kritična situacija posljedica je spoljnog kriminalnog miješanja koje pogađa distributivni kanal SPAR Austrija“.

HiPP danas nije odmah bio dostupan za komentar.

Portparol SPAR-a rekao je za Rojters u subotu da je povlačenje proizvoda mjera predostrožnosti i da obuhvata 1.500 prodavnica u Austriji, bez uticaja na prodajna mjesta u drugim zemljama.

SPAR i HiPP savjetovali su kupce da ne konzumiraju sadržaj teglica kupljenih u SPAR Austrija. Naveli su da će kupci dobiti pun povraćaj novca za vraćene proizvode.

Policija je savjetovala kupcima da temeljno operu ruke ukoliko su došli u kontakt sa teglicom.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Izbori u Mađarskoj: Orban priznao poraz, Tisa ima dvotrećinsku većinu nakon više od 60 odsto prebrojanih glasova

Dosadašnji rezultati u velikoj mjeri se poklapaju sa ranijim anketama objavljenim pred izbore, koje su takođe davale prednost opoziciji

Lider stranke Tisa Peter Mađar objavio je na Fejsbuku da ga je dosadašnji premijer Mađarske Viktor Orban pozvao kako bi mu čestitao pobjedu na parlamentarnim izborima.

Ubrzo nakon toga Orban se obratio svojim pristalicama i poručio da je izborni rezultat jasan, priznajući poraz.

Kazao je da je čestitao pobjedničkoj stranci i dodao da je rezultat današnjih izbora bolan za njegovu partiju Fides, prenosi Gardijan.

Opoziciona stranka Tisa ima ključnu dvotrećinsku većinu u mađarskom parlamentu, nakon što je prebrojano oko 53 odsto glasova sa današnjih izbora.

Za dvotrećinsku većinu u parlamentu Mađarske je potrebno 133 mjesta, a prema posljednjim rezultatima Tisa će ih imati 136, Orbanov Fides 56, a Mi Hazank 7.

Nešto ranije večeras je Peter Mađar na svom Fejsbuk profilu objavio kratku, ali znakovitu poruku: „Hvala ti, Mađarska!“, dok se Orban do tad još nije oglašavao, prenosi Gardijan.

Dosadašnji rezultati u velikoj mjeri se poklapaju sa ranijim anketama objavljenim pred izbore, koje su takođe davale prednost opoziciji.

Mađar je ranije izjavio da je oprezno optimističan u pogledu ishoda izbora i mogućnosti da okonča 16-godišnju vladavinu premijera Viktora Orbana.

Mađarski predsjednik Tamaš Šuljok izjavio je večeras da su današnji parlamentarni izbori prošli dobro i da rekordno visoka izlaznost znači da će, ko god da pobijedi, imati „legitiman mandat“, prenijela je tamošnja agencija MTI.

„Rezultat izbora – kakav god da bude – predstavljaće legitiman mandat za pravac kojim bi Mađarska trebalo da krene u narednom periodu“, rekao je Šuljok, prenosi Beta.

On je dodao da će biti potrebno neko vrijeme da se dobiju konačni rezultati, naglašavajući da će u nedjelju nacija dobiti samo preliminarne rezultate koji će morati da budu sertifikovani.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije