Connect with us

POLITIKA

"DRŽIMO DATU RIJEČ. ČASNI SNP ISPUNI SVE ŠTO OBEĆA GRAĐANIMA"

SNP: Ko misli da Vlada nema podršku, neka to provjeri u Skupštini

„SNP je spreman i za izbore. Vraćamo svoju nekadašnju snagu i čuvamo slavu svih onih svojih časnih članova, simpatizera i prijatelja koji su se dosledno borili za ideale naše partije“, poručuju iz Jokovićeve stranke

Iz Socijalističke narodne partije (SNP) kazali su da potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom znači pomirenje u Crnoj Gori.

Smatraju da će usvajanje tog dokumenta od strane Vlade pomoći Crnoj Gori da brže ide na evropskom putu.

Pozvali su sve koji vjeruju da Vlada nema podršku u Skupštini, da to i provjere u parlamentu.

„Članovi, simpatizeri i prijatelji Socijalističke narodne partije iz svih krajeva Crne Gore, pozdravljaju odluku Vlade Crne Gore da usvoji usaglašeni tekst Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom. Usvajanjem Temeljnog ugovora, dokazujemo da u politici držimo datu riječ i još jednom podsjećamo na veliku istinu da časni SNP ispuni sve što obeća građanima. Uoči, tokom i neposredno nakon formiranja ove Vlade, mnogi su nas kritikovali, napadali, neki klevetali i etiketirali, a neki išli dotle da nas zovu izdajnicima. A mi smo tada rekli da ulazimo u ovu Vladu da bismo usvojili Temeljni ugovor kao jedan od njenih prioriteta. Danas svako vidi da smo svoje obećanje ispunili i drago nam je što nam se sada javljaju i neki od naših najvećih kritičara da nam kažu – svaka čast SNP-u“, saopštili su iz SNP-a.

Srpska pravoslavna crkva, dodaju, ima i „istorijski veoma važnu ulogu“ za Crnu Goru.

„Po broju svojih vjernika najveća je vjerska zajednica u Crnoj Gori. Zato je bilo prirodno da upravo sa Srpskom pravoslavnom crkvom Vlada Crne Gore prvo potpiše ugovor kojim se uređuju odnosi između države i vjerskih zajednica. To se nije dešavalo, pa je naša Vlada konačno uradila ono što vlade prije ove nijesu ni smjele ni htjele. Svi građani Crne Gore treba da znaju da potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom znači pomirenje u Crnoj Gori. Ovom odlukom mi izlazimo iz rovova iz kojih su samo zbog političkih razloga braća, kumovi, komšije i prijatelji jedni na druge u dugom periodu gledali skoro pa preko nišana. Ovom odlukom Vlade mi krećemo u premošćavanje onih dubinskih podjela crnogorskog društva, zbog kojih do sada nijesmo mogli da idemo naprijed“, navode iz SNP-a.

Poručuju da je Vlada čiji su dio „pomiriteljska i evropska“.

„Usvajanje Temeljnog ugovora pomoći će nam da se brže krećemo na našem evropskom putu i to ovih dana potvrđuju svi naši relevantni međunarodni partneri. I kao što smo obećali i ispunili obećanje da će Vlada Crne Gore da usvoji Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, isto tako obećavamo i ispunićemo i to obećanje da će Crna Gora brzim putem da ide ka članstvu u Evropskoj uniji.“

„Što se tiče poruka i prijetnji da ova Vlada Crne Gore nema podršku u Skupštini Crne Gore, pozivamo sve one koji tako misle da provjere ima li ova Vlada Crne Gore povjerenje u Skupštini i da se spreme za suočavanje sa velikom istinom – da ogromni broj građana Crne Gore danas podržava ovu Vladu i da će ona nastaviti svoj rad bilo u formi postojeće ili u formi nove vlade nakon mogućih izbora. Socijalistička narodna partija Crne Gore poručuje da smo spremni i za izbore i za nastavak zajedničkog rada u ovoj Vladi. Dobro se sada vidi da SNP vraća svoju nekadašnju snagu i da čuva slavu svih onih svojih časnih članova, simpatizera i prijatelja koji su se dosledno borili za ideale naše partije. Idemo dalje, časno i dostojanstveno u nova postignuća za dobro građana Crne Gore, svih vjera i nacija“, zaključuje se u saopštenju.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Odbornik Perić iz Pokreta Preokret: Dobio sam podršku DNP-a i DPS-a za izbor za predsjednika Skupštine Glavnog grada

„Dobio sam usmenu podršku DNP-a i pisanu podršku DPS-a“, kazao je Perić

Odbornik Pokreta Preokret Srđan Perić saopštio je da je za izbor na funkciju predsjednika Skupštine Glavnog grada dobio usmenu podršku DNP-a i pisanu podršku DPS-a, navodeći da postoje naznake da bi podrška mogla biti i šira od potrebne većine, prenosi Portal RTCG.

Perić je na press konferenciji koju je irganizovao u 11 sati rekao da je aktuelna vlast izgubila većinu početkom godine i da je, prema njegovom mišljenju, tada bilo pošteno raspisati nove izbore.

“Vlast je to tada izbjegla, ali sada nemamo predsjednika gradskog parlamenta i na pragu smo prinudne uprave, što je na štetu građana“, rekao je Perić.

On je podsjetio da je Pokret Preokret insistirao da se pronađe rješenje za izlazak iz institucionalne krize bez obzira na to koja je politička strana u pitanju, te da je prije deset dana predstavljen model za prevazilaženje postojeće situacije.

Kako je naveo, cilj je da Podgorica dobije predsjednika Skupštine, da se obezbijedi kontrola rada gradske uprave i da građani iz krize izađu sa otvorenijom i transparentnijom lokalnom administracijom.

Perić je naglasio da se ne radi o koalicionom sporazumu niti o ulasku u vlast, već isključivo o uspostavljanju kontrolne funkcije koja bi omogućila realizaciju predloženog modela.

“Dobili smo usmenu podršku DNP-a, pisanu podršku DPS-a i postoje ozbiljne naznake da podrška za izbor može biti značajnija od onoga što je potrebno. Time smo stekli preduslove da se uđe u proceduru izbora predsjednika Skupštine“, rekao je Perić.

Najavio je da će o tome u ponedjeljak u 12 sati obavijestiti predsjednicu Skupštine Glavnog grada uz poziv javnosti i odbornicima da podrže predloženi model.

Prema njegovim riječima, usvajanjem tog rješenja bila bi spriječena prinudna uprava, omogućeno razmatranje izvještaja o radu gradskih službi i preduzeća, unaprijeđena pravila upravljanja u gradskim preduzećima, kao i organizovanje izbora u mjesnim zajednicama u roku od šest mjeseci.

Perić je poručio da sprovođenje ovog modela nije moguće bez zajedničkog angažmana svih odbornika u Skupštini Glavnog grada.

Za zvanično podnošenje kandidature potrebno je 20 potpisa, a za izbor predsjednika Skupštine neophodno je 30 glasova.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Đukanović: Sumnjam da će Crna Gora ući u EU 2028. godine

Đukanović je istakao da se Crna Gora dinamično razvijala do 2020. godine, dok je nakon toga nastupio period stagnacije, jer je država, kako je naveo, uplovila u vode populizma

Bivši predsjednik Crne Gore i počasni predsjednik DPS-a Milo Đukanović kazao je da ne planira povratak u aktivnu politiku, ističući da je fokusiran na druge aktivnosti.U intervjuu za FTV, koji prenosi Antena M, govorio o aktuelnim političkim odnosima Podgorice i Beograda, navodeći da je, kako tvrdi, autistično-srbijanska politika odgovorna za skandalozni pokušaj upada kriminalaca u Tivat.

– U ovo doba prije 20 godina Crna Gora je živjela neku svoju euforiju jer je ostvarila jedno, zaista vjerujem, istorijsko ostvarenje. Nije svakodnevni rezultat obnoviti nezavisnost svoje države – kazao je Đukanović.

Na samom početku razgovora podsjetio je na razvoj Crne Gore, te, kako kaže, pravac koji je ova država svojom obnovom zacrtala.

Dinamičan razvoj do 2020. godine i njena stagnacija poslije, navodi, obilježje su Crne Gore koja je „uplivala u vode populizma“.

Posebno je naglasio važnost Evropske unije, istakavši pravac evropskog i evroatlantskog razvoja kao cilj Crne Gore kojem se nada u budućnosti.

– Evropska unija danas želi proširenje. Ona to nije željela do 2020. godine. Želi proširenje i to je jako dobra vijest – kazao je Đukanović.

Na pitanje da li je 2028. godina očekivani period ulaska Crne Gore u EU, Đukanović je izrazio sumnju, zbog generalnog „pada reformskog entuzijazma“ u svim državama regiona, kao i „unutrašnjeg stanja stvari“.

Govoreći o snagama koje su protiv samostalnosti Crne Gore, Đukanović je naveo da smatra da je stanje u društvu bolje, te da su mladi ljudi sada usredsređeniji na budućnost i kako svoju državu učiniti ljepšom za život.

– Mislim da je u međuvremenu došlo do konsolidacije javnosti koja je prihvatila Crnu Goru kao nezavisnu državu. I ne samo do konsolidacije, nego i do snaženja raspoloženja u korist nezavisne i evropske Crne Gore – kazao je Đukanović.

S druge strane, današnju vlast je okarakterisao kao „političku strukturu koja je bila protiv nezavisnosti i koja je pod snažnim uticajem centrala velikosrpskog nacionalizma“.

– Neki od njih su prihvatili nezavisnost i više ne otvaraju to pitanje, ali neki među njima koji su, rekao bih, i politički najaktivniji, i dalje su zapravo u funkciji cilja velikosrpske politike prema Crnoj Gori – rekao je Đukanović.

Uticaj i instrukcije takvih politika smatra odgovornim i za susjedske odnose, a koji su se pokvarili, kako kaže, i sa BiH i sa Hrvatskom.

– Srpska pravoslavna crkva je parapolitička organizacija i oko toga, za mene lično, nema nikakve dileme. Ona je zapravo taj preostali instrument prekograničnog uticaja velikosrpskog nacionalizma. Slobodan Milošević je raspolagao i armijom, i policijom, carinom, službom bezbjednosti. Sada više toga nema da bi se tim linijama moglo djelovati prema zemljama okruženja, ali Srpska pravoslavna crkva je preuzela sve te funkcije – rekao je Đukanović.

Naveo je osnovnu funkciju crkve – vjersku, a njeno uplitanje u politiku nazvao nedopustivim.

Kako vidi i šta je to najbolji put regiona, Đukanović je kazao da je to EU i „savremena evropska kultura i civilizacija“.

– Naš region nema alternativne budućnosti – istakao je i dodao:

– Evropska unija ne smije više da ima iluziju da može da ostavi bilo koji džep na evropskom kontinentu na milost i nemilost onih koji će uplivati sa antievropskom politikom.

Komentarišući nedavni događaj vraćanja državljana Srbije iz Tivta u Beograd, Đukanović je odlučno rekao kako se zna kome je ovakav događaj trebao.

Bez plana za povratak u politiku

– Kao i obično – u Sarajevu je uvijek zaista divno. Ovo je valjda posljednje preostalo mjesto iz nekadašnje zajedničke države sa tako otvorenom i širokom dušom. Kad god sam ovdje, tu su moji prijatelji s kojima se družim i mimo političkih tema, tako da se zaista u ovom gradu osjećam jako lijepo, zaključio je počasni predsjednik DPS-a.

– Ne planiram da se vratim u aktivnu politiku, kazao je kratko Đukanović, obrazloživši svoj odgovor dugogodišnjom političkom karijerom i potrebom da se da prilika novim ljudima. Smatra da je nova generacija Demokratske partije socijalista apsolutno superiorna u pogledu kvaliteta političke škole i uvjerenja za odbranu vrijednosti važnih za Crnu Goru. Razgovor je završio emotivnim osvrtom na glavni grad BiH.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Fon der Lajen: Crna Gora je impresivna i postiže sjajne rezultate, blizu ste cilja da budete članica EU

Saopštila predsjednica Evropske komisije

Fon der Lajen (Foto: RTCG)

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kazala je da Crna Gora postiže sjajne rezultate i da smo blizu cilja da budemo članica Evropske unije.

„EU otvara svoja vrata, kandidati moraju da ispune reforme. S reformama dolaze investicije i to je prvi dio današnjih razgovora“, navela je ona.

Drugi dio je proširenje Evropske unije.

„Benefite članstva moramo razumjeti jer to donosi dosta toga toga korisnog. Crna Gora je impresivna i postiže sjajne rezultate. Nastavite tim putem i mi smo tu da vas podržimo. Mislim da ste blizu cilja“, kazala je fon der Lajen, odgovarajući na pitanja Portala RTCG.

Naglasila je da je ovo proces zasnovan na zaslugama.

„Ko ispuni uslove biće dio EU“, zaključila je ona.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije