POLITIKA
PREMIJER NA PRES KONFERENCIJI
Spajić: „Zabrinut sam za bezbjednosno stanje u Crnoj Gori i za ubistva između klanova! Uvođenje vanrednog stanja ne doprinosi ničemu“
„Advokati zloupotrebljavaju slabost sistema i odugovlače procese“, kazao je Spajić

Uvođenje vanrednog stanja ne doprinosi ničemu, kazao je premijer Crne Gore Milojko Spajić na pres konferenciji organizovanoj povodom bezbjednosne situacije.
On je kazao da su na sinoćnjoj sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost usvojeni mnogi zaključci koji nisu za javnost.
„Svi smo zabrinuti za stanje u Crnoj Gori i za ubistva između klanova. Nedonošenje prvostepenih presuda je najveći problem, i od 70 ljudi koji su pušteni iz zatvora od 2018. Čak 40 je pušteno u prethodnih godinu dana zbog nedostatka pravosnažnih presuda. Samo na Cetinju imamo 120 lica koji su pripadnici jednog ili drugog klana, zamislire koliko je teško Upravi policije i Agenciji za nacionalnu bezbjednost da se nose sa takvom situacijom“, istakao je Spajić.
On je dodao da se ne upire prstom ni na koga.
„Advokati zloupotrebljavaju slabost sistema i odugovlače procese. Kriminalci su najbezbjedniji u zatvoru, a jedan od ubijenih prije neki dan je izašao prije 15 dana zbog nedostatka prvostepene presude. To su lica koja ne bi trebalo da šetaju sa nasim građanima“, kazao je Spajić.
Po njegovim riječima, broj sudija u specijalnom odeljenju je katastrofalan.
„Imamo samo šest sudija. Očekujemo veliki pomak na tom polju i da se dodatni sudski kapaciteti dodijele specijalnom odjeljenju, i da se naprave uslovi da imamo dvije smjene u sudovima“, poručio je premijer.
Poručio je da će sva odgovornost biti preispitana po završetku situacije i da država radi sve što je u njenoj moći.
„Uvođenjem vanrednog stanja ne bi doprinijeli sutaciji ni na koji način. Imate 40 kriminalaca na slobodi jer nije donesena prvostepena presuda“, kazao je Spajić.
On je kazao da je jedan od koraka zakon koji je klub poslanika Pokreta Evropa sad (PES) predložio juče, a to je produženje, odnosno onemogućavanje zloupotrebe advokata u procesu, odnosno u postupku koji se vodi pred sudovima.
„To ne znači da će svako ko dođe pred sud odmah dobiti pet godina pritvora, to je maksimalno što neko može da dobije i to za najteža krivična djela. To je strategija koja će potpuno da promijeni dosadašnju praksu advokata da odugovlače procese i da koriste slabosti našeg sistema, npr. kada se od 20 okrivljenih jedan ne pojavi i onda nema ročišta“, kazao je on.
Spajić je kazao da je Ministarstvo pravde već poslalo GRECU hitne predloge zakona, koji će kako je kazao riješiti 90 posto problema.
„Potrebna su nam blok suđenja da ne bi odlagali ročišta, a da bi omogućili blok suđenja potrebne su izmjene zakona“, kazao je premijer.
On je kazao da postoji problem oko Ustavnog suda koji je poništavao pritvor u više instanci.
„Važno je da imamo predsjednika Ustavnog odbora u parlamentu pod hitno. Jako je bitno da imamo predsjednika Ustavnog odbora da bi mogli da završimo reformu oko Ustavnog suda“, rekao je Spajić.
Kazao je da sada nije trenutak za traženje odgovornosti.
„Da sada obezglavljujemo institucije, to bi bilo pucanje u nogu, sada nije trenutak za traženje odgovornosti bilo koga i vjerujte da ćemo podrobno ispitati svaku aktivnost svakoga u lancu komandovanja bez izuzetka“, kazao je Spajić.
POLITIKA
DNP: Milan Knežević će tužiti poslanicu Vučelić zbog izjave da ima finansijera i nalogodavca iz druge države
„Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a

Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da će njen predsjednik Milan Knežević danas podnijeti tužbu protiv poslanice Maje Vučelić (Civis) nakon njenih javno saopštenih stavova da Knežević „ima finansijera i nalogodavca iz druge države“.
„Nedavno je zbog slične tvrdnje tužio potpredsjednika Liberalne partije, a tužiće svakog ko bude saopštio ovakvu laž. Političke kvalifikacije su jedno, ali tvrditi da je neko u izvršenju krivičnog djela, predstavlja dovoljan razlog da reaguje i SDT po službenoj dužnosti. A Milan Knežević kao i uvijek, svim nadležnim organima stoji na raspolaganju. Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a.
Kako su dodali, ali „ako se ispostavi da poslanica Vučelić laže, a mi tvrdimo da je tako, onda će ona morati da snosi krivično pravnu odgovornost za iznošenje neistina“.
„Ovo suđenje će biti prava prilika da se možda kao dokaz izvedu i mjere tajnog nadzora koje je objavilo SDT, a tiču se rukovodstva stranke sa čije liste je Vučelićka izabrana za poslanicu, a koje je na poklon dobilo televizore od sedamdeset inča i po pedeset rokovnika. Možda bi poslanica Vučelić i na ovu temu moga imati određena saznanja. Čitav novčani iznos koji bude dobio na sudu, Milan Knežević će uplatiti u humanitarne svrhe. A autora Vučelićkinog saopštenja pozivamo da bude džek i plati kaznu i troškove sudskog postupka. Jedino u čemu se slažemo i podržavamo gospođu Vučelić jeste da svim raspoloživim pravnim sredstvima utvrdimo ko su saradnici domaćih i stranih obavještajnih službi u političkom životu Crne Gore“, kazali su iz DNP-a u saopštenju koje potpisuje Jovana Todorović.
Tu inicijativu, istakli su, može pokrenuti poslanik Laković kao predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu, a poslanici DNP- a će je snažno podržati.
„Možda se poslanica Vučelić i sama iznenadi ako neko iz njenog društva bude najmanje trostruki agent. Ili što bi rekao Mika Antić: „Kad bi jastuci progovorili…“. A što se tiče Vučelićkinih stavova o demokratski izabranoj vlasti u Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću, sa njom nećemo polemisati na tu temu, mnogo je to za nju, već postavljamo pitanje premijeru Spajiću da li i on dijeli ovakve stavove svoje poslanice? U iščekivanju njene prve diskusije u Skupštini, srdačno je pozdravljamo uz fotografiju njenog ideološkog gurua“, poručuju iz DNP-a.
POLITIKA
Spajić: U Lori su se desili ratni zločini
„Grliću Radmanu da se zabrani ulazak u Crnu Goru“, poručio je Milan Knežević

Predsjednik Vlade Milojko Spajić rekao je danas na premijerskom satu u parlamentu da su se u splitskoj Lori desili ratni zločini i da su to potvrdili i sudovi Hrvatske.
On je odgovarajući na pitanje poslanika i lidera vladajuće Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića – da li su “u hrvatskom logoru ‘Lora’ počinjeni ratni zločini nad Crnogorcima i Srbima?”
Spajić je kazao da je, da bi region bivše Jugoslavije “napravio iskorak i ostvario najbolje dobrosusjedske odnose”, bitno “staviti tačku na prošlost” i u potpunosti istražiti sve navode ratnih zločina, “u skladu s međunarodnim pravom i principima vladavine prava, koji su okosnica naših evropskih vrijednosti”.
“To je, cijenim, preduslov za napredak – moramo da poštujemo žrtve i dobijemo sudski epilog svih zločina. Crna Gora želi pravdu za sve, i spremna je do kraja istrajati na procesuiranju zločina i obeštećenju žrtava”, poručio je.
Spajić je podsjetio da ratni zločini ne zastarijevaju, rekavši da su zločini u “Lori” potvrđeni kroz osuđujuće presude “za šefa zatvora i čuvara”.
“Nažalost, još nijesu sudski epilog dočekala svjedočenja o crnogorskim državljanima koji su tamo zarobljeni i ubijeni – ti slučajevi nikad nijesu ni procesuirani”, dodao je Spajić.
Spajić je naveo da crnogorsko Državno tužilaštvo ima uspostavljenu saradnju s Državnim odvjetništvom Hrvatske, da je pripremljen sporazum o saradnji i gonjenju počinilaca krivičnih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida, kao i sporazum o razumijevanju i saradnji u oblasti podrške svjedocima, oštećenima i žrtvama radi njihovog učešća u krivičnom postupku za ratne zločine, koji je, kako je dodao, proslijeđen Državnom odvjetništvu Hrvatske u cilju usaglašavanja.
“Vjerujemo da će pomenuti sporazumi doprinijeti efikasnijem, djelotvornijem i proaktivnijem procesuiranju ratnih zločina. Dakle, u ‘Lori’ su se desili ratni zločini, što su potvrdili i hrvatski sudovi”, konstatovao je predsjednik Vlade.
Šef diplomatije Hrvatske Gordan Grlić Radman, negirao je prošle sedmice u intervjuu “Vijestima” postojanje logora “Lora”. On je izjavio da “ne postoji i nikad nije postojao nikakav ‘logor Lora’”, da to nije otvoreno pitanje između Zagreba i Podgorice, već “narativ koji cilja na izjednačavanje agresora i žrtve”, kao i da je “sve oko događanja u zatvoru u Lori procesuirano i presuđeno”.
Grlić Radman je saopštio i da bi donošenje rezolucije u crnogorskom parlamentu kojom se osuđuje agresija na Dubrovnik, u kojoj je Crna Gora učestvovala početkom devedesetih, bila “dobar gest prema Hrvatskoj”.
Knežević je kazao da je “djelimično zadovoljan” odgovorom Spajića, tvrdeći da je Grlić Radman “samo agentura dogovora koji postoji” između bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.
“Đukanović i Plenković su lobirali i izlobirali da ja, Mandić i Bečić budemo proglašeni za persone non grata u Hrvatskoj, i da ne zatvorimo sva poglavlja … Eto koliko je DPS reformski i koliko želi Crnu Goru u EU. Cilj je da se mi dodatno isposipamo pepelom i prihvatimo sve krivice ovoga svijeta…”, naveo je Knežević.“…
U tom mediju je bio intervju ovog gospodina Radmana, i taj gospodin Radman kreće s kanonadom, gazeći po našim mrtvima, ponavljajući nove zahtjeve. I šta na radi gospodine Spajiću, i Vama i nama – najavljuje nam dubrovačku rezoluciju. Živi bili pa vidjeli, neće dugo proći i ovdje će neko podnijeti rezoluciju o dubrovačkom ratištu… To treba da bude vododjelnica kako bi se išlo ka nekoj imaginarnoj manjinskoj podršci”, poručio je on.
Knežević je naveo da bi Grlić Radman, kad sljedeći put pomene žrtve “Lore”, trebalo da bude proglašen za personu non grata u Crnoj Gori.
Poslanik DNP-a je pozvao čelnike crnogorskog tužilaštva da iskoriste “sve pravne mehanzme” da dobiju podatke i informacije o ljudima koji su ubijali u “Lori”.
POLITIKA
Milanović na konferenciji sa Milatovićem: „Lora je bila neka vrsta logora! Tamo su mučeni i ubijeni vojni rezervisti iz Crne Gore“
„Ja kada su u pitanju zločini svake strane, nisam nikoga štitio, upirao sam prstom, zašto bih štitio nekoga ko je odgovoran za ljudske živote“, dodao je Milanović koji boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori

Vojno-istražni centar Lora, u kojem su bili mučeni i stradali vojni rezervisti iz Crne Gore, bio je neka vrsta logora, kazao je hrvatski predsjednik Zoran Milanović i dodao da će se, što vrijeme više prolazi, teže utvrditi istina u tom slučaju.
Milanović se danas u Vili Gorica sastao sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem.
Na pitanje novinara da li je bilo razgovora o izjavama ministra vanjskih poslova Hrvatske Gordana Grlića Radmana o logoru Lora, Milanović je rekao da jeste.
Podsjetimo, nedavna izjava ministra vanjskih poslova Hrvatske Gordana Grlića Radmana za podgoričke „Vijesti“ da splitska Lora u kojoj je stradalo 14 crnogorskih državljana, nije logor te da „sve oko događanja u zatvoru u Lori je procesuirano i presuđeno, te je u domenu pravosudnog postupanja, što niti je moguće, niti potrebno komentarisati“, uzburkala je crnogorsku javnost.
Milanović je rekao da je to stav Grlića Radmana, a da ga on ne može komentarisati.
“U Lori jeste bila neka vrsta logora. Tamo su ljudi ubijani, kažnjeni su zbog toga, u zatvoru su. Na hrvatskom pravosuđu je da riješi. Oni to sporo rješavaju, ali ipak rješavaju”, rekao je Milanović.
„Ja kada su u pitanju zločini svake strane, nisam nikoga štitio, upirao sam prstom, zašto bih štitio nekoga ko je odgovoran za ljudske živote“, dodao je Milanović.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da Crna Gora i Hrvatska vjeruju u dijalog i gledaju naprijed. On je to poručio na konferenciji sa predsjednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem.

Milatović je naglasio da mu je zadovoljstvo da ugosti Milanovića.
„Posebno cijenim što je Crna Gora među prvim zemljama koje je on posjetio nakon reizbora. Ta odluka nije samo poruka poštovanja nego i politička poruka u trenutku pogoršanih odnosa naših država“, istakao je Milatović.
Istakao je da obijica žele da pošalju poruku dobrosusjedstva.
„Crna Gora i Hrvatska dijele zajedničku istoriju ali i vrijednosti. Zalažemo se za mir, stabilnost i regionalnu saradnju“, naglasio je on.
Crna Gora je, kako je istakao Milatović, spremna i posvećena da sva otvorena pitanja sa svim susjedima uključujući i ona sa odnosima sa Hrvatskom rješava u otvorenom dijalogom.
„Možemo i trebamo da priznamo naše greške ali želimo i da ukažemo i na one sa druge strane“, kazao je Milatović.
Milatović je istakao da pozdravlja konsultacije između vlada Crne Gore i Hrvatske.
„Ovdje nema bezgrešnih zato sam rekao da kao što ni Rezolucija o Jasenovcu nije doprinijela unapređenju odnosa i koju sam kritikovao, tako ni određeni stavovi koji dolaze iz Republike Hrvatske posebni u odnosu Lore ne doprinose unapređenju odnosa“, istakao je Milatović.
Naglasio je da zato smatra da je ovo ispravan put koji će odvesti do rješenja koja će biti dugoročna i održiva.
„Crna Gora i Hrvatska vjeruju u dijalog i gledaju naprijed. Pružamo ruku, biramo dijalog, danas gradimo mostove“, naglasio je on.
Milanović: U interesu Hrvatske da Crna Gora što prije bude članica EU
Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović kazao je da što se Hrvatske tiče njima je u interesu da Crna Gora što prije bude članica Evropske unije.
„Moramo zadržati šta je ovdje, a ne ono što je bilo prije 30 godina. I to što je bilo ranije ali prvenstveno šta će biti danas i sjutra“, poručio je Milanović.
Milatović je rekao da on i Milanović pokazuju primjer kako odnosi Crne Gore i Hrvatske treba da se razvijaju, a da je njegov poziv i Milanovićev dolazak neka vrsta poruke.
“Glasanje za Rezoluciju o Jasenovcu je bio način partijama da sakriju glasanje o Srebrenici. Ja sam to kritikovao, kao i danas jednu nespretnu izjavu hrvatskog ministra. Nećemo se mi u EU najbolje integrisati sa Irskom ili nekom Baltičkom zemljom, već sa susjednim zemljama”, rekao je Milatović.
Milanović je rekao da ostaju u susjedstvu sa Crnogorcima, Srbima, Bosancima.
„Srećno u Evropsku uniju, nama je to finansijski isplativo, samo lud čovjek bi bio protiv toga“, poručio je Milanović.
Milanovića je u Vili Gorica uz najviše državne i vojne počasti dočekao predsjednik Milatović.
Iz kabineta Milatovića su kazali da je zvanična posjeta Milanovića Crnoj Gori prilika da se učvrste međudržavni odnosi u duhu prijateljstva, međusobnog poštovanja, saradnje i dobrosusjedstva.
„Posjeta je nastavak snažnih diplomatskih aktivnosti Milatovića, imajući u vidu da Hrvatska kao zemlja članica Evropske unije predstavlja važnog partnera u nastojanjima Crna Gora da do 2028. godine postane punopravna članica Unije“, navodi se u saopštenju.
- HRONIKA2 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA2 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA3 дана ranije
Šaranović suspendovao još četiri policajca sa sjevera
- HRONIKA12 сати ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti