DRUŠTVO
Studenti traže da se ukinu ispiti u vrijeme Bajrama: Univerzitet CG poručuje da će tako i biti
Iz UCG ističu da su u skladu sa svojom dugogodišnjom praksom i principima jednakosti i poštovanja različitosti, već preduzeli korake kako bi osigurali nesmetano obilježavanje Ramazanskog bajrama

Studenti islamske vjeroispovijesti traže od Univerziteta Crne Gore da se ne zakazuju ispiti u vrijeme Bajrama koji slave i koji žele da provedu sa porodicom i prijateljima. Iz UCG ističu da su u skladu sa svojom dugogodišnjom praksom i principima jednakosti i poštovanja različitosti, već preduzeli korake kako bi osigurali nesmetano obilježavanje Ramazanskog bajrama.
Reis islamske zajednice Crne Gore Rifat Fejzić, reagovao je društvenoj mreži „X“, nakon što je dobio poruke i pozive od studenata islamske vjere koji ga mole da interveniše jer su im profesori sa UCG zakazali ispite u vrijeme Basjrama.
„Pitam UCG i sve građane da li je ikada bilo ispita u danima Božića? Podsjećam da i nama nešto znači Bajram“, napisao je on.
Objavio je poruku studentkinje Prirodno matematičkog fakulteta koja je napisala da bi odlaganje provjere znanja omogućilo onima koji obilježavaju Bajram da taj dan provedemo s porodicom i u skladu sa vjerskim običajima.
„Nažalost, prošle godine smo se suočili s istim problemom, kada profesori nijesu željeli da pomjere kolokvijume, već su nam kao jedinu opciju ponudili izlazak na popravni ispit. Smatram da je to nepravedno, jer nas stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na druge studente koji nijesu primorani da biraju između vjerskog praznika i akademskih obaveza. Kao građani Crne Gore, vjerujem da bismo trebali imati ista prava kao pripadnici drugih vjeroispovijesti, koji za svoje praznike dobijaju slobodne dane“, ukazala je studentkinja.
Ona je zatražila da se ponudi ravnopravna alternativa ili da se tokom tih važnih datuma ne održavaju ispiti.Iz UCG su napisali da su preduzeli aktivnosti da vjernici isprate ovaj važan praznik.
„Danas je upućen dopis svim univerzitetskim jedinicama sa jasnom preporukom da se termini realizacije ispitnih i predispitnih obaveza preispitaju i prilagode u skladu sa vjerskim praznicima. Ovim postupkom osiguravamo poštovanje prava svih studenata, bez obzira na njihovu vjersku pripadnost, i potvrđujemo posvećenost principima jednakosti“, kazali su iz UCG.
Kako su naveli, imajući u vidu važnost ovog pitanja, dopis sa instrukcijama da se ispitne obaveze planiraju mimo vjerskih praznika slali su, kažu, i prethodnih godina svim univerzitetskim jedinicama.
„Univerzitet Crne Gore ostaje čvrsto posvećen vrijednostima jednakosti, poštovanja i međusobnog uvažavanja pa će, u skladu sa tim, nastaviti da pruža punu podršku svim studentima, omogućavajući im da nesmetano obilježavaju svoje vjerske praznike, u skladu sa akademskim obavezama“, navodi se u saopštenju.
I prorektor za nastavu Univerziteta Crne Gore Veselin Mićanović poslao je kolegama dopis u kome piše da je izuzetno važno da se poštuju prava studenata zaposlenih koji obilježavaju vjerske praznike, posebno imajući u vide multikonfesionalni karakter naše države.
„Molim vas da se preispitaju i prilagode termini realizacije ispitnih i predispitnih obaveza u dane vjerskih praznika. Ukoliko vjerski praznik pada u planirane termine kolokvijuma, ispita ili drugih ispitnih aktivnosti, vjerujem da bi jednostavna rotacija sa predavanjima omogućila nesmetanu realizaciju nastavnog procesa, bez većih poremećaja u organizaciji nastave“, predložio je Mićanović.
Na taj način bi, kako ukazuje, pokazali razumijevanje poštovanje prema različitim vjerskim praksama i obezbijedili jednak tretman, za sve studente i nastavno osoblje.
„Molim vas da uputite cirkularni mejl svim zaposlenima u nastavnom procesu (profesorima isaradnicima) sa preporukom za postupanje u ovakvim situacijama. Unaprijed vam se zahvaljujem na razumijevanju i podršci u očuvanju principa jednakosti i poštovanja različitosti“, zaključio je Mićanović u dopisu.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA4 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- HRONIKA4 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA2 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
- DRUŠTVO2 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu