DRUŠTVO
UNIVERZITET CRNE GORE
Tamara Simonović iz Berana najbolji student Filološkog fakulteta
„Nije floskula, već istina – vi ste velika nada za sve nas“, poručio je rektor UCG Vladimir Božović nagrađenim studentima

Na Univerzitetu Crne Gore (UCG) nagrađeno je 18 najboljih studenata koji su postigli izuzetan uspjeh i istakli se rezultatima, a priznanja koja su dobili vide kao podstrek za dalji rad, usavršavanje i put za dalje uspjehe.
Priznanja u vidu novčanih nagrada je dodijelio rektor UCG Vladimir Božović, uoči 17. novembra Međunarodnog dana studenata.
Studentkinja Filološkog fakulteta Tamara Simonović iz Berana, sa Studijskog programa Francuski jezik i književnost, nagrađena je za najboljeg studenta sa prosjekom 10.
PR Centar prenosi da je Božović poručio nagrađenim studentima da je ono što su postigli u prethodnim godinama ljestvica koju valja prekočiti već sledeće.
„Za vas ne brinem, već ste navikli da pomjerate granice i vaš budući uspjeh se ne dovodi u pitanje. Ono što želim, a siguran sam i cijela akademska zajednica UCG, da ovaj podijum postane širi i uključi mnogo veći broj onih sa istaknutim rezultatima“, kazao je Božović.

Foto: UCG
Prema njegovim riječima, nije rijetko da pojedinac pregalaštvom i znanjem ubrza neke društvene tokove.
„Možda u ovom trenutku niste ni svjesni uloge i odgovornosti koju imate. Vaš polet, energija, udruženi sa znanjem koje imate i koje ćete tek steći, mogu ovoj zemlji da podare zamah, dovoljan da nas vine u krug razvijenih ili makar razvijenih“, istakao je Božović.
Podsjetio je da se na nedavno održanoj konfereciji u Rektoratu obratio uvaženi profesor i nobelovac Den Šehtman, koji je, kako je ukazao, u par rečenica pokušao predložiti put za Crnu Goru, sagledavajući izazove sa kojima se suočava.
„Njegov savjet je naizgled jednostavan – uložimo u ljude, odnosno u njihovo obrazovanje, pa će posledično zaiskriti i genijalnosti koje donose onu krupnu, supstancijalnu razliku u razvoju društva“, naveo je Božović.
Poručio je nagrađenim studentima da su neophodni Univerzitetu Crne Gore i zemlji.
„Nije floskula, već istina – vi ste velika nada za sve nas“, rekao je Božović.
On je kazao da je Univerzitet Crna Gora kuća u koju su uvijek dobrodošli i kad završe fakultete.
„Ovo je na izvjestan način apel svima da se snažnije utemelji „aluministička“ kultura. Prvobitno, riječ alumnus je imala značenje „sin koji brine o drugom“. Vi ste kćeri i sinovi ove kuće gdje ste hranjeni znanjem, u kojoj ste intelektualno i obrazovno sazreli, pa računajte na nas, naš UCG nećete zaboraviti“, naveo je Božović.
Nagrađena studentkinja Ekonomskog fakulteta UCG, Milica Damjanović, kazala je da joj je velika čast što je dobitnica nagrade, ali da osjeća veliku dozu odgovornosti da u budućnosti nastavi da korača ka novim uspjesima.
„Potrebno je puno truda i zalaganja za ovakav uspjeh, ali kad znamo šta su nam prioriteti, to ne bih percipirala kao odricanje, već kao kvalitetno uloženo vrijeme koje mi u perspektivi može otvoriti nove puteve“, navela je Damjanović.
Student treće godine Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja, Miloš Kašćelan, rekao je da nije očekivao nagradu, navodeći da mu je drago što je primio i da mu predstavlja podstrek za dalji rad.
„Na Fakultetu dramskim umjetnosti držimo se kao klasa, pa je to zajednički rad, a moj se nekako prepoznao. Mislim da kod svakog studenta glume postoji velika doza odricanja, jer fakultet zahtjeva da stalno budemo prisutni, da smo aktivni i da vježbamo, da bismo za sledeći čas donijeli nešto novo i naprednije u odnosu na prethodni“, naveo je Kašćelan.
Nagrađeni su: Sara Milinković studentkinja Elektrotehničkog fakulteta sa prosjekom 10, Tamara Simonović studentkinja Filološkog fakulteta sa prosjekom 10, Dušan Subotić student Prirodno-matematičkog fakulteta sa prosjekom 10, Monika Vujisić studentkinja Fakulteta likovnih umjetnosti sa prosjekom 9.98, Nina Radosović studentkinja Fakulteta za turizam i hotelijerstvo sa prosjekom 9.97, Milica Damjanović studentkinja Ekonomskog fakulteta sa prosjekom 9.93, Ivana Dendić studentkinja Muzičke akademije sa prosjekom 9.85, Milica Bojović studentkinja Fakulteta političkih nauka sa prosjekom 9.83, Miloš Kašćelan student Fakulteta dramskih umjetnosti sa prosjekom 9.82.
Nagrade su primili i Stojan Terzić student Medicinskog fakulteta čiji je prosjek 9.71, Momir Đuković student Pomorskog fakulteta sa prosjekom 9.70, Filip Filipović student Mašinskog fakulteta sa prosjekom 9.65, Dajana Premović studentkinja Biotehničkog fakultet sa prosjekom 9.56, Milena Abramović studentkinja Filozofskog fakulteta sa prosjekom 9.53, Jana Dragaš studentkinja Arhitektonskog fakulteta sa prosjekom 9.30, Katarina Danilović studentkinja Pravnog fakulteta sa prosjekom 9.26, Mina Grebović studentkinja Građevinskog fakulteta sa prosjekom 9.20 i Milena Vlahović studentkinja Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje sa prosjekom 9.11.
DRUŠTVO
Spajić: Blizu smo rješenja oko uvođenja sedmočasovnog radnog vremena
Namjera je, kaže premijer, da se kroz široke konsultacije sporovede jedna od najvećih reformi u oblasti rada koja za cilj ima unaprjeđenje kvaliteta života građana i „više vremena za porodice, ali i efikasniji i produktivniji rad“

Predsjednik Vlade Milojko Spajić kazao je da su, nakon opsežnih razmatranja kako da pronađu model kojim bi bili zadovoljni i sindikati i poslodavci, blizu rješenja u vezi uvođenja sedmočasovnog radnog vremena.
Premijer je saopštio da će već početkom naredne sedmice ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić rukovoditi razgovorima u okviru socijalnog dijaloga sa predstavnicima sindikata i poslodavaca, gdje će se, kako je rekao, iskristalisati finalna verzija te reforme.
Namjera je, kaže Spajić, da se kroz široke konsultacije sporovede jedna od najvećih reformi u oblasti rada koja za cilj ima unaprjeđenje kvaliteta života građana i „više vremena za porodice, ali i efikasniji i produktivniji rad“.
“Upravo na način kako su sprovedeni i programi Evropa sad 1 i Evropa sad 2 – uz saglasnost i poslodavaca i sindikata – konkretni koraci i u slučaju reforme 7h radnog vremena biće preduzeti isključivo uz punu podršku socijalnih partnera”, saopštio je Spajić.
On je kazao da vjeruje da će ministarka Nišić u ime Vlade učiniti sve da u optimalnom roku dođe do dogovora kako „bi ispunili očekivanja građana i osnažili položaj svih zaposlenih“ u našoj zemlji.
DRUŠTVO
Sonja (57) i Marko (69) uživaju u roditeljstvu: Priželjkuju i dječaka
Djevojčica je simbolično dobila ime Bogdana, a Marko ističe da mu je ona sve u životu dok se Sonja zahvaljuje Bogu što su uspjeli

Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Crne Gore privukli su pažnju u regionu prije nekoliko mjeseci podijelivši da očekuju prinovu nakon 22 godine borbe za potomstvo. Sonja se porodila u Skoplju, a priču o svom „čudu“ podijelili su za RTS.
Ovaj par je ugostio ekipu RTS-a u svom domu te govorio o cijelom iskustvu trudnoće i porođaja u Sonjinoj šestoj deceniji života. Svoju želju za potomstvom su ostvarili zahvaljujući klinici u Skoplju, gdje se Sonja i porodila.
Premda je jedna od najstarijih prvorotkinja u regiji, Sonja ipak nije najstarija.
„U regionu nisam pošto ima gospođa u 61. godini se porodila, ali ne znam je li iz Skoplja. Uglavnom u Skoplju se porodila, ali odakle je, nemam pojma. Bili smo kod doktora Mladena Ristovskog, imali smo dobar prijem, dobru konsultaciju sa njim, terapije“, kazala je ponosna Podgoričanka.
Djevojčica je simbolično dobila ime Bogdana, a Marko ističe da mu je ona sve u životu dok se Sonja zahvaljuje Bogu što su uspjeli.
Sonja i Marko su rođeni istog dana u martu, a priželjkivali su da će i kćerka također stići na taj datum. Međutim, Bogdana je poranila i rođena je 12. marta, prenosi Klix.
Zbog toga što su postali roditelji u poznim godinama, bilo je mnogo negativnih komentara, a oni poručuju da se na to ne obaziru te su rođenje kćerke proslavili velikim slavljem.
Takođe, Sonja ističe da bi htjela i dječaka, ali da će se o svemu konsultovati sa ljekarima.
Adria
DRUŠTVO
Direktor škole iz Andrijevice: Nastavnik koji je radio na praznik u odjeljenju na Rijeci Marsenića prekršio zakon i narušio ugled ustanove
Učenici područnog odjeljenja OŠ „Bajo Jojić“ danas se našli u školskim klupama

Branko Kastratović, direktor Osnovne škole „Bajo Jojić“ iz Andrijevice kazao je da je nastavnik u područnom odjeljenju te ustanove, u Rijeci Marsenića, koji je danas radio uprkos državnom prazniku, prekršio zakon i narušio ugled škole.
Rekao je da će prema tom nastavniku biti „primijenjene sve zakonske mjere“.
On se oglasio nakon što su „Vijesti“ objavile da su se učenici područnog odjeljenja te škole danas našli u školskim klupama.
„Od strane Zavoda za školstvo obaviješteni smo da ćemo od 26. maja 2025. godine imati redovni obilazak prosvjetne inspekcije. Danas, 21. maja 2025. godine sam obaviješten od direktorice Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje, uvažene Svetlane Drobnjak, da imaju saznanje da je u PU Rijeka Marsenića, pri OŠ ‘Bajo Jojić’ organizovana nastava. Sa velikim zaprepašćenjem sam primio ovu informaciju i kontaktirao kolegu koji radi u toj područnoj ustanovi. Pomenuti kolega je potvrdio da je danas radio i, kako navodi:
‘Utvrđivao gradivo sa djecom’, jer će imati nadzor od ponedjeljka. Ja, kao direktor škole, u ime svih radnika naše škole i u svoje ime se ograđujem od postupka i riječi kolege“, kazao je Kastratović.
- BALKAN I SVIJET4 дана ranije
Vatikan: Ne priznajemo nezavisnost Kosova
- DRUŠTVO4 дана ranije
Direktor škole iz Andrijevice: Nastavnik koji je radio na praznik u odjeljenju na Rijeci Marsenića prekršio zakon i narušio ugled ustanove
- POLITIKA4 дана ranije
Ministarstvo odbrane Srbije prodaje „suvišne i rashodovane službene pse“: Cijene od 400 do 3.000 dinara
- EKONOMIJA3 дана ranije
Bivši zakupci plaža u Ulcinju pregovaraju sa Alabarom: Kažu da će zbog povećanja cijena zakupa morati da podignu cijene usluga
- DRUŠTVO3 дана ranije
Sonja (57) i Marko (69) uživaju u roditeljstvu: Priželjkuju i dječaka
- HRONIKA23 сата ranije
Tragedija u Ulcinju: Poginuo 20-godišnji mladić na gradilištu