Connect with us

DRUŠTVO

ZVANIČNICI: "DRŽAVA JAČA OD NEFORMALNIH GRUPA"

Tenzije uoči ustoličenja mitropolita Joanikija, najava incidenata na Cetinju

Mjesec dana uoči ustoličenja duhovnog poglavara, grupa građana, koji sebe nazivaju „patriotama“ toga dana najavljuje proteste, a na društvenim mrežama pojedinci i incidente ispred Cetinjskog manastira

Foto: Mitropolija

Vijest da će ceremonija ustoličenja novog mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve, G. Joanikija biti održana 4. septembra u Cetinjskom manastiru kod dijela javnosti podigla je tenzije.

Mjesec dana uoči ustoličenja duhovnog poglavara, grupa građana, koji sebe nazivaju „patriotama“, iz Patriotsko komitskog saveza (PKS) sa Cetinja toga dana najavljuje proteste, a na društvenim mrežama pojedinci i incidente ispred Cetinjskog manastira. Tvrde da će uraditi sve što mogu da do ustoličenja na Cetinju ne dođe.

Pišu da na Cetinje toga dana popovi, ali ni premijer neće moći da uđu, jer im Cetinjani to neće dozvoliti.

Danilović i Kavarić optužili DPS i Đukanovića da stoje iza grupa koje se protive ustoličenju Joanikija

Na ove najave reagovao je lider vladajuće Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović 11. avgusta, optuživši opozicionu DPS i njenog lidera Mila Đukanovića da stoji iza pojedinaca i grupa koje se protive ustoličenju Joanikija na Cetinju.

DPS je odbacio ove optužbe navodeći da ni partija niti Đukanović nemaju nikakve veze sa organizacijom protesta na Cetinju, najavivši krivičnu prijavu protiv Danilovića.

Reagujući na to saopštenje, advokat Dalibor Kavraić, inače pravni zastupnik Mitropolije crnogorsko-primorske SPC , optužio je Đukanovićev DPS da se “unaprijed ograđuje od odgovornosti” da stoji iza grupa koje najavljuju da neće dozvoliti ustoličenje mitropolita Joanikija u Cetninjskom manastiru.

“Za ovu priliku je već pripremljeno nekoliko kriminalaca iz miljea bezbjednosno interesantnih lica čiji je zadatak da upotrijebe već pripremljeno vatreno oružje i izvrše terorističke akte, eksplozije, paljevine, a po potrebi i ranjavanje ili lišavanje života, sa krajnjim ciljem destabilizacije Crne Gore, izazivanje panike, nereda i nesigurnosti, a sa krajnjim ciljem kako bi silom bilo onemogućeno da se izvrši zakonita i kanonska radnja ustoličenja izabranoga Mitropolita Joanikija Mićovića“, napisao je 12. avgusta Kavarić na Fejsbuk profilu.

Zbog ovih optužbi iz DPS-a su najavili krivičnu prijavu i protiv advokata Kavarića.

”S obzirom na to da gospodin Kavarić očito posjeduje neke „informacije“, rado ćemo mu omogućiti da ih, uz statuse na društvenim mrežama, predoči nadležnim organima”, navodi se u saopštenju DPS-a.

Katnić: Pratićemo situaciju i reagovati ako bude krivičnog djela

Odgovarajući na pitanje da li će reagovati povodom najavljenih mogućih incidenata, specijalni državni tužilac Milivoje Katnić u izjavi za „Dan“ navodi da prate cijelu situaciju.

„Ukoliko su protesti mirni, građanski, prijavljeni, mi tada ne reagujemo. Ukoliko bi se desilo bilo kakvo krivično djelo, koje je u nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva, mi bismo reagovali. Pratimo sve i ponavljam, reagovaćemo ukoliko bude bilo krivičnog djela, koje je iz naše nadležnosti, kao što je bilo uvijek do sada, a i od sada“, rekao je Katnić.

Zvaničnici: Država jača od neformalnih grupa

Pemijer Zdravko Krivokapić je izjavio da država mora da pokaže da je institucija koja je jača „od bilo kakvih vanrednih institucija koje pokušavaju da poremete sve u Crnoj Gori“.

„Da li ste čuli i u jednoj državi svijeta da se takva ceremonija održava pod pažnjom prijetnji, zastrašivanja „ne možete doći na Cetinje“. Ja vam tvrdim doći ću na Cetinje i to bez obezbjeđenja“, rekao je Krivokapić 10. avgusta prilikom posjete Pljevljima.

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, rekao je, da će država spriječiti bilo kakve incidente koji bi se mogli desiti na ustoličenju novog mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju 4. septembra.

„Situaciju ne treba podgrijavati sa bilo koje strane“, rekao je Abazović.

A predsjednik crnogorskog parlamenta Aleksa Bečić pozvao je sve građane Crne Gore „da s ljubavlju i poštovanjem dočekaju mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija i njegovo ustoličenje“, poručivši:

“Bez provokacija i tenzija, budimo mudri i razumni, širimo ljubav, mir i zajedništvo.“

„Patriote“: Skandalozne prijetnje Krivokapića

„Patriote“ su nazvale navode premijera skandaloznim prijetnjama.

„Povodom skandaloznih prijetnji premijera Krivokapića da će patrijarh Crkve Srbije Porfirije u Cetinjskome manastiru kao vjekovnome sjedištu crnogorskih vladika ustoličiti namjesnika tuđe crkve Joanikija, kao eksponenta okupatorske ideologije, poručujemo da će Cetinjani i drugi Crnogorci kojima je stalo do dostojanstva svoje domovine i svoje slobodarske prošlosti odlučno spriječiti taj izdajnički i okupatorski čin“, ističu u saopštenju.

Dodaju i da se Cetinje i Cetinjski manastir neće skrnaviti, te da će ih oni uvjeriti u to.

(Berane online) 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije