POLITIKA
RAZGOVORI O FORMIRANJU NOVE VLADE
Traže da Ibrahimović bude potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova, koordinator službi bezbjednosti…
Sastanak Spajića i Bečića sa liderima manjinskih stranaka okončan bez dogovora o strukturi nove vlade i podjeli resora. Lideri manjinskih stranaka zahtijevaju da šef BS bude potpredsjednik Vlade za vanjske poslove, evropske poslove, politički sistem, unutrašnju politiku, bezbjednost i ministar vanjskih poslova, da vodi komisiju za politički sistem i da bude koordinator službi bezbjednosti

Višesatni sastanak lidera Pokreta Evropa sad i Demokratske Crne Gore Milojka Spajića i Alekse Bečića sa šefovima manjinskih stranaka završen je kasno sinoć bez dogovora o strukturi i sastavu nove vlade, nakon što su oni tražili da predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović u novoj vladi pokriva veliki broj oblasti, a potom razmijenjene optužbe zbog dosadašnjeg političkog djelovanja, saznaju „Vijesti“.
Prethodno naznačena struktura Vlade u kojoj bi bilo 21 ministarstvo i četiri potpredsjednika nije usvojena, a dogovoreno je da se neformalni razgovori nastave narednih dana.
Tokom sastanka koji je okončan oko ponoći, lideri manjinskih stranaka, koje su na izborima osvojile 10 poslaničkih mjesta, nekoliko puta su izlazili u odvojenu prostoriju radi konsultacija.

Stranke manjina na izborima osvojile deset mandata: Lideri Force, BS-a i HGI-ja, Foto: Pobjeda
Ibrahimović, lider Albanskog foruma Nik Đeljošaj, Albanske Alijanse Genci Nimanbegu i Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović tražili su da šef BS bude potpredsjednik Vlade za vanjske poslove, evropske poslove, politički sistem, unutrašnju politiku, bezbjednost i ministar vanjskih poslova, da vodi komisiju za politički system i da bude koordinator službi bezbjednosti, rekao je “Vijestima” sagovornik upoznat sa detaljima sastanka.
Na drugoj strani je to dočekano sa negodovanjem i optužbama za višedecenijsku saradnju sa Demokratskom partijom socijalista i partijsko uhljebljavanje, da bi lideri manjinskih stranaka potom zamjerili Spajiću da je bio član „apostolske vlade“ Zdravka Krivokapića a Bečiću predlaganje i donošenje u parlamentu Rezolucije o genocidu u Pivi i Velici, tvrdi izvor „Vijesti“.

Bečić (foto: Screenshot) i Spajić (foto: Pobjeda
Neformalni razgovori o sastavu 44. vlade, u kojima za sada učestvuju još i lideri koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) koja će imati 13 poslanika, traju već par sedmica, a zvanični bi trebalo da počnu nakon što Državna izborna komisija (DIK) objavi konačne rezultate izbora. PES je na izborima 11. juna osvojio 24 mandata, a Demokrate će imati sedam poslanika.
Lider PES-a je odmah nakon izbora rekao da nema pregovora sa Demokratskom partijom socijalista i Građanskim pokretom URA, ali tada nije isključio mogućnost da u vladu uđe koalicija ZBCG. Šefovi manjinskih stranaka ranije su nagovijestili da im to nije prihvatljivo.
Prema nezvaničnim informacijama navodno su učesnicima u pregovorima trenutno nesporni Spajić kao kandidat za premijera i Bečić kao predsjednik Skupštine, iako jedan od izvora tvrdi da Nova srpska demokratija mjesto šefa parlamenta traži za svog lidera Andriju Mandića.
Prije sinoćnjeg sastanka, u pregovorima se bio iskristalisao model nove vlade koja bi mogla bi da ima četiri potpredsjednika – za spoljnje i evropske poslove, ekonomsku politiku, regionalni razvoj, unutrašnje poslove i politički sistem i bezbjednost i 21 ministarstvo.
Toliko potpredsjednika je imao i kabinet Dritana Abazovića, kada je izabran 28. aprila prošle godine, ali je u njoj bilo 18 ministarstava i dva ministra bez portfelja. Krivokapićeva vlada je imala 12 ministarstava.
Izvori “Vijesti” tvrde da je, po tom modelu, koji je sinoć postao upitan, iz Ministarstva kapitalnih investicija, kojim sada upravlja Ibrahimović, trebalo da se izdvoje saobraćaj i energetika, a iz Ministarstva poljoprivrede bi izdvojeno bio resor za vodoprivredu i šumarstvo.
Ideja je bila i da se iz postojećeg Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, razdvoje prostorno planiranje i ekologija, s tim da se ekologija doda Ministarstvu ekonomije, koje bi onda bilo Ministarstvo ekonomskog i zelenog razvoja.
Bilo je predviđeno da nova vlada ima i novo ministarstvo za državnu imovinu, zatim rada i socijalnog staranja, odbrane, pravde, finansija, unutrašnjih poslova, vanjskih poslova, za EU integracije…
CIVIS, nekadašnji koalicioni partner GP URA, a sada PES-a, traži posebno ministarstvo za borbu protiv korupcije. Trenutno je Zoran Miljanić ministar bez portfelja zadužen za to.
“Vijesti” su ranije objavile da bi PES i Demokrate trebalo da se dogovore o čelnim pozicijama ministarstva spoljnih i unutrašnjih poslova, pravde i finansija. Takođe, tim partijama bi trebalo da pripadne i po jedno potpredsjedničko mjesto. Kao kandidat za ministra unutrašnjih poslova se pominje Momo Koprivica (Demokrate) i Andrej Milović (PES).
BS je ranije tražio ministarstva poljoprivrede, rada i socijalnog staranja, odbrane i javne uprave, kao i Upravu za dijasporu.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, lider PES-a bi zadržao kontrolu nad poljoprivredom zbog dostupnosti EU fondova.
Albanskom forumu, čiji je nosilac liste bio lider Albanske alternative Nik Đeljošaj, ranije su nuđene dvije opcije – ako Đeljošaj želi ministarsku poziciju, dobiće dva ministarstva, dok je alternativa da sadašnji predsjednik Opštine Tuzi bude potpredsjednik Vlade, a da Albanski forum dobije uz to i jedno “veće” ministarstvo.
Izvor “Vijesti” je naveo da je Đeljošaj u razgovorima insistirao da rješenja za MUP, odbranu i vanjske poslove ne budu čisto partijska, i da se to naročito odnosi na unutrašnje poslove, da ne bi došli u situaciju da političari hapse i sprovode istrage.
Što se tiče odbrane i vanjskih poslova, on traži da na tim pozicijama kadrovska rješenja budu oni koji su jasno za NATO i prozapadno orijentisani i kao takvi duže vremena prepoznati.
HGI bi trebalo da dobije Ministarstvo kulture ili Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, dok je Genci Nimanbegu (Forca) najozbiljniji kandidat za čelo ministarstva zaduženog za evropske integracije.
Spajić se ranije odvojeno sastao i sa liderima koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) Andrijom Mandićem i Milanom Kneževićem.
Knežević je, kako su “Vijesti” ranije objavile, tražio da ZBCG bude dio izvršne vlasti, konkretno da im pripadne Ministarstvo kapitalnih investicija i dio energetskog sektora.
On, međutim, kako je rekao jedan izvor, nije zainteresovan da bude dio izvršne vlasti.
POLITIKA
Kovačević: U Nikšiću se tako dobro živi da se i Milo Đukanović vratio
„Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno“

Nosilac liste „Za budućnost Nikšića“ i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da je aktuelna lokalna vlast „u posljednje četiri godine realizovala preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorila ambijent za zapošljavanje 5.000 sugrađana“.
On je to kazao na tribini te koalicije u mjesnoj zajednici Kličevo.
„Zna Nikšić i zna Kličevo da se danas lakše diše, jer smo zatvorili deponiju Mislov do, ostaje nam još da zatvorimo političku deponiju zvanu DPS. Zna Nikšić ko ga je uništavao 30 godina i zatvorio preko 30 preduzeća, a zna i ko je u posljednje četiri godine realizovao preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorio ambijent za zapošljavanje 5.000 naših sugrađana. Nećemo stati dok svaki Nikšićanin ne nađe zaposlenje,“ rekao je Kovačević, saopšteno je iz koalicije „Za budućnost Nikšića“.
On je dodao da je u Kličevu postignut značajan napredak i da su „planovi za budućnost još ambiciozniji“.
Kovačević je najavio izgradnju dva nova vrtića, nastavak radova na putnoj infrastrukturi, i projekat „Sunčani grad“.
„Vidjeli ste na ovim izborima da je Milo Đukanović ponovo postao stanovnik Nikšića. Znači u Nikšiću se tako dobro živi da se i on vratio. Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno. Ovako, mi ćemo pobijediti, a on će svoj poraz sakriti iza ovih naših nesrećnih komšija. Ali šta da radimo, oni neka gube, mi ćemo da pobjeđujemo“.
Predsjednik Savjeta MZ Kličevo Brano Eraković pobrojao je prijekte realizovane u toj mjesnoj zajednici za prethodne četiri godine.
POLITIKA
Ibrahimović: Vlada Crne Gore se nije angažovala da Dodik ne bude na potjernici Interpola
„Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, nije niko angažovan kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem.
To je na mreži X napisao ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.
On se oglasio povodom tvrdnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
„Povodom izjave Milorada Dodika, koju su bez ikakve provjere činjenica preuzeli neodgovorni pojedinci zarad skupljanja jeftinih političkih poena na uštrb institucija Crne Gore, kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Ostajemo posvećeni principima vladavine prava, dobrosusjedskoj saradnji i poštovanju međunarodnog prava“, kazao je Ibrahimović.
On je osudio, kako je naveo, svaki pokušaj korišćenja Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore u političkim obračunima i spekulacijama koje nemaju uporište u činjenicama.
„U intenzivnoj komunikaciji sa kolegama iz Vlade takođe sam dobio uvjeravanja da se niko iz drugih resora nije na bilo koji način uključivao u ovaj postupak. Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“.
Ibrahimović je kazao da dobrosusjedski odnosi mogu postojati samo ukoliko su institucionalni i počivaju na međusobnom uvažavanju, poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta što podrazumijeva i puno međusobno poštovanje Ustava i zakona kao i odluka državnih organa i sudova.
„U tom kontekstu Crna Gora uvažava svaku presudu sudova Bosne i Hercegovine kao i pravo svakoga da kod viših sudskih istanci, u okviru Ustava i zakona, preispituje presudu. Kao potpredsjednik Vlade CG i ministar vanjskih poslova želim da podvučem da je moja i pozicija Vlade Crne Gore jasna: puno poštovanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta, Ustava i zakona Bosne i Hercegovine i protivljenje svakom djelovanju kojim se narušava ustavni poredak i podriva teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Mir i stabilnost u regiji važni su za sve nas i nemaju alternativu. Kao predsjednik Bošnjačke stranke odgovorno tvrdim da ćemo nastaviti da se suprotstavljamo secesionističkim, antiustavnim i antidejtonskim djelovanjima u Bosni i Hercegovini i svakoj podršci takvim djelovanjima iz Crne Gore, posebno od strane zvaničnika vlasti u Crnoj Gori, kao i da nećemo dozvoliti nikome da u finišu EU integracija sjedi u lokomotivi našeg evropskog voza i iz nje koči naš evropski put“, rekao je Ibrahimović.
POLITIKA
DNP: Milan Knežević će tužiti poslanicu Vučelić zbog izjave da ima finansijera i nalogodavca iz druge države
„Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a

Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da će njen predsjednik Milan Knežević danas podnijeti tužbu protiv poslanice Maje Vučelić (Civis) nakon njenih javno saopštenih stavova da Knežević „ima finansijera i nalogodavca iz druge države“.
„Nedavno je zbog slične tvrdnje tužio potpredsjednika Liberalne partije, a tužiće svakog ko bude saopštio ovakvu laž. Političke kvalifikacije su jedno, ali tvrditi da je neko u izvršenju krivičnog djela, predstavlja dovoljan razlog da reaguje i SDT po službenoj dužnosti. A Milan Knežević kao i uvijek, svim nadležnim organima stoji na raspolaganju. Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a.
Kako su dodali, ali „ako se ispostavi da poslanica Vučelić laže, a mi tvrdimo da je tako, onda će ona morati da snosi krivično pravnu odgovornost za iznošenje neistina“.
„Ovo suđenje će biti prava prilika da se možda kao dokaz izvedu i mjere tajnog nadzora koje je objavilo SDT, a tiču se rukovodstva stranke sa čije liste je Vučelićka izabrana za poslanicu, a koje je na poklon dobilo televizore od sedamdeset inča i po pedeset rokovnika. Možda bi poslanica Vučelić i na ovu temu moga imati određena saznanja. Čitav novčani iznos koji bude dobio na sudu, Milan Knežević će uplatiti u humanitarne svrhe. A autora Vučelićkinog saopštenja pozivamo da bude džek i plati kaznu i troškove sudskog postupka. Jedino u čemu se slažemo i podržavamo gospođu Vučelić jeste da svim raspoloživim pravnim sredstvima utvrdimo ko su saradnici domaćih i stranih obavještajnih službi u političkom životu Crne Gore“, kazali su iz DNP-a u saopštenju koje potpisuje Jovana Todorović.
Tu inicijativu, istakli su, može pokrenuti poslanik Laković kao predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu, a poslanici DNP- a će je snažno podržati.
„Možda se poslanica Vučelić i sama iznenadi ako neko iz njenog društva bude najmanje trostruki agent. Ili što bi rekao Mika Antić: „Kad bi jastuci progovorili…“. A što se tiče Vučelićkinih stavova o demokratski izabranoj vlasti u Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću, sa njom nećemo polemisati na tu temu, mnogo je to za nju, već postavljamo pitanje premijeru Spajiću da li i on dijeli ovakve stavove svoje poslanice? U iščekivanju njene prve diskusije u Skupštini, srdačno je pozdravljamo uz fotografiju njenog ideološkog gurua“, poručuju iz DNP-a.
- HRONIKA4 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- HRONIKA4 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA2 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 сата ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO4 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić