Connect with us

BALKAN I SVIJET

U SEPTEMBRU

U Srbiji najavljen snijeg

Pošto se ciklon iz Italije stacionirao i ne kreće se velikom brzinom

Foto: Tanjug

Meteorolog Ivan Ristić otkrio je kakvo vrijeme očekuje Srbiju narednih dana, ali i kada je moguće da se očekuje prvi snijeg, prenosi RTS.

Kako je naveo meteorolog, jača zahlađenja očekaju se već u trećoj dekadi septembra, i sa tim zahlađenjem će pasti i snijeg na Kopaoniku.

„Biće postepeni obrt i neće doći do naglog zahlađenja. Pošto se ciklon iz Italije stacionirao i ne kreće se velikom brzinom. Tako da će temperatura pasti sutra za 7 stepeni i do petka će nastaviti da pada. Sjutra očekujemo temperaturu od 28 do 32 stepena, u odnosu na današnjih očekivanih 35 do 39 stepeni. Sjutra po podne se očekuju pljuskovi. Šanse za grad su sjutra 60%. Inače, kada su bile one oluje u Beogradu, šanse za grad su bile 95%. Tako da ne bi trebalo da bude u tolikim razmjerama. Šanse za kišu će biti u srijedu i četvrtak. Sa tim što će u sredu po podne doći taj pravi hladni front sa sjeverozapada, ali on će donijeti samo taj svježi vazduh“, rekao je Ristić i dodao:

„Tako da će temperature u četvrtak biti prijatne od 23 stepeni na sjeveru zemlje, dok će na krajnjem jugoistoku zemlje i dalje biti 30 stepeni. Njima će taj hladni front doći tek u četvrtak po podne i biće dosta oblaka. Ovo je poslednji toplotni talas ove godine, a sledeći očekujem tek u junu naredne godine. Međutim, doći će do stabilizacije od petka pa će negdke oko ponedeljka utorka opet biti negdje oko 30 stepeni. Krajem sledeće nedelje dolazi malo jače zahlađenje“.

Meteorolog je potom otkrio i kakvo vrijeme može se očekivati u Srbiji do decembra.

„Očekujem oko 15. do 20. septembra prodor tog prvog hladnog vazduha na sjever Evrope i u Rusiju. Prvo mora tamo da padnu temperature ispod 10 stepeni. Tako da se kod nas očekuju jača zahlađenja u trećoj dekadi septembra. Sa tim što treba napomenuti da kod tih jačih zahlađenja padne i prvi snijeg na Kopaoniku. Mi već krajem septembra imamo šanse da na planinama temperatura padne na 0 stepeni. U oktobru ide miholjsko ljeto. Koliko god mislili da je loš kraj septembra i početak oktobra, miholjsko ljeto dođe i ono traje oko 15 do 20 dana. Obično su tada jutra svježa i maglovita, ali preko dana temperatura bude oko 25 stepeni. Potom ta jača zahlađenja idu početkom novembra ili krajem novembra“, rekao je Ristić.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

BALKAN I SVIJET

Vučić: Rekli su – odvojite im Crnu Goru, ne samo da bi Srbija ostala bez mora, već i da bi nam oteli Kosovo

Vučić je to istakao u Donjoj Gradini, prilikom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Jasenovca

TANJUG / MARKO ĐOKOVIĆ/bs

U regionu se gradi kult mržnje prema Srbima, kazao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

On je to istakao u Donjoj Gradini, prilikom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Jasenovca.

Vučić je govorio i o „uništavanju Srbije“ od spolja, pri čemu je kao primjer naveo i „odvajanje Crne Gore“, prenosi portal Pobjeda.

– Toliko smo bili dobri i poslušni i toliko su svoju riječ poštovali da su rekli – odvojite im Crnu Goru. Napravite, pobijedite za jedan-dva posto, ima rukovodstvo u Beogradu koje neće da se miješa u to, koje neće ni da se buni. A zašto da odvojite Crnu Goru? Ne samo da ne bi Srbija mogla da ima izlaz na more, već da mi mogli da nam otmu i Kosovo. Pa kada su to završili 2006. godine, rekli su – dobro je, bar je sve u miru prošlo, sve lijepo i demokratski. A sad ćemo mimo Povelje UN da vam uzmemo Kosovo. Pa su suprotno svim zakonima i pravilima podržali samoproklamovanu nezavisnost Kosova. I onda su tražili i dalje da gledamo u budućnost, da potpišemo Briselski sporazum – nastavio je Vučić.

Prije samostalnosti Crne Gore, kako je dodao Vučić, Srbija je uslovljavana na različite načine.

– I kada su bombardovali našu zemlju, rekli su da je to zbog Slobodana Miloševića. Kada je otišao, tražili su da ga isporučimo, i našli su najgore kukavice u srpskom rodu. Da svog predsjednika izruče na Vidovdan. I onda su rekli da je otvorena budućnost za nas, a nije prošlo pet dana, stigao je novi uslov. Onda su tražili hapšenje svih drugih Srba. Kraja tom spisku nije bilo – rekao je on.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Austrija: U teglici dječje hrane kompanije HiPP pronađen otrov za pacove

HiPP je u subotu saopštio da se ne može isključiti mogućnost da je u proizvod unijeta opasna supstanca i da je moguće da su njihove teglice proizvoda HiPP povrće – šargarepa sa krompirom bile predmet namjernog manipulisanja

Policija u Austriji saopštila je kasno sinoć da je u teglici dječje hrane kompanije HiPP pronađen otrov za pacove, nakon što je taj proizvod povučen iz više od 1.000 SPAR supermarketa u zemlji zbog straha za bezbjednost, prenosi agencija Rojters.

Policija u austrijskoj pokrajini Brguenland navela je u saopštenju da je uzorak iz jedne teglice od 190 grama dječje hrane „Šargarepa i krompir“, koju je prijavio jedan kupac, bio pozitivan na otrov za pacove.

HiPP je u subotu saopštio da se ne može isključiti mogućnost da je u proizvod unijeta opasna supstanca i da je moguće da su njihove teglice proizvoda HiPP povrće – šargarepa sa krompirom bile predmet namjernog manipulisanja.

Konzumiranje sadržaja teglica moglo bi biti opasno po život, saopštio je HiPP.U policijskom saopštenju navedeno je da su pogođene teglice imale naljepnicu sa crvenim krugom na dnu teglice, kao i poklopac koji je već bio otvoren ili oštećen, odnosno bez zaštitnog zatvarača, ili su imale neuobičajen miris.

Dodaje se da su početne laboratorijske analize sličnih teglica koje je policija zaplijenila u Češkoj i Slovačkoj pokazale prisustvo toksične supstance. U saopštenju nisu navedeni dodatni detalji.

Policija je takođe navela da su vlasti u Austriji upozorene na rizik nakon istrage u Njemačkoj. Nisu iznijeli više pojedinosti.

HiPP je u subotu saopštio:

„Prema našim sadašnjim saznanjima, ova kritična situacija posljedica je spoljnog kriminalnog miješanja koje pogađa distributivni kanal SPAR Austrija“.

HiPP danas nije odmah bio dostupan za komentar.

Portparol SPAR-a rekao je za Rojters u subotu da je povlačenje proizvoda mjera predostrožnosti i da obuhvata 1.500 prodavnica u Austriji, bez uticaja na prodajna mjesta u drugim zemljama.

SPAR i HiPP savjetovali su kupce da ne konzumiraju sadržaj teglica kupljenih u SPAR Austrija. Naveli su da će kupci dobiti pun povraćaj novca za vraćene proizvode.

Policija je savjetovala kupcima da temeljno operu ruke ukoliko su došli u kontakt sa teglicom.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Izbori u Mađarskoj: Orban priznao poraz, Tisa ima dvotrećinsku većinu nakon više od 60 odsto prebrojanih glasova

Dosadašnji rezultati u velikoj mjeri se poklapaju sa ranijim anketama objavljenim pred izbore, koje su takođe davale prednost opoziciji

Lider stranke Tisa Peter Mađar objavio je na Fejsbuku da ga je dosadašnji premijer Mađarske Viktor Orban pozvao kako bi mu čestitao pobjedu na parlamentarnim izborima.

Ubrzo nakon toga Orban se obratio svojim pristalicama i poručio da je izborni rezultat jasan, priznajući poraz.

Kazao je da je čestitao pobjedničkoj stranci i dodao da je rezultat današnjih izbora bolan za njegovu partiju Fides, prenosi Gardijan.

Opoziciona stranka Tisa ima ključnu dvotrećinsku većinu u mađarskom parlamentu, nakon što je prebrojano oko 53 odsto glasova sa današnjih izbora.

Za dvotrećinsku većinu u parlamentu Mađarske je potrebno 133 mjesta, a prema posljednjim rezultatima Tisa će ih imati 136, Orbanov Fides 56, a Mi Hazank 7.

Nešto ranije večeras je Peter Mađar na svom Fejsbuk profilu objavio kratku, ali znakovitu poruku: „Hvala ti, Mađarska!“, dok se Orban do tad još nije oglašavao, prenosi Gardijan.

Dosadašnji rezultati u velikoj mjeri se poklapaju sa ranijim anketama objavljenim pred izbore, koje su takođe davale prednost opoziciji.

Mađar je ranije izjavio da je oprezno optimističan u pogledu ishoda izbora i mogućnosti da okonča 16-godišnju vladavinu premijera Viktora Orbana.

Mađarski predsjednik Tamaš Šuljok izjavio je večeras da su današnji parlamentarni izbori prošli dobro i da rekordno visoka izlaznost znači da će, ko god da pobijedi, imati „legitiman mandat“, prenijela je tamošnja agencija MTI.

„Rezultat izbora – kakav god da bude – predstavljaće legitiman mandat za pravac kojim bi Mađarska trebalo da krene u narednom periodu“, rekao je Šuljok, prenosi Beta.

On je dodao da će biti potrebno neko vrijeme da se dobiju konačni rezultati, naglašavajući da će u nedjelju nacija dobiti samo preliminarne rezultate koji će morati da budu sertifikovani.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije