Connect with us

DRUŠTVO

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

Udruženje „Čojstvo“: Gospodin Marinković nam se „zahvalio“ krivičnom prijavom za to što smo mu kuću sagradili

„Cilj ovog saopštenja je da javnost, koja prati naš rad, ali i sve dobrotvore koji su učestvovali i dalje učestvuju u našem humanitarnom radu, obavijestimo da smo čisti i pred ljudskim i pred božjim zakonima! Tako je bilo do sada, a trudićemo se, još više, da tako bude i ubuduće!“, poručuju iz udruženja „Čojstva“ iz Berana i dodaju da je krivična prijava protiv njih odbačena

Foto: Čojstvo

Krivična prijava, kojom nam se gospodin Marinković zahvalio za to što smo mu kuću izgradili, odbačena je (!), jer je i nadležni državni tužilac procijenio da je neosnovana.

Ovo je saopšteno iz udruženja „Čojstvo“ iz Berana, nakon što je sugrađanin čijoj su porodici pomogli odlučio da svoje, kako ističu, netačne i negativne tvrdnje i glasine o članovima udruženja pretoči u krivične prijave.

Učinio je to, duboko vjerujemo, smatrajući da je u pitanju najispravniji način da se nama, i svim donatorima u ovoj humanitarnoj akciji, zahvali što smo njemu i njegovoj porodici zapuštenu garažu preuredili i napravili prelijepu kuću, dali im krov nad glavom, omogućili im da se osjećaju ravnopravnim i sa istim mogućnostima, kao i ostali ljudi„, navodi se u saopštenju Čojstva.

Kako kažu, porodici Marinković se zahvaljuju na svim neprijatnostima koje su im učinili pokušavajući da kompromituju njihovu organizaciju, ali i njihove ljude i porodice, uz poruku da Gospod ovoj porodici podari svako dobro!

„Čojstvo je, ipak, čuvati drugoga od sebe!“, ističu oni.

Saopštenje „Čojstva“ prenosimo u cjelosti:

„Draga braćo sestre,

Naša organizacija, „Čojstvo“, osnovana je kao plod ujedinjenog entuzijazma nekoliko Beranaca, voljnih da na apsolutno neprofitnoj osnovi izgrade povjerenje građana i doprinesu da se ljudima vrati vjera u dobrotu u čovjeku.

Svojim dosadašnjim akcijama, koje, naravno, nismo sprovodili sami, već uz pomoć (materijalnu, logističku i dr.) naših prijatelja, koji su zapravo dobrotovori, opredijeljeni da čine dobro i doprinesu opštem dobru, trudili smo se da svoju misiju, misiju rasprotranjivanja humanih djela, nečinjenja ničega što bi moglo pomutiti sliku o čovjeku sazdanom po liku Božjem, vršimo savjesno, revnosno i predano.

Sa istim ciljem, sa istom posvećenošću i otvorenošću, sa istom voljom i samopregorom, djelali smo i pomagali svima do sada, pa i porodici Marinković, iz Berana, vjerujući da gradeći krov nad glavom djeci onoga koji tu pomoć traži i kome treba, mi, zapravo, djelamo na njivi Božjoj, revnujući na način koji je nama blizak, a sve s ciljem da se u našem društvu povrati vjera u čovjeka, u ono najbolje što čovjek sobom nosi.

Međutim, naša predanost i otvorenost pokazala se našom naivnošću, jer je gospodin Marinković (nakon što je sa porodicom uselio u novi dom, o čemu smo javnost obavještavali uredno) odlučio da svoje netačne i negativne tvrdnje i glasine o članovima našeg udruženja pretoči u krivične prijave koje je, nedavno, podnio nadležnom osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama. Učinio je to, duboko vjerujemo, smatrajući da je u pitanju najispravniji način da se nama, i svim donatorima u ovoj humanitarnoj akciji, zahvali što smo njemu i njegovoj porodici zapuštenu garažu preuredili i napravili prelijepu kuću, dali im krov nad glavom, omogućili im da se osjećaju ravnopravnim i sa istim mogućnostima, kao i ostali ljudi.

Ipak, krivična prijava, kojom nam se gospodin Marinković zahvalio za to što smo mu kuću izgradili, odbačena je (!), jer je i nadležni državni tužilac procijenio da je neosnovana i pomislio je isto ono što u ovom trenutku pomišlja i čitalac ovog našeg neskrivenog obraćanja.

Dakle, cilj ovog saopštenja je da javnost, koja prati naš rad, ali i sve dobrotvore koji su učestvovali i dalje učestvuju u našem humanitarnom radu, obavijestimo da smo čisti i pred ljudskim i pred božjim zakonima! Tako je bilo do sada, a trudićemo se, još više, da tako bude i ubuduće!

Naziv našeg udruženja sadrži i našu osnovnu misao. Ta velika misao velikog vojvode Marka Miljanova naša je krilatica i vodilja, i od svog principa ne odustajemo, bez obzira na pretežak period koji smo odbacivanjem krivične prijave ostavili iza sebe.

Porodici Marinković se zahvaljujemo na svim neprijatnostima koje su nam učinili pokušavajući da kompromituju našu organizaciju, ali i naše ljude i njihove porodice, i neka im Gospod podari svako dobro!

Čojstvo je, ipak, čuvati drugoga od sebe!“, zaključuju na kraju.

Našoj redakciji su dostavili fotografije na kojima je prikazano zatečeno stanje i stanje posle njihove akcije:

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije