HRONIKA
BLOKIRANA ZGRADA
Uhapšena direktorica Agencije za sprečavanje korupcije, Jelena Perović
Službenici SPO su prethodno iznijeli dokumentaciju iz ASK

Direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović danas je uhapšena.
Službenici Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) izveli su je iz zgrade ASK.
Perović je imala prebačen mantil preko ruku.
Ona je ranije danas izašla iz zgrade ASK u pratnji službenika SPO i advokata Nikole Martinovića.

Foto: Boris Pejović
Iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) je i zvanično saopšteno da je Perović uhapšena.
„Nakon pretresanja kancelarije i službenog vozila, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva službenici Specijalnog policijskog odjeljenja su lišili slobode J.P., direktoricu Agencije za sprječavanje korupcije, zbog osnova sumnje da je, tokom prošle i do aprila ove godine, učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Osumnjičena će biti sprovedena radi saslušanja u zakonskom roku“, piše u saopštenju SDT.
Prema nezvaničnim informacijama „Vijesti“, službenici SPO, između ostalog, izuzeli su dokumentaciju u vezi sa navodnom zloupotrebom službenog vozila, a Perović su izveli da prisustvuje pretresu njenog službenog automobila BMW, nakon čega su se vratili nazad u zgradu ASK.

Foto: Vijesti
„Vijestima“ je ranije danas iz više izvora ranije potvrđeno da je Perović uhapšena u akciji SPO, a po nalogu SDT.
Prema nezvaničnim informacijama iz ASK-a, službenici SPO su tražili i iznijeli dio dokumentacije Agencije u vrijeme dok je na čelu bila Perović.
Izvor navodi da je SPO tražio finansijske izvještaje ali i sve zapisnike sa sjednica Savjeta ASK-a.
Službenici SPO ušli su jutros sa nalogom za pretres u zgradu ASK-a.
SPO je ranije blokirao zgradu i izvršio pretres.
U SDT je formirano više predmeta protiv Jelene Perović.
Posljednji izviđaj otvoren je nakon što je Ministarstvo finansija dostavilo SDT-u izvještaj Direkcije za budžetsku inspekciju, prema kojem je Perović je pisala sebi prekovremeni rad i varijabile, za šta je primila gotovo 13.500 eura suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i dodatnih više od 8.700 eura za rad u Radnoj grupi za utvrđivanje liste javnih funkcionera.
Prema podacima iz zapisnika budžetske inspekcije, Perović je za period od januara do juna prošle godine članovima bivšeg Savjeta uplatila na račun zarada najmanje 10.000 eura više u odnosu na ono što je propisano zakonom.
Perović je sebi pisala prekovremeni rad i varijabile i za mart, a odbila je da postupi po naredbi budžetskih inspektorki i opozove tu odluku.
Hiljade kilometara o trošku građana
SDT od maja prošle godine istražuje i da li je direktorka Agencije za sprečavanje korupcije Jelena Perović zloupotrijebila službeni položaj, koristeći službene automobile mimo propisa.
„NVO Mreža za afirmaciju nevladinog sektora je u februaru ove godine, ovom tužilaštvu podnijela krivičnu prijavu protiv direktorice Agencije za sprečavanje korupcije, za krivično djelo zloupotreba službenog položaja, po kojoj je u toku izviđaj, a prikupljaju se podaci, obavještenja i dokazi potrebni za donošenje odluke“, zvaničan je odgovor SDT “Vijestima”, koji potpisuje tužilac portparol Vukas Radonjić.
MANS je početkom februara 2023. SDT podnio krivičnu prijavu protiv direktorice ASK zbog sumnje da je zloupotrijebila službeni položaj kako bi sebi i drugima pribavila korist.
Kako je tada saopšteno, Istraživački centar MANS-a je otkrio da je direktorica ASK donijela nezakonitu odluku o raspolaganju voznim parkom te institucije, pa je sebi i svojoj pomoćnici Nini Paović dodijelila na stalno korišćenje (24 sata) dva putnička vozila koja su u vlasništvu Agencije.
Naglasili su da je sporna odluka donijeta suprotno „vladinoj Uredbi o uslovima i načinu korišćenja prevoznih sredstava u svojini Crne Gore koja propisuje koji javni funkcioneri mogu imati povlasticu stalne upotrebe vozila u državnom vlasništvu“.
„To nisu direktorica ASK i njena pomoćnica pa postoji osnovana sumnja da je sporna odluka donijeta sa ciljem pribavljanja nezakonite koristi“, naglasili su tada iz MANS-a.
Uredba propisuje da mogućnost stalnog korišćenja službenog vozila imaju predsjednik Crne Gore, predsjednik i potpredsjednici Skupštine, premijer i članovi Vlade, predsjednici Vrhovnog i Ustavnog suda, vrhovni i specijalni državni tužilac, kao i zaštitnik ljudskih prava i sloboda.
Uredba o korišćenju prevoznih sredstava u svojini Crne Gore definiše i da se stalna upotreba vozila može odobriti i osobama koje su pod posebnim mjerama zaštite, na osnovu procjene organa nadležnog za poslove bezbjednosti.
Prethodno su iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) odgovorili da nije rađena procjena bezbjednosti Perović, što je shodno Uredbi, uslov da bi mogla vozilo da koristi 24 sata.
Iz Agencije su tada optužili MANS za izvrtanje činjenica i konstruisanje afera, navodeći da se sve radi u skladu sa crnogorskim zakonima. Dodaje se da “s obzirom na to da je iz obraćanja MANS-a očigledno da se kretanje direktorice ASK prati i nezakonito snima, razumljiva je bojazan za njenu bezbjednost”.
Prema prošlogodišnjem istraživanju “Vijesti”, Perović i Paović samo za jedan mjesec, u septembru 2022. godine, službenim automobilima prešle su više od 6.800 kilometara.
Na osnovu putnih naloga se može vidjeti da je Perovićeva, na primjer, u septembru 2022. prešla preko 4.200, a Paovićeva preko 2.600 kilometara. Direktorica je tog mjeseca koristila državno vozilo i za službeni put u Sloveniju. Cijene eurosupera su se tada kretale od 1,26 do 1,39 eura, a litar eurodizela 1,56 do 1,58 eura.
Drugih mjeseci ta potrošnja je znatno manja, pa se kretala od nepunih 1.000 u martu 2022. do 2.200 kilometara u decembru iste godine za direktoricu. Od Agencije tada nismo dobili odgovore ni koliko iznose mjesečni troškovi na gorivo.
Analizirajući putne naloge sa sajta Agencije, može se vidjeti da je vozilo, koje koristi direktorica, tada na dnevnom nivou samo na teritoriji Podgorice prelazilo i po 120 kilometara.
Mijenjanje tablica, zatamnjivanje stakala…
Perović i zaposleni u toj instituciji trpe pritisak javnih funkcionera, dijela medija i pojedinih nevladinih organizacija i to tokom vožnje u službenom BMW 318. To je razlog zbog kojeg su prošle godine u maju od Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) tražili i dobili saglasnost da službene registarske oznake mijenjaju civilnim, ali i da zatamne stakla na skupocjenom državnom automobilu.
Rješenje MUP-a, kojim je data saglasnost za mijenjanje tablica i zatamnjivanje stakala automobila Agencije, dobila je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, a nedavno objavile „Vijesti“.
MUP je procijenio da je „konstantni pritisak na Agenciju od strane javnih funkcionera ostalih lica, dijela medija i pojedinih nevladinih organizacija“ opravdan razlog da oznaka na tablici službenog BMW 318 ne sadrži skraćenicu CG ili MN.
Prijava zbog zloupotrebe službenog položaja, prijetnji i suspenzija sindikalaca
Sindikalna organizacija ASK krajem prošle godine podnijela je SDT-u krivičnu prijavu protiv Perović, tvrdeći da zloupotrebljava položaj, prijeti zaposlenima i članovima tog sindikata, optužuje ih da sarađuju sa MANS-om i u znak odmazde ih redom suspenduje.
To je, pored ostalog, naveo u prijavi predsjednik Sindikalne organizacije ASK Dušan Drakić.
Prethodno je Drakić je podnio i prijavu Upravi policije, zbog toga što je njemu i njegovim kolegama onemogućeno da uđu u prostorije Agencije, odobrene za rad Sindikalne organizacije.
Između ostalog, kako je Drakić tada naveo u prijavi SDT, Perović navodno tvrdi i da je “krivična prijava koja je podnijeta od strane Sindikalne organizacije identična krivičnoj prijavi koju je ranije podnijela nevladina organizacija MANS i da je to materijalni dokaz kako se podaci već dvije godine iznose iz Agencije, kao i da postoji direktna veza NVO MANS i Sindikalne organizacije, te da je prijava podnijeta iz finansijskih i interesnih motiva”.
HRONIKA
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
Tijelo je pronađeno kod separacije prije Vukovačkog mosta

Nakon gotovo tri nedjelje pronađeno je tijelo Podgoričanke I. Đ, čiji je nestanak prijavljen 11. marta, kazao je CdM-u komandir Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada Zdravko Blečić.
“Tijelo je pronađeno kod separacije prije Vukovačkog mosta, a pronašli su ga pripadnici Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada”, kazao je Blečić CdM-u.
Njen i nestanak njenog djeteta prijavljeni su od strane članova porodice.
Podsjećamo, 22. marta pronađeno je tijelo dječaka na ušću Cijevne u Moraču, iznad Vukovačkog mosta.
Izvor: CdM
HRONIKA
(VIDEO) Sukobili se navijači u centru Tuzi
Najvatreniji navijači Budućnosti sukobili su se sa pristalicama Dečića

Nemile scene po završetku utakmice Dečića i Budućnosti viđene su sinoć u centru Tuzi.Po završetku velikog derbija u okviru 27. kola Meridianbet Prve lige, najvatreniji navijači podgoričkog kluba sukobili su se sa pristalicama domaće ekipe, saznaje Pobjeda.
Do fizičkog kontakta došlo je kada su ,,varvari“ krenuli za Podgoricu. Kako saznaje ovaj medij – nakon meteža i međusobnog vrijeđenja, ka ultrasima ,,plavih“ letjele su kamenice, a onda je uslijedio žestok odgovor.
Demolirano je par lokala u Tuzima blizu stadiona, prenosi CdM.Reagovala je policija i prekinula otvoreni front.
Iz Uprave policije oglasili su se saopštenjem u kojem se navodi da je sinoć u Tuzima, oko 20.30 časova, došlo do incidenta prilikom razilaska navijača sa utakmice Budućnost – Dečić, između pripadnika navijačke grupe Varvari i gostiju jednog ugostiteljskog objekta na dvije lokacije u Tuzima.
“Ovom prilikom pričinjena je manja materijalna šteta na jednom ugostiteljskom objektu i vozilu jednog lica iz navijačke grupe. Ističemo da nije bilo povrijeđenih lica”, navodi se u saopštenju UP.
Kako su dodali, u toku je preduzimanje mjera i radnji na identifikaciji učesnika događaja. Napomenuli su da je utakmica protekla u najboljem redu, a službenici policije su doveli u službene prostorije dvije osobe bog upotrebe pirotehničkih sredstava u toku utakmice.
Organizovani navijači Budućnosti, kojih je na tribinama bilo par stotina, prilikom odlaska iz Tuzi bili su na meti pristalica domaćeg kluba.
Krenulo je sa uvredama, a onda je incident postao neuporedivo ozbiljniji kada su upotrijebljene kamenice.
Popularni Varvari kao da su jedva čekali takav scenario, pošto su uzvratili žestoko.Gostujući ultrasi demolirali su par ugostiteljskih objekata u centru Tuzi.
Meč je završen neriješeno 1:1.
HRONIKA
Uhapšena dvojica mladića iz Plava: Osumnjičeni da su maloljetnici iz Gusinja dali na uživanje marihuanu
Testiranjem u zdravstvenoj ustanovi utvrđeno da je maloljetna djevojčica pozitivna na prisustvo droge

Policija je uhapsila dvojicu Plavljana H.L. (24) i A.Š. (25) zbog sumnje da su maloljetnici iz Gusinja dali na uživanje marihuanu.
Kako je saopšteno iz Uprave policije, njihovi službenici su zaustavili vozilo plavskih tablica kojim je upravljao H.L, a u kojem su se nalazili i A.Š.i maloljetna djevojčica iz Gusinja.
„Pregledom vozila pronađena je biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu marihuanu kao i jedna ručno pravljena cigareta tzv. džoint. Testiranjem u zdravstvenoj ustanovi utvrđeno je da je maloljetna djevojčica pozitivna na prisustvo opojne droge marihuana. Njoj su, kako se sumnja, H.L. i A.Š. istog dana, dok su se kretali vozilom u pravcu Berana dali na čuvanje i konzumaciju pomenutu opojnu drogu“, saopšteno je iz policije.
Zbog sumnje da su počinili krivično djelo omogućavanje uživanja opojnih droga na štetu maloljetnog lica, H.L. i A.Š. su uhapšeni i će uz krivičnu prijavu biće sprovedeni Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu, na dalju nadležnost.
- HRONIKA3 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA3 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA1 дан ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić