Connect with us

DRUŠTVO

”PREDMETE SVOJATAO DA BI IZVLAČIO EURE”

Uhapšeni predsjednik Privrednog suda sudijima otimao predmete: Samo od jednog slučaja podijelio sa ekipom oko 100.000 eura

Iz SDT-a tvrde da su članovi kriminalne grupe uhapšenog šefa Privrednog suda namjerno odugovlačili stečajne postupke, kako bi napravili što veće troškove pa dijelili taj novac

Jovanić, Foto: Luka Zeković

Članovi kriminalne grupe koju je, prema tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), formirao uhapšeni predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić – namjerno su odugovlačili stečajne postupke kako bi prouzrokovali što veće troškove, a potom dijelili taj novac.

U pojedinim slučajevima, Jovanić je oduzimao stečajne postupke kolegama kojima su dodijeljeni i preuzimao ih, a potom je sa članovima klana koji je formirao nezakonito postupao u njima, pišu „Vijesti“.

To piše u naredbi o sprovođenju istrage koju je SDT pokrenulo protiv Jovanića, Saše Zejaka, Snežane Jović, Sanje Lješković, Ranka Radinovića, Sretena Mrvaljevića, Pavića Globarevića, Stane Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Dejana Golubovića, Vladana Nikolića, Danijele Laković i pravnih lica “Titan security”, “Securitas Montenegro”, “Top force system” i “Ogimar MNE”.

SDT sumnjiči Jovanića da je 2015. godine formirao kriminalnu organizaciju, sa ciljem da, koristeći funkciju predsjednika Privrednog suda i sudijsku funkciju, nezakonitim uvećanjem troškova stečajnog postupka pribavlja protivpravnu imovinsku korist, navode „Vijesti“.

Specijalni tužioci, tvrde, došli su do dokaza da su osumnjičeni novac izvlačili na dva načina:

”Prvi, kada se određena sredstva po nalogu organizatora kriminalne organizacije i stečajnog sudije, okrivljenog Jovanić Blaža prethodno avansiraju sa računa Privrednog suda Crne Gore na račun stečajnog dužnika, navodno u cilju vođenja stečajnog postupka, kako bi se prebacila na račune članova kriminalne organizacije prije zaključenja stečajnog postupka, a kasnije, po mogućnosti nadoknadila na račun Privrednog suda iz prodaje imovine stečajnog dužnika…U tom slučaju država bi ostala neoštećena, dok bi oštećeni bili stečajni dužnici i njihovi povjerioci. Drugi način, u situacijama kada se troškovi stečajnog postupka koje su prouzrokovali članovi kriminalne organizacije ne avansiraju sa računa Privrednog suda, već se nezakonito uvećavaju na štetu stečajnog dužnika i njegovih povjerilaca, a u korist kriminalne organizacije”, piše u naredbi o pokretanju istrage.

SDT tereti Jovanića da je izdavao naređenja svim članovima kriminalne grupe koju je formirao, davao im instrukcije i uputstva.

Zejaka terete da je, po njegovom nalogu, imao zadatak da u predmetima u kojima se pojavljuje kao stečajni upravnik, odugovlači stečajni postupak u cilju prouzrokovanja što većih troškova. Iste uloge, tvrdi SDT, imali su i Snežana Jović, Sanja Lješković, Sreten Mrvaljević, Ranko Radinović.

Po Jovanićevom nalogu oni su u tim postupcima angažovali saradnike, advokate, fizičko obezbjeđenje čak i u situacijama kada je to nepotrebno.

”A sve u cilju prouzrokovanja što većih troškova stečajnog postupka”.

Po nalozima i uputstvima organizatora kriminalne organizaije oni su i transferisali sredstva na račune članova kriminalne organizacije.

FINGIRALI PROCJENE

U spisima SDT-a piše i da su osumnjičeni, kada bi se u postupcima pojavili kao procjenitelji, fingirali procjene.

Zejak je, piše u spisima, po prethodnom dogovoru sa drugim procjeniteljima, u takvim slučajevima dogovarao da ispostave fiktivne ponude, kako bi svoju ponudu za procjenu imovine predstavio kao najpovoljniju:

”A koja procjena imovine višestruko prevazilazi realne troškove procjene i koja je u suprotnosti sa odredbama 43, 44, 45 i 46 Zakona o sudskim vještacima”.

Terete ga i da je, u predmetima u kojima se pojavljivao kao saradnik stečajnog upravnika, fiktivnim procjenama i inventarisanjem, uvečavao troškove stečajnog postupka.

”I na osnovu fiktivno pruženih usluga primao sredstva sa računa stečajnog dužnika, a u korist kriminalne organizacije, te eventualno transferiše sredstva po nalozima i uputstvima organizatora kriminalne organizacije, okrivljenog Blaža Jovanića”.

I ostale stečajne upravnike terete da su isto radili.

Globarevića, Čelebićevu i Perovića terete da su, djelujući u ime okrivljenih pravnih lica “Titan security”, “Top force system” i “Securitas Montenegro”, imali zadatak da neistinito fakturišu usluge fizičkog obezbjeđenja objekata stečajnih dužnika ili ih višestruko uvećavaju na teret stečajnih dužnika, a u korist kriminalne organizacije.

SDT tereti Markišića i Golubovića da su, po zahtjevima Zejaka i Lješkovićeve, dostavljali fiktivne podnude za procjenu imovine stačajnih dužnika: “U prethodno dogovorenom iznosu”.

To su činili kako bi ponude članova kriminalne organizacije koji učestvuju u stečajnom postupku bile najpovoljnije.

Nikolića terete da je u stečajnom postupku za preduzeća “Trgošped” Rožaje primio iznos protivpravne imovinske koristi za kriminalnu organizaciju, a Lakovićevu da je kao osnivač “Ogimar MNE” registrovala web sajt za oglašavanje stečajnih postupaka, kako bi fakturisala usluge Privrednom sudu i sticala sredstva za kriminalnu organizaciju.

”PLAĆALI” IZMIŠLJENE SARADNIKE

Prema tvrdnjama SDT-a Jovanić, Zejak i Lješkovićeva su u periodu od 8. maja do 31. jula 2018. godine iskorišćavanjem svog službenog položaja sebi pribavili 61.760,63 eura, a u istom iznosu oštetili “Euromix Tours” iz Budve.

Tužioci su utvrdili i kako je dogovarana pljačka tog preduzeća, u kom je Jovanić bio stečajni sudija, Zejak stečajni upravnik, a Lješkovićeva namještenim ponudama odabrana za procjenitelja.

U spisima piše da je Zejak nezakonito prouzrokovao troškove na način što se sa Golubovićem dogovorio da ispostavi dvije ponude za procjenu imovine – u svoje, i u ime procjenitelja Vere Grubač, kako bi najpovoljnija bila unaprijed dogovorena procjena Sanje Lješković, na iznos od 26.000 eura.

Jovanić je potom, na Zejakov zahtjev, odredio troškove za Lješković, a potom nezakonito odredio isplatu troškova postupka angažovanom advokatu Snežani Jović, u iznosu od 18.659,8 eura, kao i 17.035,8 eura na ime nepoznatog stručnog saradnika kog je navodno angažovao Zejak.

”Za koje u spisima predmeta nema dokaza da su nastali i traženi, a koji su sa prolaznog računa Privrednog suda, po prethodnoj uplati stečajnog dužnika, isplaćeni stečajnom mupravniku Zejaku”.

Na isti način su, tvrdi SDT od 8. marta do 20. aprila 2019. godine, oštetili firmu “Sotto la colina” iz Podgorice, koju su oštetili za 40.000 eura. U tom postupku stečajna upravnica bila je Jovićeva, a stečajni sudija Jovanić.

Terete ih i da su iste godine, od 8. maja do 31. decembra, beransku firmu “Tehnostar” oštetili za više od 50.000 eura. U tom predmetu “napupmali” su troškove obezbjeđenja na 16.073,64 eura, za što u spisima predmeta nema dokaza da su opravdani, nastali i traženi. Jovićeva je i u tom predmetu bila stečajna upravnica.

U tom predmetu ona je ignorisala podnijeti akt o namjeri reorganizacije i bez odobrenja stečajne sutkinje Milice Vlahović izvršila je uplatu sa računa firme “Tehnostar” na račun Zejaka, koji je nezakonito ispostavio račun za procjenu imovine na iznos od 34.000 eura.

Na gotovo istovjetan način novac su izvlačili i u stečajnim postupcima “Jastreb”, “Trgošped”, “Montel”, “Princ&CO”, “Bjelasica rada”.

U akciji kojom je rukovodio glavni specijalni tužilac Vladimir Novović 9. maja uhapšeni su Jovanić, stečajni upravnici Saša Zejak, Sreten Mrvaljević, Sanja Lješković, Ranko Radinović, advokatica Snežana Jović i vlasnici firmi za privatno obezbjeđenje Pavić Globarević i Darko Perović.

Sudiji Ašaninu oteo predmet, pa izvukao oko 100.000 eura

Jovanićevu grupu SDT sumnjiči da je u periodu od 4. septembra 2018. do 30. aprila naredne godine za oko 100.000 eura oštetila stečajnog dužnika “Nega Tours Montenegro”, te da su i taj novac podijelili međusobno.

U spisima SDT-a piše da je Jovanić u tom predmetu, kako bi mogli da ostvare kriminalni plan, nezakonito oduzeo slučaj  stečajnom sudiji Zoranu Ašaninu i dodijelio ga samom sebi.

Specijalni tužioci pojašnjavaju da je Jovanić nakon toga, sa Jović nezakonito postupao u tom predmetu, u kom su ignorisali i akte Apelacionog suda.

Uprkos dokazima da su sva potraživanja namirena i suprotno čl. 133 Zakona o stečaju kojim bi se konstatovalo bankrotstvo, oni su nezakonito prouzrokovali troškove stečajnog postupka na račun stečajnog dužnika, piše u spisima SDT-a.

Objašnjavaju da se Jović, kao stečajna upravnica, dogovorila sa Zejakom da suprotno čl. 43, 44 i 45 Zakona o sudskim vještacima dostavi troškovnik za procjenu imovine stečajnog dužnika na iznos od 48.000 eura:

”Što je isti i učinio, nakon čega je ove troškove, kao i navodne troškove u vezi sa angažovanjem saradnika, u iznosu od 5.441,70 eura i troškove fizičkog obezbjeđenja objekta u iznosu od 47.567,52 eura, suprotno čl.153 st.1 Zakona o parničnom postupku, odobrio i isplatio stečajni sudija Jovanić Blažo, a za koje troškove u spisima predmeta nema dokaza da su opravdani, nastali i traženi”.

Pojašnjeno je da je taj novac transferisan na račune Sanje Lješković, Zejaka, Jovićeve i firme “Titan Security”.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Uprava za saobraćaj naložila da se ukloni tabla u Murini na kojoj je Peć označen kao grad u Srbiji

„Zatražili smo izjašnjenje zbog table na kojoj je Peć označen kao grad u Srbiji“

Uprava za saobraćaj zatražila je hitno izjašnjenje od projektanta, revidenta, izvođača radova i nadzora zbog postavljanja table gdje je Peć označen kao grad u Srbiji, a ne na Kosovu, te naložila izvođaču da tablu ukloni, saopšteno je iz te institucije.

Kazali su da preduzimaju sve neophodne korake kako bi se okolnosti u vezi sa ovim slučajem u potpunosti razjasnile, kao i preduzele dalje aktivnosti ka utvrđivanju odgovornosti.

„Uprava za saobraćaj realizuje drugu fazu projekta ‘Unapređenje bezbjednosti saobraćaja u zonama osnovnih škola na državnim putevima u Crnoj Gori’, koji obuhvata 10 osnovnih škola u državi. Cilj projekta je unapređenje uslova bezbjednog kretanja učenika i ostalih učesnika u saobraćaju u blizini školskih zona“, piše u saopštenju.

„Projekatnu dokumentaciju na osnovu koje se izvode radovi uradio je „VL Inženjering” DOO Budva, a koja je revidovana u maju 2024. godine od strane firme “Ding” DOO iz Podgorice. Radove izvodi Konzoreijum „Signal – Hill Construction – Geodeting- Via project“, a nadzor vrši “Projectman” DOO iz Podgorice“, rekli su iz Uprave za saobraćaj.

Navode da je projektom obuhvaćena i Osnovna škola „Petar Dedović“ u Murini (opština Plav), „na čijem je području prethodnih dana postavljen saobraćajni znak koji je izazvao uznemirenje javnosti.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Protest u Ulcinju: „Spajiću, ovo nije tvoj emirat“

Ulcinj danas nije slavio Dan opštine već protestovao

Protest u Ulcinju

U Ulcinju je danas na platou na Pristanu održan protest građana povodom namjere Vlade premijera Milojka Spajića da kompaniji iza koje stoji arapski kapital izda pod zakup Veliku plažu na 99 godina.

Ulcinj je danas trebalo da svečanom sjednicom Skupštine opštine(SO) obilježi Dan Opštine, prvu subotu u aprilu koja simbolizuje odlazak pomoraca na brodove, početak sezone i kraj berbe maslina ali je predsjednik Opštine Genci Nimanbegu poručio da nema razloga za slavlje.

Otkazane su sve svečanosti planirane povodom Dana Opštine, osim onih koji se tiču najmlađih.

Predsjednica Skupštine Opštine Ulcinja Ivana Jančić Popović kazala je da, umjesto svečane sjednice povodom dana Opštine, „danas otvara protest“.

„Imamo kvorum, tu su odbornici, vi ste ovdje, narod je ovdje. To je kvorum koji daje smisla svemu što radimo. Otvaram ovaj protest jer nema svečanosti tamo gdje se ignoriše volja građana. Nema svečanosti gdje se odluke donose mimo javnog interesa“, poručila je Jančić Popović.

foto: Samir Adrović

Plato na Pristanu bio je ispunjen do poslednjeg mjesta a prisutni su nosili parole „Ulcinj nije tvoj emirat, Spajiću“, „Ulcinj nije na prodaju“, „Ovdje smo odrasli, ovdje će i naša djeca“, „Naša plaža, naš ponos“…

Predsjednica SO navela je da se odluke ne donose za druge, već zajedno sa drugim. Nijedan grad, dodala je ne postoji samo u sadašnjosti.

„Prošlost svakog grada je njegov temelj a budućnost obaveza. Glas građana mora se čuti, a odluke biti isključivo vođene javnim interesom“, kazala je Jančić Popović.

Predsjednik SDP Naser Resulbegović poručio je Spajiću da ne vrijeđa zdrav razum građana.

„Zaustavite se na vrijeme. Dosta nam je više onih koji su dobili mandat da štite interese građana ali umjesto toga, štite investitore i privatnike“, kazao je Resulbegović.

Predsjednik ulcinjskih Socijaldemokrata Ćazim Hodžić kazao je da da to što predlaže Spajić, nije razvoj.

„Umjesto da završavamo pripreme za sezonu, mi smo primorani da se borimo za slobodu i branimo naš identitet“, kazao je Hodžić.

Predsjednik i poslanik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović kazao je da Ulcinj danas ne slavi Dan opštine „jer je pod opsadom“.

„Poručujem prevarantu Spajiću – dalje ruke od Velike plaže. Ni zrno pijeska nećete ponijeti“, kazao je Abazović.Pozvao je manjinske partije koje podržavaju i učestvuju u Vladi da odluče na koju će stranu i rekao da ne mogu sjedjeti na dvije stolice.

„Ili ste sa Ulcinjem i građanima, ili ste sa lopovima. Nema sjedenja na dve stolice“, kazao je Abazović.

Predsjednik DUA Mehmed Zenka kazao je da se Ulcinj nalazi pred provalijom zbog jednog čovjeka.

„On zamišlja Ulcinj kao da smo na berzi ia da na brzinu može da proda i rasproda sve što može“, kazao je Zenka. Naveo je da Spajić nije svjestan da je Velika plaža život Ulcinja i njegov opstanak.

Poručio je Spajiću da su Ulcinjani sve naslijedili od svojih predaka.

„Ne moj nas ćеrati do krajnje granice izdržljivosti. Znaćemo da branimо ovaj grad, makar nas to i života koštalo“, kazao je Zenka.

Predsjednik Opštine Genci Nimanbegu ocijenio je da se Ulcinj nalazi pred najvećim izazovom u istoriji.

„Neko želi da otuđi našu imovinu i da ustupi nekom investitoru na 90 godina. Mi to ne dozvoljavamo“, kazao je Nimanbegu.

Kazao je da je odluka koju je donio da umjesto slavljeničkog obiležavanja, bude održan protest iznuđena jer grad nikad nije bio ugroženijiu istoriji.

„I zbog toga ovaj skup je samo jedan od primjera na koji način ćemo braniti ono što nam pripada, ono što su nam ostavili preci, ono što moramo ostaviti našim pokolenjima. Ovaj grad ćemo odbraniti ma koliko nas to bude koštalo“, kazao je Nimanbegu.

Ponovio je da Spajić manipuliše sa zaključcima SO Ulcinj.

„Usvojili su dio zaključaka. Zaključke koji govore da ne prihvatamo megaprojekat u opštini Ulcinj, nijesu ni razmatrali. O zaključcima koji govore da ne prihvatamo da se daje naša zemlja nekom drugom, nisu ni raspravljali. Stoga, pozivam političare u Podgorici da konačno svate. Spajić je uspio okrenuti čitav jedan grad protiv sebe. Ali poruka odavde ide. Ulcinj je jedinstven. Ulcinj danas nije sam. Svi Crnogorci su uz nas. Ovo treba da stigne do političara koji žele odlučiti bez stručne javnosti, bez analize, bez toga da mi imamo pravo na odlučivanje“, kazao je Nimanbegu.

Na skupu su govorili još predsjednik OO Demokratske partije socijalista Arjan Ljamović, predsjednik Demokratskog saveza u Crnoj Gori Saubih Mehmeti, Damir Raščić iz Bošnjačke stranke, poslanik Artan Čobi i NVO aktivisti Džemal Perović, Aleksandar Dragićević i Jovana Janjušević.

Na tenderu Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom (JP), kompanija „Eagle Hills Properties“, iza koje stoji arapski kapital, pobijedila je u nadmetanju za devet uglavnom vezanih kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju. Osnivač čuvene kompanije „Emaar Properties“ i predsjednik firme „Eagle Hills Properties“ je milijarder Mohamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Zenka je krajem prošlog mjeseca objelodanio da je premijer Milojko Spajić na sastanku sa čelnicima Opštine i Skupštine Ulcinj, poslanicima iz tog grada i šefovima partija i odborničkih klubova pojasnio namjeru arapskih investitora da zakupe cijelu Veliku plažu na 99 godina – od Port Milene do ušća Bojane.

Đeka: Ako predlog prođe, više neću biti dio Vlade

Ministar u Vladi Milojka Spajića i predsjednik Demokratske partije Fatmir Đeka kazao je da, ako predlog prođe, više neće biti dio Vlade.

On se zahvalio svim odbornicima koji su u dva navrata jednoglasno usvojili zaključke o namjeri Vlade da Veliku plažu izda na 99 godina.

„Ako me pitate, pošto čujem danas da izlazimo iz Vlade, reći ću vam. Ostaćemo tu da sa argumentima i sa svim ovim što se čulo na skupu pokušamo da našu viziju koju mi imamo, ispoštuju do kraja. To nam je prioritet. A ako stvari krenu po zlu, normalno da Fatimir Đeka neće biti dio te Vlade“, kazao je Đeka.

Čapuni: Nećemo biti sluge u zemlji naših prađedova

Poslanik Force Ilir Čapuni kazao je da je poruka sa skupa jasna.

“Neka svi čuju da nismo bili, niti smo, niti ćemo biti ni nezreli, ni nedorasli, ni naivni, a nećemo biti ni sluge ni izmećari u zemlji naših prađedova, “, poručio je Čapuni.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Grupa „Kamo śutra“ objavila: Prestajemo sa djelovanjem

Kažu da su, zbog „svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora“, došli u situaciju da sa brojem aktivnih članova više nisu mogli da garantuju da mogu organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan

Reuters

Neformalna studentska grupa „Kamo śutra“, koja je organizovala proteste nakon masovnog ubistva na Cetinju 1. januara, objavila je da prestaje sa djelovanjem.

Kažu da su, zbog „svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora“, došli u situaciju da sa brojem aktivnih članova više nisu mogli da garantuju da mogu organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan.

Ističu da je jedini motiv njihovog djelovanja bila želja da se izbore za sigurniju i bezbjedniju zemlju i pravdu za nedužno stradale žrtve i njihove porodice, te da je jedini cilj njihovog djelovanja bilo suzbijanje nasilja.

Ta grupa je, između ostalog, tražila i smjene potpredsjednika Vlade Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića.

Rekli su da su se trudili da skrenu pažnju na to da dva zločina u kojima su stradale 23 osobe, među kojima i četvoro djece, ne smiju biti zaboravljena, te da „kao društvo moramo preuzeti kolektivnu i individualnu odgovornost kako se ništa slično ne bi ponovilo“.

„Uprkos velikoj podršci, snazi i volji koju je veliki dio društva pokazao u ovoj borbi, veliki dio javnosti, uključujući političke partije i određene medije, mnogo više se bavio nama. Razumljivo je takvo interesovanje u zemlji vječitih prevara, korupcije i podjela, međutim, smatramo da ovakva tema nikada nije smjela biti uprljana niti zasijenjena takvim istragama“, piše u objavi na Iksu.

Kažu da borba njihovog kolektiva nije uspjela, „jer je od samog početka politizovana i sistemski obesmišljavana, što je skrenulo pažnju sa samih zločin, za koje još uvijek niko nije preuzeo odgovornost, niti je, po svemu sudeći, osjeća“. Naprotiv, kako su rekli, svaki poziv na preuzimanje odgovornosti usmjeren prema donosiocima odluka u Crnoj Gori se tumači kao lični napad.

„Organizacija protesta, blokada i performansa zahtijeva ljudsko i zahtijeva vrijeme. Naš kolektiv je dva mjeseca svoje živote ostavio po strani, svakodnevno se baveći isključivo ovim pitanjem. Zbog svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora, došli smo u situaciju da sa brojem aktivnih članova/ica nismo mogli da garantujemo da možemo organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan“, kazali su.

Kako navode, saopštenje je trebalo da objave prije mjesec, ali da su još uvijek pokušavali da reorganizuju kolektiv i način rada.

„Zbog toga dugujemo izvinjenje svim građanima i građankama, a pogotovo porodicama žrtava. Predugo smo nestali iz javnosti bez ikakvog objašnjenja. Ovo ne znači da je borba za pravedeniju i bezbjedniju Crnu Goru sa nama završena. Na Cetinju građanke i građani organizuju bloakde već dva mjeseca, a u nedjelju je najavljena blokada upozorenja od 15:20 do 18:26. Pozivamo sve da se pridruže Cetinjanima i Cetinjankama tog dana. Stoga vas, dragi građani i građanke, pozivamo na kolektivnu odgovornost suzbijanja nasilja“, piše u objavi.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije