Connect with us

DRUŠTVO

TUŽBA

Ujed mačke koštao Opštinu Berane 572 eura

„Čovjek je parkirao automobil blizu kontejnera i ostavio poluotvoren prozor. Kada se vratio, u autu je zatekao mačku. Pokušao je da je istjera i tada ga je mačka ujela i izgrebala, zbog čega je tužio Opštinu i JP Komunalno. Šteta je soliradno isplaćena“, rečeno je u beranskoj opštini

Foto: Opština Berane

Ujed mačke po tužbi jednog građanina koštao je Opštinu Berane 572,20 eura, i to je prvi slučaj takve vrste u ovom gradu, gdje se, kao i u svakom drugom, najveći broj odšteta građanima isplaćuje zbog ujeda pasa.

U opštinskoj Direkciji za imovinu Portalu RTCG rečeno je da je predmet završen vansudskim poravnanjem, kako bi se izbjegli veći troškovi.

„Čovjek je parkirao automobil blizu kontejnera i ostavio poluotvoren prozor. Kada se vratio, u autu je zatekao mačku. Pokušao je da je istjera i tada ga je mačka ujela i izgrebala, zbog čega je tužio Opštinu i JP Komunalno. Šteta je soliradno isplaćena“, rečeno nam je u ovoj direkciji.

Azil za pse u Beranama (foto: Portal RTCG)

Dok je slučaj ujeda mačke ostao usamljen, slučajevi ujeda pasa i plaćanja odštete zbog toga dostigli su, kako kažu, zabrinjavajući broj.

„Samo u prvih šest mjeseci ove godine zabilježena su 32 ujeda pasa i toliko tužbi po tom osnovu. Neki slučajevi su u toku, a većina je riješena sudskim putem, medijacijom, ili pred opštinskom komisijom za vansudsko poravnanje“, kažu u Direkciji za imovinu.

Sve to je Opštinu Berane i ovdašnje komunalno preduzeće samo u ovoj godini, do sada, koštalo oko deset hiljada eura, što je skoro duplo više nego za čitavu prethodnu godinu.

U JP Komunalno Portalu RTCG je rečeno da ovoliki broj slučajeva ujeda pasa budi sumnju da stvari nijesu potpuno čiste, odnosno da često dolazi i do zloupotreba.

„Za neke slučajeve znamo da se radi o ujedima vlasničkih pasa, a ne pasa lutalica. Sa druge strane u nekim slučajevima otvoreno sumnjamo da se ne radi o ujedu psa, ali je to na sudu teško dokazivo“, kazali su u komunalnom preduzeću.

Oni su podsjetili da je Berane jedina opština na sjeveru koja ima izgrađen azil za zbrinjavanje pasa lutalica, i da često izlaze u susret i drugim gradovima u rješavanju tog problema, u skladu sa kapacitetima azila.

„Generalno je to problem i u drugim gradovima, ali bi bilo logično da upravo zbog toga što imamo azil, imamo i manje slučajeva ujeda pasa lutalica“ – smatraju u JP Komunalno.

U Opštini Berane i JP Komunalno smatraju da sve manje pasa na ulicama, a sve više tužbi za ujede, ne korenspondira jedno sa drugim, i apelovali su na ljekare da budu maksimalno oprezni kod prijave takvih slučajeva i izdavanja medicinske dokumentacije na osnovu koje se kasnije podnose tužbe.

U Beranama je prije više godina otvoren prvi azil za pse lutalice i druge napuštene životinje na sjeveru Crne Gore. Taj projekat je realizovan sredstvima lokalnog budžeta, a upravljanje je povjereno JP “Komunalno”.

Tada je izraženo očekivanje da se na taj način rješava i pitanje bezbjednosti građana Berana, odnosno da se smanji broj napada pasa lutalica.

“Jedini na sjeveru Crne Gore imamo azil za napuštene životinje, a umjesto da se smanji broj tužbi, one su povećane. Tu nešto nije u redu”, kažu u Opštini Berane i JP Komunalnom.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije