Connect with us

DRUŠTVO

SDT IH SUMNJIČI DA SU PRIBAVILI KORIST OD PREKO 30.000 EURA

Uskoro na optuženičkoj klupi bivša direktorica „Puteva“ i njena saradnica: Sa računa firme trošila hiljade eura na brendiranu odjeću

Violeta Klikovac se tereti da je kao izvršna direktorica preduzeća „Putevi“ sebi pribavila korist, a oštećenom privrednom društvu nanijela štetu kupujući ekskluzivne modne komade u buticima firmi „SAMMS“, „Tenero“, „Mona“ i „Đak sport“, dok je Sonja Perić osumnjičena za unos lažnih podataka u djelovodnik preduzeća

Sa privođenja u SDT, Foto: Luka Zeković

Bivša izvršna direktorica preduzeća „Putevi“ d.o.o. Violeta Klikovac i njena saradnica Sonja Perić, arhivar u toj kompaniji, uskoro će se naći na optuženičkoj klupi Višeg suda, nakon što je Specijalno tužilaštvo protiv njih podnijelo optužni predlog zbog sumnje da su zloupotrijebile službeni položaj i na štetu preduzeća pribavile sebi korist od preko 30.000 eura.

Klikovac se tereti da je u periodu od 30. decembra 2013. godine do 24. decembra 2017. godine, u Podgorici, svjesna svojih djela, kao službeno lice i javni funkcioner – izvršna direktorica oštećenog privrednog društva „Putevi u reorganizaciji“ d.o.o. Podgorica, a kasnije „Putevi“ d.o.o. Podgorica, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja, pribavila sebi korist, a oštećenom privrednom društvu nanijela štetu kupujući, umjesto radne opreme, kako je prikazivano, ekskluzivne modne komade u buticima firmi „SAMMS“ „Tenero“, „Mona“ i „Đak sport“, dok je drugookrivljena, prema optužnom predlogu, unosila lažne podatke u djelovodnik pomenutog preduzeća.

U odnosu na krivično djelo falsifikovanje službene isprave, okrivljena je iskoristila zakonsko pravo i nije iznosila odbranu, odnosno pred tužiocem se branila ćutanjem

U odnosu na krivično djelo zloupotreba službenog položaja, Klikovac je pred tužiocem izjavila da je od marta 2013.godine do 1. avgusta 2019.godine bila najprije v.d. direktorice, a zatim i direktorica privrednog društva „Putevi“ d.o.o. Podgorica, te da je tokom svoga mandata u buticima „SAMMS“, „Tenero“ i „Đak sport“ za sebe trgovala garderobu, dok je u butiku „Mona CG“ trgovala vaučere koje je povodom 8. marta poklonila koleginicama i poslovnim saradnicama. Pojasnila je da je garderobu i vaučere uzimala na osnovu odluke koju je sama donijela, a po kojoj su svi zaposleni u privrednom društvu „Putevi“ d.o.o. mogli da trguju, pri čemu nije mogla da se izjasni da li je još neko osim nje kupovao robu na osnovu takve odluke, iako smatra da su svi znali da ista postoji, pri čemu je istakla da nije bila njena obaveza da o tome obavještava zaposlene, jer je to obaveza računovodstva. Dalje je navela da su, po njenom sjećanju, fakture pravnih lica u kojima je trgovala garderobu stizale na službeni mejl, da svu kupljenu garderobu i danas posjeduje, te da je plaćajući svoj dug prema ovom privrednom društvu, a koji je nastao na osnovu predmetnih trgovina, do sada na račun tog privrednog društva uplatila 15 ili 17 hiljada eura. U odnosu na krivično djelo falsifikovanje službene isprave, okrivljena je iskoristila zakonsko pravo i nije iznosila odbranu, odnosno pred tužiocem se branila ćutanjem.

Okrivljena Sonja Perić pred tužiocem je kazala da je od 2008. godine zaposlena u privrednom društvu „Putevi“ d.o.o. Podgorica na poslovima arhivara, gdje je obavljajući svoje radne zadatke, a postupajući po naredbi svoje tadašnje direktorice Violete Klikovac, antidatirano zavela u djelovodnik tog privrednog društva odluku od 15. februara 2017. godine. Ona tvrdi da je upravo Klikovac donijela spornu odluku i da joj je prstom, listajući djelovodnik, pokazala kolonu i datum gdje treba da zavede predmetnu odluku, iako je sama odluka donijeta pola godine nakon datuma upisa preko kojeg je zavedena. Pojasnila je da joj je plata jedini izvor prihoda, a da je direktorica, okrivljena Violeta Klikovac, u tom periodu bila prilično ohola i nezgodna kada joj se neko zamjeri, pa je iz straha od gubitka posla postupila po njenoj naredbi i antidatirano zavela predmentu odluku.

„Navodi ovog optužnog predloga u potpunosti su potvrđeni, a odbrana okrivljene je, po ocjeni ovog tužilaštva, ne samo nelogična, već je i opovrgnuta prikupljenim dokazima, prvenstveno odbranom okrivljene Sonje Perić, iskazima saslušanih svjedoka, te drugim prikupljenim materijalnim dokazima“, navodi se u obrazloženju optužnog predloga.

Kako se dalje navodi u tom dokumentu, svjedočki iskazi u bitnom opovrgavaju odbranu okrivljene Violete Klikovac i na praktično jedinstveni način navode da ne samo da ostali zaposleni u privrednom društvu nijesu bili obaviješteni da se na osnovu sporne odluke br. 413 moglo trgovati u nekim maloprodajnim objektima, niti da im je bio dostavljen spisak takvih objekata sa kojim su „Putevi“ d.o.o. Podgorica eventualno sklopili ugovor, već da nikada u buticima predmetnih privrednih društava nijesu ni trgovali.

Odluka antidatirana nakon dolaska SDT-a

Perić je u odbrani navela da smatra da niko od radnika privrednog društva nije koristio prava i pogodnosti navedene u spornoj odluci, jer niko nije imao sredstava da kupuje u tako ekskluzivnim buticima, već su zaposleni robu kupovali preko sindikata, i to u buticima sa kojima su imali zaključene ugovore o poslovnoj saradnji. Istakla je da je tadašnja direktorica Violeta Klikovac prilikom zavođenja donijela dva primjerka predmetne odluke, od kojih je jedan zadržala za sebe, dok je drugi ostao u arhivi privrednog društva, a to je učinila nakon dolaska pripadnika Specijalnog policijskog odeljenja, koji su u tom privrednom društvu izuzimali dokumentaciju.

(Izvor: Dan)

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Besplatne ležaljke i suncobrani posle 17 sati samo za građane Crne Gore

Prethodnih godina ležaljke i suncobrani bili su besplatni posle 17 sati za sve posjetioce plaža i zakupci su bili dužni da istaknu tu informaciju na informativnoj tabli

Ležaljke i suncobrani na crnogorskim plažama besplatni su posle 17 sati, ali samo za građane Crne Gore, dok je to ranije važilo za sve turiste, prenosi portal RTCG.

Građani i turisti se sve češće žale da im je naplaćen mobilijar na plažama nakon 17 sati, a iako iz JP Morsko dobro za portal nisu dali pojašnjenja vezana za naplatu, Ugovorom o korišćenju morskog dobra za sezonu 2026. obaveza je zakupca da posle tog vremena besplatno omogući korišćenje ležaljki i suncobrana građanima Crne Gore, uz identifikacioni dokument.

Prethodnih godina ležaljke i suncobrani bili su besplatni posle 17 sati za sve posjetioce plaža i zakupci su bili dužni da istaknu tu informaciju na informativnoj tabli.

Na jednoj plaži u Sutomoru napisano je, međutim, da niko ne može da uzme ležaljku besplatno posle tog vremena, ukoliko nije prije toga platio.Direktor JP Morsko dobro, Mladen Mikijelj, izjavio je ranije da će svaki zakupac koji bude naplaćivao plažni mobilijar posle 17 časova snositi posledice.

Ukoliko im neko naplati ležaljke i suncobran nakon pet popodne, građani mogu da se žale Službi za kontrolu morskog dobra koja kontroliše izvršavanje ugovornih obaveza zakupaca plaža, navodi RTCG.

Služba može da utvrdi da li je zakupac prekršio ugovor i preduzme mere predviđene ugovorom.

Ako smatraju da zakupac krši propise ili obmanjuje korisnike usluga, građani mogu da podnesu prijavu i turističkoj inspekciji, koja tokom ljetnje sezone vrši pojačane kontrole na primorju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Za boravak u kupaćem kostimu van plaže kazne i do 1.000 eura

Zabrana je, kako objašnjavaju, uvedena kako bi se očuvali dostojanstvo, komunalni red te urbani i kulturno-istorijski ambijent Herceg Novog, posebno u zoni Starog grada, koja je među najposjećenijim lokacijama

Svih šest crnogorskih primorskih opština – Herceg Novi, Kotor, Tivat, Budva, Bar i Ulcinj ima na snazi zabranu boravka u kupaćim kostimima ili bez dijela odjeće, osim u kupališnim zonama.

Za kršenje kodeksa oblačenja predviđene su kazne i do 1.000 eura u pojedinim opštinama.

Najskorije odluke o zabrani kretanja u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće donijele su opštine Ulcinj i Herceg Novi u maju ove godine. Iz Opštine Herceg Novi su nam kazali da je njihova Skupština, u susret glavnoj turističkoj sezoni, usvojila Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnom redu.

– Novom odredbom zabranjeno je kretanje u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće u zoni Starog gradskog jezgra Herceg Novog, zapadnog i istočnog podgrađa, gradskim ulicama, parkovima i drugim mjestima u javnoj upotrebi. Ova zabrana ne odnosi se na kretanje duž šetališta – Obala Nikole Kovačevića i Pet Danica, kao ni na kretanje duž priobalnog puta na rivijeri – kazali su „Danu“ iz te lokalne samouprave.

Zabrana je, kako objašnjavaju, uvedena kako bi se očuvali dostojanstvo, komunalni red te urbani i kulturno-istorijski ambijent Herceg Novog, posebno u zoni Starog grada, koja je među najposjećenijim lokacijama.

– Odluka, između ostalog, predstavlja i osnov za zaštitu parkova, među kojima je i prostor ispod Titove vile u Igalu, gdje će biti postavljeni znakovi obavještenja da u parku više ne smiju boraviti lica u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće. Slična pravila već godinama postoje u brojnim mediteranskim turističkim destinacijama, gdje se kupaći kostimi smatraju prikladnim isključivo na plažama i u kupališnim zonama. Cilj je uspostaviti ravnotežu između turističke ponude i očuvanja identiteta grada – navode iz Opštine Herceg Novi.

„Danu“ su kazali da službenici Komunalne policije i inspekcijskog nadzora opominju građane i goste i još uvijek ne primjenjuju represivne mjere, svjesni da je riječ o novoj odluci s čijim odredbama još uvijek nisu svi upoznati.

– Međutim, ukoliko lice nakon upozorenja ne postupi po nalogu službenika, biće mu izrečena kazna u iznosu od 150 eura – poručuju iz novske opštine.

Iz Opštine Ulcinj nijesu odgovarali na naš upit od 2. jula u vezi sa tom odlukom i ciljem njenog donošenja. Pravilo o oblačenju sadržano je u Odluci o komunalnom redu koju je SO Ulcinj donijela u maju. Prema toj odluci, osoba koja se u kupaćem kostimu, ili bez dijela odjeće, zatekne van kupališne zone, biće kažnjena od 150 do 500 eura.


Iz Opštine Bar „Danu“ su kazali da su ovo pitanje uredili Odlukom o komunalnom redu na teritoriji opštine Bar, koja je stupila na snagu krajem decembra 2024. godine.

– Odlukom je propisano da je, u cilju zaštite i unapređenja komunalnog reda, na javnim površinama i površinama u javnoj korišćenju, zabranjen boravak u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće u gradskoj zoni, osim u okviru kupališnih zona. Ova mjera uvedena je radi unapređenja uređenosti i izgleda javnih prostora, kao i stvaranja ambijenta primjerenog savremenoj turističkoj destinaciji. Njome se jasno pravi razlika između plaža i kupališnih zona, koje su namijenjene boravku kupača, i urbanih javnih prostora koje imaju drugačiju funkciju i u kojima se očekuje primjeren način odijevanja u skladu sa karakterom i namjenom tih prostora – pojašnjavaju iz Opštine Bar.

Za kršenje ove odredbe, kako naglašavaju, predviđena je novčana kazna u iznosu od 150 do 1.000 eura.

– Ovim putem apelujemo na sve građane i turiste da poštuju propisanu zabranu, te time doprinesu očuvanju komunalnog reda, uređenosti i prepoznatljivom turističkom identitetu gradskog jezgra Bara – poručili su iz barske opštine.

Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić „Danu“ je potvrdio da su takve zabrane već duže vremena na snazi u tom primorskom gradu. I na ulazu u Stari grad Kotor istaknuta je tabla s pravilima ponašanja, među kojima je i ono o kretanju u kupaćem kostimu, bez odjeće ili dijela odjeće, uz upozorenje da „nepridržavanje tih pravila ponašanja podliježe prekršajnom sankcionisanju“.

U Budvi kazna 200 eura, u Tivtu do 1.000

Iz Opštine Tivat nijesu odgovarali na naš upit u vezi sa ovom temom. I ta opština je 2024. uvela pravila o zabrani hodanja u kupaćem kostimu ili bez odjeće u pješačkoj zoni i gradskom centru. Prema nezvaničnim informacijama, za kršenje ovog pravila novčane kazne iznose od 20 do 1.000 eura.

Kodeks odijevanja ima i Budva od 2023. Odlukom o komunalnom redu SO Budva propisana je kazna od 200 eura za turiste i mještane Budve koji se budu kretali ulicama, u zoni starog grada u kupaćem kostimu, ili bez dijela odjeće. Ni iz Opštine Budva nijesu odgovarali na naš upit u vezi sa ovom temom ili potencijalnim izmjenama odluke iz 2023.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Dječak teško povrijeđen u nesreći na putu Nikšić–Kotor skinut sa respiratora: U svjesnom je stanju, uskoro se vraća u Srbiju

Podsjetimo, u nedjelju, 12. jula, dogodila se teška saobraćajna nesreća u mjestu Lipci, kod Risna, na putu Nikšić – Kotor. U njoj je stradala jedna djevojka, dok je 16 osoba povrijeđeno.

Riječ o državljanima Srbije koji su boravili u Boki, u kolektivnom smještaju, a koji su bili na pokloničkom putovanju u Manastiru Ostrog

Dječak koji je teško povrijeđen u nesreći na putu Nikšić – Kotor 12. jula, u mjestu Lipci, skinut sa je respiratora (mehaničke ventilacije) u Kliničkom centru Crne Gore.

To je potvrdio pomoćnik direktora Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu Aleksandar Nikolić.

On je rekao da je dječak sada u svjesnom stanju i razgovara sa ljekarima.- Očekuje se njegov dolazak u Srbiju u nekom narednom periodu – kazao je Nikolić.

Pojasnio je da njega u petak nije bilo moguće transportovati u Niš iz medicinskih razloga. Priznao je da je negovo zdravstveno stanje bilo „veoma teško“.

Istakao je da su „u zdravstvenoj ustanovi u Crnoj Gori profesionalno odgovorili izazovu da uspješno izvedu transport pacijenata iz zdravstvenih centara Crne Gore“, prenosi TV Zona.

Podsjetimo, u nedjelju, 12. jula, dogodila se teška saobraćajna nesreća u mjestu Lipci, kod Risna, na putu Nikšić – Kotor. U njoj je stradala jedna djevojka, dok je 16 osoba povrijeđeno.

Devetoro putnika zadobilo je teške tjelesne povrede, a petoro lakše. Riječ o državljanima Srbije koji su boravili u Boki, u kolektivnom smještaju, a koji su bili na pokloničkom putovanju u Manastiru Ostrog.

Njih sedmoro bilo je zbrinuto u risanskoj Specijalnoj bolnici „Vaso Ćuković“, jedno u KBC Kotor, dok je desetogodišnji dječak, zbog ozbiljnosti povreda, hitno prebačen u KCCG.

Avionom Vlade Srbije u petak je u Niš prebačeno njih osam.

Sudija za istragu prihvatio je prijedlog Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru i odredio pritvor Lj. M. iz ovog grada koji je vozio minibus koji je sletio sa puta. On se sumnjiči da je kao vozač izazvao saobraćajnu nezgodu.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije