Connect with us

BALKAN I SVIJET

DRUŠTVENE MREŽE PREPLAVLJENE MATERIJALOM

(VIDEO) Bukti rat u Ukrajini: Projektili gađaju ciljeve u blizini Kijeva, žrtve na obje strane, Ukrajinci bježe iz zemlje

Ruski vojni avioni nadleću nad gradovima Ukrajine

Foto: Tviter

Ruski napad na Ukrajinu počeo je rano jutros. Putin je obraćanju naciji najavio početak „specijalne vojne operacije“ čiji je cilj „demilitarizacija i denacifikacija, a ne okupacija države“. Stanovnike više ukrajinskih gradova probudile su eksplozije, uz sirene za vazdušnu opasnost. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski proglasio je vanredno stanje, a prekinuo je i diplomatske odnose s Moskvom. Građani masovno napuštaju Kijev.

Kako javljaju agencije na desetine žrtava je na obje strane.

Objavljeni su snimci na društvenim mrežama kako projektili pogađaju ciljeve istočno od Kijeva.

Al-Džazira je objavila snimak na kom se vidi kako projektil pogađa aerodrom u gradu Ivano-Frankivšk.

Ruski vojni avioni snimljeni su kako nadleću nad gradovima Ukrajine, ali autentičnost tih snimaka još uvijek nije potvrđena.

Objavljena je i fotografija oborenog ukrajinskog vojnog aviona.

Ukrajina je ranije saopštila da je oborila više letjelica, među kojima je i jedan helikopter.

Podsjetimo, Putin je jutros upozorio je i druge zemlje da će svaki pokušaj miješanja u rusku akciju dovesti do „posljedica kakve nikada nisu vidjeli“.

Pozvao je i ukrajinsku vojsku da položi oružje.

Ruski jurišni helikopter ušao je u ukrajinski vazdušni prostor iznad Luganska.

Objavljen je i snimak ruskih helikoptera iznad Belgoroda na putu za Ukrajinu.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

BALKAN I SVIJET

Poginuo vojnik Srbije (37) u Libanu: Pao projektil na bazu Ujedinjenih nacija

Ostavio je za sobom suprugu i dvoje maloljetne djece

REUTERS/Stringer/Ilustracija / Stringer

Pripadnik Vojske Srbije stariji vodnik Milovan Jovanović, koji je bio angažovan u sastavu mirovnih snaga Ujedinjenih nacija u Libanu, preminuo je jutros od posljedica ranjavanja izazvanog padom projektila na bazu UN u kojoj su smještene mirovne snage, uključujući i dio srpskog kontingenta, saopštilo je srpsko Ministarstvo odbrane.

„Starijem vodniku Jovanoviću je nakon ranjavanja pružena hitna medicinska pomoć u bolnici unutar baze, a potom je helikopterom transportovan do univerzitetskog medicinskog centra u Bejrutu, gdje je preminuo oko 04.00 časa po lokalnom vremenu“, navodi se u saopštenju.

U napadu su povrijeđena još dva pripadnika međunarodnih snaga – jedan iz oružanih snaga Republike El Salvador i jedan iz oružanih snaga Kraljevine Španije, dodaje se.

Stariji vodnik Milovan Jovanović je rođen 6. juna 1989. godine u Kraljevu. Za sobom je ostavio suprugu i dvoje maloljetne djece. Na službi u Vojsci Srbije je bio od 10. decembra 2011., a u mirovnoj misiji u Libanu – od januara ove godine, navodi ministarstvo.

Ministar odbrane Bratislav Gašić i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović uputili su, kako se dodaje, telegrame saučešća porodici tragično stradalog pripadnika Vojske Srbije.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Vučić ipak stiže u Crnu Goru: Reći ću im sve u lice

„Što se tiče BIA, dobio sam pismeno njihove procjene i pročitao to. Idem u Crnu Goru, veoma je važno da predstavljam Srbiju. O drugim stvarima govoriću u Crnoj Gori. Da im kažem u lice o svemu tome njima. Ja se ne plašim da govorim istinu i o tome ću dolje da govorim“, kazao je Vučić

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nakon razgovora sa predsjednikom Evropskog savjeta Antoniom Koštom, osvrnuo se na procjene Bezbjednosno informativne agencije (BIA) o njegovom putovanju na Samit u Tivtu.

„Što se tiče BIA, dobio sam pismeno i pročitao to. Nisam o tome pričao sa Koštom. Idem u Crnu Goru, veoma je važno da predstavljam Srbiju. O drugim stvarima govoriću u Crnoj Gori. Da im kažem u lice o svemu tome njima. Ja se ne plašim da govorim istinu i o tome ću dolje da govorim“, rekao je Vučić.

Osvrnuo se na procjene BIA da se u Crnoj Gori krije Radoje Zvicer.

„Žao mi je, nisam znao da je ekipa RTS napadnuta u Crnoj Gori. Ne znam za koga je to velika tajna da se Zvicer krije u Crnoj Gori. Kada dođu ovako veliki skupovi, oni odu, uhapse lijevu papuču njegove žene i tako rešavaju“, rekao je Vučić.

Dodao je da je dao svoju riječ Ursuli fon der Lajen i Antoniju Košti.

„Ja sam dao riječ Ursuli i Košti, a ja svoju reč držim i idem dolje. Sve ostalo što su radili i pričali dolje u Crnoj Gori, to ću reći njima u lice“, kazao je Vučić.

Prethodno je Vučić predsjedniku Evropskog savjeta rekao da se vide večeras u Crnoj Gori.Podsjetimo, Bezbednosno-informativna agencija (BIA) oglasila se sinoć zvaničnim saopštenjem kojim savjetuje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ne ide u Crnu Goru.

„Iz razloga od najviše važnosti za poslove povjerene Bezbednosno informativnoj agenciji saopštavamo da je neophodno da se oglasimo da je zbog neprijateljskog djelovanja stranih službi i kriminalnih klanova u Crnoj Gori, od strane Bezbednosno-informativne agencije zvanično savjetovano Predsjedniku Republike Srbije da ne putuje u Crnu Goru jer je ustanovljeno postojanje visokog bezbjednosnog rizika“, naveli su iz BIA i dodali:

„Prema našim operativnim saznanjima, Radoje Zvicer, vođa Kavačkog klana, nalazi se u Crnoj Gori. Suprotno svim pravilima profesije i odgovornog odnosa, bezbjednosna procena koja je više puta tražena od službe domaćina skupa u Crnoj Gori nije nam dostavljena“, saopštili su.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Oglasila se BIA: Savjetujemo Vučiću da ne ide u Crnu Goru, tamo se nalazi Radoje Zvicer

Podsjetimo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bi trebalo sjutra i prekosjutra da učestvuje na Samitu EU i Zapadnog Balkana u Tivtu

Aleksandar Vučić Foto: R.Z./ATAImages

Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) oglasila se zvaničnim saopštenjem kojim savjetuje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ne ide u Crnu Goru, objavili su večeras beogradski mediji.

„Iz razloga od najviše važnosti za poslove povjerene Bezbjednosno informativnoj agenciji saopštavamo da je neophodno da se oglasimo da je zbog neprijateljskog djelovanja stranih službi i kriminalnih klanova u Crnoj Gori, od strane Bezbjednosno-informativne agencije zvanično savjetovano Predsjedniku Republike Srbije da ne putuje u Crnu Goru jer je ustanovljeno postojanje visokog bezbjednosnog rizika“, navode iz BIA i dodaju:

„Prema našim operativnim saznanjima, Radoje Zvicer, vođa Kavačkog klana, nalazi se u Crnoj Gori. Suprotno svim pravilima profesije i odgovornog odnosa, bezbjednosna procjena koja je više puta tražena od službe domaćina skupa u Crnoj Gori nije nam dostavljena“.

Podsjetimo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bi trebalo sjutra i prekosjutra da učestvuje na Samitu EU i Zapadnog Balkana u Tivtu.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije