Connect with us

POLITIKA

"USPJELI SMO DA UJEDINIMO NAROD"

Vučić o popisu u Crnoj Gori: Dobra poruka onima koji su mislili da mogu srušiti poziciju srpskog naroda

„Srpski narod može da opstane samo očuvanjem nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta“, kazao je predsjednik Srbije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je danas da je popis stanovništva u Crnoj Gori unutrašnja stvar te zemlje, ali i da rezultati tog popisa pokazuju da je srpski narod „dobro razumio da može da opstane samo očuvanjem nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta“.

„To je i dobra poruka za nas u Srbiji i srpski narod svuda drugdje, ali i onima koji su mislili da je brutalnim kampanjama moguće da sruše ne samo poziciju srpskog naroda već i njegov identitet, jezik i ćiriličko pismo. Pokazalo se da je to neuspješno i da smo uspijevali da ujedinimo narod“, rekao je Vučić u Beogradu poslije obilježavanja Dana BIA.

On je kazao da želi „sve najbolje Crnoj Gori i srpskom narodu“ u njoj.

„Vjerujem da ćemo ekonomskim napretkom i povezivanjem i još bližim vezama s tim ljudima omogućiti da uvijek čuvaju svoje interese i obezbijede sigurniju budućnost za svoju djecu“, rekao je Vučić.

POLITIKA

Abazović: Korisni idioti u Vladi koji jačaju DPS su Milojko Spajić i njegov ujak Bojović

Abazović je kazao da garantuje da ako ova Vlada potraje da će DPS dobiti sledeće izbore

Korisni idioti u Vladi koji jačaju DPS su Milojko Spajić i njegov ujak, Vlade Bojović.

To je izjavio večeras lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović u emisiji „Načisto“ na TV Vijesti.

Abazović je kazao da garantuje da ako ova Vlada potraje da će DPS dobiti sledeće izbore.

„Neće mu trebati niko ni URA, ni Jakov Milatović. Instalirani su korisni idioti koji svojim postupcima jačaju DPS. To su Milojko Spajić, njegov ujak, Vlade Bojović”, ocijenio je Abazović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Crna Gora ponovo traži od Srbije da izruči Svetozara Marovića

„Sve zavisi od političke odluke Srbije“, kazao je ministar pravde Bojan Božović
U slučaju neizručivanja Crnoj Gori, 10. oktobra 2026. godine će nastupiti apsolutna zastarelost izvršenja zatvorske kazne Maroviću

Svetozar Marović (arhiva), Foto: EPA/Bartlomiej Zborowski

Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović je danas rekao za portal „Balkan insajt“ da izručenje bivšeg visokog zvaničnika Crne Gore i Državne zajednice Srbije i Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS) Svetozara Marovića zavisi od političke odluke Srbije gdje se Marović nalazi i da će tokom zvanične posjete Srbiji pokrenuti pitanje te ekstradicije.

„U slučaju Marovića govorimo o političkoj, a ne o pravnoj odluci koja traje godinama. U prethodnim mandatima, Ministarstvo pravde je slalo Srbiji zahtjeve za izručenje. Ali Srbija, kako ima pravo, nije se osvrnula na te molbe,“ rekao je Božović.

Božović, Foto: Gov.me

„Moramo biti realni: Ako Srbija procijeni da Marović treba biti izručen, to će i učiniti… S pravnog aspekta, svi uslovi su ispunjeni. Da li će to biti politička odluka, zavisi isključivo od Srbije“, dodao je on.

Crna Gora već osam godina od Srbije traži ekstradiciju bivšeg predsjednika Skupštine i Vlade Crne Gore i Državne zajednice Srbije i Crne Gore, da bi izdržavao kaznu zatvora na koju je 2016. osuđen u Podgorici.

Marović je osuđen na tri godine i devet mjeseci zatvora zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja putem podstrekavanja na organizovan način.

Marović je Specijalnom državnom tužilaštvu priznao da je bio na čelu kriminalne grupe koju su činili bivši čelnici Opštine Budva i njihovi saradnici koja je kroz više projekata nanijela višemilionsku štetu opštinskom budžetu. Marović je sporazumnim priznanjem krivice pristao i da državi vrati oko milion eura i uplati sto hiljada eura novčane kazne.

Crna Gora je 2017. godine raspisala potjernicu za Marovićem koji je u Srbiji, ali je zvanični Beograd ignorisao zahtjeve za izručenje uprkos mnogim urgencijama.

U slučaju neizručivanja Crnoj Gori, 10. oktobra 2026. godine će nastupiti apsolutna zastarelost izvršenja zatvorske kazne Maroviću.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić: Učinjena je nepravda 2007. godine kada srpski jezik nije tretiran kao bratski – jednako kao crnogorski

„Mislim da su to potvrdili i popisi 2011. i 2023. godine“, kazao je Bečić

Aleksa Bečić, Foto: Savo Prelević

Lider Demokratske Crne Gore i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić kazao je da smatra da je „učinjena nepravda 2007. godine kada srpski jezik nije tretiran jednako kao crnogorski jezik“.

On je gostujući na RTCG kazao i da sve što se dešava u zemlji mora se sprovesti u skladu sa Ustavom.

„Da li smatram da je učinjena nepravda 2007. godine kada srpski jezik nije tretiran kao bratski – jednako kao crnogorski jezik, smatram da je tada učinjena nepravda. Mislim da su to potvrdili i popisi 2011. i 2023. godine“, rekao je Bečić.

Prema rezultatima popisa stanovništva održanog u decembru prošle godine, najviše stanovnika Crne Gore govori srpski jezikom, njih 43,18 odsto (269.307).

Slijedi crnogorski jezik koji govori 34,52 odsto (215.299), a na trećem mjestu je bosanski, sa 6,97 odsto (43.470), saopšteno je iz Uprave za statistiku (Monstat).

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije