Connect with us

DRUŠTVO

PROCES OKO TRANSPLANTACIJE BUBREGA MOŽE DA UĐE U ZAVRŠNU FAZU

Za Jasminu iz Berana uskoro počinje bolji život: „Milan je moj heroj, moj brat“

„Dobili smo informaciju iz predstavništva klinike Acibadem da smo Milan i ja kompatibilni. Sad nam predstoji prikupljanje pravne dokumentacije”, kazala je Jasmina Međedović koja radi kao oftalmolog u beranskoj bolnici i koja od prošlog avgusta ide na dijalizu

Foto: Privatna arhiva

Beranka Jasmina Međedović i Nikšićanin Milan Bojičić na korak su od cilja – prije dva dana su saznali da su kompatibilni i da proces oko transplantacije bubrega može da uđe u završnu fazu.

„Dobili smo informaciju iz predstavništva klinike Acibadem da smo Milan i ja kompatibilni. Sad nam predstoji prikupljanje pravne dokumentacije”, kazala je “Vijestima” Jasmina koja radi kao oftalmolog u beranskoj bolnici i koja od prošlog avgusta ide na dijalizu.

Milanov pokojni otac je takođe išao na dijalizu i to je bio dodatni motiv da se ovaj Nikšićanin odluči da donira bubreg nepoznatoj osobi.

“Tetka je htjela ocu da donira bubreg ali se nijesu poklopile stvari, tako da nije dočekao transplantaciju. Odlučio sam, ako njemu nijesam mogao da izađem u susret, da pomognem nekom drugom”.

Jasmina kaže da i dalje misli da sanja i priznaje da ne može da nađe adekvatne riječi da se zahvali Milanu.

“Milan je moj heroj. Riječima ne mogu opisati zahvalnost koju mu dugujem. Njegova humanost i optimizam su me oduševili. Zahvaljujem mu se na želji i odlučnosti da mi pomogne, da mi pokloni život, da bude moj brat”, kaže Beranka kojoj će donedavno nepoznati Nikšićanin omogućiti bolji život.

Sada su Međedovići i Bojičići veliki prijatelji.

“Oni su dolazili kod nas, mi kod njih. Moja supruga Olga, koja mi je najveća podrška, oduševljena je Jasminom i njih dvije se redovno čuju. Jasminin suprug Meša i ja imamo drugarski odnos, kao da se znamo godinama. Vjerujem da bi se sjutra, da nekome iz moje familije treba pomoć, javio neko da im pomogne”, kaže dvadesetosmogodišnji Nikšićanin, otac dva maloljetna dječaka – stariji ima tri godine, a mlađi dva i po mjeseca.

Dodaje da sve što radi, radi zbog njih, jer želi da dječaci budu ponosni na njega.

“Uvijek mi je najbitnije bilo da je neko čovjek. Jasminu nijesam znao, a kada sam je upoznao shvatio sam da ću pravoj osobi dati bubreg. Čim sam je vidio, prozvao sam je princezom. To je naša mlada princeza kojoj ću uskoro pomoći. Nadao sam se i vjerovao da ćemo Jasmina i ja biti kompatibilni, što se i desilo i nijednog trenutka se nijesam pokajao zbog odluke da doniram bubreg”, kaže Milan koga je na humani gest podstakla Konstantina Vojinović koja je 2018. godine donirala bubreg tada nepoznatom Nikšićaninu.

Osim dokumentacije, Međedovićima predstoji i prikupljanje nedostajućeg novca.

“Želim da se zahvalim svim ljudima velikog srca i plemenite duše koji su mi novčanim donacijama ili na bilo koji drugi način pomogli”, poručila je Jasmina.

Transplantacija će biti urađena na klinici Acibadem, u Instanbulu, a svi oni koji su u mogućnosti da Jasmini novčano pomognu mogu to uraditi uplatom na žiro-račun 510 – 2035239 – 85. Za uplate iz Evrope: Swift CKBCMEPG, Iban ME 255100000003523985.

Ona će sav višak novca koji preostane uplatiti u humanitarne svrhe.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Saopštenje za javnost Igumana Manastira Đurđevi Stupovi u Beranama povodom nemilih scena ispred svetnje

„Izvinjavam se ako su moje riječi protumačene na pogrešan način jer nisam mislio na sve građane Berana, već na one kojima je poročni život draži od monaškog života i posvećenosti Bogu“, riječi su igumana Danila Romanova

Foto: Manastir Đurđevi Stupovi u Beranama

Iguman manastira Đurđevi Stupovi u Beranama Danilo Romanov obratio se saopštenjem za javnost nakon večerašnjih nemilih scena ispred manastira prilikom održavanja skupa podrške sveštenicima Milošu Cicmilu i Stefanu Milovanoviću nakon odluke da budu premješteni iz Berana u druge parohije.

Njegovo obraćanje prenosimo u cjelosti:

„Povodom protesta dijela građana koji su se večeras okupili ispred Manastira Đurđevi Stupovi u Beranama pod sloganom „Ne damo Stefana i Miloša“ želim da upoznam javnost da se pitanja uređenja crkve rešavaju unutar crkve, a ne na protestima.

Kao iguman Manastira Đurđevi Stupovi namjeravao sam da se obratim prisutnima i objasnim stav crkve povodom nastale situacije, ali sam bio izložen verbalnim napadima dijela prisutnih koji su tražili da napustim manastir, jer nisam iz Berana, a u koji sam po Božijem blagoslovu došao i gdje me je Crkva poslala.

Mislio sam da kažem, da kada toliko brinu za manastir, a smeta im što nisam iz Berana, zašto neko od njih ne dođe da se zamonaši i živi monaškim životom i upravlja manastirom, već u Beranama ima puno poroka kao što su narkomanija, kocka i lopovluk, a gotovo da nema onih koji bi da dođu u manastir i žive kao monasi.

Kajem se što sam reagovao na neprimjerene riječi koje su mi upućivali, ali nisam mogao ostati po strani, jer su htjeli da se miješaju u ustrojstvo manastira. Da nije bilo takvih napada ne bih reagovao na način na koji sam to učinio, jer nisam imao namjeru da bilo koga uvrijedim, već da ukažem na probleme te vrste u Beranama.

Tako da nisam mislio na sve građane Berana, već na takve krugove, koji bi uz to da se bave i crkvenim pitanjima.

Prethodnih dana bespotrebno je širena u narodu netrpeljivost prema episkopu i meni kao igumanu. Crkvena pitanja rešavaju se kroz razgovor sa vladikom.

Svu odgovornost za današnji nemili događaj snose oni koji se na necrkven način protive odlukama vladike, koji upravlja Eparhijom i nije neprijatelj crkve i naroda.

Izvinjavam se ako su moje riječi protumačene na pogrešan način jer nisam mislio na sve građane Berana, već na one kojima je poročni život draži od monaškog života i posvećenosti Bogu“.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Privremeno se obustavlja saobraćaj kroz tunel na Jelovici

„Obustava saobraćaja kroz tunel trajaće od ponedeljka 9. septembra do petka 13. septembra u periodu od 9 do 17 časova“, navodi se u saopštenju Uprave za saobraćaj

Tunel na Jelovici, Foto: Berane online

Saobraćaj na putu Berane-Kolašin preko Lubnica biće privremeno obustavljen od ponedeljka 9. septembra do petka 13. septembra u periodu od 9 do 17 časova.

Saobraćaj se obustavlja zbog završetka radova na instalaciji i testiranju opreme za radio signale u tunelu Klisura.

“Molimo građane, koji planiraju da u ovom periodu putuju na ovom putnom pravcu uzmu u obzir vrijeme obustave saobraćaja, a podsjećamo ih da mogu koristiti putne pravce preko Ribarevnina i Trešnjevika. Apelujemo na građane za strpljenje jer se radi o privremnom prekidu saobraćaja zbog radova koji imaju za cilj povećanje nivoa bezbjednosti svih korisnika tunela Klisura”, kaže se u saopštenju Uprave za saobraćaj.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Skoro 60 odsto građana Crne Gore nema para ni za sedam dana godišnjeg odmora

Podaci pokazuju i da je prošle godine 34,2 odsto stanovnika Sjevernog regiona Crne Gore bilo izloženo riziku od siromaštva, dok su stanovnici Južnog regiona imali najmanji rizik siromaštva od 11,6 odsto

Foto: Screenshot/Ilustracija

Skoro 60 odsto crnogorskih građana živi u domaćinstvima koja ne mogu da priušte nedelju dana godišnjeg odmora van kuće, pokazala je Anketa o dohotku i uslovima života u 2023. godini, koju je objavio Monstat.

Sa druge strane, prema podacima iste ankete, najmanji procenat osoba (11,3 odsto) živi u domaćinstvima koja su izjavila da ne mogu priuštiti svaki drugi dan jelo sa mesom, piletinom, ribom (ili vegeterijanski ekvivalent)”. 

“Mogućnost spajanja ‘kraja sa krajem’, kao indikator subjektivnog siromaštva pokazuje da u 2023. godini 15,1 odsto osoba živi u domaćinstvima koja uz mnogo poteškoća spajaju ‘kraj sa krajem’, dok njih 0,8 odsto živi u domaćinstvima koja su izjavila da veoma jednostavno spajaju ‘kraj sa krajem'“, navodi se u Anketi o dohotku. 

Podaci, kako prenosi portal RTCG, pokazuju i da se 27,3 odsto djece starosti od 0 do 17 godina nalazilo u riziku od siromaštva. 

“Procenat djece u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti je pokazatelj koliko je djece koja su u riziku od siromaštva i/ili izrazito materijalno i socijalno deprivirana, i/ili žive u domaćinstvima s veoma niskim intenzitetom rada. U 2023. godini, ovaj pokazatelj je iznosio 38,2 odsto”, navodi se u dokumentu, prenosi Tanjug. 

Anketa o dohotku i uslovima života (EU-SILC) je godišnje istraživanje koje Uprava za statistiku redovno sprovodi od 2013. godine.  Monstat pojašnjava da su podaci prikupljeni ovim istraživanjem predstavljaju osnovu za izračun pokazatelja siromaštva i socijalne isključenosti za Crnu Goru. 

Anketa je pokazala da je stopa rizika od siromaštva u 2023. godini iznosila je 20,1 odsto, što pokazuje procenat lica čiji je ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva. Preciziraju da te osobe nisu nužno siromašna, samo imaju veći rizik da to budu, jer je njihov ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva. 

“Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti (AROPE), kao procenat osoba koje se nalaze u riziku od siromaštva i/ili su izrazito materijalno i socijalno deprivirani i/ili žive u domaćinstvima sa veoma niskim intenzitetom rada, u 2023. godini iznosila je 31,0 odsto. Stopa izrazite materijalne i socijalne deprivacije, u 2023. godini iznosila je 12,3 odsto i pokazuje procenat lica koja žive u domaćinstvima koja ne mogu da priušte najmanje sedam od trinaest stavki materijalne deprivacije”, pokazuje Anketa. 

Podaci pokazuju i da je prošle godine 34,2 odsto stanovnika Sjevernog regiona Crne Gore bilo izloženo riziku od siromaštva, dok su stanovnici Južnog regiona imali najmanji rizik siromaštva od 11,6 odsto.

„Riziku od siromaštva, u 2023. godini, je bio izložen skoro svaki treći stanovnik ruralnih područja (27,5 odsto). Stopa rizika od siromaštva u gradskom području iznosila je 15,9 odsto u 2023. godini”, navodi se u Anketi o dohotku i uslovima života u 2023. godini. 

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije