Connect with us

POLITIKA

"MI SMO PROEVROPSKA OPOZICIJA"

Živković: Samo sa DPS-om može se graditi bolja budućnost Crne Gore, dominiramo političkom scenom

Poslanik ove opozicione partije tvrdi da su spremni za dijalog kako bi se, prije svega, odblokirale pravosudne institucije

Bez razgovora i konsenzusa nema napretka u Crnoj Gori, i moramo rizikovati malo više i upustiti se u razgovore kako bi došli do rezultata koji se odnose prije svega na deblokadu pravosudnih institucija, konstatovao je u intervjuu za Parlamentarni kanal Javnog servisa šef kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković.

On je naveo da DPS nije stupao u bojkot parlamenta, već su na samom početku kazali da žele da iskažu revolt zbog bahatosti vlasti i političke situacije, ali najmanje je cilj bio opstrukcija rada bilo koje institucije.

„Mi smo proevropska opozicija. Bojim se da vlast nije prepoznala da preko puta sebe ima evropsku opoziciju kojoj je cilj dijalog, a ne opstrukcija bilo koje institucije“, navodi Živković.

Po njegovom sudu, kuriozitet je da imamo ekspertsku ili ekspertsko-političku vladu, gdje se desilo to da najveći dio parlamentarne većine nema svoje predstavnike u vladi.

„Pa je samim tim bila neophodnija potreba da ministri češće dolaze u Skupštinu da se upoznamo sa politikama vlade. Jedan broj ministara ignorisao je tu obavezu, previđajući činjenicu da legitimitet upravo crpe iz legitimiteta poslanika jer su ih poslanici birali. Pa bi bilo logično da saslušamo sve ono što imaju da kažu i da saslušaju sve ono što je upit parlamenta. Nažalost, jedan broj ministara je izbjegavao tu obavezu“, podvukao je Živković.

Kako je rekao, konkretno su to resor finansija i resor kulture, nauke, prosvjete i sporta.

„Čini se da je tu izostala odgovornija reakcija vlade i tih ministarstava prema Skupštini Crne Gore“, konstatuje Živković.

On je naglasio da je odgovornost ministara u ranijem sazivu bila na većem nivou i na odborima i na plenumu.

Po tvrdnji Živkovića, u parlamentu nema nijedne skrivene teme za Demokratsku partiju socijalista. On je naveo da su mnoge teme dosad korišćene za zloupotrebe u politčkom prostoru, ne bi li se to stavilo kao teret bivšoj vladajućoj većini i DPS-u.

Osvrćući se na nedavnu incijativu za izglasavanje nepovjerenja Vladi, Živković je rekao da je ona pokazala jedinstvo 40 poslanika opozicije.

„I pokazala je da antidržavna politika treba da ode u prošlost. Pokazala je da ovakva politika treba da ode i koje su sve nesuglasice aktuelne parlamenarne većine. Tu nema većinskog raspoloženja za podršku vladi Zdravka Krivokapića. Sada je samo pitanje političke taktike i vještine mogućeg kako će se okončati taj proces. Na kraju, DF je saopštio da bi bilo neophodno da se vrati građanima mandat i da se ide na izbore jer je ovo stanje neodrživo“, naveo je Živković.

On tvrdi da je DPS spremna za prijevremene parlamentarne izbore.

„Rezultati svih istraživanja pokazuju da je DPS povećala nivo povjerenja biračke javnosti. Čvrsto stojimo na procentu glasova koji smo ostvarili na parlamentarnim izborima. Neka istraživanja koja ne radimo mi nego neke renomirane kuće za neke druge političke subjekte nam daju i nekoliko procenata više. Imamo nivo od 35 odsto koji je bio na parlamentarnim izborima. Da je ovo tačno govori vam i činjenica da su one partije koje su sada u vlasti sigurne u svoju pobjedu one bi odmah raspisale parlamentarne izbore“, naveo je Živković.

Po njegovom mišljenju, DPS dominra političkom scenom u Crnoj Gori u odnosu na ono što je podrška biračke javnosti.

„To što na drugoj strani imamo subjekte koji su se okupili na platformi mržnje prema DPS je pitanje deficita političke zrelosti i odgovornosti prema nacionalnim interesima Crne Gore. To je problem u Crnoj Gori. Država ne može da napreduje ako stalno imamo pristup da smo mi na jednoj strani a DPS na drugoj. Ako malo otvorimo horizonte i vidike onda ćete prepoznati da u DPS možete imati partnera i da u partnerstvu sa DPS možete graditi bolju budućnost u Crnoj Gori“, poručio je Živković.

Kako je rekao, česte su spekulacije u dijelu javnosti da teret koalicionog kapaciteta DPS leži na njenom predsjedniku Milu Đukanoviću

„O predsjedniku Đukanoviću i dostignućima politike koju je on vodio u prethodnim godinama nema potrebe govoriti. Oni koji plasiraju takve tvrdnje treba da razmisle o nivou političke kulture“, istakao je Živković.

Komentarišući najavljeni program Vladinih ekonomskih reformi, Živković je rekao da to kao realnost ne vide ni oni u parlamentu koji čine parlamentarnu većinu.

„Oni su i sami kazali da je ova vlada kriminalna i korumpirana, i dali su im više negativnih epiteta i kvalifikacija, nego što je to dala opozicija. Drugo, vezano za pitanje samog plana, on jeste veoma ambiciozan i njemu se pristupilo bez ozbiljne analize, djeluje mi kao nešto u službu i svrhu formiranja nove političke strukture na politčkoj sceni u Crnoj Gori. Između ostalog, provijavaju određene izjave premijera i nekih ministara da bi bilo nužno formirati neku novu političku strukturu i to pretežno od onih ministara koji se bave ovim programom nazvanim ‘Evropa sad’ od strane Vlade“, ocjenjuje Živković.

Kako je rekao, plan mora proći sveobuhvatnu analizu u parlamentu i mora se dobro sagledati kako ta zakonska rješenja i budžet djeluju na ekonomski i finansijski sistem države, pa tek nakon toga može da se razmišlja je li taj plan potreban Crnoj Gori.

„A MMF je ukazao da plan treba sprovoditi u fazama“, podsjetio je Živković.

On je odbacio optužbe da je DPS ostavio u nasleđe lošu ekonomsko-socijalnu situaciju, ističući da se radi o besmislicama.

Upitan o najavljenom zakonu o porijeku imovine, on je rekao da je završeno vrijeme prijekih sudova u Crnoj Gori.

„Taj zakon će se donositi za svakog građanina, a ne zbog funkcionera ranije ili sadašnje vlasti, već za sve građane“ kazao je Živković, ističući da nemaju ništa protiv da se bilo čija imovina provjeri, pa ni imovina lidera DPS-a

Živković je rekao da bez razgovora i konsenzusa nema napretka u Crnoj Gori.

„Moramo rizikovati malo više i upustiti se u razgovore kako bi došli do rezultata koji se odnose prije svega na deblokadu pravosudnih institucija. Crna Gora je građanska država koja treba da napreduje na putu ka Evropskoj uniji“, zaključio je Živković.

Advertisement
1 Comment

1 Comments

  1. Boka

    22.12.2021. 11:48 at 11:48

    Sa vama budcnost ? bila 30 god. I za to vrijeme ste CG.i njen narod gurnuli u ropstvo. Za trideset god 500ubistava. Razni vasi klanovi koje ste davno organizovali i napravili im luku Risan. Sverc nafte, bigareta, droge.Uv9denje lokalizma za jezik, dovodenje osmanlija koji zauzeße C.G. Samo pogledajte stare grad.Kotor i Budva sve njihovi suveniri. Oni stoje na vratima svojih radnj8 puse i dobacuju turistkinjama. Prate iza leda stare osmanl8je djevojcice od 16 god. U st.grad Budva drze preko 35 l9kala. Mnogi od njih ne m0gu ni kiriju pokriti ali tu je Erdogan da ih dotira . Kako bi tu ostali i zauzeli teritiriju. Oni kazu dosli smo da vratimo babovinu-

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Usvojen izvještaj o prijemu Kosova u Savjet Evrope

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano

Foto: Shutterstock, Dursun Aydemir / AFP / Profimedia

Izvještaj o članstvu Kosova u Savjetu Evrope usvojen je na kraju današnjeg zasjedanja Parlamentarne Skupštine, javlja Kossev info.

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano.

Ovom odlukom je Parlament preporučio Komitetu ministara SE, koji donosi konačnu odluku, da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo.

Izvjestilac Dora Bakojani pozvala je da PS SE prihvati njen izvještaj. Većina predstavnika političkih grupacija priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav.

Poslanica iz redova Evropske narodne partije i šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Biljana Pantić Pilja istakla je da je izvestilac Dora Bakojani, prijedlogom da Priština postane član SE, prekršila norme međunarodnog prava i principe na kojima je Savjet Evrope osnovan.

„Ući ćete u istoriju zbog kršenja normi međunarodnog prava“, rekla je Pantić Pilja, podsjećajući Bakojani da je sama u izvještaju navela tri uslova za članstvo Prištine.

Šefica delegacije Crne Gore Maja Vukićević rekla je da ona neće podržati izvještaj Dore Bakojani, iako će, kako je poručila, iz delegacije Crne Gore biti glasova i za članstvo Prištine u SE.

Većina predstavnika političkih grupacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PSSE) priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav o aplikaciji Prištine za članstvo u SE, a jedini koji su otvoreno rekli da neće glasati za izvještaj Bakojani su evropski konzervativci.

Prema složenim pravilima procedure, delegacija Srbije moći će da zatraži glasanje o kvorumu.

Ukoliko dobije podršku, biće neophodno da bar stotinu od ukupno 300 poslanika od 46 zemalja članica Savjeta Evrope bude prisutno u sali u trenutku glasanja.

Ako ovaj uslov bude ispunjen, biće potrebna dvotrećinska većina da bi prijedlog o prijemu Prištine bio usvojen.

Ukoliko ishod glasanja bude povoljan za Prištinu, onda će Parlamentarna skupština Savjeta Evrope uputiti preporuku za njen prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji je izvršno tijelo Savjeta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Bilo bi to prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvijek bio slučaj u istoriji Savjeta Evrope, najstarije panevropske organizacije, osnovane posle Drugog svjetskog rata, da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države.

Takođe, bilo bi to prvi put da u ovu organizaciju bude primljena teritorijalna jedinica, koja nije članica Ujedinjenih nacija, nisu je kao državu priznale sve članice Savjeta Evrope i koja je proglasila ocjepljenje od države koja jeste članica Savjeta Evrope, odnosno od Srbije u ovom slučaju.

Od 46 država članica Savjeta Evrope, nezavisnost i državnost Kosova nije priznalo njih 12. U izvještaju Bakojanijeve od njih se ne traži da sada priznaju nezavisnost Prištine, ali se traži da poštuju odluku o prijemu Prištine u Savjete Evrope kada ona bude definitivno donesena.

Odbor za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope juče je podržao nacrt mišljenja o tome, a danas bi trebalo da se izjasni Politički komitet.

Srpska delegacija podnijela je 10 amandmana na tekst preporuke za prijem Kosova u tu organizaciju, a jednim se traži odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope saopštila je da su srpska delegacija i član kiparske delegacije u Odboru za pravna pitanja i ljudska prava glasali protiv nacrta mišljenja o članstvu Prištine u Savjetu Evrope.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Hapšenje Katnića je osveta što je 2016. spriječio državni udar

„Proces protiv njega i Lazovića motivisan osvetom“, kaže Nikolić

Proces koji je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo protiv Zorana Lazovića i Milivoja Katnića politički je motivisan, a o tome svjedoči i političko-medijska atmosfera u kojem se sprovodi, ocijenio je portparol Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić.

„Hapšenje Katnića, predstavlja osvetu što je u Crnoj Gori 2016. godine spriječio državni udar, i to potvrđuju izjave nekadašnjih lidera DF-a. Svima je jasno da je sljedeći korak, poništavanje sudskog procesa koji se vodio za pokušaj državnog udara, što je juče posredno i tražio jedan od lidera bivšeg DF, optužen u tom postupku“, rekao je Nikolić.

Prema njegovim riječima na ovakav zaključak upućuje okolnost da su hapšenje navedenih lica, „osvetnički najavljivali lideri nekadašnjeg DF-a uoči promjene vlasti 30. avgusta, a da se već godinama slušaju najave i crtaju mete iz političko-bezbjednosnih krugova koji su hiljadama naručenih tekstova nastojali diskreditovati lica koja su decenijama radili u pravosudnom i bezbjednosnom sektoru.“

On je kazao da je indikativno i nepostupanje SDT-a u odnosu na Skaj prepiske pripadnika škaljarskog klana.

„Kojima se ukazuje na veze ovog klana sa pojedincima iz nove vlasti, o kojima smo čitali kada su u avgustu 2020. najavljivali da će nakon promjene vlasti Lazović i Katnić biti ili likvidirani ili uhapšeni po nalogu šefova Škaljaraca. Očigledna namjera da se nezakonito i revanšistički Katnić i Lazović po svaku cijenu strpaju u zatvor, demonstrira i pritisak koji se preko medijsko-političkih krugova vrši na Viši sud kako bi im se odredio pritvor, iako za to ne postoji nijedan zakonski osnov budući da ne postoji ni mogućnost ponavljanja krivičnog djela, niti uticaja na svjedoke, kao ni mogućnosti bjekstva“, rekao je Nikolić.

On je rekao da je činjenica da su na vlasti oni koji su optuženi za državni udar.

„Da od njih zavisi stabilnost Vlade, i da očigledno ključno upravljaju procesima u državi, baca sumnju da se radi o montiranom procesu, sa jasnim motivima osvete. Nadamo se da su oni koji u tome učestvuju svjesni da će svaki njihov nezakoniti postupak, biti okvalifikovan kao očigledna zloupotreba službenog položaja“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DPS: Katnić i Lazović decenijama radili u interesu građana Crne Gore, poštovati pretpostavku nevinosti

„Jutrošnja akcija SDT-a nastavak revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine. Cilj je kriminalizacija prethodne vlasti po svaku cijenu“

Jutrošnja akcija Specijalnog državnog tužilaštva nastavak je prakse revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine, a koji za cilj ima kriminalizaciju prethodne vlasti po svaku cijenu uz ambiciju da se, osim političke štete, sruši i optužnica u slučaju državni udar, saopštila je Demokratska partija socijalista (DPS).

U jutrošnjoj akciji, po nalogu SDT-a, uhapšeni su bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i bivši visoki policijski funkcioner Zoran Lazović. To tužilaštvo ih sumnjiči za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.

„Svjedoci smo da je sve što se jutros dogodilo prethodno mjesecima, pa i godinama, najavljivano od strane beogradskih medija i stranaka aktuelne vlasti dok su optužnice pisane na naslovnim stranama medija koji su eksluzivno i nezakonito u posjetu sumnjivih SKY materijala i dokumenata iz Agencije za nacionalnu bezbjednost. Takođe, interesantno je da za skoro 4 godine u Crnoj Gori nije učinjeno nijedno krivično djelo, budući da SDT i dalje ćuti na stotine krivičnih prijava koje je DPS podnio za očigledne zloupotrebe službenog položaja od strane funkcionera koji su došli na pozicije na talasu tridesetoavgustovskog ‘oslobođenja'“, saopštio je DPS.

„Finalno, Demokratska partija socijalista poziva na poštovanje pretpostavke nevinosti i suzdržavanje od medijskog senzacionalizma budući da lica koja su jutros lišena slobode su osobe koje su decenijama radili najodgovornije tužilačke i policijske poslove u interesu građana Crne Gore te bez obzira na iskompleksiranu ostrašćenost zaslužuju pošten tretman u javnosti“, zaključuju iz te partije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije