Connect with us

DRUŠTVO

SKUPOVI U PODGORICI I CETINJU ZBOG USTOLIČENJA MITROPOLITA JOANIKIJA

Angažovano oko 1.800 policajaca na čuvanju mira, mnoge ulice na Cetinju i u Podgorici biće zatvorene

Pred bezbjednosnim snagama do sada najveći rizik, juče pozivi na smirivanje tenzija, oglasili se UN i EK

Arhiva, Foto: Berane online

Upravu policije očekuje najveći bezbjednosni rizik u novijoj crnogorskoj istoriji, gdje će najmanje 1.800 uniformisanih pripadnika službe i veliki broj starješina i pripadnika kriminalističke policije, pokušati da onemogući incidente zbog ustoličenja mitropolita Joanikija u Cetinjskom manastiru 5. septembra.

Operativni štab UP napravio je plan obezbjeđenja s najmanje tri moguća scenarija kako bi na Cetinju i u Podgorici očuvali mir i zaštitili bezbjednost učesnika vjerskog skupa i gostiju, ali i demonstranata, prenosi portal “Vijesti” nezvanično.

U tom štabu sve vrijeme biće i direktor policije Zoran Brđanin, a radnje policijskih službenika, kako je planirano, snimaće se posebnim uređajima za audio-vizuelno praćenje kako bi se dodatno kontrolisalo njihovo postupanje, ali i zaštita.

Vijeće za nacionalnu bezbjednost izdalo je juče smjernice organima obavještajno-bezbjednosnog sektora da, kako su saopštili nakon sjednice, pojačaju koordinaciju u cilju očuvanja ustavnog poretka i zaštite prava i sloboda.

Sa sjednice Vijećafoto: Gov.me/Zoran Đurić

Članovi Vijeća upoznati su, dodaje se, s posljednjim procjenama bezbjednosti Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i Uprave policije.

Vijeće apeluje na sve društveno-političke aktere, predstavnike medija, kao i sve građane, da daju doprinos smirivanju tenzija i očuvanju mira i sigurnosti. Članovi Vijeća biće u stalnoj komunikaciji i zasijedanju”, navodi se u saopštenju.

Na sjednici je bilo inicijativa da se ustoličenje izmjesti van Cetinja, ali takve preporuke Vijeća međutim nije bilo, kao ni da se zabrani skup protivnika ustoličenja uprkos tome što je juče od kovida umrlo 15 osoba. Ranije su šefovi MUP-a i Uprave policije saopštili da bi to bila krajnja mjera iako epidemiološka situacija nije bila ovako alarmantna.

Policija i MUP se juče nijesu oglašavali u vezi s bezbjednosnim mjerama oko skupa na Cetinju, na kome je prisustvo najavio je i predsjednik države Milo Đukanović koji je štićena ličnost. “Vijestima” je iz više izvora nezvanično rečeno da je sve “strogo tajno”.

Samu proceduru obezbjeđivanja visokorizičnih događaja komentarisao je bivši generalni inspektor ANB i nekadašnji operativac saveznog MUP-a Gojko Pejović.

On kaže da slične situacije nije bilo, ali da ga sadašnja asocira na takozvanu AB revoluciju 1988. godine…

Navodi da su tada među učesnicima bili lokalni zvaničnici i objašnjava šta se radi u takvim prilikama:

“Bezbjednosno interesantna lica se pred ovakva okupljanja taktički i operativno pokrivaju jer mogu izazvati neke provokacije. Nekada je slučaj da se oni privode. U sadašnjoj situaciji, kada treba zadovoljiti i pravo građana na ispovijedanje vjere i na protest mirnim putem, onda je sve komplikovanije jer može doći do nepredviđenih, moguće i planiranih incidenata. Policiji je to veoma složeno pitanje i zato mislim da su rekli da teško mogu obezbijediti i garantovati sigurnost. Nisam siguran da ministar unutrašnjih poslova i direktor ANB-a mogu reći da je situacija pod kontrolom i da neće izbjeći kontroli”, navodi on.

Pejović kaže da se tehnički ne može “ništa izmisliti” – legitimisanje, obustava saobraćaja, postavljanje ograda malo dalje nego što je uobičajeno.

”Ni crkva nije najavljivala litije, kao ni sada druga strana. Mi sada nemamo takvu situaciju uprkos tome što je juče preminulo 15 osoba i što bi u realnim okolnostima sva okupljanja bila zabranjena. Samo smo jednom imali ovoliko preminulih”, podsjeća sagovornik.

Protivnici ustoličenja juče su izlazili s porukama formalnog smirivanja situacije, ali nisu odustajali od namjere i poziva da se ono održi negdje drugde, te prebacivali isključivu odgovornost za incidente na Vladu.

Najviši državni zvaničnici premijer Zdravko Krivokapić i vicepremijer Dritan Abazović ponovo su pozvali na smirivanje i podsjetili da predstavnici bivše vlasti podižu tenzije jer se boje krivične odgovornosti za nezakonitosti.

“Država crnogorskim građanima garantuje stabilnost i poštovanje javnog reda, mira i ustavnog poretka. Nećemo dozvoliti bilo kome da ugrozi građanski mir… Oni koji to pokušaju, moraće da odgovaraju pred zakonom i demokratskim institucijama Crne Gore. Sve crnogorske građane pozivam da ne nasijedaju na provokacije. Država će svima garantovati ličnu bezbjednost i sigurnost”, saopštio je premijer u obraćanju građanima.

Na “mir, razboritost, poštovanje prava i sloboda bez diskriminacije i očuvanje najviših vrijednosti građanskog društva, u prvom redu svakako bezbjednosti Crne Gore i svih njenih građana” pozvao je i ombudsman Siniša Bjeković.

Ujedinjene nacije i Evrospka komisija pozvali su na smirivanje tenzija.

“Podsticanje etničkih/vjerskih podjela i netolerancije opasno je za sigurnost i dobrobit svih građana, a sloboda vjeroispovijesti, tolerancija i poštovanje temeljnih prava osnovne vrijednosti EU”, poručila je portparolka Evropske komisije (EK) Ana Pisonero Hernandez za “Vijesti”.

”Pozivamo sve, a posebno one na pozicijama autoriteta i uticaja, da svojim primjerom daju direktan doprinos smirivanju tenzija i izgradnji povjerenja”, poručio je Piter Lundberg, rezidentni koordinator UN u Crnoj Gori.

Zatvaranje ulica i obezbjeđenje Cetinjskog manastira od subote uveče

Na mapi Operativnog štaba UP, koja je proslijeđena operativnim jedinicama policije, ucrtane su pozicije, broj pripadnika, zaduženja starješina, ali i način kako da policija postupa ukoliko dođe do narušavanja javnog reda i mira ili većih nemira.

Službenici policije će još noć prije ustoličenja, biti raspoređeni oko Cetinjskog manastira, imaće pozicije u užem gradskom jezgru i na gotovo svim većim prilazima Cetinju, a obezbjeđivaće i trasu puta od Podgorice do Prijestonice.

Uporedo će UP sprovoditi kriminalističko-taktičke radnje – blokade, raciju, ali i pregled određenih objekata i prostora zbog čega će i antidiverziona jedinica tog dana biti angažovana tokom obezbjeđivanja najavljenih događaja na Cetinju i Podgorici.

Zbog visokorizičnog skupa, policija će za saobraćaj zatvoriti mnoge ulice na Cetinju, ali i u Podgorici, a svojevrstan “policijski čas” trajaće satima kako bi se spriječili mogući sukobi demonstranata, koji se protive želji da ustoličenje mitropolita obave na Cetinju.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

Ilustracija

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.

Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.

Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.

„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.

On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.

Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.

Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.

„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.

„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije