Connect with us

BALKAN I SVIJET

POJAVILI SE POČETKOM 90-TIH

Avganistan: Ko su Talibani

Talibani iz Avganistana privukli su pažnju čitavog svijeta posle napada od 11. septembra 2001. godine na Svjetski trgovinski centar u Njujork. Optuženi su za pružanje utočišta glavnim osumnjičenima – Osami Bin Ladenu i njegovom pokretu Al Kaida

Foto: YouTube/Printscreen BBC

Talibane su 2001. godine sa vlasti svrgle snage predvođene Sjedinjenim Američkim Državama, ali je grupa postepeno postajala sve jača i sada ponovo zauzima nove teritorije.

Dok se SAD, posle dvije decenije rata, pripremaju da dovrše povlačenje do 11. septembra, Talibani zauzimaju avganistanske vojne položaje, mjesta i sela, i zauzimaju velike gradove, još jednom unoseći strah među ljude.

Talibani zauzeli predsjedničku palatu u Kabulu 2021. – AP press

Talibani su za dva dana osvojili Džalalabad, a potom su ušli i u Kabul. Avganistanski predsjednik Ašraf Gani napustio je zemlju.

Ova grupa ušla je u direktne pregovore sa SAD-om 2018. godine, a u februaru 2020. godine dvije strane postigle su mirovni sporazum u Dohi prema kom su se SAD obavezale na povlačenje, a talibani da neće napadati američke snage.

Druga obećanja uključivala su nedozvoljavanje Al Kaidi ili drugim ekstremistima da operišu u oblastima koje oni kontrolišu i da će nastaviti nacionalne mirovne pregovore.

Ali u godini koja je uslijedila, talibani su nastavili da napadaju avganistanske bezbednosne snage i civile.

Sada, dok se SAD pripremaju da konačno odu, grupa je ponovo aktivna i brzo napreduje širom zemlje.

Talibanski borci u pokrajini Lagman u martu 2020. – Getty Images

Dolazak na vlast

Talibani, iliti „studenti“ na paštunskom jeziku, pojavili su početkom devedesetih u sjevernom Pakistanu posle povlačenja sovjetskih trupa iz Avganistana.

Smatra se da se ovaj prevashodno paštunski pokret prvi put pojavio u vjerskim školama – koja su uglavnom finansirana novcem iz Saudijske Arabije – a koja su učila tvrdokorni oblik sunitskog islama.

Talibanska rukovodeća struktura, BBC

Obećanja koja su dala talibani – u paštunskim oblastima oko Pakistana i Avganistana – bila su da će povratiti mir i bezbjednost, i primijeniti strogu verziju Šarije, iliti Islamskog zakona, jednom kad se nađu na vlasti.

Talibani su brzo proširili uticaj iz jugozapadnog Avganistana.

U septembru 1995. godine, zauzeli su pokrajinu Herat, na granici sa Iranom, a tačno godinu dana kasnije, zauzeli su glavni grad Avganistana Kabul, svrgnuvši režim predsjednika Burhanudina Rabanija – jednog od osnivača avganistanskih mudžahedina koji su pružili otpor sovjetskoj okupaciji.

Do 1998. godine, talibani su kontrolisali skoro 90 odsto Avganistana.

Avganistanci, umorni od bahatosti mudžahedina i unutrašnjih borbi pošto su proterani Sovjeti, uglavnom su pozdravili dolazak Talibana kad su se ovi prvi put pojavili na sceni.

Njihova rana popularnost mogla je uglavnom da se zahvali njihovim uspjehu u iskorjenjivanju korupcije, zaustavljanju bezakonja i pretvaranju puteva i oblasti pod njihovom kontrolom u teritorije bezbedne za cvetanje trgovine.

Ali su Talibani takođe uveli ili podržali kažnjavanje u skladu sa svojim strogim tumačenjem Šarije – kao što su javna pogubljenja osuđenih ubica i preljubnika i amputacije osoba proglašenih krivim za krađu.

Muškarci su morali da puštaju bradu, a žene da nose burke.

Talibani su takođe zabranili televiziju, muziku i bioskop, i nisu odobravali da djevojčice od 10 godina ili starije idu u školu.

Optuženi su za razna kršenja ljudskih prava i uništavanje kulturne baštine.

Jedan ozloglašeni primjer bio je iz 2001. godine, kad su Talibani uništili slavne kipove Buda iz Bamijana u centralnom Avganistanu, uprkos burnim reakcijama iz svijeta.

Talibanski borci kontrolišu autoput Herat-Kandahar, blizu grada Kandahara, 31. oktobra 2001. godine – Getty Images

Pakistan je uporno negirao da on stoji iza talibanskog poduhvata, ali nema sumnje da su mnogi Avganistanci koji su se prvobitno pridružili pokretu bili obučavani u medresama u Pakistanu.

Pakistan je takođe bio jedna od svega tri zemlje, uz Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, koje su priznavali Talibane dok su bili na vlasti u Avganistanu.

Bila je to i poslednja zemlja koja je prekinula diplomatske odnose sa grupom.

U jednom trenutku, Talibani su prijetili da će destabilizovati Pakistan iz oblasti koje su kontrolisali na sjeverozapadu.

Jedan od najistaknutijih i međunarodno najosuđivanijih od svih napada talibana u Pakistanu odigrao se u oktobru 2012. godine, kad je ubijena učenica Malala Jusafzai na putu do kuće u gradu Mingora.

Velika vojna ofanziva dvije godine kasnije posle masakra u školi u Pešavaru, međutim, u velikoj mjeri je smanjila uticaj grupe u Pakistanu.

Najmanje tri ključne ličnosti pakistanskih Talibana ubijene su u američkom napadu dronom 2013. godine, među kojima i lider grupe Hakimulaha Mešuda.

Talibani su pucali i teško ranili učenicu i aktivistkinju Malala Jusufzai u oktobru 2012. godine – Getty Images

„Utočište“ za Al Kaidu

Talibani iz Avganistana privukli su pažnju čitavog svijeta posle napada od 11. septembra 2001. godine na Svjetski trgovinski centar u Njujorku.

Talibani su optuženi za pružanje utočišta glavnim osumnjičenima – Osami Bin Ladenu i njegovom pokretu Al Kaida.

Sedmog oktobra 2001. godine, vojna koalicija predvođena SAD-om pokrenula je napade u Avganistanu i do prve nedjelje decembra talibanski režim je pao.

Tadašnji lider grupe mula Muhamed Omar i druge visoke figure, uz Bin Ladena, izbjegli su hvatanje uprkos pokretanju jednog od najvećih lova na ljude na svijetu.

Mnogi viši talibanski lideri navodno su se sklonili u pakistanski grad Kveta, odakle su vodili talibane.

Ali Islamabad je negirao postojanje onoga što je nazvano „Kvetska šura“.

Uprkos sve većem broju stranih trupa, Talibani su postepeno povratili a potom i proširili uticaj u Avganistanu, pretvorivši ogromna prostranstva zemlje u nebezbjedna područja, a nasilje u zemlji vratilo se na nivo koji nije viđen od 2001. godine.

Talibani su izveli brojne napade na Kabul i, u septembru 2012. godine, grupa je sprovela masovni napad na NATO-ovu bazu Kamp Bastion.

Nade polagane u mir putem pregovora narasle su 2013. godine, kad su Talibani najavili planove da otvore kancelariju u Kataru.

Ali nepovjerenje s obje strane ostalo je na visokom nivou i nasilje je nastavljeno.

U avgustu 2015. godine, talibani su priznali da su prikrivali smrt mule Omara – navodno usljed zdravstvenih problema u bolnici u Pakistanu – više od dvije godine.

Narednog mjeseca, grupa je saopštila da je prevazišla nedjelje unutrašnjih trvenja i okupila se oko novog lidera u obliku mule Mansura, koji je nekada bio zamenik mule Omara.

Negdje u isto vrijeme, talibani su preuzeli kontrolu nad glavnim gradom pokrajine prvi put od njihovog poraza iz 2001. godine, preuzevši kontrolu nad strateški važnim gradom Kunduzom.

Mula Mansur ubijen je u maju 2016. godine, a zamijenio ga je njegov zamenik Maulavi Hibatulah Akundzada, koji se i danas nalazi na čelu grupe.

Odbrojavanje do povlačenja

U godini posle mirovnog sporazuma između Amerike i talibana iz februara 2020. godine – kulminacije dugog perioda direktnih pregovora – izgledalo je kao da talibani mijenjaju taktiku od složenih napada na gradove i vojne položaje do talasa ciljanih atentata koji terorišu avganistanske civile.

Foto: Reuters

Mete – novinari, sudije, mirovni aktivisti, žene na položajima moći – kao da su sugerisale da talibani nisu promijenili ekstremističku ideologiju, samo strategiju.

Uprkos ozbiljnoj zabrinutosti avganistanskih zvaničnika zbog ranjivosti vlade pred talibanima bez međunarodne podrške, novi američki predsjednik Džo Bajden najavio je u aprilu 2021. godine da će se sve američke trupe povući iz zemlje do 11. septembra – tačno dvije decenije od rušenja Svjetskog trgovinskog centra.

Nadživjevši supersilu tokom dvije decenije rata, Tlibalni su počeli da zauzimaju ogromne djelove teritorije, a potom su još jednom srušili vladu u Kabulu posle povlačenja stranih sila.

Smatra se da je u ovom trenutku grupa brojčano nadmoćnija nego u bilo kom trenutku otkako je svrgnuta sa vlasti 2001. godine – sa i do 85.000 redovnih boraca, prema skorašnjim procjenama NATO-a.

Njihovu kontrolu nad teritorijom teže je procijeniti, budući da distrikti šetaju iz ruku u ruke između njih i vladinih snaga, ali skorašnje procjene variraju između trećine i petine zemlje.

Napredovanje je brže nego što su mnogi strahovali da će biti.

BBC

General Ostin Miler, komandant misije predvođene Amerikom u Avganistanu, u junu je upozorio da bi zemlja mogla da se nađe na putu ka haotičnim građanskom ratu, koji je nazvao „brigom čitavog svijeta“.

Američka obavještajna procjena iz istog mjeseca navodno je zaključila da bi avganistanska vlada mogla da padne u roku od šest mjeseci od odlaska američke vojske.

Ispostavilo se da je avganistanska vlada pala za samo mjesec dana.

Izvor: BBC news

Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

BALKAN I SVIJET

Uhapšen Goran Vesić i još 10 osoba zbog pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu

Bivši ministar građevinarstva Srbije

foto (BETAPHOTO/MILAN ILIĆ)

Goran Vesić, bivši ministar građevinarstva Srbije, uhapšen je danas sa još 10 lica zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Ovu informaciju su za Danas potvrdili izvori iz MUP-a.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo u međuvremenu da je zbog pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu uhapšeno 11 osoba.

Iz tužilaštva su saopštili da je, nakon prikupljanja i detaljne analize sve potrebne dokumentacije, obavljenih razgovora sa velikim brojem građana, a nakon vještačenja obavljenog radi utvrđivanja uzroka i okolnosti pod kojima je došlo njenog pada, koje je tužilaštvu dostavljeno dana 20. novembra 2024. godine, te upoznavanja sa nalazom i mišljenjem vještaka građevinske struke, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, danas uhapšeno i zadržano ukupno jedanaest lica.

Kako se u saopštenju navodi J. T, G. V, A. D. i N. Š. osumnjičeni su da su učinili krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika.S. N, M. J, Lj. M. M, M. S, D. J, M. G. i D. T. osumnjičeni su, kako se dodaje, da su izvršili krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika.

Za navedena krivična djela propisana je kazna zatvora od dvije do 12 godina, navode iz Tužilaštva.Podsjetimo, u padu nadstrešnice na ulazu u Železničku stanicu Novi Sad poginulo je 15 ljudi, dok su još dvije osobe povrijeđene i životno ugrožene.

Bonus video:

Continue Reading

BALKAN I SVIJET

Bajden ukinuo zabranu Ukrajini da koristi američko oružje za napade unutar Rusije

Ukrajina planira da izvede prve napade dugog dometa u narednim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje zbog operativnih bezbjednosnih zabrinutosti

Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džozefa Bajdena ukinula je ograničenja koja su blokirala Ukrajinu da koristi oružje koje su obezbijedile SAD za napade duboko u rusku teritoriju, rekla su tri izvora upoznata sa ovim pitanjem, prenosi Rojters.

Ta agencija navodi da je to značajna promjena američke politike u sukobu između Ukrajine i Rusije.

Ukrajina planira da izvede prve napade dugog dometa u narednim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje zbog operativnih bezbjednosnih zabrinutosti.

Bijela kuća je odbila da komentariše.

Ovaj potez SAD dolazi nešto više od dva mjeseca prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Tramp stupi na dužnost 20. januara, a uslijedio je nakon višemjesečnih zahtjeva ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da dozvoli ukrajinskoj vojsci da koristi američko oružje za gađanje ruskih vojnih ciljeva daleko od svoje granice.

Promjena je uslijedila nakon ruskog raspoređivanja sjevernokorejskih kopnenih trupa kao dopunu sopstvenim snagama, što je izazvalo uzbunu u Vašingtonu i Kijevu.

Prvi duboki udari će vjerovatno biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet do 306 km, navode izvori Rojtersa.

Ta agencija navodi da dok su neki američki zvaničnici izrazili skepticizam da će dozvoljavanje dalekometnih udara promijeniti tok rata, ova odluka bi mogla da pomogne Ukrajini u trenutku kada ruske snage ostvaruju dobitke, te da se Kijev eventualno stavi u bolju pregovaračku poziciju kada i ako dođe do pregovora o prekidu vatre.

Nije jasno da li će Tramp poništiti Bajdenovu odluku kada preuzme dužnost.Tramp je dugo kritikovao razmjere američke finansijske i vojne pomoći Ukrajini i obećao da će brzo okončati rat, ne objašnjavajući kako.Ipak, neki republikanci u Kongresu pozvali su Bajdena da ublaži pravila o tome kako Ukrajina može da koristi oružje koje su obezbijedile SAD.

Rusija je upozorila da će potez za ublažavanje ograničenja na ukrajinsku upotrebu američkog oružja vidjeti kao veliku eskalaciju.

Continue Reading

BALKAN I SVIJET

Vučić: Vjerujem u snažnije partnerstvo sa Amerikom pod vođstvom Trampa

Vučić je na Instagramu naveo da je sa Trampom imao „odličan razgovor, srdačan i sadržajan“

Vjerujem u snažnije partnerstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama pod vođstvom Donalda Trampa, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić 10. novembra, nakon telefonskog razgovora sa novoizabranim američkim predsjednikom.

Vučić je na Instagramu naveo da je sa Trampom imao „odličan razgovor, srdačan i sadržajan“.

Republikanac Tramp je na izborima 5. novembra pobijedio aktuelnu potpredsjednicu SAD-a Kamalu Haris. Trampu će ovo biti drugi mandat u Bijeloj kući.

Vučić je, kako je rekao, izrazio nadu da će Tramp posjetiti Srbiju, ocjenjujući da je Srbija bila zemlja gdje je podrška za njegov izbor na mjesto predsjednika SAD-a bila „najveća u Evropi“.

„I predsjednik Tramp se zahvalio na ogromnoj podršci koju je dobio od građana Srbije, od srpskog naroda“, naveo je Vučić.

Predsjednik Srbije je rekao da vjeruje da će sa zvaničnim Vašingtonom u narednom periodu moći da razgovara o unapređenju odnosa na svim poljima.

„Siguran sam da ćemo, i uz podršku naših prijatelja – a pod prijateljima računam kompletno okruženje predsjednika Trampa koji su i večeras bili sa njim tokom razgovora – da će on moći da napravi Ameriku velikom, a da ćemo mi moći da napravimo Srbiju pristojnom zemljom i zemljom koja će moći vrlo dobro da sarađuje sa SAD“, dodao je Vučić.

Nakon što Kongres potvrdi glasanje elektorskog koledža 6. januara, Tramp i njegov budući potpredsjednik, američki senator Džej Di Vens, trebalo bi da preuzmu dužnost 20. januara.

Nakon prvog Trampovog mandata, koji je završen nakon što je izgubio izbore 2020. godine, njega je na mjestu predsjednika SAD-a nasljedio demokrata Džo Bajden.

Za razliku od 2020, kada je vlast u Beogradu otvoreno podržala Trampa, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom ove izborne kampanje u SAD-u poručivao da „ima preferencije“, ali da o tome neće javno da govori.

Provladini mediji u Srbiji otvoreno su pružali podršku Trampu.

Ocjene da se zvanični Beograd ponovo svrstao na stranu republikanskog kandidata, bile su praćene vijestima o posjetama Trampovih bliskih saradnika Srbiji uoči izbora u SAD.

U Beogradu je u septembru bio Donald Tramp Mlađi. Sin republikanskog kandidata je sa grupom biznismena iz Srbije razgovarao o potencijalnim investicijama.

Poslovne poduhvate u Beogradu već ima i Trampov zet Džared Kušner sa čijom je firmom u maju ugovorena izgradnja poslovno-stambenog kompleksa na mjestu nekadašnjeg Generalštaba čiji su djelovi porušeni u NATO intervenciji 1999. godine.

Vučić je u prisustvu Donalda Trampa, kao tadašnjeg američkog predsjednika, u septembru 2020. u Bijeloj kući sa tadašnjim premijerom Kosova Avdulahom Hotijem potpisao Sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa između Srbije i Kosova, poznat kao Vašingtonski sporazum.

Tramp je sporazum označio kao svoj uspjeh.

Projekti predviđeni Vašingtonskim sporazumom, poput izgradnje „auto-puta mira“ Niš (Srbija) – Priština (Kosovo), kao i željeznička linija, te podjela jezera Gazivode – tek da su započeti.

Izgrađeno je nekoliko kilometara puta od Niša prema kosovskoj granici.

Continue Reading

Najčitanije