Connect with us

BALKAN I SVIJET

POJAVILI SE POČETKOM 90-TIH

Avganistan: Ko su Talibani

Talibani iz Avganistana privukli su pažnju čitavog svijeta posle napada od 11. septembra 2001. godine na Svjetski trgovinski centar u Njujork. Optuženi su za pružanje utočišta glavnim osumnjičenima – Osami Bin Ladenu i njegovom pokretu Al Kaida

Foto: YouTube/Printscreen BBC

Talibane su 2001. godine sa vlasti svrgle snage predvođene Sjedinjenim Američkim Državama, ali je grupa postepeno postajala sve jača i sada ponovo zauzima nove teritorije.

Dok se SAD, posle dvije decenije rata, pripremaju da dovrše povlačenje do 11. septembra, Talibani zauzimaju avganistanske vojne položaje, mjesta i sela, i zauzimaju velike gradove, još jednom unoseći strah među ljude.

Talibani zauzeli predsjedničku palatu u Kabulu 2021. – AP press

Talibani su za dva dana osvojili Džalalabad, a potom su ušli i u Kabul. Avganistanski predsjednik Ašraf Gani napustio je zemlju.

Ova grupa ušla je u direktne pregovore sa SAD-om 2018. godine, a u februaru 2020. godine dvije strane postigle su mirovni sporazum u Dohi prema kom su se SAD obavezale na povlačenje, a talibani da neće napadati američke snage.

Druga obećanja uključivala su nedozvoljavanje Al Kaidi ili drugim ekstremistima da operišu u oblastima koje oni kontrolišu i da će nastaviti nacionalne mirovne pregovore.

Ali u godini koja je uslijedila, talibani su nastavili da napadaju avganistanske bezbednosne snage i civile.

Sada, dok se SAD pripremaju da konačno odu, grupa je ponovo aktivna i brzo napreduje širom zemlje.

Talibanski borci u pokrajini Lagman u martu 2020. – Getty Images

Dolazak na vlast

Talibani, iliti „studenti“ na paštunskom jeziku, pojavili su početkom devedesetih u sjevernom Pakistanu posle povlačenja sovjetskih trupa iz Avganistana.

Smatra se da se ovaj prevashodno paštunski pokret prvi put pojavio u vjerskim školama – koja su uglavnom finansirana novcem iz Saudijske Arabije – a koja su učila tvrdokorni oblik sunitskog islama.

Talibanska rukovodeća struktura, BBC

Obećanja koja su dala talibani – u paštunskim oblastima oko Pakistana i Avganistana – bila su da će povratiti mir i bezbjednost, i primijeniti strogu verziju Šarije, iliti Islamskog zakona, jednom kad se nađu na vlasti.

Talibani su brzo proširili uticaj iz jugozapadnog Avganistana.

U septembru 1995. godine, zauzeli su pokrajinu Herat, na granici sa Iranom, a tačno godinu dana kasnije, zauzeli su glavni grad Avganistana Kabul, svrgnuvši režim predsjednika Burhanudina Rabanija – jednog od osnivača avganistanskih mudžahedina koji su pružili otpor sovjetskoj okupaciji.

Do 1998. godine, talibani su kontrolisali skoro 90 odsto Avganistana.

Avganistanci, umorni od bahatosti mudžahedina i unutrašnjih borbi pošto su proterani Sovjeti, uglavnom su pozdravili dolazak Talibana kad su se ovi prvi put pojavili na sceni.

Njihova rana popularnost mogla je uglavnom da se zahvali njihovim uspjehu u iskorjenjivanju korupcije, zaustavljanju bezakonja i pretvaranju puteva i oblasti pod njihovom kontrolom u teritorije bezbedne za cvetanje trgovine.

Ali su Talibani takođe uveli ili podržali kažnjavanje u skladu sa svojim strogim tumačenjem Šarije – kao što su javna pogubljenja osuđenih ubica i preljubnika i amputacije osoba proglašenih krivim za krađu.

Muškarci su morali da puštaju bradu, a žene da nose burke.

Talibani su takođe zabranili televiziju, muziku i bioskop, i nisu odobravali da djevojčice od 10 godina ili starije idu u školu.

Optuženi su za razna kršenja ljudskih prava i uništavanje kulturne baštine.

Jedan ozloglašeni primjer bio je iz 2001. godine, kad su Talibani uništili slavne kipove Buda iz Bamijana u centralnom Avganistanu, uprkos burnim reakcijama iz svijeta.

Talibanski borci kontrolišu autoput Herat-Kandahar, blizu grada Kandahara, 31. oktobra 2001. godine – Getty Images

Pakistan je uporno negirao da on stoji iza talibanskog poduhvata, ali nema sumnje da su mnogi Avganistanci koji su se prvobitno pridružili pokretu bili obučavani u medresama u Pakistanu.

Pakistan je takođe bio jedna od svega tri zemlje, uz Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, koje su priznavali Talibane dok su bili na vlasti u Avganistanu.

Bila je to i poslednja zemlja koja je prekinula diplomatske odnose sa grupom.

U jednom trenutku, Talibani su prijetili da će destabilizovati Pakistan iz oblasti koje su kontrolisali na sjeverozapadu.

Jedan od najistaknutijih i međunarodno najosuđivanijih od svih napada talibana u Pakistanu odigrao se u oktobru 2012. godine, kad je ubijena učenica Malala Jusafzai na putu do kuće u gradu Mingora.

Velika vojna ofanziva dvije godine kasnije posle masakra u školi u Pešavaru, međutim, u velikoj mjeri je smanjila uticaj grupe u Pakistanu.

Najmanje tri ključne ličnosti pakistanskih Talibana ubijene su u američkom napadu dronom 2013. godine, među kojima i lider grupe Hakimulaha Mešuda.

Talibani su pucali i teško ranili učenicu i aktivistkinju Malala Jusufzai u oktobru 2012. godine – Getty Images

„Utočište“ za Al Kaidu

Talibani iz Avganistana privukli su pažnju čitavog svijeta posle napada od 11. septembra 2001. godine na Svjetski trgovinski centar u Njujorku.

Talibani su optuženi za pružanje utočišta glavnim osumnjičenima – Osami Bin Ladenu i njegovom pokretu Al Kaida.

Sedmog oktobra 2001. godine, vojna koalicija predvođena SAD-om pokrenula je napade u Avganistanu i do prve nedjelje decembra talibanski režim je pao.

Tadašnji lider grupe mula Muhamed Omar i druge visoke figure, uz Bin Ladena, izbjegli su hvatanje uprkos pokretanju jednog od najvećih lova na ljude na svijetu.

Mnogi viši talibanski lideri navodno su se sklonili u pakistanski grad Kveta, odakle su vodili talibane.

Ali Islamabad je negirao postojanje onoga što je nazvano „Kvetska šura“.

Uprkos sve većem broju stranih trupa, Talibani su postepeno povratili a potom i proširili uticaj u Avganistanu, pretvorivši ogromna prostranstva zemlje u nebezbjedna područja, a nasilje u zemlji vratilo se na nivo koji nije viđen od 2001. godine.

Talibani su izveli brojne napade na Kabul i, u septembru 2012. godine, grupa je sprovela masovni napad na NATO-ovu bazu Kamp Bastion.

Nade polagane u mir putem pregovora narasle su 2013. godine, kad su Talibani najavili planove da otvore kancelariju u Kataru.

Ali nepovjerenje s obje strane ostalo je na visokom nivou i nasilje je nastavljeno.

U avgustu 2015. godine, talibani su priznali da su prikrivali smrt mule Omara – navodno usljed zdravstvenih problema u bolnici u Pakistanu – više od dvije godine.

Narednog mjeseca, grupa je saopštila da je prevazišla nedjelje unutrašnjih trvenja i okupila se oko novog lidera u obliku mule Mansura, koji je nekada bio zamenik mule Omara.

Negdje u isto vrijeme, talibani su preuzeli kontrolu nad glavnim gradom pokrajine prvi put od njihovog poraza iz 2001. godine, preuzevši kontrolu nad strateški važnim gradom Kunduzom.

Mula Mansur ubijen je u maju 2016. godine, a zamijenio ga je njegov zamenik Maulavi Hibatulah Akundzada, koji se i danas nalazi na čelu grupe.

Odbrojavanje do povlačenja

U godini posle mirovnog sporazuma između Amerike i talibana iz februara 2020. godine – kulminacije dugog perioda direktnih pregovora – izgledalo je kao da talibani mijenjaju taktiku od složenih napada na gradove i vojne položaje do talasa ciljanih atentata koji terorišu avganistanske civile.

Foto: Reuters

Mete – novinari, sudije, mirovni aktivisti, žene na položajima moći – kao da su sugerisale da talibani nisu promijenili ekstremističku ideologiju, samo strategiju.

Uprkos ozbiljnoj zabrinutosti avganistanskih zvaničnika zbog ranjivosti vlade pred talibanima bez međunarodne podrške, novi američki predsjednik Džo Bajden najavio je u aprilu 2021. godine da će se sve američke trupe povući iz zemlje do 11. septembra – tačno dvije decenije od rušenja Svjetskog trgovinskog centra.

Nadživjevši supersilu tokom dvije decenije rata, Tlibalni su počeli da zauzimaju ogromne djelove teritorije, a potom su još jednom srušili vladu u Kabulu posle povlačenja stranih sila.

Smatra se da je u ovom trenutku grupa brojčano nadmoćnija nego u bilo kom trenutku otkako je svrgnuta sa vlasti 2001. godine – sa i do 85.000 redovnih boraca, prema skorašnjim procjenama NATO-a.

Njihovu kontrolu nad teritorijom teže je procijeniti, budući da distrikti šetaju iz ruku u ruke između njih i vladinih snaga, ali skorašnje procjene variraju između trećine i petine zemlje.

Napredovanje je brže nego što su mnogi strahovali da će biti.

BBC

General Ostin Miler, komandant misije predvođene Amerikom u Avganistanu, u junu je upozorio da bi zemlja mogla da se nađe na putu ka haotičnim građanskom ratu, koji je nazvao „brigom čitavog svijeta“.

Američka obavještajna procjena iz istog mjeseca navodno je zaključila da bi avganistanska vlada mogla da padne u roku od šest mjeseci od odlaska američke vojske.

Ispostavilo se da je avganistanska vlada pala za samo mjesec dana.

Izvor: BBC news

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

BALKAN I SVIJET

Crna Gora šesta zemlja u Evropi sa najvećim prisustvom mafije i organizovanog kriminala

„Crna Gora je glavna ulazna tačka za trgovinu kokainom iz Latinske Amerike. Droga ulazi u Crnu Goru, prolazi kroz druge balkanske zemlje, a zatim završava u Evropskoj uniji. Luka Bar je takođe prepoznata kao evropski centar za šverc cigareta, a to je trgovina koju podržavaju i visoki zvaničnici i neki političari“

Na Youtube kanalu „Amazing Europe“ može se vidjeti lista deset zemalja sa najvećim prisustvom mafije i organizovanog kriminala. Iako je uglavnom prva asocijacija na mafiju Italija, istraživanje je pokazalo da je u vrhu Turska. Zanimljivo je da je Crna Gora zauzela šesto mjesto. Podaci su bazirani na osnovu „Globalnog indeksa organizovanog kriminala“.

Globalni indeks organizovanog kriminala pokazuje da je Evropa drugi najbezbjedniji kontinent kada je u pitanju opasnost od organizovanog kriminala, ali se neke evropske zemlje i dalje ističu po prisustvu i žestini nekih moćnih kriminalnih grupa.

Ističu da su dvije glavne prednosti organizovanog kriminala u Crnoj Gori njena geografska lokacija i povezanost tih grupa sa državnim organima.

„Crna Gora je glavna ulazna tačka za trgovinu kokainom iz Latinske Amerike. Droga ulazi u Crnu Goru, prolazi kroz druge balkanske zemlje, a zatim završava u Evropskoj uniji. Luka Bar je takođe prepoznata kao evropski centar za šverc cigareta, a to je trgovina koju podržavaju i visoki zvaničnici i neki političari. Uzgoj kanabisa na otvorenom sve je rasprostranjeniji u Crnoj Gori, a dvije glavne destinacije su Španija i Njemačka“, ocjena je kanala „Amazing Europe“.

Iznuda i reketiranje je takođe rasprostranjeno u građevinskom sektoru u Crnoj Gori i vrši se protiv raznih preduzeća i hotela u gradovima kao što su Podgorica, Budva, Herceg Novi i Bar.

U Crnoj Gori raste i problem ilegalnog tržišta divljači.

„Zaštićene vrste kao što su mrki medvedi, bjeloglavi i pelikani se hvataju živi i prodaju ilegalno u drugim evropskim zemljama. Dva najmoćnija i najnasilnija klana u Crnoj Gori su Škaljarski i Kavački. Oni se uglavnom bave pranjem novca i trgovinom kokainom iz Latinske Amerike, a ozloglašeni su po primjeni ekstremnog nasilja ne samo u Crnoj Gori već i u Srbiji“, naveli su oni.

S toga, prema pomenutom izvještaju, Srbija je na petom mjestu – ispred sedmoplasirane Španije, Bjelorusije koja je osma, Bosne i Hercegovine i desetoplasirane Francuske.

Četvrta na listi je Italija, a ispred nje su Ukrajina, Rusija i na prvom mjestu Turska.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Izrael napao Iran

Pogođena vojna baza kod Isfahana u Iranu

Foto: AP (arhiva)

Izrael je jutros izveo napad na teritoriju Irana, rekao je neimenovani američki zvaničnik za Si-En-En. Iran je aktivirao protivvazdušnu odbranu iznad Isfahana, zbog čega su se čule eksplozije u tom gradu, prenijela je državna novinska agencija IRNA. Oborene tri izraelske bespilotne letjelice.

Kako navodi AP, ostalo je nejasno da li je Iran bio „pod napadom“, ali su tenzije i dalje velike između Tel Aviva i Teherana nakon iranskog napada na Izrael od 13. aprila, u kojem je učestvovalo više od 300 dronova i raketa.

IRNA navodi da je PVO dejstvovao u nekoliko iranskih pokrajina, ne navodeći zbog čega. Izrael je poručio da će se osvetiti za napad Irana, dok su saveznici Tel Aviva apelovali da ne uzvraća na napad kako se ne bi proširio konflikt.

Novinska agencija Tasnim prijenijela je da su iranska nuklearna postrojenja bezbjedna i netaknuta.

Pogođena vojna baza kod Isfahana u Iranu

Njujork tajms citira tri iranska zvaničnika koji su potvrdili da je u napadu pogođena vojna baza u blizini Isfahana, ne navodeći koja je država izvršila napad.

Međutim, dva izraelska vojna zvaničnika izjavila su da Izrael stoji iza napada.

Rojters navodi da se nekoliko iranskih nuklearnih postrojenja nalazi u provinciji Isfahan, uključujući Natanz, koji se smatra centralnim dijelom iranskog programa obogaćivanja uranijuma.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Iran napao Izrael sa desetinama projektila: Vanredno stanje u Jordanu i Siriji, Netanjahu okupio ratni kabinet

Izraelska vojska kaže da će tim letjelicama trebati sati da stignu do Izraela i da će sirene za upozorenje biti aktivirane u svim ugroženim područjima

Foto: Agencije (arhiva)

Iran je večeras lansirao više desetina bespilotnih letjelica i projektila ka Izraelu.

Izraelska vojska je navela da su registrovali preko 100 eksplozivnih dronova, ali nisu potvrdili navode o projektilima.

Neke letjelice i projektili su već oboreni iznad Sirije i Jordana, javlja izraelski Kanal 12.

Iz kabineta izraelskog premijera Benjamina Netjanahua je rečeno da je on sazvao sastanak ratnog kabineta.

Iranska državna televizija je prenijela saopštenje iranske Revolucionarne garde da je napad na Izrael nazvan operacija „Pravo obećanje“ i da je to dio kazne za „izraelske zločine“. Oni su dodali da su meta njihovih projektila specifične mete u Izraelu.

Iranski ministar odbrane Mohamed Reza Aštijani je upozorio sve zemlje koje otvore svoj vazdušni prostor ili teritoriju da bi se koristila za izraelski napad na Iran, da će dobiti „čvrst odgovor Teherana“.

Sirija je objavila da je proglašeno stanje visoke uzbune i da su aktivirani protivvazdušni sistemi oko Damaska i glavnih vojnih baza, u slučaju da Izrael uzvrati napadima na mjesta gdje su se nalazile jedinice koje su proiranske.

Jordan je proglasio vanredno stanje, a CNN-ov reporter je najavio da će se predsjednik SAD Džo Bajden obratiti javnosti, što je Bijela kuća brzo demantovala. Liban je saopštio da je zatvorio svoj vazdušni prostor.

Britanski premijer Riši Sunak je osudio „bezobzirni napad iranskog režima na Izrael“.

„Napadi rizikuju zapaljenje tenzija i destabilizaciju regiona. Iran je opet pokazao da ima namjeru da izazove haos u svom okruženju“, naveo je Sunak u saopštenju.

Izraelska vojska potvrdila je ranije večeras da je Iran lansirao bespilotne letjelice sa svoje teritorije ka Izraelu, prenosi Rojters.

Kazali su i da će tim letjelicama trebati sati da stignu do Izraela i da će sirene za upozorenje biti aktivirane u svim ugroženim područjima.

foto: Jalaa MAREY / AFP / Profimedia, Shutterstock

Izraelski Kanal 12 navodi kako se očekuje da će dronovi stići do teritorije Izraela oko dva sata iza ponoći po lokalnom vremenu.

Ekspert sa kojim je taj kanal razgovarao, penzionisani general Amos Jadlin, rekao je da su dronovi opremljeni sa po 20 kilograma eksploziva i da je protivvazdušna odbrana Izraela spremna da ih obori, prenosi Rojters.

Izraelski vazdušni prostor biće zatvoren za međunarodne letove počev od 23.30 večeras, prenosi Rojters.

Više dronova je viđeno kako leti iz pravca Irana preko provincije Sulajmanija u Iraku, prenosi Rojters, rekavši da su im to saopštila tri bezbjednosna izvora.

Britanska agencija navodi i da im je američki zvaničnik potvrdio da je Iran lansirao dronove u pravcu Izraela.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije