DRUŠTVO
I TAKO DECENIJAMA
Avioni iz Berana polijeću samo u obećanjima
Milo Đukanović obećavao je da će vazdušna luka u Beranama biti stavljena u funkciju najkasnije do 2010. godine

Među strateškim prioritetima razvoja sjevera Crne Gore poslednjih decenija svoje mjesto pronalazio je i projekat uspostavljanja avio saobraćaja, a najviši državni zvaničnici konstantno su ponavljali da će ubrzo doći do ponovnog aktiviranja aerodroma u Beranama koji je za civilni saobraćaj zatvoren 1975. godine.
Njegovo aktiviranje je pominjano u okviru pune valorizacije turističke ponude sjevera Crne Gore i stvaranja uslova za lakšu i bržu komunikaciju sa regionalnim i evropskim aviodestinacijama.
Međutim, aerodrom u Beranama još je van funkcije. U obećanjima da će važdušna luka u Beranama profunkcionisati svakako je svojevremeno prednjačio nekadašnji predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, ističući, između ostalog, da će strani investitori preuzeti aerodrom.
„Tražio sam od turskog premijera Erdogana da pošalje ekspertski tim da uradi studiju isplativosti ponovnog aktiviranja aerodroma u Beranama. On je to učinio. Nakon toga eksperti su kazali da Turska ovdje mora da ulaže, da beranski aerodrom mora da se rekonstruiše i da svi zajedno imamo tu obavezu. Zato pozivam mog prijatelja Mila Đukanovića da savlada drugačije mišljenje u vladi, jer ovaj aerodrom mora da se rekonstruiše i proradi“, isticao je Vujanović.

Foto: Adem Softić
Priču oko aktiviranja beranskog aerodroma uporno je ponavljao i aktuelni predsjednik države i nekadašnji premijer Milo Đukanović, iako je novac iz državne kase svih ovih godina usmjeravan za rekonstrukciju aerodroma u Podgorici i Tivtu.
Đukanović je u svojim nadahnutim govorima i oročio datum otvaranja aerodroma, rekavši da će vazdušna luka u Beranama biti stavljena u ponovnu funkciju najkasnije do 2010. godine, uvjeravajući javnost da će se realizacijom tog projekta otvoriti nova radna mjesta i ubrzati razvoj čitavog regiona Bjelasice i Komova.
Obećanja o aktiviranju aerodroma u Beranama stizala su od zvaničnika i nakon poslednjih polititičkih promjena u Crnoj Gori, tako što je bivši premijer Zdravko Krivokapić navodio da je to jedan od prioriteta na sjeveru države.
„Upoznat sam sa problemom uzurpiranja prostora koji pripada aerodromu Berane koji se mora riješiti. Želja nam je da aerodrom oživimo jer ima fenomenalnu poziciju i već smo prepoznati kao avio – destinacija koja bi uvezivanjem nacionalne avio – kompanije i par uslovnih aerodroma mogla da ostvari značajno veći turistički dohodak“, navodio je Krivokapić.
Isticano je da je Krivokapićeva vlada prihvatila ideju koja je podrazumijevala pretvaranje beranskog aerodoroma u regionalni centar za borbu protiv elementarnih nepogoda, kao i regionalni centar za obuku pripadnika službi zaštite i spasavanja.
Slična obećanja stizala su i od aktuelnog premijera Dritana Abazovića koji je prošlog ljeta kazao da Vlada Crne Gore ima velike planove kada je Berane u pitanju i da će pored aktiviranja aerodroma, realizovati i druge brojne velike projekte.
„Moram istaći da Vlada Crne Gore ima velike planove za Berane. Jedan od njih je izgradnja Air parka, koji treba da se realizuje od jeseni, stavljanje u funkciju aerodroma Berane sa još dva propratna biznisa koje sada ne bih otkrivao“, naveo je tada Abazović.
Predsjednik Vlade je nedavno na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu ponovio da Crna Gora nije odustala od aktiviranja trećeg aerodrome u Beranama ili Nikšiću.
„Ono što mislim da bi bilo najbolje rješenje jeste da stavimo u pogon aerodrome u Beranama ili Nikšiću. Ne odustajemo od planova da aktiviramo treći aerodrom u Crnoj Gori, bez obzira da li bi on bio za putnički ili kargo saobraćaj“, kazao je Abazović.
Todorović: Ne znam šta će biti sa aerodromom
Kakva je dalja sudbina aerodroma u Beranama iz lokalne uprave nijsu mogli sa sigurnošću da kažu, podsjećajući da je to uglavnom u nadležnosti države.
„Hoću da vjerujem da će najave o aktiviranju aerodroma biti pretočene u djelo. To bi bila velika stavr ne samo za Berane, nego i za čitavi region. Prije izvjesnog vremena ovdje su boravili predstavnici jedne ozbiljne i renomirane inostrane firme, ali se sve završilo samo na razgovoru, tako da ne znam šta će dalje biti sa aerodromom“, kazao je predsjednik Opštine Berane Vuko Todorović.
Avio pista još odolijiva zubu vremena
Istorija vazduhoplovstava i aviomodelarstva u Beranama je stara skoro jedan vijek.
Prvi avion u Beranama sletio je na lokalitetu Ovsine dvadesetih godina prošlog vijeka. Pristanišna zgrada izgrađena je šezdesetih godina kada je uspostavljen redovni putnički saobraćaj.
Desetak godina na liniji Berane – Podgorica –Berane i Berane – Beograd – Berane, pa i za Zagreb i Ljubljanu, saobraćali su avioni DC 3, a u kratkom periodu i foker. 1974. godine vojska tadašnje SFRJ, uradila je tako kvalitetnu pistu, dužine blizu dva kilometra i širine skoro pedeset metara, koja i poslije četiri i po decenije, do danas, odolijeva zubu vremena.
Sedamdesetih godina prošlog vijeka na beranskom aerodromu brojni piloti su izučavali vještinu letenja.
Važno je napomenuti da su beranski piloti u preciznom letenju osvajali prtva mjesta u ondašnjoj Jugoslaviji i da je ovdašnji aeroklub dao veliki broj istaknutih pilota koji danas lete i na međunarodnim linijama.
(Dan)
DRUŠTVO
Grupa „Kamo śutra“ objavila: Prestajemo sa djelovanjem
Kažu da su, zbog „svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora“, došli u situaciju da sa brojem aktivnih članova više nisu mogli da garantuju da mogu organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan

Neformalna studentska grupa „Kamo śutra“, koja je organizovala proteste nakon masovnog ubistva na Cetinju 1. januara, objavila je da prestaje sa djelovanjem.
Kažu da su, zbog „svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora“, došli u situaciju da sa brojem aktivnih članova više nisu mogli da garantuju da mogu organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan.
Ističu da je jedini motiv njihovog djelovanja bila želja da se izbore za sigurniju i bezbjedniju zemlju i pravdu za nedužno stradale žrtve i njihove porodice, te da je jedini cilj njihovog djelovanja bilo suzbijanje nasilja.
Ta grupa je, između ostalog, tražila i smjene potpredsjednika Vlade Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića.
Rekli su da su se trudili da skrenu pažnju na to da dva zločina u kojima su stradale 23 osobe, među kojima i četvoro djece, ne smiju biti zaboravljena, te da „kao društvo moramo preuzeti kolektivnu i individualnu odgovornost kako se ništa slično ne bi ponovilo“.
„Uprkos velikoj podršci, snazi i volji koju je veliki dio društva pokazao u ovoj borbi, veliki dio javnosti, uključujući političke partije i određene medije, mnogo više se bavio nama. Razumljivo je takvo interesovanje u zemlji vječitih prevara, korupcije i podjela, međutim, smatramo da ovakva tema nikada nije smjela biti uprljana niti zasijenjena takvim istragama“, piše u objavi na Iksu.
Kažu da borba njihovog kolektiva nije uspjela, „jer je od samog početka politizovana i sistemski obesmišljavana, što je skrenulo pažnju sa samih zločin, za koje još uvijek niko nije preuzeo odgovornost, niti je, po svemu sudeći, osjeća“. Naprotiv, kako su rekli, svaki poziv na preuzimanje odgovornosti usmjeren prema donosiocima odluka u Crnoj Gori se tumači kao lični napad.
„Organizacija protesta, blokada i performansa zahtijeva ljudsko i zahtijeva vrijeme. Naš kolektiv je dva mjeseca svoje živote ostavio po strani, svakodnevno se baveći isključivo ovim pitanjem. Zbog svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora, došli smo u situaciju da sa brojem aktivnih članova/ica nismo mogli da garantujemo da možemo organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan“, kazali su.
Kako navode, saopštenje je trebalo da objave prije mjesec, ali da su još uvijek pokušavali da reorganizuju kolektiv i način rada.
„Zbog toga dugujemo izvinjenje svim građanima i građankama, a pogotovo porodicama žrtava. Predugo smo nestali iz javnosti bez ikakvog objašnjenja. Ovo ne znači da je borba za pravedeniju i bezbjedniju Crnu Goru sa nama završena. Na Cetinju građanke i građani organizuju bloakde već dva mjeseca, a u nedjelju je najavljena blokada upozorenja od 15:20 do 18:26. Pozivamo sve da se pridruže Cetinjanima i Cetinjankama tog dana. Stoga vas, dragi građani i građanke, pozivamo na kolektivnu odgovornost suzbijanja nasilja“, piše u objavi.
DRUŠTVO
Potpuna obustava saobraćaja kroz tunel Tifran na 24 sata zbog radova
„Obustava će trajati od sjutra 6. aprila od 7 sati do ponedjeljka 7. aprila do 7 sati“, naveli su iz Uprave policije

Saobraćaj na putu Berane – Ribarevine biće u potpunosti obustavljen na 24 sata zbog izvođenja radova, saopšteno je iz Uprave policije.
“Obustava će trajati od sjutra 6. aprila od 7 sati do ponedjeljka 7. aprila do 7 sati“, naveli su u saopštenju.
Kako su kazali, saobraćaj se obustavlja za sve vrste vozila zbog radova na tunelu Tifran u sklopu rekonstrukcije magistranog puta M-2, dionica Poda-Berane.
„Za vrijeme totalne obustave saobraćaja na predmetnoj dionici magistralnog puta, putnička vozila i autobusi mogu koristiti alternativne putne pravce“, dodali su u saopštenju.
Podsjećaju da je na ovom putnom pravcu do kraja mjesca na snazi privremena obustava saobraćaja za sve vrste vozila u vremenskom intervalu od 8 do 11 sati i od 14 do 17 sati.
„Radovi na rekonstrukciji puta Lepenac-Ribarevine-Poda-Berane počeli su 31. jula 2023. godine. Vrijednost radova je oko 36 miliona eura bez PDV-a“, zaključuju u saopštenju.
DRUŠTVO
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.
Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.
Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.
„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.
On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.
Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.
Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.
„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.
„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.
- HRONIKA2 дана ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- HRONIKA3 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA5 сати ranije
Beranska policija uhapsila osumnjičenog za nedozvoljene polne radnje: Krio se u Andrijevici
- DRUŠTVO1 дан ranije
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
- HRONIKA2 дана ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšena dvojica mladića iz Plava: Osumnjičeni da su maloljetnici iz Gusinja dali na uživanje marihuanu