Connect with us

POLITIKA

"GRAĐANI ŽELE EVROPSKI, CIVILIZOVAN, POMIRITELJSKI PUT"

Bečić: Prijatelj građana Srbije i sluga isključivo naroda Crne Gore uvijek i do groba

„Podanik i najamnik centara moći u Srbiji i u Crnoj Gori nikada neću biti“, poručio je predsjednik Skupštine i lider Demokrata

Foto: Skupština Crne Gore

Ubjedljivo većinska Crna Gora želi evropski, građanski, pristojan, civilizovan, umjeren, pomiriteljski i pošten put, kazao je za „Vijesti“ predsjednik Skupštine i lider Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić.

Poručio je i da „podanik i najamnik centara moći u Srbiji i u Crnoj Gori“ nikada neće biti ni po kojoj cijeni.

„Prijatelj građana Srbije i sluga isključivo naroda Crne Gore uvijek i do groba“, kazao je Bečić.

Zbog usvajanja Rezolucije u Srebrenici, na naslovnim stranama više srbijanski tabloida Bečić i premijer Zdravko Krivokapić označeni su kao „izdajnici“, da su „zabili Srbima nož u leđa“, da su Srbe „proglasili genocidnim narodom“.

„Fabrika neistina i podvala centara moći i njihovih najamnika na različitim nivoima ne jenjava. Više puta smo u prethodnih nekoliko mjeseci i ja i partija koju predvodim satanizovani od ultracrnogorskih ili ultrasprskih pećinskih nacionalista, koji su bili samo izvođači centara moći kojima uporno smetamo zato što nećemo da im služimo. Svaki put smo izašli sve jači i jači, danas smo na istorijskom procentu podrške birača, zato što ubjedljivo većinska Crna Gora želi evropski, građanski, pristojan, civilizovan, umjeren, pomiriteljski i pošten put“, kazao je Bečić „Vijestima“.

Ističe da je najnovija fabrika neistina razobličena poslije sat vremena, te da je to bio „amaterski pokušaj satanizacije koji je čak i ispod nivoa žute štampe, a kamoli iole ozbiljne politike“.

„Upravo su istorijskim amandmanima poslanika Demokrata, Demosa, poslanice DF-PZP gospođe Bošnjak najoštrije osudjeni svi zločini na prostoru bivše Jugoslavije, a jasno precizirano i u Rezoluciju ugrađeno da srpski narod nije genocidan i zločinački, kao ni jedan drugi narod. Toliko o prvoj bezočnoj podvali“.

Bečić je podsjetio da i da nije bilo poslanika DPS-a u sali, i bez prisustva svih njihovih poslanika, da bi Rezolicija imala potrebnu većinu za usvajanje.

„Toliko o njihovoj drugoj neistini da je nešto zavisilo od DPS-a i da se neko dogovarao sa DPS-om“.

Bečić je podsjetio i da Demokrate nijesu glasale za smjenu ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića.

„Jer nijesmo željeli sa DPS-om da ga razrješavamo, ali je danas vjerovatno jasnije zašto gospodin Leposavić nije podnio ostavku i time dozvolio da dođe do svega što danas gledamo. Toliko o trećoj jeftinoj neistini“.

Dodao je i da je aktuelno izborno zakonodavstvo koje kritikuje najveći dio domaće i međunarodne javnosti, usvojeno prije nekoliko godina u Skupštini glasovima DPS-a i DF-a.

„Neka drugi izvode zaključke, jer ću sačuvati korektan pristup zbog brojnih pojedinaca u tom političkom subjektu koji sam siguran da se ne slažu sa ovim što rade pojedini njihovi lideri“.

Bečič je naveo i da je 2010. u Skupštini Srbije usvojena Deklaracija o Srebrenici.

„Da ovoga puta ne govorim o tome ko je išao u Potočare ili o tome ko je javno u kameru rekao da se desio genocid u Srebrenici, da je to utvrdio međunarodni sud i da je to nesporna pravna činjenica. Neću govoriti ni o tome ko je 2009. godine u Skupštini Crne Gore glasao za Deklaraciju o Srebrenici, sa kime, a što nije smetalo onima koji danas nas napadaju da upravo sa njima formiraju nakon toga zajednički politički subjekt. Da zaključim, podanik i najamnik centara moći u Srbiji i u Crnoj Gori nikada i po cijenu ne znam čega, neću biti. Prijatelj građana Srbije i sluga isključivo naroda Crne Gore uvijek i do groba“, poručio je predsjednik Skupštine i lider Demokrata.

POLITIKA

Beranski PES: Izjava Sanje Mihailović Kovačević je grubo izvrnuta i potpuno izvučena iz konteksta

„Posebno je simptomatično što je jedan od najglasnijih u ovom neosnovanom napadu bio upravo poslanik Evropskog saveza, gospodin Zirojević, čiji je partijski kolega i nosilac iste liste u Beranama, gospodin Radovan Golubović, pokazao suprotan – odgovoran i pošten stav“, kazali su iz PES Berane

Izjava odbornice Pokreta Evropa sad (PES) u Beranama, Sanje Mihailović Kovačević je grubo izvrnuta i potpuno izvučena iz konteksta, saopšteno je danas iz beranskog odbora PES.

Nevladina organizacija (NVO) Centar za građanska prava saopštila je 22. maja da je podnijela krivičnu prijavu protiv Sanje Mihailović Kovačević, odbornice PES u Beranama, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično djelo iz čl. 370 i/ili 398 Krivičnog zakonika Crne Gore – izazivanje nacionalne mržnje i javno podsticanje na nasilje i mržnju. Iz te NVO su tada naveli da je Mihailović Kovačević na objavi na društvenoj mreži kojom se slavio Dan nezavisnosti napisala „krv prolivali“.

„Povodom pokušaja pojedinih političkih aktera, medija i NVO da komentar odbornice Pokreta Evropa sad iz Berana, Sanje Kovačević, predstave kao govor mržnje, obavještavamo javnost da je riječ o izjavi koja je grubo izvrnuta i potpuno izvučena iz konteksta. Posebno je simptomatično što je jedan od najglasnijih u ovom neosnovanom napadu bio upravo poslanik Evropskog saveza, gospodin Zirojević, čiji je partijski kolega i nosilac iste liste u Beranama, gospodin Radovan Golubović, pokazao suprotan – odgovoran i pošten stav.

Golubović je jasno poručio da komentar Sanje Kovačević nije sadržao ni mržnju ni uvredu, već predstavlja reakciju u okviru legitimnog političkog dijaloga“, ističe se u saopštenju PES Berane.

Iz beranskog PES-a su dodali da „u vremenu kada su politički odnosi često opterećeni tenzijama i nepovjerenjem, ovakvi primjeri korektnosti i političke zrelosti zaslužuju posebno poštovanje“.

Stoga izražavamo zahvalnost gospodinu Goluboviću što je istinu i fer odnos stavio ispred partijskih kalkulacija. Pozivamo sve političke subjekte, medije i civilni sektor da slijede ovaj primjer i da doprinesu izgradnji kulture dijaloga, međusobnog uvažavanja i odgovornosti u javnom prostoru“, kazali su iz PES Berane.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Amerika posebno cijeni hrabrost i rezultate koje postižu Bečić, policija, SDT…

Potpredsjednik Vlade boravi u zvaničnoj posjeti Americi. Na sastanku sa kongresmenima poručio je: „Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal“

Bečić i Pingri, Foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal i ostaje saveznik koji ne traži privilegije, već isporučuje rezultate, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.

On se sastao se u Vašingtonu, u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država, sastao sa kongresmenima Čeli Pingri i Robertom Aderholtom. Pingri je ujedno kopredsjedavajuća Kokusu za Crnu Goru, a Bečić i ona razgovarali su o ključnim temama od zajedničkog interesa u oblasti bezbjednosti, demokratije i stabilnosti regiona Zapadnog Balkana, saopštio je kabinet potpredsjednika Vlade.

Zahvalivši kongresmenki na „dugogodišnjoj posvećenosti i impresivnom iskustvu u javnoj službi“, Bečić je istakao da Crna Gora, iako mala po broju stanovnika, ostaje pouzdana NATO saveznica, država jasnog strateškog kursa ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, i danas najnapredniji kandidat na evropskom putu, sa svim otvorenim pregovaračkim poglavljima i šest već zatvorenih, uz „snažnu političku volju da uskoro zatvori i ostala“.

Bečić je ukazao na „odlučne i vidljive rezultate“ u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, rekavši da je u prethodnom periodu, zahvaljujući saradnji Uprave policije, Specijalnog državnog tužilaštva i međunarodnih partnera: procesuirano više od 2.000 članova organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantnih lica, da je intenzivirana borba protiv ekonomskog kriminala i to „čak 12 puta u odnosu na ranije periode“. Kazao je i da je rasvijetljeno 95 odsto teških krivičnih djela protiv života i tijela, vraćeno 20 odsto više komada oružja i 70 odsto više municije „u ovih četiri mjeseca, nego prethodnih deset godina zajedno“, kao i da je u pripremii „mnogo stroži zakon o oružju nego što je to važeći“.

Bečić i Aderholt, foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

„Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal. Danas se država ne povlači, danas država i njena vlast odgovara građanima. Obezbjeđujemo ono što je decenijama bilo obesmišljeno, pravdu, povjerenje u institucije i zakon jednak za sve“, poručio je Bečić.

Kongresmenka Pingri je, kako je saopšteno, izrazila snažnu podršku Crnoj Gori, uz ocjenu da „posebno cijeni hrabrost i rezultate“ koje postižu Bečić, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava policije, SDT i druge institucije sistema u borbi protiv kriminala. Takođe je naglasila važnost ekonomskog osnaživanja građana, kao ključa za prevazilaženje društvenih podjela i dodatno jačanje demokratije, piše u saopštenju.

„Kada ulažete u bezbjednost, ulažete u slobodu. Kada jačate institucije, jačate državu. Crna Gora to danas pokazuje djelima, a ne riječima. I zbog toga, ostajemo saveznik koji ne traži privilegije nego isporučuje rezultate“, rekao je Bečić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ministarstvo odbrane Srbije prodaje „suvišne i rashodovane službene pse“: Cijene od 400 do 3.000 dinara

Građani negoduju i traže udomljavanje

Ministarstvo odbrane Srbije objavilo je oglas o prodaji „suvišnih i rashodovanih“ službenih pasa iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu i građani od juče mogu da odu u kasarnu i da ih pogledaju.

U oglasu su navedena imena dvadesetak pasa, uz godine starosti, rasu i cijenu.Kako se navodi u oglasu, prodaju se „suvišni i rashodovani službeni psi“ iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu. U pitanju je 25 pasa.

Mahom su u pitanju nemački i belgijski ovčari, različite starosti, a cijene se kreću od 400 do 3.000 dinara.

Na prodaju su:

Njemački ovčar AB (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AGA (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar ER (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BRID (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ILON (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ALDO (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar IRNA (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Labrador DINA (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Labrador EDI KINGDOM (godina oštenuća 2019.) – cijena 2.500 dinara;

Njemački ovčar FIS (godina oštenuća 2016.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar ILA (godina oštenuća 2015.) – cijena 800 dinara;

Šarplaninski ovčar DIV (godina oštenuća 2019.) – cijena 3.000 dinara;

Belgijski ovčar NIKA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.500 dinara;

Šarplaninski ovčar MIRUŠA (godina oštenuća 2018.) – cena 2.500 dinara;

Njemački ovčar DŽAR (godina oštenuća 2021.) – cijena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar ČABA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.500 dinara;Belgijski ovčar BAK (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AKVA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.000 dinara;

Labrador ASTON (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Njemački ovčar FAMA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar NOA (godina oštenuća 2020.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BANDžI (godina oštenuća 2021.) – cena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar TIL (godina oštenuća 2016.) – cijena 600 dinara;

Belgijski ovčar DAVA (godina oštenuća 2015.) – cijena 400 dinara;

Belgijski ovčar COP (godina oštenuća 2013.) – cijena 500 dinara.

U oglasu se dodaje da je „razgledanje suvišnih i rashodovanih pasa“ moguće od 20. maja radnim danima od 9 do 14 časova, isključivo uz prethodnu najavu na broj telefona 064/414-8538.

Oglas je izazvao brojne negativne komentare građana na društvenim mrežama, a oglasila su se i udruženja za zaštitu životinja i zatražila da se prodaja zamijeni udomljavanjem koje bi obuhvatilo provjeru uslova, obaveznu sterilizaciju i ugovore o odgovornom vlasništvu. Praksa prodaje pasa, kazali su, iako možda pravno dozvoljena, duboko je problematična s aspekta etike, morala i dobrobiti životinja.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije