POLITIKA
"VJERUJEM DA ĆE USKORO POČETI DIJALOG PREMIJERA I PARLAMENTARNE VEĆINE"
Bečić: Rekonstrukcija Vlade jedini put, sve drugo izdaja izborne volje građana
„DF je odustao od rušenja Vlade, a premijer izrazio spremnost da se uđe u proces rekonstrukcije. Ostalo je da se još tri poslanika URE izjasne da li su za rekonstrukciju Vlade“, kazao je Bečić gostujući na RTCG

Predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Demokrata Aleksa Bečić poručio je da je jedini put rekonstrukcija Vlade, te da bi sve drugo značilo izdaju izborne volje građana.
Bečić je u emisiji „Argumenti“ na RTCG istakao da svi očekuju stabilizaciju parlamentarne većine, te da će i nakon eventualne rekonstrukcije, Vlada poštovati sporazum, koji je prethodio njenom izglasavanju.
Bečić vjeruje i da će uskoro biti nastavljeni razgovori između predstavnika stranaka vlasti i premijera.
“Jedan je jedini put, a to je rekonstrucija Vlade, sve drugo, ulaženje u neke druge aranžmane, značilo bi izdaju izborne volje građana Crne Gore”, kazao je Bečić i dodao kako se nada da će brzo narednih dana početi dijalog premijera i predstavnika parlamentarne većine.
Spuštanje tenzija, rekonstrukcija Vlade, izbori 2024.
Bečić ističe da je potrebno da se uđe u proces rekonstrukcije Vlade kako bi je osnažili, stabilizovati parlamentarnu većinu i jače i odlučnije i krenuli u nove reformske promjene.
„Rekonstrukcija Vlade, uz obavezu svih da naredni parlamentarni izbori budu kad ima je i redovan rok – 2024. godine, jesu sa stanovišta i mene kao predsjednika Skupštine i mene kao pred Demokratske Crne Gore. U svim prethodnim mjesecima sam se trudio da doprinesem supštanju tenzija kako bi se odustalo od ekstremno krajnih političkih pozicija, bilo onih koji su insistirali na rušenju 42. vlade i rušenju premijera krivokapića, bilo same vlade i premijera, koji su možda u jednom trenutku možda smatrali da nema potrebe za promjena“, kazao je Bečić u emsiji „Argumenti“.
Istakao je da je pokazana dobra volja, sklonost ka racionalnim i razumnim rješenjima, te da je Demokratski front (DF) odustao od rušenja Vlade, a premijer izrazio spremnost da se uđe u proces rekonstrukcije.
Podsjetio je da još tri poslanika GP URA koji bi trebali da se izraze da li su za rekonstrukciju.
Na pitanje je li ranije trebalo ući u priču o rekonstrukciju, Bečić je kazao da je rješenje u kompromisu i rekonstrukciji Vlade i da će rezultati biti bolji, vidljiviji i snažniji što prije se to riješi.
„U ovih godinu danas sve je bilo moguće u crnogorskom parlamentu, mi se sada učimo nekim demokratskim lekcijama, koje smo davno trebali da naučimo, ali mislim da je ovo dobro za parlamentarnu demokratiju, Još ranije je trebalo ući u ovaj proces“, dodaje on.
Lider Demokrata ističe da nikada neće davati doprinos prepucavanjima i polarizaciji društva.
„To je danas mnogo složenija uloga i funkcija nego što je bila u nekim drugim razdobljima. Imate s jedne strane 41 poslanika vlasti iz deset različitih političkih partija, neki su u međuvremenu postali nezavisni poslanici. Imate 35 poslanika opozicije i pet poslanika manjinskih partija, znači 40 poslanika opozicije. Imate ekspertsku Vladu, značajnim dijelom nestranačku, Vladu u kojoj ne sjede predstavnici najvećeg dijela parlamentarne većine. Sa četvrte strane imate predsjednika koji dolazi iz opozicione partije. Moja uloga je da buudem jedna vrsta balansa, da spustim lopticu, a ne da doprinosim daljoj polarizaciji“, istakao je Bečić za TVCG.
Ključni problem nestabilne parlamentarne većine su, ocjenjuje on, konstantni sukobi.
„Posljednji sastanak predstavnika parlamentarne većine, krajem jula, je završen sa zaključkom da su osnova razrješenja situacije da se dva najveća subjekta u parlamentarnoj većini usaglase oko elemenetarnih principa kako razriješeiti ovu situaciju i ići naprijed“, rekao je Bečić i dodao da je tokom ljeta odgovornost prebacivanja na dva najveća politička subjekta.
Zajedničko saopštenje, dodao je on, bilo je prvi korak ka razrješenju političke situacije, a premijer je, kako navodi, nakon toga pokazao dobru volju i ocijenio da je rekonstrukcija vlade dobar put da se zajednički osnažimo.
„Iako smo se u decembru zalagali za drugačiji model vlade, danas kada dignemo ruku i podržimo ovu vladu, mi ćemo biti na braniku i mi ćemo biti njeni iskreni podržavaoci. Demokrate su jedan od rijetkih subjekata koji za ovu godinu nije ničim nije ucjenjivao i uslovljavao, iako smo pojedinačno najjača politička partija„, poručio je predsjednik Demokrata.
Za dijalog koji slijedi Bečić bi ostavio sve ono što je analiza rada Vlade, pojedinih ministarstva, članova vlade…
„Bitno je da greške nijesu plod loše namjere, onda se one uvijek mogu ispraviti. Imamo zavidne rezultate nakon godinu dana – od ekonomskog i finansijskog sektora, da ćemo imati ekonomski rast od 13 posto, da imamo smanjenje deficita BDP sa 11 na 3 odsto, da imamo u posljednjim mjesecima suficit u budžetu, da imamo 600 miliona u trezoru, da je smanjeno kreditno zaduženje, hedžing, pa će ove godine osam miliona manje biti isplaćeno nego što bi bilo da nije bilo tog aranžmana…“, naveo je i podsjetio da se plate i penzije nijesu smanjivale.
Na pitanje o dijalogu predstavnika Vlade i pojedinih ministarstava, Bečić je iskazao uvjerenje da će to toga doći narednih dana.
„Vjerujem da će se ti razgovori nastaviti u narednim danima i da će se otvoriti sva pitanja koja su potreba i analiza dosadašnjeg rada Vlade i pojedinih ministarstva. Ima prostora da svi budu zadovoljni iz tog procesa i dođemo do modela da osnažimo Vladu i radimo u punom kapacitetu.“
Na pitanje novinara RTCG, da li GO URA svojim stavom podiže sebi političku cijenu, Bečić odgovara:
„Neka građani cijene o tome. Svaki poslanik je bitan, bez nijednog od 41 se ne može otvoriti parlamentarna većina. Imate neke političke subjekte, kao što su Demokrate i neke druge kolege, koje nijednom za ovih godinu dana nijesu bili dio problema, i nijesu ucjenjivali i uslovljavali, nego su se kretali ka nekom kursu pozitive i koji vodi ka stabilizaciji parlamentarne većine.“
Bečić ističe da je jedini put rekonstrukcija Vlade.
„Sve drugo je ulaženje u neke aranžmane koji nijesu plod izborne volje građana. Svi drugi scenariji značili bi izdaju izborne volje građana, građani žele stabilizaciju unutar parlamentarne većine i žele da oni kojima su ukazali povjerenje, vode Crnu Goru naprijed i da naredne parlamentarne izbore imamo 2024. Sve drugo je put koji vodi ka iznevjerenim očekivanjima građana“, kazao je za RTCG.
Po pitanju raspodjele ministarskih funkcija, Bečić je kazao da je za to čuo samo iz medija i istakao da će to biti predmet predstojećeg dijaloga.
„Mi komuniciramo, ali smo u zajedničkom saopštenju naveli da o tim pitanjima nijesmo razgovarali, to treba da bude predmet dogovora predsjednika Vlade i parlamentarne većine. Nema rekonstrukcije Vlade, u formalno prravnom smislu, bez predsjednika Vlade, on pojedinačnio treba da predloži skupštini svako kadrovsko rješenje, a sa druge strane rekonstrukcije nema ni bez glasova najmanje 41 poslanika u Skupštini“, istakao je predsjednik Demokrata i dodao da je to dvosmjeran proces i da o tome mora da se razgovara.
„Imamo lepezu kavlitetnih kadrova, nijesmo zaljubljeni niti u jednu poziciju, da jesmo, drugačije bismo postupali posljednjih godinu dana„, poručio je Bečić.
Kazao je i da su spremni da, gdje zajednički procijene, njihov kadar i stručnjaci daju doprinos, a ne da zbog pozicije, kako je naveo, dovode u pitanje izbornu volju građana.
Dodaje da o mjestima potpredsjednika sa njim niko nije razgovarao, te da bi dobro bilo da Vlada ima tri potpredsjednika i da oni imaju i resorna zaduženja.
„Sada kada je, između premijera i dva najveća parlamentarna subjekta, postignuta saglasnost o načelnom konceptu, imamo kritiku, onda pomislim, neću da vjerujem, da je nekome bio cilj da Demokratski front krene u rušenje 42. Vlade i premijera, pa da se krene u neku novu političku realnost, gdje bi možda i mjesto premijera bilo na stolu„, kazao je Bečić.
Po pitanju manjinskih partija u Vladi, Bečić kaže:
„Ja sam 2019. saopštio da, pom mom skromnom sudu, manjisnke partije treba da budu dio svake vlasti u Crnoj Gori, bez obzira ko je tvorio. Mi smo pokazali otvorenost ka manjisnkim partijama, mi tvorimo vlast sa albanskim nacionalnim partija u Tuzima, a iz ugla tadašnje opozicije, mi smo jedina partija koja ima parlamentarni status i u Tuzima i u Petnjici.“
Istakao je dobre odnose sa Bošnjačkom strankom, ali i težnju da se Vlada osnažiti sa manjinskim partijama.
„Sjećam se kada su Marković i Đukanović bili na ključnim državnim pozicijama, da su oni, prije neku godinu pozivali srpske nacionalne partije uporno da postanu dio Vlade Crne Gore. Nijesam čuo da je tada bilo ko iz manjinskih partija, koje su tvorile vlast sa DPS-om, izrazio negodovanje i neslaganje sa tim pozivom“, rekao je Bečić.
Istakao je i da se građanski habitus najbolje jača ako su manjinske partije dio vlasti.
„Sporazum sveto pismo“
„Sporazum je sveto pismo i zakon za nas i tako će ostati u narednom periodu, svaki dogovor biće napravljen na bazi poštovanja tog sporazuma, evropskog i evroatlanstskog puta Crne Gore i jake dobre i kvalitetne regionalne saradnje“, kaže Bečić.
A na pitanje šta da građani očekuju ako se rekonstruiše Vlada, predsjednik Demokrata odgovara:
„Put u mnogi veću efikasnost i operativnost. Mislim da je bolji model o kojem sada govorimo i da će to vlast učiniti funkcionalnijom, a građani mogu da očekuju još bolje rezultate na polju ekonomske, finansijske i socijalne politike i brobe protiv organizovanog kriminala i korupcije.“
POLITIKA
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.
Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.
„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.
Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.
„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.
Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.
Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.
“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.
Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.
„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.
U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.
„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.
To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.
„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.
Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.
Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.
„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.
Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.
Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.
Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.
Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
POLITIKA
Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.
Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.
Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.
Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.
- HRONIKA3 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- DRUŠTVO2 дана ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore
- EKONOMIJA2 дана ranije
Alabar obišao Kolašin: Rukovodstvo ga upoznalo sa potencijalima opštine
- POLITIKA1 дан ranije
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
- HRONIKA1 дан ranije
Za vikend uhapšeno 80 vozača: Vozili pijani, drogirani, počinjeni i drugi teži prekršaji