Connect with us

DRUŠTVO

Berane: Gradsku plažu kod mosta sele iz centra grada

Ova najava izazvala je burne reakcije u mjesnoj zajednici Park, čiji predstavnici poručuju da premještanje gradske plaže nije prihvatljivo

Detalj sa gradaske plaže u Beranama

Radovi na regulaciji korita rijeke Lim, koji se trenutno izvode u centralnoj gradskoj zoni Berana, donijeće novi izgled priobalju, ali će istovremeno izbrisati jedan od najprepoznatljivijih simbola grada – gradsku plažu pored mosta u samom centru.

Iz lokalne uprave potvrđeno je da će na toj lokaciji biti izgrađene obaloutvrde, što znači da će plaža biti izmještena na novu poziciju.

„Postojeća lokacija plaže neće moći biti sačuvana, jer su stope mosta ugrožene, a ukorićavanje rijeke u ovom dijelu ključno je za dalju regulaciju. Bez izgradnje obaloutvrda, čitava intervencija gubi smisao“, istakli su iz lokalne uprave i dodali da su u toku pripreme za drugu i treću fazu radova, tokom kojih će biti određena nova lokacija za kupalište.

Ipak, ova najava izazvala je burne reakcije u mjesnoj zajednici Park, čiji predstavnici poručuju da premještanje gradske plaže nije prihvatljivo. Oni smatraju da je riječ o kultnom kutku kojem se mora pronaći mjesto u novim planovima.

„Izražavamo zahvalnost što radovi na regulaciji rijeke Lim na lokaciji urbane gradske zone, ukupne dužine od 1.600 metara, teku predviđenom dinamikom. Realizacija ovog projekta donijeće višestuke benefite našem gradu. Međutim, ne možemo da prihvatimo da ovi radovi podrazumijevaju i uklanjanje gradske plaže. Plaža pored Limskog mosta je simbol grada, mjesto gdje su generacije Beranaca provodile ljeta. Projekat je morao predvidjeti način da se taj ambijent sačuva. Uputićemo zvaničan dopis da se projekat izmijeni i da se plaža sačuva, makar u izmijenjenom obliku“, poručio je Petar Labudović, predsjednik mjesne zajednice.

Radovi na izgradnji obaloutvrde u Beranama

On je dodao da je potrebno vratiti nekadašnji sjaj ovom prostoru, koji je godinama bio narušavan, između ostalog i zbog eksploatacije šljunka.

„Postojeće vrijednosti grada se moraju sačuvati. Za tako nešto mora da postoji rješenje. Lim je žila kucavica našeg grada, a plaža pored mosta njen zaštitni znak. Zato se mora voditi računa da se ne narušava prirodni ambijent samog priobalja rijeke. U tom pravcu tražićemo od nadležnih da izmijene projekat u dijelu same plaže i da iznađu rješenje da je sačuvaju. Vrijeme je da se stvari vrate na pravi put i da se kulturno i prirodno nasljeđe sačuva“, poručio je Labudović.

Zaustaviti eksploataciju šljunka

Labudović ističe i da su privilegovani koncesionari posljednjih decenija nekontrolisanom eksploatacijom šljunka u dobroj mjeri poremetili korito rijeke Lim, a samim tim i gradsku plažu.

„Iz Uprave za vode je godinama procjenjivano da lokalitet gradske plaže treba ustupiti koncesionarima kako bi se taj prostor navodno priveo određenoj namjeni. Zato je plaža povremeno pretvorena u prostor za eksploataciju šljunka, čime su brojni kupači i izletnici bivali lišeni zadovoljstva koje su upražnjavali tokom minulih decenija. Opšta je ocjena da se radilo o nerazumnom potezu državnih organa zaduženih za uređenje rječnih korita, jer radovi koji su se izvodili na tom mjestu izazivali su brojne negativne komentare građana. Zato je krajnje vrijeme da se ovom prostoru vrati nekadašnji izgled i sjaj“, ocijenio je Labudović.

Dok se radovi nastavljaju predviđenom dinamikom, sudbina gradske plaže ostaje neizvjesna. Ono što je sigurno jeste da će se uskoro jedna od najvažnijih tačaka na mapi urbanog identiteta Berana naći na novom raskršću – između prošlosti, urbane obnove i pritiska modernizacije.

Izvor: Dan

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Ružne slike iz Berana, Iguman Romanov: Svuda smeće pored puta koji vodi do manastira Đurđevi Stupovi

„Neka poplačaju put smećem do samog manastira, pa da vide turisti i narod kakav put vodi do ove svetinje“, kazao je iguman Đurđevih Stupova

Foto: Berane online

Smeće odloženo gdje mu nije mjesto, pored kontejnera, smrad koji se svuda širi – slika je na putu ka manastiru Đurđevi Stupovi u Beranama.

Uprkos borbi Komunalnog preduzeća, opšti utisak je da nesavjesni građani čine sve da ovaj dio grada svakodnevno liči na deponiju.

Iako iz Komunalnog preduzeća svakodnevno apeluju na građane da poštuju komunalni red, smeće se odlaže i baca gdje ne treba.

Slike i snimci iz Berana, koje je objavio iguman manastira Đurđevi Stupovi Danilo Romanov zaista su poražavajuće – kante za otpatke su prazne a smeće je razbacano svuda okolo pored puta.

„Neka poplačaju put smećem do samog manastira, pa da vide turisti i narod kakav put vodi do ove svetinje“, kazao je iguman Đurđevih Stupova.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Nestao Boro Ćorović iz Štitara, porodica moli za pomoć u njegovom pronalasku

Porodica moli sve koje imaju informacije da se obrate na broj 067 511 234 ili policijskoj stanici

Foto: Privatna arhiva

Boro Ćorović (1938. godište) iz sela Štitari kod Berana je nestao prije dva dana, a njegova porodica moli za pomoć u njegovom pronalasku.

Poslednji put je viđen u zaseoku Nemanjine (Štitari).

Njegov nestanak je prijavljen policiji.

Visok je oko 170 cm. U trenutku nestanka na sebi je imao kariranu košulju, crno odijelo (komplet) i crnu kapu.

Poslednji je viđen u zaseoku Nemanjine (Štitari).

Foto: Privatna arhiva

Porodica moli sve koje imaju informacije da se obrate na broj 067 511 234 ili policijskoj stanici.

„Ako ste ga vidjeli ili imate bilo kakvu informaciju o njemu, molimo vas da se javite na broj telefona: 067 511 234“, saopštila je porodica.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Spajić: Blizu smo rješenja oko uvođenja sedmočasovnog radnog vremena

Namjera je, kaže premijer, da se kroz široke konsultacije sporovede jedna od najvećih reformi u oblasti rada koja za cilj ima unaprjeđenje kvaliteta života građana i „više vremena za porodice, ali i efikasniji i produktivniji rad“

Foto: RINA

Predsjednik Vlade Milojko Spajić kazao je da su, nakon opsežnih razmatranja kako da pronađu model kojim bi bili zadovoljni i sindikati i poslodavci, blizu rješenja u vezi uvođenja sedmočasovnog radnog vremena.

Premijer je saopštio da će već početkom naredne sedmice ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić rukovoditi razgovorima u okviru socijalnog dijaloga sa predstavnicima sindikata i poslodavaca, gdje će se, kako je rekao, iskristalisati finalna verzija te reforme.

Namjera je, kaže Spajić, da se kroz široke konsultacije sporovede jedna od najvećih reformi u oblasti rada koja za cilj ima unaprjeđenje kvaliteta života građana i „više vremena za porodice, ali i efikasniji i produktivniji rad“.

“Upravo na način kako su sprovedeni i programi Evropa sad 1 i Evropa sad 2 – uz saglasnost i poslodavaca i sindikata – konkretni koraci i u slučaju reforme 7h radnog vremena biće preduzeti isključivo uz punu podršku socijalnih partnera”, saopštio je Spajić.

On je kazao da vjeruje da će ministarka Nišić u ime Vlade učiniti sve da u optimalnom roku dođe do dogovora kako „bi ispunili očekivanja građana i osnažili položaj svih zaposlenih“ u našoj zemlji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije