DRUŠTVO
SAOPŠTIO DIREKTOR AGENCIJE ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE
Berane: U bivšoj fabrici Celuloze ima opasnih hemikalija
„Prošle godine iz Crne Gore izvezeno je oko 85 tona opasnih hemikalija, a pretpostavlja se da je ostalo oko 200 tona takvih materija“

U Crnoj Gori ima oko 200 tona opasnih otpadnih hemikalija, a određena količina nalazi se u bivšoj fabrici Celuloze i papira u Beranama, saopštio je direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić.
On je agenciji MINA kazao da je prošle godine iz Crne Gore izvezeno oko 85 tona opasnih hemikalija, a da se pretpostavlja da je ostalo oko 200 tona takvih materija.
Gazdić je rekao da je to samo aproksimacija i da je do egzaktih podataka u ovome trenutku vrlo teško, ako ne i nemoguće doći.
“Agencija raspolaže informacijom da se određena količina hemikalija nalazi u bivšoj fabrici Celuloze i papira u Beranama”, kazao je Gazdić.
On je rekao da Agencija intenzivno priprema projekat koji će se omogućiti da se Crna Gora konačno oslobodi preostalih višedecenijskih količina opasnih hemikalija, i da će o tome crnogorska javnost biti pravovremeno informisana.
Novi Zakon o upravljanju otpadom trebalo bi da bude izrađen do kraja godine, a Gazdić nije mogao da saopšti da li je tim aktom, koji donosi Skupština na predlog Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, planirana izgradnja deponije za trajno odlaganje opasnog otpada, što zahtijevaju i evropski standardi.
“Izgradnja deponija je vrlo kompleksan proces, a naročito izgradnja deponije za opasan otpad. Naravno, ukoliko bi se donijela odluka o njenoj izgradnji, ona bi bila izgrađena po svim standardima kako našim, tako i standardima Evropske unije”, rekao je Gazdić.
On je ukazao da u Crnoj Gori ne postoji mogućnost trajnog zbrinjavanja opasnog otpada, i da se iz tog razloga on izvozi.
“Što se tiči izgradnje spalionica, gdje bi se uništavao opasni otpad, slična je priča kao i sa izgradnjom deponija ”, rekao je Gazdić.
Gazdić je istakao da se opasni otpad iz Crne Gore izvozi u skladu sa domaćim i međunarodnim propisima i procedurama.
“Nakon sprovedenih procedura, Agencija kao nadležni organ izdaje dozvole za izvoz opasnog otpada. Posao izvoza otpada obavljaju specijalizovane firme sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj zahtjevnoj oblasti”, pojasnio je Gazdić.
On je rekao da Agencija nema mogućnost uvida u finansijske ugovore sa kompanijama koje su uključene u izvoz otpada, pa nema informaciju koliko taj proces košta državu Crnu Goru.
Gazdić je kazao da je novi Zakon o upravljanju otpadom prepoznao određene manjkavosti prethodnog i da se svi nadaju da će ispraviti uočeni nedostaci.
Vlada Crne Gore je 2014. godine potpisala Ugovor o zajmu sa Svjetskom bankom za projekat “Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje“, za čiju implementaciju je zadužena Agencija za zaštitu životne sredine.
Projektom je predviđeno da se riješe problemi crnih ekoloških tačaka, i to bivšeg brodogradilišta Bijela, deponije pepela i šljake Maljevac i flotacionog jalovišta Gradac u Pljevljima, pripremi tehnička dokumentacija za sanaciju bazena crvenog mulja i deponije čvrstog otpada na KAP lokaciji, kao i da se rješi pitanje tretmana opasnog i neopasnog otpada.
Gazdić je rekao da je remedijacija flotacionog jalovišta „Gradac“ i deponije pepela i šljake „Maljevac“, odnosno rekultivacija Kasete II, izmještanje Paleškog potoka, sanacija klizišta, izgradnja novog taložnika i sanacija 4 i 5 stepenice, završena u drugoj polovini 2021. godine.
Kako je naveo, sa stanovišta Poglavlja 27, završetkom remedijacije tih lokacija ostvaren je značajan napredak u implementaciji i sprovođenju pravne tekovine EU.
“Značaj remedijacije posebno ističemo u pogledu kontrole i sprečavanja daljeg zagađenja opštine Pljevlja i prigradskih naselja, s obzirom na to da su ove deponije prepoznate kao najizraženiji ekološki problemi u Crnoj Gori i sanacija istih, u skladu sa ekološkim standardima, bila je prioritetna”, dodao je Gazdić.
On je, kada je riječ o bazenima crvenog mulja i deponiji čvrstog otpada koji se nalaze na lokaciji KAP-a, rekao da je budžetom projekta obezbijeđen novac za izradu tehničke dokumentacije za remedijaciju, i da je sva tehnička dokumentacija pripremljena i odobrena u skladu sa regulativom.
“Aktivnosti na remedijaciji lokacije brodogradilišta Bijela su u završnoj fazi, kod nas je ostalo oko šest hiljada tona kontaminiranog zemljišta koje je iznad kriterijuma za izvoz, a za koje vjerujemo da će ubrzo biti izvezeno, a lokacija sanirana”, saopštio je Gazdić.
On je napomenuo da je projektom za brodogradilište Bijela bilo opredijeljeno 24 miliona eura, ali da su uspjeli da sačuvaju 850 hiljada, što znači da taj novac neće uzimati pa sami tim Crna Gora neće imati obavezu da vrati planirani iznos.
Kada je u pitanju tretman opasnog i neopasnog otpada, Gazdić je kazao da je uspostavljen mehanizam za stvaranje i održavanje kvalitente baze podataka, odnosno 3R registra otpada i katastar zagađivača.
“Ovakav 3R registar otpada omogućava evidenciju tokova otpada, digitalizaciju i automatizaciju procesa koji se sprovode prilikom izdavanja dozvola i saglasnosti za upravljanje otpadom”, rekao je Gazdić.
DRUŠTVO
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
Bogdan Rajković je trenutno na intenzivnoj njezi nikšićke bolnice i stabilno je. On će današnji datum upisati kao novi rođendan, a porodici i prijateljima će nakon oporavka pričati kako je 12 sati visio iznad života i smrti

Nesvakidašnji događaj kod Šavnika. Vatrogasci su spasili čovjeka koji je sletio sa puta, ispao iz vozila i povrijeđen 12 sati proveo iznad litice, držeći se za rastinje.
Nadljuskim naporom vatrogasaca je jutros izvučen iz provalije.

Bogdan Rajković je na intenzivnoj njezi nikšićke bolnice i stabilno je.
Da je život nepredvidiv i da su čuda moguća uvjerio se danas i Bogdan Rajković iz Bijele kraj Šavnika.

Rajković je juče u večernjim satima sletio sa puta, nakon čega je ispao iz kola i sa teškim povredama visio iznad ambisa. Njegove utiske prenio nam je direktor nikšićke bolnice.
„Naime, pacijent je, ne sjeća se iz kog razloga, sletio, skrenuo sa puta, kojom prilikom je, kao što je već objavljeno, vozilo se zadržalo na drvetu, a on je bukvalno cijelu noć visio na neke dvije grane. Kako sam kaže, nije on ne može objasniti na koji je način uspio to da izdrži sa ovako teškim povredama“, rekao je direktor Opšte bolnice Nikšić Zoran Mrkić za TVCG.
Nestanak Rajkovića prijavljen je sinoć, a tek jutros je uočen iznad kanjona rijeke Bijele. Izvučen je uz nadljusdske napore šavničkih vatrogasaca-spasilaca, koji su zbog nedostatka opreme zvali kolege iz Nikšića za asistenciju.
„Javili su nam da je auto sletilo u provaliju 50-ak metara, da je iz vozila ispalo lice koje daje znakove života i da je potrebna naša asistencija da se pomogne i izvuče to lice. Mi smo odmah aktivirali našu ekipu. Poslali smo ih na lice mjesta. Do gore treba nekih sat vremena. Kada smno stigli, vidjeli smo da je lice evakuisano i već se spremalo da se ubaci u vozilo hitne pomoći“, kazao je Goran Tripković iz Službe zaštite i spašavanja Nikšić za Javni servis.
Tripković ističe hrabrost kolega iz Šavnika u akciju spašavanja Rajkovića.
„Njih četvorica momaka su otišli s jednim njihovim vozilom koje posjeduju i otišli su da izvuku tog čovjeka. Vjerovatno zato što taj čovjek gubi snagu morali su da krenu u vrlo rizičnu operaciju spašavanja jer jednostavno ta ekipa nema adekvatnu opremu koja je potrebna za spašavanje takve vrste. Oni su uspjeli da odrade tu intervenciju na vrlo rizičan način. Uspjeli su da spasu jedan ljudski život, tako da im mi kao služba čestitamo na izuzetnoj hrabroj i spretnoj akciji“, dodao je Tripković.
Rajković se trenutno nalazi na jedinici intenzivne njege u nikšićkoj bolnici. Njegovo stanje je stabilno.
„Ima dijagnostikovane višestruke povrede rebara sa posredičnim povredama pluća, odnosno prisustvom krvi i gasa u grudnom košu i sa djelimičnom povredom kičmenih pršljanova grudnog dijela kičme“, zaključio je Mrkić.
Rajković će današnji datum upisati kao novi rođendan, a porodici i prijateljima će nakon oporavka pričati kako je 12 sati visio iznad života i smrti.
Izvor: RTCG
DRUŠTVO
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore
Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu

Crnogorska dijaspora u Luksemburgu organizuje večeras proslavu povodom Dana nezavisnosti Crne Gore.
Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu.
Tradicionalno se organizuje manifestacija povodom obilježavanja Dana nezavisnosti Crne Gore koju organizuju dva iseljenička društva Udruženja Luksemburg Montenegro i Zavičajni klub „Bihor“.
Ismet Muhović, počasni predsjednik Udruženja Luksemburg Montenegro, ističe da je ova manifestacija još jedan dokaz povezanosti iseljeničkih udruženja sa zemljom maticom.
„Mi ne zaboravljamo nikada naš kraj i naše datume koje trebamo da obilježavamo u Crnoj Gori. Tako mi ovdje u Luksemburgu obilježavamo ovaj dan već 19 godina. Uz prisustvo mnogobrojnih naših iseljenika koji su došli ovdje privremeno, a ostali su ovako dugo, ali nikada ne zaboravljaju svoj kraj i svoju domovinu“, kazao je Muhović.
Predsjednik Zavičajnog kluba „Bihor“ Esko Halilović ističe da u pitanju jedna zaista velika svečanost koju redovno već 19 godina za redom organizuju u Luksemburgu.
„Prisutni su brojni članovi crnogorske dijaspore, prisutna su ova dva udruženja. Raspoloženje je na nivou, ljubavi prema matici, prema zavičaju, to je ono što nas dovodi, što nas drži zajedno. Uspjeli smo da izgradimo jednu snažnu zajednicu ovdje u Luksemburgu, veoma uticajnu i potentnu što se tiče rada i rezultata rada, tako i po pitanju brojnih kulturnih aktivnosti. Mislim da je to i najbolji način da promovišemo i da afirmišemo Crnu Goru, njenu kulturu, istoriju, sa svim njenim specifičnostima i posebnostima. Mislim da su to naši ljudi iz dijaspore ovdje veoma, veoma dobro prihvatili“, kazao je Halilović.
DRUŠTVO
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
Odluka Svetog Sinoda SPC

Episkop Budimljansko-nikšićki Metodije izabran je za mitropolita Budimljansko-nikšićkog odlukom Svetog Sinoda Srpske pravoslavne crkve (SPC) čije zasijedanje je u toku u Beogradu, saznaje nezvanično Berane online iz izvora bliskih Patrijaršiji.
Time će i Eparhija Budimljansko-nikšićka dobiti status Mitropolije Budimljansko-nikšićke.
Podsjetimo, Budimljanska episkopija je i u 15. vijeku bila podignuta na stepen mitropolije.
Piše: Berane online
- HRONIKA3 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- DRUŠTVO3 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- HRONIKA4 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO1 дан ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- HRONIKA3 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO4 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…