DRUŠTVO
SPORAZUM NIJE ZAŽIVIO
Bez razloga zatvoren 25 godina put Murino-Čakor-Peć
“Zašto može da funkcioniše normalno saobraćaj preko Kule kod Rožaja, a ne može ovim putem. Zašto mi moramo iz Plava i Murine da idemo 150 kilometara preko Kule za Peć, umjesto ovim putem iz Plava za sedamdeset, iz Murine za šezdeset, ili iz Velike za samo pedeset kilometara” – pitaju u Udruženju drvoprerađivača Plav i NVO “Klub Velika”
Put Murino – Čakor – Peć zatvoren je punih četvrt vijeka, odnosno 25 godina, zašta nema nikavog opravdanja, jer predstavlja najkraću vezu Plava, Murine i čitavog Gornjeg Polimlja sa tim najbližim gradom na Kosovu, piše RTCG.
Iz nevladinog sektora i Mjesne zajednice Murino podsjećaju da je put zatvoren za saobraćaj 1999. godine, u vrijeme ratnih dešavanja, i da nema nikakvog razloga da poslije dvadeset i pet godina ne bude otvoren.
“Zašto može da funkcioniše normalno saobraćaj preko Kule kod Rožaja, a ne može ovim putem. Zašto mi moramo iz Plava i Murine da idemo 150 kilometara preko Kule za Peć, umjesto ovim putem iz Plava za sedamdeset, iz Murine za šezdeset, ili iz Velike za samo pedeset kilometara” – pitaju u Udruženju drvoprerađivača Plav i NVO “Klub Velika”.
Sporazum između Vlade Republike Kosovo i Vlade Crne Gore o otvaranju zajedničkog graničnog prelaza Kotlovi-Kućište za međunarodni drumski putnički saobraćaj na putnom pravcu Murino – Čakor – Peć, potpisan je još 2014. godine, ali se njegovo sprovođenje u djelo prolongira već deset godina, iz nepoznatih razloga.
Portal RTCG je prošle godine objavio tekst tog Sporazuma koji smo dobili iz ova dva udruženja građana. Iz teksta se može vidjeti da su ga u Prištini potpisali tadašnji ministri unutrašnjih poslova Kosova i Crne Gore, Bajram Redžepi i Raško Konjević u dva originalna primjerka, “svaki na albanskom, srpskom, crnogorskom i engleskom jeziku, pri čemu su svi tekstovi jednako vjerodostojni”.
Sporazum je potpisan na neodređeno vrijeme, što znači da je još uvijek na snazi, a građani Plava i Murine su stavljanjem na uvid teksta tog sporazuma, željeli da se Vlada Crne Gore odredi prema njemu i da se utvrdi gdje je kočnica i gdje je sporazum.
“Želimo da se taj sporazum izvadi iz neke fioke i da se sprovede u djelo. Ne vidimo razlog zašto se to ne čini. Ako može da se poštuje trilateralni sporazum iz 2016. godine i da pješaci, planinari, prelaze nesmetano, od Kosova, preko Crne Gore do Albanije, zašto ne može da se otvori granični prelaz i put” – pitaju u Udruženju drvoprerađivača Plav i NVO Klub Velika.
Svi bez ralike ističu da su po tom pitanju građani ovog regiona Crne Gore jedinstveni, kako pravoslavci u Murini, posebno selu Velika, tako i svi stanovnici plavske opštine. Podsjećaju i da je prije ratnih dešavanja i zatvaranja puta postojala redovna autobuska linija iz Plava i Murine preko Čakora do Peći, i obratno.
“Sada je tako kako je. Nema više autobusa, ali za lokalno stanovništvo, i sa jedne i sa druge strane granice, bilo bi veoma korisno da se otvori put i uspostavi saobraćaj. Cirkulacija ljudi i roba bi to vrlo brzo opravdala, jer Peć je poznati trgovački centar, a tu nam je blizu” – kažu naši sagovrnici.
Oni smatraju, takođe, da bi otvaranje ovog puta doprinijelo boljoj turističkoj valorizaciji na području Nacionalnog parka “Prokletije”, ali i čitavog regiona Gornjeg Polimlja. Ne bi turisti iz Makedonije pravili krugove da dođu do Prokletija i Plavskog jezera.U MZ Murina ističu da bi ovo maleno i zaboravljeno mjesto, opet moglo da postane makar u ljetnjoj sezoni važna turistička raskrsnica, kao što je bila nekada.
“Ovdje u ovoj varošici nekada je postojao hotel, kafane, prodavnice. Prolaznici bi se tu zadržavali, odmarali, živjelo se bolje i ljepše. Ako bi se put otvorio, vjerujemo da bi ovo mjesto ponovo moglo da bude odmorište na obali Lima. Lakšim i bržim dolaskom do Peći, olakšao bi nam se život.
Naše veze sa Metohijom su vjekovne. Zaboravimo politiku, pričamo o običnom građaninu i njegovim potrebama” – kažu u ovoj najvećoj plavskoj mjesnoj zajednici.
I u Udruženju drvoprerađivača Plav i NVO Klub Velika kažu da je narod ovoga kraja vjekovima prirodno upućen prema Metohijskoj ravnici, da je putem preko Čakora oduvijek cirkulisao veliki broj ljudi, kao da je otvaranje ovog puta i približavanje Peći značajno i u trgovinskom smislu za stanovnike ovog kraja. “Ako su ratovi prekunili tu prirodnu vezu, vrijeme je da se ona ponovo uspostavi. Bolje bi bilo da se otvori granični prelaz i da se na njemu obavlja kontrola svih koji prolaze, nego da se sada ulazi pješice često bez ikavih kontrola. Kako neko može znati šta nose ti koji pješice ulaze i izlaze iz Crne Gore. Mnogo je bolje uvesti carinsku službu na graničnom prelazu” – kažu u ovim udruženjima.
Oni podsjećaju da je dužina granice na ovom dijelu Crne Gore prema susjedima oko dvjesta kilometara, i smatraju da je ne mogu kontrolisati četiri ili šest, koliko ih već ima, granična policajca.
Svi sagovonici Portala RTCG slažu se da je neprirodno da dvije i po decenije poslije ratnih dešavanja ova važna saobraćajnica još zatvorena. Ako se normalno prelazi prema Kosovu preko Kule, zašto ne bi i preko Čakora. Ovaj put i ovaj granični prelaz u svakom pogledu značio bi otvaranje sjeveroistoka Crne Gore i predstavljao korak naprijed u pravcu pomirenja i obnove veza u regionu.
Ako to traže stanovnici ovog kraja Crne Gore, ako to iščekuju komšije sa druge strane granice, kome bi to smetalo? Konačno, prije deset godina potpisan je sporazum o otvaranju graničnog prelaza Kućište- Kotlovi, a na tom mjestu još uvijek su betonske piramide.
“Čuli smo priče o tome da se planira izgradnja autoputa i tunela ispod Čakora, ali to je na dugom štapu, što bi se kazalo. To bi bilo odlično, ali nema razloga da se do tada, do eventualene realizacije te ideje ne otvori granični prelaz, ukolone ove ružne betonske piramide, i da turisti prema našem kraju dolaze brže i lakše već ove ljetnje sezone. Samo treba pristupiti realizaciji Sporazuma koji je poptisan sa obije strane još prije deset godina” – kažu u Udruženju drvoprerađivača Plav.
DRUŠTVO
Sjutra je Aranđelovdan – slava Vasojevića
Redakcija Portala „Berane online“ čestita svima koji slave Aranđelovdan
Srpska pravoslavna crkva i vjernici sjutra slave Svetog Arhangela Mihaila – Aranđelovdan.
Aranđelovdan je slava svih Vasojevića, koji su najveće srpsko pleme nastanjeno u ovom dijelu Crne Gore.
U našem narodu je, prema broju vjernika koji ga slave, najčešća krsna slava pored svetog Nikole – Nikoljdana.
Aranđelovdan je slavio i Car Dušan, Stefan Nemanja i njegovi sinovi.
Sveti arhangel Mihailo, prvi među anđelima, simbol je borbe protiv zla, i na ikonama i freskama prikazan je kao nebeski ratnik u vojničkoj opremi, sa mačem, kopljem i zlim duhom koji, okovan lancima, leži pod njegovim nogama.
U narodu se vjeruje da vrijeme na Aranđelovdan, pokazuje kako će biti tokom cijele zime i proljeća.
Njegov kult nastao je u 3. vijeku i razvio se najprije u Frigiji. Kao praznik, Aranđelovdan je ustanovljen vijek kasnije, u vrijeme Silvestera Prvog Rimskog i Patrijarha Aleksandra Aleksandrijskog.
Iako u narodu postoji običaj da se za ovu slavu ne priprema žito, Crkva podsjeća da se i na ovaj praznik prinosi žito, ali ne svetitelju već svim upokojenim precima koji su se zavjetovali svetom arhangelu Mihajlu.
Vjeruje se da ovaj zimski svetac luta prerušen u prosjaka i usmjerava nevjernike na pravi put. U nekim krajevima Srbije smatraju ga i zaštitnikom stočara.
Redakcija Portala „Berane online“ čestita svima koji slave Aranđelovdan.
Piše: Berane online
DRUŠTVO
Berane: Zatvoren glavni ulaz ka aerodromskoj pisti betonskim barijerama
„Aktivnost se sprovodi u cilju sprečavanja tragičnih događaja i očuvanja bezbijednosti naših sugrađana. Kao što sam i ranije saopštio, aerodromska pista je zatvorena za drumski saobraćaj, tako da molim sve građane da poštuju ovu zabranu,“ poručio je predsjednik Opštine Berane Božo Premović
Opština Berane obavještava javnost da je, radi povećanja bezbijednosti, glavni ulaz ka aerodromskoj pisti zatvoren betonskim barijerama.
Narednih dana očekuje se da će i ostali pristupni putevi biti zatvoreni na isti način.
Ova mjera preduzeta je sa ciljem sprečavanja korišćenja piste za drumski saobraćaj, čime se smanjuje rizik od nesreća i obezbjeđuje sigurnost građana.
Predsjednik Opštine Berane, Božo Premović, apeluje na sve građane da poštuju zabranu odvijanja drumskog saobraćaja na pisti.
„Aktivnost se sprovodi u cilju sprečavanja tragičnih događaja i očuvanja bezbijednosti naših sugrađana. Kao što sam i ranije saopštio, aerodromska pista je zatvorena za drumski saobraćaj, tako da molim sve građane da poštuju ovu zabranu,“ poručio je predsjednik Premović.
Opština Berane nastavlja da preduzima sve potrebne korake u saradnji sa relevantnim institucijama kako bi se dodatno unaprijedila bezbijednost u saobraćaju u našoj opštini, saopšteno je iz lokalne samouprave.
Portal Berane online je do sada u više navrata pisao da se aerodromska pista nakon tragičnog događaja u kojem je život izgubila 16-godišnja djevojčica i dalje koristi za saobraćaj uprkos zabrani.
DRUŠTVO
Podgoričaninu se pokvario auto usred noći na Jelovici, Beranci pritekli u pomoć: „Hvala vam od srca ljudi, na dobro da vam se vraća“
„Htio bih javno da se zahvalim , momku iz Berana, Davoru Ivanoviću, njegovom drugu i drugarici zbog toga sto su stali sa autom i čekali sa mnom šlep službu da se ne smrzavam dok dođe ista.
Takođe, htio bih da se zahvalim ovim putem i momku Marku Šupiću, vlasniku Šlep službe iz Berana, koji je spustio cijenu i izašao mi u susret“
Taksista iz Podgorice, Dragan Janković našao se nevolji usred noći na Jelovici, na putu Berane – Kolašin, i to kada mu se pokvario automobil.
Međutim, pritekli su mu u pomoć Beranci, Davor Ivanović sa prijateljima, koji su zajedno sa mladićem iz Podgorice u svom autu čekali da dođe šlep služba. Temperatura je u tom trenutku bila napolju -7°.
Foto: Berane online
Ovo nam je sve ispričao sam Janković koji se tim povodom obratio Portalu Berane online i uputio zahvalnost Davoru i njegovim prijateljima, kao i vlasniku Šlep službe iz Berana Marku Šupiću.
„Sinoć sam ostao u kvaru na putu Kolašin – Berane, na planini Jelovica, na minus 7 stepeni oko 23.00h.
Htio bih javno da se zahvalim, momku iz Berana, Davoru Ivanoviću, njegovom drugu i drugarici (čija imena nažalost ne znam) zbog toga sto su stali sa autom i čekali sa mnom šlep službu da se ne smrzavam dok dođe ista.
Takođe, htio bih da se zahvalim ovim putem i momku Marku Šupiću, vlasniku Šlep službe iz Berana, koji je spustio cijenu i izašao mi u susret.
Foto: Berane online
Hvala vam od srca što ljudima vraćate vjeru u to da još uvjek postoje dobri ljudi, na dobro da vam se vraća. Vjerujte u ljude uvjek, ne odustajte od njih još uvjek nas ima poštenih!“, kazao je Janković za Portal Berane online.
Piše: Berane online
- HRONIKA2 дана ago
Ubijena žena u dvorištu kuće u Podgorici
- HRONIKA9 сати ago
Uhapšen Alija Balijagić u selu Pribojska Goleša
- POLITIKA4 дана ago
Prvi rezultati izbora u Budvi: Nekadašnji DF i lista Nikole Jovanovića po 9 mandata, DPS 7, PES i Demokarte 3…
- HRONIKA2 сата ago
Lovac Dragan Bojović je heroj regiona: Prijavio Balijagića policiji, vidio tragove u snijegu
- HRONIKA1 дан ago
Dvije osobe osumnjičene za ubistvo žene u Podgorici
- POLITIKA2 дана ago
Zirojević iz SD-a: Za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv je Vučić; Leković: Sram te bilo!