POLITIKA
ZA VEĆINU UPLAĆENIH SREDSTAVA NE ZNA SE KO JE KRAJNJI KORISNIK
Bivša Vlada tajno isplatila preko 5 miliona eura
Mora se ispitati da li su skrivene transakcije imale pravnog osnova, pa i nakon pada vlasti, poručuje Vanja Ćalović Marković

U tehničkom mandatu bivša vlada pod oznakom tajnosti isplatila je 974.784 eura iz budžetske rezerve, a pod stavkom ostali vidovi pomoći 1. decembra prošle godine iz dva puta je odlukom užeg kabineta Duška Markovića isplaćeno po 35.000 eura
Odlukom Vlade pod oznakom interno, Ministarstvo ekonomije prošle godine u aprilu na račun banke uplatilo je čak 2,413,841.90, ali nije navedena svrha uplate i ko je krajnji korisnik.
Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja kazali su za „Dan“ da je iz budžetske tekuće rezerve od 1. septembra do 5. decembra prošle godine, u vrijeme tehničkog mandata bivše vlade, isplaćeno 23.618.705,26 eura, te da je znatan broj zahtjeva za plaćanje iz tekuće budzetske rezerve imao oznaku tajnosti – interno.

Foto: Dan
Odlukom kabineta bivše vlade Crne Gore premijera Markovića prošle godine pod oznakom tajnosti isplaćeno je 5.266.036 eura iz budzetske rezerve, a većina se odnosila na pomoć za poboljšanje materijalne situacije, liječenje, pomoć pravnim licima i ostale vidove pomoći, pokazuju izvodi iz državnog trezora do kojih je došao „Dan“. Za većinu uplaćenih sredstava iz budžetske rezerve na ovaj način nepoznato je ko je krajnji korisnik.

Foto: Dan
Prema podacima iz dokumentacije na 97 strana, tokom tehničkog mandata bivša vlada je (od 1. septembra do 5. decembra prošle godine) pod oznakom interno isplatila čak 974.784 eura po raznim osnovama. Simptomatično je da je prošle godine Markovićeva vlada oko 900.000 eura pod oznakom tajnosti isplatila na ime raznih vidova pomoći fizičkim licima.
Taksativno po mjesecima za prošlu godinu, vlada Markovića proglasila je tajnom isplate u ukupnom iznosu od 713.025 u januaru, 720.000 u februaru, 2.413,842 u aprilu, zatim 72.943 u maju, 100.221 u julu, 271.222 u avgustu, 390.000 u septembru, 303.309 u oktobru, 99.675 u novembru, te 181.800 eura u decembru.
Izvodi iz državnog trezora pokazuju da je odlukom užeg kabineta tadašnjeg premijera Duška Marovića u januaru prošle godine tajno za pomoć za poboljšanje materijalne situacije isplaćivano od po 150, 200, 350, 400, 500, pa do 5.000 i 15.000 eura, ali nema detalja ko su korisnici pomoći. Istim odlukama pojedinim pravnim licima isplaćivano je od 1.000, 10.000 pa do 15.000 eura.
Oznaku tajnosti, imale su i isplate na ime pomoći za liječenje od po nekoliko stotina pa do 1.000, 3.000 i 5.000 eura.
Odlukom vlade Markovića na ime pomoći pravnim licima u februaru prošle godine isplaćeno je od 20.000 pa čak do 500.000 eura. Odlukom Vlade, odnosno Ministarstvo ekonomije prošle godine u aprilu je na račun Erste banke uplatilo 2,413,841.90, ali nije navedena svrha transakcije, dok je aktom Markovićeve vlade akcionarskom društvu Stadion u maju 2020. godine uplaćena pomoć od 72.942.63 eura. Odlukom izvršne vlasti tajnom je proglašen i depozit Ministarstva finansija za eksproprijaciju od 390.000 eura. Odluka je iz septembra prošle godine.
Odlukom užeg kabineta Markovića u oktobru prošle godine na ime ostalih vidova pomoći isplaćivano je i po 3.000 i 5.000 eura. Najviše isplata za ostale vidove pomoći prošle godine bilo je od 200 do 400 eura. U oktobru prošle godine iz budzetske rezerve isplaćivani su i iznosi od 1.000 do 3.000 za poboljšanje materijalne situacije, ali je nepoznato kome je novac išao.

Foto: Dan
Prema dostupnoj dokumentaciji, Jadroagent A.D. Bar je u viša navrata dobila pomoć Ministarstva ekonomije i to 47.250 početkom i 48,825 krajem novembra 2020. godine. Pomoć su dobili i u oktobru od 97.650.00 i 9.818.64 eura.
Pod stavkom ostali vidovi pomoći, 1. decembra prošle godine iz dva puta je odlukom užeg kabineta Duška Markovića isplaćeno po 35.000 eura, ali nema podataka kome je otišlo toliko novca iz budzetske rezerve.
Odgovarajući na pitanja u vezi isplata po odlukama bivše vlade, iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja, na čijem je čelu Milojko Spajić, kazali su za „Dan“ da je iz budzetske tekuće rezerve od 1. septembra do 5. decembra prošle godine, u vrijeme tehničkog mandata bivše vlade, isplaćeno 23.618.705,26 eura.

Spajić, Foto: Savo Prelević
„Napominjem da je u navedenom periodu znatan broj zahtjeva za plaćanje iz tekuće budzetske rezerve imao oznaku tajnosti – interno. Ministarstvo finansija i socijalnog staranja, po nalogu ministra Milojka Spajića, donosi rješenja o skidanju stepena tajnosti za sva (zatečena) interna dokumenta, koja se odnose na ovaj resor“, kazali su iz Ministarstva finansija.
Rukovodilac Stručnog tijela Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou Vanja Ćalović Marković u izjavi za „Dan“ kazala je da je prethodna vlast godinama krila kako je trošila milione eura iz državnog budzeta.

Ćalović, Foto: Savo Prelević
„Posebno su česte bile tajne isplate iz budzetske rezerve, koje su, još od afere Snimak, dovođene u vezu sa izbornim zloupotrebama. Za samo godinu, u toku 2020. godine vlada Duška Markovića je skoro 3.000 transakcija proglasila tajnom, a njihova ukupna vrijednost je bila preko pet miliona eura. Od toga je oko 900 hiljada eura podijeljeno za razne vidove pomoći građanima na osnovu odluka užeg kabineta. Dodatno, nakon pada vlasti, vlada u tehničkom mandatu je isplatila skoro milion eura kroz tajne transakcije iz budzetske rezerve. Ne postoji opravdanje da bilo koja transakcija iz državnog budzeta bude skrivena, jer tajno raspolaganje fondovima predstavlja veoma plodno tlo za korupciju. Mora se ispitati da li su skrivene transakcije imale pravnog osnova, posebno u slučaju masovne podjele pomoći građanima i to u izbornoj godini, pa i nakon pada vlasti“, izjavila je Ćalović Marković.
Ukazuje da je dodatan problem i skrivena pomoć pravnim licima, pojedinim kompanijama, sportskim klubovima, pa i nekim nevladinim organizacijama, čemu nijesu prethodili javni konkursi i procedure propisane zakonom.
„Nova vlada ne smije da nastavi sa istom praksom i mora da promijeni sistem koji je uspostavio bivši režim, a koji podrazumijeva da se bez poštovanja zakonskih procedura transakcije automatski proglašavaju tajnom od strane bilo kog korisnika budzeta. Ovaj problem je posebno značajno riješiti u slučaju budzetske rezerve, ali i svih drugih djelova budzeta u kojima i danas, nakon pada vlasti, ima tajnih transakcija. Takva praksa mora postati prošlost i Crna Gora treba da ima otvoreni budzet koji omogućava građanima da vide kako se troši njihov novac, što će predstavljati važan korak u prevenciji korupcije“, zaključuje Ćalović Marković.
Marković: Ne može biti nezakonitih plaćanja
Bivši premijer Duško Marković kazao je u kratkoj izjavi za „Dan“ da isplate iz državnog trezora realizuju zaposleni u Ministarstvu finansija, a o zakonitosti i pravilnosti njihovog rada staraju se nadležni generalni direktor i ministar.
„Jasno Vam je da ne smije niti može biti nezakonitog plaćanja, niti predsjednik Vlade prati realizaciju naloga za plaćanje“ , naveo je Marković, dodajući da predsjednik Vlade predstavlja Vladu i rukovodi njenim radom.
Skinuli oznaku tajnosti za isplatu za eksproprijaciju
Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja (MFSS) kazali su „Danu“ da je 28. juna ove godine ovaj vladin resor skinuo stepen tajnosti za dokument koji se odnosi na isplatu od 390.000 eura isplaćenih 2. septembra 2020, na ime eksproprijacije.
Oni su to kazali odgovarajući na naše pitanje kome su ova sredstva isplaćena.
„Na osnovu člana 22 Zakona o ekproprijaciji i Zaključka Vlade Crne Gore, br. 07-151 od 20. 8. 2020. godine, Ministarstvo finansija je izdalo potvrdu broj 07-14954/1 od 7. 9. 2020. godine, korisniku eksproprijacije Opštini Bijelo Polje, kojoj je potvrdilo da su sredstva iz tekuće budzetske rezerve 2. 9. 2020. godine uplaćena na poseban račun Ministarstva finansija – Depozit za eksproprijaciju u iznosu od 390.000 eura. Uplata sredstava je izvršena u skladu sa Zaključkom Vlade Crne Gore o obezbjeđenju sredstava radi isplate naknade bivšim vlasnicima za eksproprijaciju zemljišta na trasi lokalnog puta L4 Srđevac – Lozna – Sipanje – i faza – Opština Bijelo Polje, a čije nepokretnosti su obuhvaćene Odlukom o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti radi rekonstrukcije lokalnog puta Srđevac–Sušica („Službeni list Crne Gore – opštinski propisi“, br. 041/19 od 17.10.2019). Naknade za eksproprisane nepokretnosti isplaćivane su periodično po pristiglim zahtjevima Uprave za katastar i državnu imovinu – područne jedinice Bijelo Polje, a po pravosnažno okončanim postupcima. Sa računa Depozit za eksproprijaciju Ministarstva finansija i socijalnog staranja, po gore navedenoj potvrdi, od ukupno 390.000 eura do danas je isplaćeno ukupno 241.508,21, dok su na računu preostala sredstva u iznosu od 148.491,79, takođe namijenjena za isplatu naknada bivših vlasnika“, navode iz ministarstva u odgovorima „Danu“.
POLITIKA
Kovačević: U Nikšiću se tako dobro živi da se i Milo Đukanović vratio
„Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno“

Nosilac liste „Za budućnost Nikšića“ i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da je aktuelna lokalna vlast „u posljednje četiri godine realizovala preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorila ambijent za zapošljavanje 5.000 sugrađana“.
On je to kazao na tribini te koalicije u mjesnoj zajednici Kličevo.
„Zna Nikšić i zna Kličevo da se danas lakše diše, jer smo zatvorili deponiju Mislov do, ostaje nam još da zatvorimo političku deponiju zvanu DPS. Zna Nikšić ko ga je uništavao 30 godina i zatvorio preko 30 preduzeća, a zna i ko je u posljednje četiri godine realizovao preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorio ambijent za zapošljavanje 5.000 naših sugrađana. Nećemo stati dok svaki Nikšićanin ne nađe zaposlenje,“ rekao je Kovačević, saopšteno je iz koalicije „Za budućnost Nikšića“.
On je dodao da je u Kličevu postignut značajan napredak i da su „planovi za budućnost još ambiciozniji“.
Kovačević je najavio izgradnju dva nova vrtića, nastavak radova na putnoj infrastrukturi, i projekat „Sunčani grad“.
„Vidjeli ste na ovim izborima da je Milo Đukanović ponovo postao stanovnik Nikšića. Znači u Nikšiću se tako dobro živi da se i on vratio. Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno. Ovako, mi ćemo pobijediti, a on će svoj poraz sakriti iza ovih naših nesrećnih komšija. Ali šta da radimo, oni neka gube, mi ćemo da pobjeđujemo“.
Predsjednik Savjeta MZ Kličevo Brano Eraković pobrojao je prijekte realizovane u toj mjesnoj zajednici za prethodne četiri godine.
POLITIKA
Ibrahimović: Vlada Crne Gore se nije angažovala da Dodik ne bude na potjernici Interpola
„Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, nije niko angažovan kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem.
To je na mreži X napisao ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.
On se oglasio povodom tvrdnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
„Povodom izjave Milorada Dodika, koju su bez ikakve provjere činjenica preuzeli neodgovorni pojedinci zarad skupljanja jeftinih političkih poena na uštrb institucija Crne Gore, kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Ostajemo posvećeni principima vladavine prava, dobrosusjedskoj saradnji i poštovanju međunarodnog prava“, kazao je Ibrahimović.
On je osudio, kako je naveo, svaki pokušaj korišćenja Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore u političkim obračunima i spekulacijama koje nemaju uporište u činjenicama.
„U intenzivnoj komunikaciji sa kolegama iz Vlade takođe sam dobio uvjeravanja da se niko iz drugih resora nije na bilo koji način uključivao u ovaj postupak. Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“.
Ibrahimović je kazao da dobrosusjedski odnosi mogu postojati samo ukoliko su institucionalni i počivaju na međusobnom uvažavanju, poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta što podrazumijeva i puno međusobno poštovanje Ustava i zakona kao i odluka državnih organa i sudova.
„U tom kontekstu Crna Gora uvažava svaku presudu sudova Bosne i Hercegovine kao i pravo svakoga da kod viših sudskih istanci, u okviru Ustava i zakona, preispituje presudu. Kao potpredsjednik Vlade CG i ministar vanjskih poslova želim da podvučem da je moja i pozicija Vlade Crne Gore jasna: puno poštovanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta, Ustava i zakona Bosne i Hercegovine i protivljenje svakom djelovanju kojim se narušava ustavni poredak i podriva teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Mir i stabilnost u regiji važni su za sve nas i nemaju alternativu. Kao predsjednik Bošnjačke stranke odgovorno tvrdim da ćemo nastaviti da se suprotstavljamo secesionističkim, antiustavnim i antidejtonskim djelovanjima u Bosni i Hercegovini i svakoj podršci takvim djelovanjima iz Crne Gore, posebno od strane zvaničnika vlasti u Crnoj Gori, kao i da nećemo dozvoliti nikome da u finišu EU integracija sjedi u lokomotivi našeg evropskog voza i iz nje koči naš evropski put“, rekao je Ibrahimović.
POLITIKA
DNP: Milan Knežević će tužiti poslanicu Vučelić zbog izjave da ima finansijera i nalogodavca iz druge države
„Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a

Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da će njen predsjednik Milan Knežević danas podnijeti tužbu protiv poslanice Maje Vučelić (Civis) nakon njenih javno saopštenih stavova da Knežević „ima finansijera i nalogodavca iz druge države“.
„Nedavno je zbog slične tvrdnje tužio potpredsjednika Liberalne partije, a tužiće svakog ko bude saopštio ovakvu laž. Političke kvalifikacije su jedno, ali tvrditi da je neko u izvršenju krivičnog djela, predstavlja dovoljan razlog da reaguje i SDT po službenoj dužnosti. A Milan Knežević kao i uvijek, svim nadležnim organima stoji na raspolaganju. Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a.
Kako su dodali, ali „ako se ispostavi da poslanica Vučelić laže, a mi tvrdimo da je tako, onda će ona morati da snosi krivično pravnu odgovornost za iznošenje neistina“.
„Ovo suđenje će biti prava prilika da se možda kao dokaz izvedu i mjere tajnog nadzora koje je objavilo SDT, a tiču se rukovodstva stranke sa čije liste je Vučelićka izabrana za poslanicu, a koje je na poklon dobilo televizore od sedamdeset inča i po pedeset rokovnika. Možda bi poslanica Vučelić i na ovu temu moga imati određena saznanja. Čitav novčani iznos koji bude dobio na sudu, Milan Knežević će uplatiti u humanitarne svrhe. A autora Vučelićkinog saopštenja pozivamo da bude džek i plati kaznu i troškove sudskog postupka. Jedino u čemu se slažemo i podržavamo gospođu Vučelić jeste da svim raspoloživim pravnim sredstvima utvrdimo ko su saradnici domaćih i stranih obavještajnih službi u političkom životu Crne Gore“, kazali su iz DNP-a u saopštenju koje potpisuje Jovana Todorović.
Tu inicijativu, istakli su, može pokrenuti poslanik Laković kao predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu, a poslanici DNP- a će je snažno podržati.
„Možda se poslanica Vučelić i sama iznenadi ako neko iz njenog društva bude najmanje trostruki agent. Ili što bi rekao Mika Antić: „Kad bi jastuci progovorili…“. A što se tiče Vučelićkinih stavova o demokratski izabranoj vlasti u Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću, sa njom nećemo polemisati na tu temu, mnogo je to za nju, već postavljamo pitanje premijeru Spajiću da li i on dijeli ovakve stavove svoje poslanice? U iščekivanju njene prve diskusije u Skupštini, srdačno je pozdravljamo uz fotografiju njenog ideološkog gurua“, poručuju iz DNP-a.
- HRONIKA2 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA14 сати ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- DRUŠTVO13 сати ranije
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
- HRONIKA4 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- HRONIKA1 дан ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu