Connect with us

POLITIKA

ZA VEĆINU UPLAĆENIH SREDSTAVA NE ZNA SE KO JE KRAJNJI KORISNIK

Bivša Vlada tajno isplatila preko 5 miliona eura

Mora se ispitati da li su skrivene transakcije imale pravnog osnova, pa i nakon pada vlasti, poručuje Vanja Ćalović Marković

Bivša Vlada, Foto: Gov.me

U tehničkom mandatu bivša vlada pod oznakom tajnosti isplatila je 974.784 eura iz budžetske rezerve, a pod stavkom ostali vidovi pomoći 1. decembra prošle godine iz dva puta je odlukom užeg kabineta Duška Markovića isplaćeno po 35.000 eura

Odlukom Vlade pod oznakom interno, Ministarstvo ekonomije prošle godine u aprilu na račun banke uplatilo je čak 2,413,841.90, ali nije navedena svrha uplate i ko je krajnji korisnik.

Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja kazali su za „Dan“ da je iz budžetske tekuće rezerve od 1. septembra do 5. decembra prošle godine, u vrijeme tehničkog mandata bivše vlade, isplaćeno 23.618.705,26 eura, te da je znatan broj zahtjeva za plaćanje iz tekuće budzetske rezerve imao oznaku tajnosti – interno.

Foto: Dan

Odlukom kabineta bivše vlade Crne Gore premijera Markovića prošle godine pod oznakom tajnosti isplaćeno je 5.266.036 eura iz budzetske rezerve, a većina se odnosila na pomoć za poboljšanje materijalne situacije, liječenje, pomoć pravnim licima i ostale vidove pomoći, pokazuju izvodi iz državnog trezora do kojih je došao „Dan“. Za većinu uplaćenih sredstava iz budžetske rezerve na ovaj način nepoznato je ko je krajnji korisnik.

Foto: Dan

Prema podacima iz dokumentacije na 97 strana, tokom tehničkog mandata bivša vlada je (od 1. septembra do 5. decembra prošle godine) pod oznakom interno isplatila čak 974.784 eura po raznim osnovama. Simptomatično je da je prošle godine Markovićeva vlada oko 900.000 eura pod oznakom tajnosti isplatila na ime raznih vidova pomoći fizičkim licima.

Taksativno po mjesecima za prošlu godinu, vlada Markovića proglasila je tajnom isplate u ukupnom iznosu od 713.025 u januaru, 720.000 u februaru, 2.413,842 u aprilu, zatim 72.943 u maju, 100.221 u julu, 271.222 u avgustu, 390.000 u septembru, 303.309 u oktobru, 99.675 u novembru, te 181.800 eura u decembru.

Izvodi iz državnog trezora pokazuju da je odlukom užeg kabineta tadašnjeg premijera Duška Marovića u januaru prošle godine tajno za pomoć za poboljšanje materijalne situacije isplaćivano od po 150, 200, 350, 400, 500, pa do 5.000 i 15.000 eura, ali nema detalja ko su korisnici pomoći. Istim odlukama pojedinim pravnim licima isplaćivano je od 1.000, 10.000 pa do 15.000 eura.

Oznaku tajnosti, imale su i isplate na ime pomoći za liječenje od po nekoliko stotina pa do 1.000, 3.000 i 5.000 eura.

Odlukom vlade Markovića na ime pomoći pravnim licima u februaru prošle godine isplaćeno je od 20.000 pa čak do 500.000 eura. Odlukom Vlade, odnosno Ministarstvo ekonomije prošle godine u aprilu je na račun Erste banke uplatilo 2,413,841.90, ali nije navedena svrha transakcije, dok je aktom Markovićeve vlade akcionarskom društvu Stadion u maju 2020. godine uplaćena pomoć od 72.942.63 eura. Odlukom izvršne vlasti tajnom je proglašen i depozit Ministarstva finansija za eksproprijaciju od 390.000 eura. Odluka je iz septembra prošle godine.

Odlukom užeg kabineta Markovića u oktobru prošle godine na ime ostalih vidova pomoći isplaćivano je i po 3.000 i 5.000 eura. Najviše isplata za ostale vidove pomoći prošle godine bilo je od 200 do 400 eura. U oktobru prošle godine iz budzetske rezerve isplaćivani su i iznosi od 1.000 do 3.000 za poboljšanje materijalne situacije, ali je nepoznato kome je novac išao.

Foto: Dan

Prema dostupnoj dokumentaciji, Jadroagent A.D. Bar je u viša navrata dobila pomoć Ministarstva ekonomije i to 47.250 početkom i 48,825 krajem novembra 2020. godine. Pomoć su dobili i u oktobru od 97.650.00 i 9.818.64 eura.

Pod stavkom ostali vidovi pomoći, 1. decembra prošle godine iz dva puta je odlukom užeg kabineta Duška Markovića isplaćeno po 35.000 eura, ali nema podataka kome je otišlo toliko novca iz budzetske rezerve.

Odgovarajući na pitanja u vezi isplata po odlukama bivše vlade, iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja, na čijem je čelu Milojko Spajić, kazali su za „Dan“ da je iz budzetske tekuće rezerve od 1. septembra do 5. decembra prošle godine, u vrijeme tehničkog mandata bivše vlade, isplaćeno 23.618.705,26 eura.

Spajić, Foto: Savo Prelević

„Napominjem da je u navedenom periodu znatan broj zahtjeva za plaćanje iz tekuće budzetske rezerve imao oznaku tajnosti – interno. Ministarstvo finansija i socijalnog staranja, po nalogu ministra Milojka Spajića, donosi rješenja o skidanju stepena tajnosti za sva (zatečena) interna dokumenta, koja se odnose na ovaj resor“, kazali su iz Ministarstva finansija.

Rukovodilac Stručnog tijela Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou Vanja Ćalović Marković u izjavi za „Dan“ kazala je da je prethodna vlast godinama krila kako je trošila milione eura iz državnog budzeta.

Ćalović, Foto: Savo Prelević

„Posebno su česte bile tajne isplate iz budzetske rezerve, koje su, još od afere Snimak, dovođene u vezu sa izbornim zloupotrebama. Za samo godinu, u toku 2020. godine vlada Duška Markovića je skoro 3.000 transakcija proglasila tajnom, a njihova ukupna vrijednost je bila preko pet miliona eura. Od toga je oko 900 hiljada eura podijeljeno za razne vidove pomoći građanima na osnovu odluka užeg kabineta. Dodatno, nakon pada vlasti, vlada u tehničkom mandatu je isplatila skoro milion eura kroz tajne transakcije iz budzetske rezerve. Ne postoji opravdanje da bilo koja transakcija iz državnog budzeta bude skrivena, jer tajno raspolaganje fondovima predstavlja veoma plodno tlo za korupciju. Mora se ispitati da li su skrivene transakcije imale pravnog osnova, posebno u slučaju masovne podjele pomoći građanima i to u izbornoj godini, pa i nakon pada vlasti“, izjavila je Ćalović Marković.

Ukazuje da je dodatan problem i skrivena pomoć pravnim licima, pojedinim kompanijama, sportskim klubovima, pa i nekim nevladinim organizacijama, čemu nijesu prethodili javni konkursi i procedure propisane zakonom.

„Nova vlada ne smije da nastavi sa istom praksom i mora da promijeni sistem koji je uspostavio bivši režim, a koji podrazumijeva da se bez poštovanja zakonskih procedura transakcije automatski proglašavaju tajnom od strane bilo kog korisnika budzeta. Ovaj problem je posebno značajno riješiti u slučaju budzetske rezerve, ali i svih drugih djelova budzeta u kojima i danas, nakon pada vlasti, ima tajnih transakcija. Takva praksa mora postati prošlost i Crna Gora treba da ima otvoreni budzet koji omogućava građanima da vide kako se troši njihov novac, što će predstavljati važan korak u prevenciji korupcije“, zaključuje Ćalović Marković.

Marković: Ne može biti nezakonitih plaćanja

Bivši premijer Duško Marković kazao je u kratkoj izjavi za „Dan“ da isplate iz državnog trezora realizuju zaposleni u Ministarstvu finansija, a o zakonitosti i pravilnosti njihovog rada staraju se nadležni generalni direktor i ministar.

„Jasno Vam je da ne smije niti može biti nezakonitog plaćanja, niti predsjednik Vlade prati realizaciju naloga za plaćanje“ , naveo je Marković, dodajući da predsjednik Vlade predstavlja Vladu i rukovodi njenim radom.

Skinuli oznaku tajnosti za isplatu za eksproprijaciju

Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja (MFSS) kazali su „Danu“ da je 28. juna ove godine ovaj vladin resor skinuo stepen tajnosti za dokument koji se odnosi na isplatu od 390.000 eura isplaćenih 2. septembra 2020, na ime eksproprijacije.

Oni su to kazali odgovarajući na naše pitanje kome su ova sredstva isplaćena.

„Na osnovu člana 22 Zakona o ekproprijaciji i Zaključka Vlade Crne Gore, br. 07-151 od 20. 8. 2020. godine, Ministarstvo finansija je izdalo potvrdu broj 07-14954/1 od 7. 9. 2020. godine, korisniku eksproprijacije Opštini Bijelo Polje, kojoj je potvrdilo da su sredstva iz tekuće budzetske rezerve 2. 9. 2020. godine uplaćena na poseban račun Ministarstva finansija – Depozit za eksproprijaciju u iznosu od 390.000 eura. Uplata sredstava je izvršena u skladu sa Zaključkom Vlade Crne Gore o obezbjeđenju sredstava radi isplate naknade bivšim vlasnicima za eksproprijaciju zemljišta na trasi lokalnog puta L4 Srđevac – Lozna – Sipanje – i faza – Opština Bijelo Polje, a čije nepokretnosti su obuhvaćene Odlukom o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti radi rekonstrukcije lokalnog puta Srđevac–Sušica („Službeni list Crne Gore – opštinski propisi“, br. 041/19 od 17.10.2019). Naknade za eksproprisane nepokretnosti isplaćivane su periodično po pristiglim zahtjevima Uprave za katastar i državnu imovinu – područne jedinice Bijelo Polje, a po pravosnažno okončanim postupcima. Sa računa Depozit za eksproprijaciju Ministarstva finansija i socijalnog staranja, po gore navedenoj potvrdi, od ukupno 390.000 eura do danas je isplaćeno ukupno 241.508,21, dok su na računu preostala sredstva u iznosu od 148.491,79, takođe namijenjena za isplatu naknada bivših vlasnika“, navode iz ministarstva u odgovorima „Danu“.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Majke Srebrenice: „Hvala slobodarskom Cetinju i Đuraškoviću! Prijestonica je uvijek bila na pravoj strani istorije“

Đurašković je, uz predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića i predsjednika Opštine Plav Nihada Canovića, podržao inicijativu gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić i Rezoluciju Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici

Foto: Screenshot

Majke Srebrenice zahvalile su se danas Cetinju i gradonačelniku Nikoli Đuraškoviću zbog podrške Rezoluciji Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici, saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Prijestonice Cetinje.

„Zahvalne slobodarskom Cetinju! Prijestonica je uvijek bila na pravoj strani historije, hvala Vam!“, navodi se u objavi na društvenoj mreži Iks.

Đurašković je, uz predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića i predsjednika Opštine Plav Nihada Canovića, podržao inicijativu gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić i Rezoluciju Ujedinjenih nacija o memorijalizaciji genocida u Srebrenici.

„Podrška Rezoluciji predstavlja znak posebnog poštovanja i žaljenja više od 8000 stradalih u genocidu u Srebrenici i poruku mira, suživota i jednakog prava na život svih, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost“, kazao je Đurašković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Vlada da bude sponzor predloga rezolucije o genocidu u Srebrenici

Nikolić objavio da Spajiću uputilo pismo 35 poslanika, među kojima su i trojica iz parlamentarne većine

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić je objavio da je 35 poslanika uputilo pismo premijeru Milojku Spajiću, pozivajući Vladu da, bez daljeg odgađanja, donese odluku o kosponzorstvu predloga Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja će se uskoro naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.

„Tekst pisma koje je poslato Vladi Crne Gore, ponuđen je na potpis poslanicima svih poslaničkih klubova Skupštine Crne Gore, osim poslanicima nekadašnjeg Demokratskog fronta, koji negiraju da se u Srebrenici dogodio genocid“, napisao je Nikolić na društvenoj mreži Iks.

Među potpisnicima pisma su i predstavnici skupštinske većine – član kluba poslanika Pokreta Evropa sad Seid Hadžić, te poslanici Albanskog foruma Nikola Camaj i Artan Čobi.

Pismo su potpisali i poslanici DPS-a, Bošnjačke stranke, Građanskog pokreta URA, Socijaldemokrata, Hrvatske građanske inicijative, Demokratske unije Albanaca,

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Tužilaštvo formiralo predmet zbog Đukanovićevog intervjua

Bivši predsjednik države u intervjuu Anteni M kazao je da živimo u zatrovanoj atmosferi, te da će se „ćeranija po Crnoj Gori nastaviti“. Kaže i da je dužan da na to upozori, jer je „crnogorsko društvo društvo osvetnika”

Foto: Boris Pejović

Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom intervjua bivšeg predsjednika Crne Gore i DPS-a Mila Đukanovića.

Nakon detaljne analize intervjua Više državno tužilaštvo će po potrebi preduzeti i druge mjere i radnje u cilju donošenja odluke o eventualno počinjenom krivičnom djelu. To je Portalu RTCG saopšteno iz Višeg tužilaštva u Podgorici.

„Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom objave intervjua na portalima, koji je „Antena M“ dao M.Đ., a koji je od strane Uprave policije dostavljen na ocjenu ovom tužilaštvu radi preispitivanja eventualnog postojanja elemenata bića krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“, navodi se u odgovoru podgoričkog Višeg tužilaštva na pitanja RTCG.

Od tužilaštva je dat je nalog Upravi policije da od „Antena M“ pribavi i dostavi ovom tužilaštvu intervju u elektronskoj formi, te će se, kako kažu, nakon detaljne analize intervjua, po potrebi preduzeti i druge mjere i radnje u cilju donošenja odluke

Bivši predsjednik države u intervjuu Anteni M kazao je da živimo u zatrovanoj atmosferi, te da će se „ćeranija po Crnoj Gori nastaviti“. Kaže i da je dužan da na to upozori, jer je „crnogorsko društvo društvo osvetnika”.

„To nije karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta“, kaže on, i podsjeća da “u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina”.

“E, ko to ne zna, taj ne razumije kako je opasno kad vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete. Onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta. I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra”, poručio je Đukanović.

Njegova izjava naišla je na oštru osudu dijela javnosti.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije