Connect with us

EKONOMIJA

PODACI CEISI-A

Sindikalna potrošačka korpa porasla na 1.900 eura

„Prikupljanjem novih cijena iz tri najveća trgovinska lanca u Crnoj Gori za 135 namirnica koje ulaze u sastav kategorije troškova prehrambenih proizvoda, odnosno 130 namirnica u ovom kvartalu s obzirom na sezonski karakter nekih od njih, utvrđeno je da izdatak za prehrambene proizvode u prvom kvartalu ove godine iznosi 605 eura“

Foto: Screenshot

Sindikalna potrošačka korpa (SPK) za period od januara do marta ove godine iznosi 1,9 hiljada eura, pokazuju podaci Centra za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja (CEISI).

“U poređenju sa četvrtim kvartalom prošle godine, sindikalna potrošačka korpa zabilježila je rast u iznosu od 50 eura, odnosno oko tri odsto”, navodi se u saopštenju Unije slobodnih sindikata (USSCG).

Od ukupno deset kategorija troškova koje su definisane Metodologijom za izradu SPK-a, u prvom kvartalu zabilježen je rast u okviru četiri kategorije i to trošak prehrambenih proizvoda 4,31 odsto, trošak tekućeg održavanja domaćinstva pet odsto, troškovi stanovanja i komunalija 6,82 odsto i troškovi nabavke proizvoda za ličnu higijenu i njegu zdravlja 3,85 odsto.

„Prikupljanjem novih cijena iz tri najveća trgovinska lanca u Crnoj Gori za 135 namirnica koje ulaze u sastav kategorije troškova prehrambenih proizvoda, odnosno 130 namirnica u ovom kvartalu s obzirom na sezonski karakter nekih od njih, utvrđeno je da izdatak za prehrambene proizvode u prvom kvartalu ove godine iznosi 605 eura“, precizira se u saopštenju.

To je, kako su objasnili, iznos koji je potreban četvoročlanoj porodici da zadovolji potrebe za hranom i pićem na mjesečnom nivou, odnosno da obezbijedi adekvatan unos kalorija za sva četiri člana domaćinsva koji imaju umjerenu fizičku aktivnost na dnevnom nivou.

U poređenju sa prethodnim kvartalom, došlo je do povećanja u iznosu od 25 eura.

Proizvodi koje domaćinstvo nabavlja u okviru tekućeg održavanja istog poskupili su za pet eura, pa u ukupnom iznosu za prvi kvartal čine izdatak od 105 eura na mjesečnom nivou.

„Situacija je ista kada govorimo o kategoriji troškova nabavke proizvoda za ličnu higijenu i njegu zdravlja, u okviru koje je evidentirano povećanje od takođe pet eura na mjesečnom nivou, pa tako ova kategorija troškova iznosi 135 eura“, dodaje se u saopštenju.

Kako su objasnili, rast navedenih troškova rezultat je ukidanja akcije Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma Stop inflaciji 100+ koja je imala za cilj ublažavanje inflacije i zaštitu građana od poskupljenja.

„Kako je pomenuta akcija prestala da važi 1. januara ove godine, došlo je do povećanja navedenih kategorija troškova SPK-a, s obzirom na to da isti datum označava i početak referentnog perioda za računanje nove SPK, odnosno SPK za prvi kvartal”, navodi se u saopštenju.

Kako se prvo tromjesečje ove godine odlikovalo pojačanom potrošnjom električne energije, s obzirom na potrebu grijanja domaćinstava u zimskom periodu, te kako je došlo i do poskupljenja usluga vodosnabdijevanja, troškovi stanovanja i komunalija u ovom periodu iznose 235 eura na mjesečnom nivou, što predstavlja uvećanje od 15 eura.

Ostalih šest kategorija troškova SPK-a nijesu zabilježile promjene u odnosu na prethodni kvartal.

Metodologija za izradu SPK-a bazirana je na uporednim iskustvima i analizama sindikata iz okruženja, čije su potrebe i način života slični kupovnim navikama potrošača u Crnoj Gori.

SPK obuhvata troškove života četvoročlanog domaćinstva – dvoje odraslih i dvoje djece školskog uzrasta, odnosno jednog/e desetogodišnjaka/kinje koji/a pohađa osnovnu školu i jednog/e petnaestogodišnjaka/kinje koji/a pohađa srednju školu.

SPK se sastoji od deset kategorija troškova i to prehrambenih proizvoda, imputirane rente, tekućeg održavanja domaćinstva, stanovanja i komunalija, obuće i odjeće, nabavke proizvoda za ličnu higijenu i njegu zdravlja, prevoza, obrazovanja i kulture, sporta i rekreacije, ljetovanja.

SPK se objavljuje kvartalno na veb stranici CEISI-a.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Spajić poručio: Građani će dobiti najveće povećanje plata u istoriji Crne Gore

„Gradimo Crnu Goru budućnosti!“

Spajić, Foto: Luka Zeković

Naši građani dobiće najveće povećanje plate u istoriji Crne Gore, saopštio je premijer Milojko Spajić.

On je to napisao na društvenoj mreži X.

„Evropa Sad! 2 – Rast minule zarade! Naši građani dobiće najveće povećanje plate u istoriji Crne Gore. Minimalnu platu sa 450 eura radnicima sa srednjom školom povećavamo na 600 eura, tj. za 33 odsto, a visokoškolcima na 800 eura, što je povećanje od čak 78 odsto. Gradimo Crnu Goru budućnosti!“, zaključio je Spajić.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Spajić: Poboljšaću životni standard građana Crne Gore

„Izvinjavam se građanima što sam proveo četiri dana na odmoru u Sen Tropeu jer to veliki broj građana ne može da priušti. Put sam sam platio i avion Vlade nisam koristio. Nijedan cent reprezentacije ja nijesam potrošio“, kazao je Spajić

foto: EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Premijer Milojko Spajić se izvinio građanima što je proveo četiri dana na odmoru u Sen Tropeu „jer to veliki broj građana ne može da priušti“.

Najavio je da će učiniti sve da se to promijeni, odnosno da se standard građana poboljša.

Što se tiče „optužbi uticajnih tviteraša“, rekao je da misli da su ti ljudi bezazleni ali da ta „estradizacija političke scene prevazilazi neke mjere“.

„Postoje finansije, logistika, praćenje koje rade dvije organizovane kriminalne grupe koje su u pozadini tih tviteraša, to je nešto što brine i bezbjednosna situacija mora biti tema naših službi“, rekao je Spajić.

Dodao je da se osjeća bezbjedno i da je problem da ako možete tako lako da slikate premijera „šta sve možete da uradite“.

Na optužbe da proziva i targetira ljude sa tvitera, Spajić je ponovio da su to bezazleni ljudi, ali da je problem logistika koju im obezbjeđuju kriminalne grupe.

Upitan koliko je koštalo putovanje u Sen Trope, odgovorio je da je došao kao bogat čovjek u Crnu Goru i da može to da priušti.

„Letio sam ekonomskom klasom gdje je povratna karta koštala oko 500 eura…“, dodao je.

Premijer je rekao i da smještaj u Sen Tropeu nije bio poklon, jer su bili „kod vlasnika tako da to nije poklon ali će provjeriti sa ASK“.

Rekao je da je put sam platio i da avion Vlade nije koristio jer je on na remontu u Njemačkoj. Kazao je da avion nije korišćen u privatne svrhe i nece se koristiti.

„Nijedan cent reprezentacije ja nijesam potrošio“, rekao je i dodao da je i kabinet minimalno potrošio.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Spajić: U velikom broju marketa u Evropi cijene su niže nego u Crnoj Gori

„Imaćemo mjere, pitali smo građane za artikle i bićemo obuhvatniji“

Spajić, Foto: Luka Zeković

U velikom broju marketa u Evropi cijene su niže nego u Crnoj Gori, a porast cijena se 80 odsto desio za vrijeme 43. Vlade.

To je kazao premijer Milojko Spajić odgovarajući na pitanje je li ljetovanje jeftinije u Sen Tropeu nego kod nas i zašto je odlučio tamo da ljetuje.

Dodao je da se rast velikim dijelom desio i zbog geopolitike i rata u Ukrajini.

„I mi sad imamo taj vrući krompir i moramo da spustimo cijene. Imaćemo mjere, pitali smo građane za artikle i bićemo obuhvatniji. Išao sam u Francusku na poziv prijatelja sa kojima sam studirao. Mjera će biti na prvoj sjednici Vlade“, rekao je Spajić.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije