KULTURA
U DRVENGRADU
Petar Božović stigao na Kustendorf da primi nagradu: „Za mene nema penzije“
Velikana glumišta dočekao Emir Kusturica uz pogaču i rakiju
Velikan glumišta Petar Božović stigao je danas u Drvengrad gdje ga je dočekao domaćin i reditelj Emir Kusturica.
Božović je gost ovogodišnjeg Kustendorfa i laureat nagrade „Drvo života“, a tradicionalno, uz pogaču i rakiju, zahvalio se na gostoprimstvu istakavši da mu nagrada „Drvo života“, koju će primiti na zatvaranju festivala, veoma znači, prenosi Nova.rs.
„Ova nagrada je i dokaz da mi još nije vrijeme da odložim oružje svijetlo i nadam se da ću do kraja ovozemaljskog života služiti ono najsvetijem kojem sam posvetio svoj život i do čega mi je sve više i više stalo. Nema penzije. Oprostite što emotivno reagujem, ali sjećam se velikog glumca Alena Delona koji je sa 60 godina završio u suzama govoreći o tome šta je najteže u glumi. Da li je to prijemni ispit ili grč, trema – to nije ništa strašno. Najstrašnije je da prestanete to da radite. Ja se sa ovim drvetom života nadam da neću prestati“, poručio je glumac.
Božović je dodao da nikada nije igrao ni u jednom Kusturičinom filmu, na šta je dodao da ima vremena.
„Sera, sera, zato je tu „Drvo života““, rekao je kroz osmjeh Božović
KULTURA
Preminula čuvena glumica Rada Đuričin
Jedna od najznačajnijih glumica ovih prostora preminula je danas u 91. godini, saopšteno je iz JDP-a
Jedna od najznačajnijih jugoslovenskih i srpskih glumica, dugogodišnja članica ansambla Jugoslovenskog dramskog pozoršta (JDP), Rada Đuričin, preminula je danas u Beogradu, saopšteno je iz JDP-a.
Radojka Rada Đuričin rođena je 31. maja 1934. u Vršcu, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Studije glume upisala je 1954. nа Аkademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, u klasi profesora Josipa Kulundžića, zajedno sa Radmilom Andrić, Nikolom Simićem, Ružicom Sokić, Batom Živojinovićem… Glumu je diplomirala 1958, a naredne godine i jugoslovensku književnost na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Debitovala je 1958, ulogom Ane Frank u predstavi „Dnevnik Ane Frank „Narodnog pozorišta u Beogradu. Od te, pa do 1998. godine bila je članica ansambla Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Brzo je postala prepoznata, ali i voljena širom bivše Jugoslavije.
“Imala sam sreću da se bavim poslom koji je u suštini igra, djetinjstvo, nešto što čovjeka drži u nekoj vrsti mladosti. Drugima je lakše sa onima koji nose neku vedrinu nego sa onima koji su jako zabrinuti. Ali ti koji su jako zabrinuti u prvom redu je to teško za njih same, a onda i za nas koji ih slušamo nije baš lako”, rekla je u jednom ranijem intervjuu za Vijesti.
Sarađivala je sa najuglednijim rediteljima ovih prostora, kao što su: Hugo Klajn, Mata Milošević, Bojan Stupica, Miroslav Belović, Branko Pleša, Dejan Mijač, Boro Drašković, Ljubiša Ristić, Milenko Maričić, Vida Ognjenović, Ljubomir Draškić, Jagoš Marković…
Tokom svoje duge karijere, igrala je i u predstavama Narodnog pozorišta u Beogradu, Ateljea 212, Zvezdara teatra, KPGT-a, Bitef teatra, Malog pozorišta „Duško Radović“, Narodnog pozorišta u Nišu i u Užicu, Madlenijanuma, i drugih, manjih i nezavisnih pozornica, ali je najviše uloga, više od 40, odigrala na scenama svoje kuće – JDP-a.
„U trenutku kada se pipremamo da obilježimo 40. godina od prve predstave Zvezdara teatra „Mrešćenje šarana“ u kojoj je igrala i Rada Đuričin, primili smo vijest da nas je napustila i da će uz nas biti sa nekog drugog mjesta. Pamtićemo je po osmijehu, entuzijazmu i lakoći koja ju je pratila“, saopštili su iz Zvezdara teatra.
Iz pozorišta „Slavija“ takođe su sa žaljenjem objavili smrt velike glumice.
„Danas nas je napustila naša draga, predivna, fantastična i jedinstvena osoba i glumica, Rada Đuričin. Hvala za sve lijepe trenutke, na sceni, kao i van scene“, saopštili su.
Iz JDP-a su istakli da je Rada Đuričin na kamernim scenama sa posebnim žarom kreirala i igrala monodrame i duodrame, i za njih dobijala nagrade.
„Njene predstave „Pohvala ludosti“, „011“, „Krај vikenda“, „Strah od letenja“ doživjele su po više od 500 izvođenja širom Jugoslavije, ali i u brojnim zemljama svijeta – u Evropi, Americi, Australiji“, dodali su iz JDP-a.
Rada Đuričin ostvarila je veliki broj uloga i u igranim filmovima i televizijskim serijama. Osvojila je brojne nagrade, kako u pozorištu, tako i van njega, a fFilm „Osma vrata“ donio joj je Debitantsku nagradu na Filmskom festivalu u Puli 1959. godine. Ukazom Predsednika Republike Srbije, 2018. godine, Rada Đuričin je dobila Zlatnu medalju za zasluge.
Rada Đuričin je napisala i objavila dvije knjige: „Tajna crne ruke: dnevnik jedne glumice“ (1999) i „Moje monodrame“ (2005). Prevela je i djela „O ja sam vrlo, vrlo srećna“ Daria Foa i Franka Rame i „Isidora“ Martina Šermana. Bila je novinarka-voditeljka u Radio Beogradu.
KULTURA
(FOTO) Film Beranca Dušana Vojinovića „Gabi“ nagrađen na 37. Filmskom festivalu Herceg Novi
„Zahvalio bih se organizaciji hercegnovskog festivala i cijeloj ekipi koja je učestvovala u kreiranju ovog filma. Ova nagrada će sigurno biti motivacija za dalji rad, a festival u Herceg Novom jedna od najljepših uspomena u dosadašnjem radu“, kazao je Vojinović za Portal Berane online
U kategoriji studentskog fima na 37. Filmskom festivalu Herceg Novi nagrađen je film „Gabi“ mladog reditelja iz Berana Dušana Vojinovića (Fakultet dramskih umjetnosti na Cetinju).
„Zahvalio bih se organizaciji hercegnovskog festivala i cijeloj ekipi koja je učestvovala u kreiranju ovog filma. Ova nagrada će sigurno biti motivacija za dalji rad, a festival u Herceg Novom jedna od najljepših uspomena u dosadašnjem radu“, kazao je Vojinović za Portal Berane online.
Podsjetimo, svečanom dodjelom nagrada završen je 37. Filmski festival Herceg Novi – Montenegro film festival, koji je pod motom „Sve boje filma“ održan od 23. do 29. avgusta.
Grand Prix – Veliku Zlatnu mimozu na festivalu osvojio je film „Čuvari formule“ reditelja Dragana Bjelogrlića.
Žiri u sastavu Lordan Zafranović (predsednik), Pjer Žalica i Pavle Simonović (članovi) istakli su da je ovo ostvarenje „izuzetan bioskopski film koji u svim svojim elementima na uzbudljiv način, publici prezentuje dio velike opasnosti za svijet kad je u pitanju atomska energija“.
„Priznanje od izuzetnog žirija“
Dragana Bjelogrlića je gromoglasno pozdravila publika na Kanli Kuli, a on je, između ostalog, kazao:
„Dobio sam ovo priznanje od izuzetnog žirija, u izuzetno jakoj konkurenciji i zaista mi to mnogo znači.
U izjavama za medije svesrdno i argumentovano je isticao važnost filmskih festivala i apostrofirao značaj hercegnovskog filmskog festivala.
Internacionalna produkcija ovog filma ocijenjena je kao vrhunska realizacija, pa mu je pripala i nagrada koja nosi ime producenta i dugogodišnjeg direktora Festivala – Zorana Živkovića.
Ostali dobitnici
Zlatna mimoza za najbolju režiju dodijeljena je reditelju Goranu Stolevskom za film „Domaćinstvo za početnike“, za scenario Jeleni Paljan za film „Proslava“, a Specijalno priznanje otišlo je u ruke reditelja Mladena Đorđevića za film „Radnička klasa“.
Zlatna mimoza za najbolju žensku ulogu dodijeljena je Jeleni Đokić za ulogu u filmu „Svemu dođe kraj“ a za mušku Marku Janketiću za rolu mehaničara u filmu „Pontonovo srce“.
Žiri Federacije filmskih kritičara Evrope i Mediterana (FEDORA) koji je ove godine radio u sastavu: Zlatko Vidačković – predsednik, Mikelanđelo Mesina i Marija Ivanović – Nikičević donio je odluku da nagradu za najbolji dodijeli filmu „Živi i zdravi“ Ivana Marinovića i Specijalno priznanje filmu „Majka Mara“ Mirjane Karanović.
U kategoriji studentskog fima na Filmskog festivalu Herceg Novi nagrađeni su pored filma Vojinovića još i filmovi „Komšijske bubice Filipa Zadra i Ivane Ožegović (zagrebačka akademija) i „Alenka“ Kristijana Irgla (ljubljanska Akademija).
Najbolji dokumentarni film je „Stolar“ (Xelil Sehhragerd) a apostrofirani su i „Moody“ (Karolina Karwan, Tomasz Ratter) i „Pjesma koju smo pevali“ (Eni Sakab).
Podsjetimo, Nagrada „Milan Žmukić“ za poseban doprinos afirmaciji festivala dodijeljena je Radu Šerbedžiji, na ceremoniji svečanog otvaranja 37. FFHN-MFF.
KULTURA
Preminuo Siniša Pavić: Autor je čuvenih TV serija „Bolji život“, „Srećni ljudi“, „Bela lađa“ „Otpisani“…
Pavić je preminuo u svom domu u Vlasotincu, potvrđeno je za N1
Čuveni scenarista Siniša Pavić preminuo je u 92. godini.
Pavić je preminuo u svom domu u Vlasotincu, potvrđeno je za N1.
Pavić je bio najplodotvorniji TV autor u bivšoj Jugoslaviji. Pisao je scenarija za neke od najpoznatijih domaćih serija, poput „Pozorišta u kući“, „Otpisanih“, „Vrućeg vetra“… Scenarista je i filmova „Tesna koža“ i „Laf u srcu“.
„Boljim životom“, krajem 80-ih, počinje i era Pavićevih celovečernjih serija, sa više desetina epizoda, emitovanih po nekoliko godina, u čijem centru zbivanja je najčešće jedna porodica: „Srećni ljudi“, „Porodično blago“, „Stižu dolari“, „Bela lađa“…
Poslednja serija koju je snimio – „Junaci našeg doba“ – premijerno je emitovana od 2019. do 2021. godine.
- DRUŠTVO3 дана ranije
Saopštenje za javnost Igumana Manastira Đurđevi Stupovi u Beranama povodom nemilih scena ispred svetnje
- DRUŠTVO4 дана ranije
Privremeno se obustavlja saobraćaj kroz tunel na Jelovici
- EKONOMIJA4 дана ranije
Spajić poručio: Građani će dobiti najveće povećanje plata u istoriji Crne Gore
- HRONIKA1 дан ranije
Pljevlja: U požaru stradala jedna osoba
- POLITIKA2 дана ranije
Milatović tvrdi: Spajićev ujak Sretan Kankaraš imao veliki uticaj na PES, sa Demokratama dogovarao novog direktora policije
- POLITIKA2 дана ranije
Ministarstvo traži: Skupština opštine Berane da se do ponedjeljka izjasni o preporuci Vlade da skrati mandat