Connect with us

POLITIKA

SDT PODIGAO OPTUŽNICU, SUĐENJE POČINJE KRAJEM OKTOBRA

Bivšem gradonačelniku Tivta prijeti zatvor: Čašćavao Đukanovića novcem građana

Sredstvima iz budžeta Opštine Tivat Kusovac platio račun za ugostiteljske usluge nakon partijskog skupa DPS-a u Tivtu avgusta 2020. godine

Kusovac i Đukanović (Foto: Boris Pejović)

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo je optužnicu protiv bivšeg predsjednika Opštine Tivat Siniše Kusovca (DPS) zbog sumnje da je počinio krivično djelo – zloupotreba službenog položaja, time što je sredstvima iz budžeta Opštine Tivat platio račun za ugostiteljske usluge nakon partijskog skupa DPS-a u Tivtu avgusta 2020. godine.

Kusovcu će suditi Viši sud u Podgorici, odnosno sutkinja Vesna Pean a predstavnici Opštine Tivat kao oštećene, dobili su poziv da se pojave na glavnom pretresu koji počinje 31. oktobra u Podgorici.

SDT mu optužnicom stavlja na teret da je počinio krivično djelo – zloupotreba službenog položaja, iz člana 416 stav 1 Krivičnog zakonika (KZ) Crne Gore, a za koje je predviđena isključivo zatvorska, dakle ne i novčana kazna.

”Službeno lice koje protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja ili ovlašćenja, prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja ili nevršenjem svoje službene dužnosti pribavi sebi ili drugom korist, drugom nanese štetu ili teže povrijedi prava drugog, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina”, glasi taj član KZ-a.

To je epilog aktivnosti koj je SDT započelo još u januaru prošle godine, nedugo nakon što su “Vijesti” u decembru 2020. godine objavile priču o tome kako je Kusovac zloupotrebljavao javne resurse Opštine Tivat u interesu svoje partije, pripremi i sprovođenju partijskih aktivnosti pred parlamentarne, odnosno lokalne izbore u Tivtu održane 30. avgusta 2020.

Kusovac je, naime, kao predsjednik Opštine dao nalog da se iz gradske kase plati račun za ugostiteljske usluge u visini od 485 eura, koje su uveče, 26. avgusta 2020. pružene predsjedniku DPS-a Crne Gore Milu Đukanoviću i članovima najužeg rukovodstva Opštinskog odbora (OO) DPS-a Tivat, nakon promotovnog skupa te partije održanog na košarkaškom igralištu u velikom Gradskom parku.

Račun iz hotela Pine, foto: Vijesti

”Vijesti” su tada i objavile dokument nazvan “Posjeta predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića Opštini Tivat 26.08.2020 – komunikacione teze”, a koji je pripremljen i toga dana međusobno razmjenjivan preko službenih e-mail adresa u Opštini, između članova kabineta tadašnjeg predsjednika Opštine Siniše Kusovca.

U tom dokumnetu jasno stoji da je 26. avgusta, u hotelu “Pine” u vremenu od 19.30 do 21 čas, predviđen sastanak Đukanovića sa “užim partijskim rukovodstvom sa ciljem prezentacije očekivanog izbornog rezultata na lokalnim i parlamentarnim izborima, prezentacije razvojnih projekata koji će se realizovati u Tivtu i razgovora na temu najvažnijih izazova u susret izbornom danu”.

Ovaj sastanak, ali i sve prethodne stranačke aktivnosti DPS-a toga dana u Tivtu organizovane su uz učešće službenika i resursa Opštine Tivat, kojoj je na čelu tada bio Kusovac.

Račun u iznosu od 485 eura za ugostiteljske usluge koje su te večeri pružene predsjedniku DPS-a i lokalnim čelnicima partije na tom sastanku, hotel “Pine” je dostavio Opštini Tivat i one su plaćene iz gradskog budžeta o čemu “Vijesti” takođe posjeduju dokumentaciju.

Iz računa se vidi da su se Đukanović, tadašnja predsjednica OO DPS Tivta Jovanka Laličić, Kusovac, tadašnji koordinatori za Tivat ispred centrale DPS-a Goran Jevrić i Predrag Nenezić kao i tadašnji predsjednik SO Tivat Ivan Novosel (DPS) kao učesnici sastanka najužeg partijskog rukovodstva, te večeri u hotelu počastili kolačima, sokovima, kafom, kiselom i negaziranom vodom, limunadama i cijeđenim narandžama, te pivom, džinom i sladoledom.

U oči, međutim, upada i to da su pored artikala i pića koje su konzumirali, Đukanović i tivatski depeesovci, konobari “Pina” tom prilikom poslužili i 14 porcija meze, pojedinačne vrijednosti po 10 eura, te čak 60 boca kisele vode od po 0,25 litara i 88 boca negazirane vode od po 0,25 litara, a što nameće zaključak da su se na računu koji su kasnije platili svi Tivćani iz svog gradskog budžeta, te noći častili i pripadnici Đukanovićevog obezbjeđenja, a vodom žeđ gasili učesnici partijskog sastanka na košarkaškom terenu u parku koji je prethodio onom u hotelu “Pine”.

U decembru 2020. godine, kada je objavljena priča, na zahtjev da pojasne sporni dokument i račun za ugostiteljske usluge usluge prvacima DPS-a koji je plaćen iz gradskog budžeta, “Vijestima” nisu odgovorili ni Jovanka Laličić, ni Siniša Kusovac, ali ni centrala DPS-a Crne Gore.

Pitanja su oćutali i iz kabineta predsjednika Crne Gore i prvog čovjeka DPS-a Mila Đukanovića.

Vijesti su njega, pored ostaloga, pitali da li je bio upoznat da je u Tivtu na stranačkom sastanku, jeo i pio o trošku Opštine i građana Tivta, te da li ako to nije znao, odobrava ili ne ovakav postupak svojih stranačkih kolega iz tadašnjeg DPS rukovodstva Opštine Tivat.

Nedugo poslije objavljivanja ove priče u “Vijestima”, SDT kojim je tada rukovodio bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, pokrenuo je izviđaj u ovom slučaju i izuzeo svu dokumentaciju koju s njim u vezi posjeduje Opština Tivat.

Kusovac je saslušavan u SDT-u u oktobru prošle godine u prisustvu svog advokata Nikole Martinovića.

Martinović je tada, prema navodima medija, kazao da je njegov klijent specijalnim državnim tužiocima na saslušanju potvrdio da je “platio ručak”.

Kusovac je navodno, u SDT-u kazao da je račun “platio kao predsjednik Opštine, jer je bio domaćin predsjedniku države Milu Đukanoviću prilikom njegove posjete Tivtu”, a ne Đukanoviću kao lideru Demokratske partije socijalista.

Njegova takva odbrana nije bila dovoljno uvjerljiva SDT-u, pa je to tužilaštvo, pod rukovodstvom u međuvremenu imenovanog novog glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića, nedavno podiglo optužnicu protiv Kusovca koja im je i potvrđena od nadležnog suda, pa će se bivši gradonačenik Tivta uskoro naći na optuženičkoj klupi u podgoričkom Višem sudu.

1 Comment

1 Comments

  1. Kika

    14.09.2022. 19:48 at 19:48

    Gluposti. Po zakonu svaki rukovodilac u privrednoj i drustvenoj firmi ima pravi na reprezentaciju u iznosu od 1% ukupnog godisnjeg prihida.

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori

„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.

Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.

„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.

Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.

„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.

Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.

Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.

“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.

Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.

„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.

U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.

„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.

To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.

„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.

Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.

Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.

„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.

Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.

Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.

Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.

Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.

Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.

Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.

Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije