Connect with us

POLITIKA

"NOVA PONUDA BOŠNJACIMA U CRNOJ GORI"

Bivši i aktuelni funkcioneri Bošnjačke stranke osnivaju Novi bošnjački pokret: Šahman i Šahmanović na čelu

Tačan naziv partije još nije usaglašen, ali se razmišlja između naziva Bošnjačka demokratska akcija ili Bošnjački demokratski pokret, rekao je izvor

Šahman i Šahmanović

Novi bošnjački pokret, koji će činiti i dugogodišnji bivši funkcioneri Bošnjačke stranke (BS), biće uskoro predstavljen javnosti, saznaju nezvanično “Vijesti”.

Izvor lista rekao je da će pokret biti okrenut interesima bošnjačkog naroda u Crnoj Gori, i da će u svom nazivu imati prefiks “bošnjački”. Novi politički subjekt će, kako je kazao sagovornik, „biti i demokratski, jer dio bivših funkcionera smatra da BS to nije bio, te da je u njemu bila gušena sloboda govora”.

“Tačan naziv partije još nije usaglašen, ali se razmišlja između naziva ‘Bošnjačka demokratska akcija’ ili ‘Bošnjački demokratski pokret’”, tvrdi izvor.

U novoj partiji će biti dugogodišnji funkcioner BS-a i član aktuelnog saziva Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Sead Šahman, koji će, prema informacijama “Vijesti”, predstaviti novu ponudu Bošnjacima u Crnoj Gori. Šahman je kritikovao rad BS-a otkad je na čelu te partije Ervin Ibrahimović, novoizabrani potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova.

Šahman je obavljao dužnosti predsjednika Mladih BS-a u dva mandata dok je na čelu te partije bio Rafet Husović, a bio je i član Glavnog odbora i Izvršnog odbora BS-a u više saziva, te portparol partije. U vrijeme kad je obavljao dužnost međunarodnog sekretara BS-a, ta partija je primljena u Evropsku narodnu partiju (EPP), a bio je i prvi predstavik BS-a u političkoj skupštini EPP-a u Briselu. Doktorand je na Univerzitetu u Sarajevu, a nedavno mu je reis Islamske zajednice Rifat Fejzić za postignute rezultate tokom tih studija uručio povelju Islamske zajednice.

U pokretu, čije je formiranje u toku, biće i aktuelni potpredsjednik Bošnjačkog vijeća i bivši funkiconer BS-a, ljekar, specijalizant iz oblasti radiologije Bejto Šahmanović. I on je u posljednje vrijeme kritički govorio o radu vođstva BS-a.

Partija koju predvodi Ibrahimović od prošle sedmice je dio Vlade Milojka Spajića, u kojoj je dobila jedno potpredsjedničko i pet ministarskih mjesta. To je naišlo na brojne kritike nekadašnjih članova partije, bivših koalicionih partnera, ali i od članova Bošnjačkog vijeća, u kojem sjede i poslanici BS-a.

Šahman je optužio Ibrahimovića da je “privatizovao” partiju i da je odluku da budu dio rekonstruisane Vlade donio iz “ličnih interesa”, dok ga je Šahmanović napao da je “prodao stranku zbog funkcije ministra”.

“Pred cijelim Glavnim odborom BS-a u februaru ove godine sam rekao u lice Ibrahimoviću da je došao po nalogu određenih službi da upropasti BS i da će je zbog sopstvene funkcije prodati, što se, nažalost, ispostavilo tačno. Nekad je Draža Mihailović imao Mustafu Mulalića u svom štabu, Slobodan Milošević je imao Fikreta Abdića, a sada četnički vojvoda Andrija Mandić ima Kilibardinog (Novak) pulena Ervina Dražu Ibrahimovića”, rekao je Šahmanović.

U novom bošnjačkom pokretu će, prema saznanjima “Vijesti”, biti i takođe dugogodišnji funkcioner BS-a i raniji predsjednik beranskog odbora te stranke Erol Rastoder, koji je takođe zagovarao promjene unutar BS-a.

Erol Rastoder, foto: Privatna arhiva

Među osnivačima novog subjekta biće i funkcioner izvršnog odbora Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, istoričar Admir Adrović, kao i aktuelni predsjednik Islamske zajednice u Gusinju, ljekar Said Čekić.

Admir Adrović, foto: Privatna arhiva

“U pokretu će biti i nova imena koja do sada nisu bila prepoznata u politici, obrazovani i ljudi s integritetom, privrednici, ljekari, inženjeri, pravnici, profesori i ekonomisti”, kazao je sagovornik “Vijesti”.

Rastoder opet o novcu za kampanju
Povodom rekonstrukcije Vlade i ulaska BS-a u nju, prošle sedmice se oglasio jedan od lidera Bošnjaka iz Crne Gore u dijaspori Esad Rastoder, koji je javno pitao Ibrahimovića šta se desilo s novcem koji je lider BS-a navodno dobio od zemljaka u Njujorku za kampanju za prošlogodišnje parlamentarne izbore i pozvao ga da to obznani ili će te podatke on objaviti.

Rastoder je u četvrtak najavio “Vijestima” da će u nedjelju na društvenim mrežama objelodaniti koliko je novca dijaspora donirala BS-u u Njujorku, kao i ko je sve donirao, ali na video-snimku koji je objavio u nedjelju to nije uradio, već je ponovo prozvao šefa BS-a da “kaže gdje su donacije” i dodao da je “i on dao novac”.

“Na pitanje novinara ‘Vijesti’ koje je uputio vašim ljudima iz BS-a, ti si rekao da ‘ne znaš o čemu se radi’. Ti dobro znaš o čemu se radi. Kažite, ako je bilo donacija, koliko ih je bilo i zašto su date. Ja samo tražim da znam gdje su završile te pare, nisam rekao da je bilo ko ukrao. Hoću da znam, gdje završavaju, jer sam i ja dao”, saopštio je na Fejsbuku.

Rastoder je poručio da je i bivšem premijeru Dritanu Abazoviću govorio “da ne ide sa (Andrijom) Mandićem, jer će ga iskoristiti”, ali i pitao Ibrahimovića “otkud mu pravo da bošnjački narod vodi u skut Mandića”.

“Ubuduće, svaka donacija koja se desi ovdje, u Njemačkoj i svugdje – ubacićemo naše ljude i sve ćemo vas snimati. Odgovaraćete, za svaki cent ćete platiti taksu kad unosite u državu, pa će Crna Gora biti uređenija i bogatija država”, saopštio je.

Rastoder je dodao da će Ibrahimović oboriti i ovu Vladu, kao što je i Abazovićevu, “kad vidi da je teško”. On je pozvao bošnjački narod u Crnoj Gori da nađe svoje zastupnike u Crnoj Gori “koji ih neće prodavati kao na pijaci”.

„Majke Srebrenice“ podržale Bošnjačku stranku 

Lider BS-a je u Skupštini, tokom rasprave o rekonstrukciji Vlade, rekao da oni nemaju mentore ni s lijeva, ni s desna, koji će im govoriti kako treba.

“Vjeruju nam građani, džaba ove priče. Ja ne pitam u drugom dvorištu što ko radi. Radili smo mnoge stvari izborili nezavisnost, glasali za Ustav, izborili NATO, idemo ka EU. Da li bi Crna Gora bila nezavisna, članica NATO-a, imala Ustav da nije BS-a? Ne. Vjerujte, i Crnogorci, i Srbi, i Hrvati poštuju BS. Mi smo partija kojoj narod vjeruje. Nemam sumnje da ćemo povećati broj poslanika za tri godine kad budu redovni parlamentarni izbori”.

Iz te partije je juče saopšteno da je predsjednica udruženja “Pokret Majke enklava Srebrenice i Žepe”, poznatijeg kao “Majke Srebrenice” Munira Subašić, poručila da podržava ulazak BS-a u Vladu Milojka Spajića.

“Želim da čestitam Bošnjačkoj stranci na formiranju ove vlasti, treba zajedno raditi, treba voditi dijalog. Tražiti nešto najbolje”, kazala je Subašić u videu objavljenom na Fejsbuk stranici BS-a.

“Majke Srebrenice” su, prema njenim riječima, zahvalne Crnoj Gori na podršci koju im pruža.

Ona je rekla da osuđuje kritike upućene Ibrahimoviću zbog odluke da njegova stranka uđe u izvršnu vlast.

“Šta su radili prije njega, koliko su radili na istini, na pravdi, na pomirenju. Ništa”, kazala je ona.

(Izvor: Vijesti)

POLITIKA

DPS će pokrenuti inicijativu da se Mandić proglasi nepoželjnim na Cetinju

„Od Numan paše Ćuprilića i Omer paše Latasa, do generala Kajpera i Birolija, kao i ideoloških prethodnika Andrije Mandića, Stojana Popovića i majora Kecmanovića, ali niko u toj burnoj polumilenijumskoj istoriji nije Cetinjane i Crnogorce tako ponizio kao trenutni predsjednik državnog parlamenta“

Oskar Huter, Foto: DPS

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Oskar Huter saopštio je da će odbor DPS-a Prijestonice Cetinje na narednoj sjednici lokalnog parlamenta pokrenuti inicijativu da se Andrija Mandić proglasi personom non grata u Prijestonici Cetinje.

„Odbor Dps Prijestonice Cetinje će na predstojećoj sjednici lokalnog parlamenta 07.11.2024. pokrenuti inicijativu da se Andrija Mandić proglasi PERSONOM NON GRATA u Prijestonici Cetinje“, napisao je Huter na društvenoj mreži X.

Od sazdanja Cetinja do danas, kako je napisao, „mnoge su vojske i okupatori atakovali na crnogorsku prijestonicu“.

„Od Numan paše Ćuprilića i Omer paše Latasa, do generala Kajpera i Birolija, kao i ideoloških prethodnika Andrije Mandića, Stojana Popovića i majora Kecmanovića, ali niko u toj burnoj polumilenijumskoj istoriji nije Cetinjane i Crnogorce tako ponizio kao trenutni predsjednik državnog parlamenta“, kazao je Huter.

Podsjetimo, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić na jučerašnjoj sjednici odgovarajući na pitanje poslanika Branislava Nenezića iz Socijaldemokrata (SD) zašto je zastava Crne Gore u holu Skupštine zamijenjena slikom Petra Lubarde.

„Zastava koja se tu nalazila, to nije zastava koja je zakonom propisana kao zastava Crne Gore. To je druga zastava sa potpisom nekadašnjeg predsjednika Skupštine, gospodina Ranka Krivokapića. Ona se sad nalazi u mom kabinetu i kako ćemo oko nje odlučiti, to je istorijska vrijednost Crne Gore, koja će biti sačuvana da ne bi svjetlost uticala, da ne propadne platno i slično… Želim da ta zastava bude veoma uvažena. Nismo neko ko će se sa prošlošću Crne Gore obračunavati, nego želimo da ona bude uvažena“, rekao je Mandić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Mandić o uklanjanju zastave: To nije zvanična zastava Crne Gore, već zastava Ranka Krivokapića

„Zastava koja se tu nalazila, to nije zastava koja je zakonom propisana kao zastava Crne Gore“, kazao je Mandić

To nije zvanična zastava Crne Gore, već zastava na kojoj ima potpis bivši čelnik Skupštine Ranko Krivokapić.

To je kazao predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić na današnjoj sjednici odgovarajući na pitanje poslanika Branislava Nenezića iz Socijaldemokrata (SD) zašto je zastava Crne Gore u holu Skupštine zamijenjena slikom Petra Lubarde.

„Zastava koja se tu nalazila, to nije zastava koja je zakonom propisana kao zastava Crne Gore. To je druga zastava sa potpisom nekadašnjeg predsjednika Skupštine, gospodina Ranka Krivokapića. Ona se sad nalazi u mom kabinetu i kako ćemo oko nje odlučiti, to je istorijska vrijednost Crne Gore, koja će biti sačuvana da ne bi svjetlost uticala, da ne propadne platno i slično… Želim da ta zastava bude veoma uvažena. Nismo neko ko će se sa prošlošću Crne Gore obračunavati, nego želimo da ona bude uvažena“, rekao je Mandić.

Nenezić je istakao da ne postoji nijedno umjetničko djelo koje je važnije od zastave Crne Gore.

„Da nije bilo te zastave tog 21. maja i tog 3. juna, Vi ne biste imali priliku da budete predsjednik Skupštine. Isto tako, ni Vi gospodine premijeru ne biste imali priliku da budete na toj poziciji“, poručio je Mandiću i premijeru Milojku Spajiću.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Gradonačelnik Cetinja: Neka junak Mandić dođe sjutra nakon uklanjanja crnogorske zastave na Cetinje ako mu basta

„Mandić svakodnevno pokušava da bruka i ponižava Crnu Goru ponašajući se kao okupator“

Đurašković

Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković pozvao je predsjednika Skupštine Crne Gore Andriju Mandića „da dođe sjutra, nakon uklanjanja zastave, da popije kafu na Cetinje, ako mu basta“.

„Pošto Mandić spominje zečeve, neka dođe taj junak, sjutra, nakon uklanjanja naše zastave, da popije kafu na Cetinje, ako mu basta. I on i njegovi politički partneri koji ga drže na ovom mjestu i ne smiju se živi čut’ dok svakodnevno pokušava da bruka i ponižava Crnu Goru ponašajući se kao okupator“, rekao je Đurašković.

Prema njegovim riječima Mandić time što „uklanja crnogorsku zastavu iz parlamenta nastavljaju veleizdaju za koju će doći vrijeme da odgovara“.

„A da nije te zastave danas bi sjedio neđe po kafanama, a ne u stolici predsjednika parlamenta suverene Crne Gore, članice NATO“, naveo je Đurašković.

Podsjetimo, danas je održana posebna sjednica Skupštine, na čijem su dnevnom redu su bili premijerski sat i poslanička pitanja. Tako je Branislav Nenezić iz Socijaldemokrata (SD) kazao je da je zastava Crne Gore u holu Skupštine zamijenjena slikom Petra Lubarde i pitao ko je naložio to i zašto je to urađeno.

„Ovo nisu prostorije nijedne političke partije, već dom svih građana“, poručio je.

Predsjednik Skupštine, Andrija Mandić, kazao je da je Lubardina slika bila u kabinetu šefa parlamenta, a da to nije zvanična, već zastava na kojoj ima potpis bivši čelnik Skupštine Ranko Krivokapić, te da se nalazi u njegovom kabinetu. Dodao je da je to uradio da bi svi posjetioci mogli vidjeti tu sliku.

„Zastava koja se tu nalazila, to nije zastava koja je zakonom propisana kao zastava Crne Gore. To je druga zastava sa potpisom nekadašnjeg predsjednika Skupštine, gospodina Ranka Krivokapića. Ona se sad nalazi u mom kabinetu i kako ćemo oko nje odlučiti, to je istorijska vrijednost Crne Gore, koja će biti sačuvana da ne bi svjetlost uticala, da ne propadne platno i slično… Želim da ta zastava bude veoma uvažena. Nismo neko ko će se sa prošlošću Crne Gore obračunavati, nego želimo da ona bude uvažena“, rekao je Mandić.

Nenezić je istakao da ne postoji nijedno umjetničko djelo koje je važnije od zastave Crne Gore.

„Da nije bilo te zastave tog 21. maja i tog 3. juna, Vi ne biste imali priliku da budete predsjednik Skupštine. Isto tako, ni Vi gospodine premijeru ne biste imali priliku da budete na toj poziciji“, poručio je Mandiću i premijeru Milojku Spajiću.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije