Connect with us

EKONOMIJA

Bokan o bojkotu Voli marketa: „Dovedeni smo do zida, moramo se braniti; Cijene su previsoke, ali mi ne možemo kontrolisati nabavne cijene“

Podsjetimo, Alternativa je pozvala a građani su glasali da od ponedjeljka bojkotuju Voli markete zbog visokih cijena na sedam dana. Bojkot će se, kako su najavili nastaviti ukoliko Voli ne koriguje cijene

Predsjednik Odbora direktora kompanije Voli Trade, Dragan Bokan, saopštio je da prvi put čuje, kada je bojkot u pitanju, da se napada prva firma.

„Mi smo najveći poljoprivredni proizvođač u Crnoj Gori i proizvođač mesa“, rekao je Bokan na panelu pod nazivom Bojkot trgovine – ko dobija, a ko gubi? na Ekonomskom fakultetu, prenose „Vijesti“.

Podsjetimo, Alternativa je pozvala a građani su glasali da od ponedjeljka bojkotuju Voli markete zbog visokih cijena na sedam dana. Bojkot će se, kako su najavili nastaviti ukoliko Voli ne koriguje cijene.

Prema njegovim riječima, niko ne treba koristiti određenu situaciju za ekstra bogaćenje niti iko ima pravo da ruši crnogorsku privredu.

„Ne želim da zabijam nikome prst u oko, dovedeni smo do zida, moramo se braniti. Sve što je iznešeno prethodnih dana ocjenjujem kao zlonamjerno, u krajnju ruku rušilački“, kazao je Bokan.

On je rekao da Voli bilježi rast profita zbog rasta prometa, ali da su porasli i troškovi.

„Ako ne raste promet, moraju marže. Cijene su previsoke, a najveći razlozi su globalni. Mi ne možemo kontrolisati nabavne cijene“, kazao je Bokan.

On smatra da je bojkot ne samo populizam, već da predstavlja i rušenje cijelog sistema.

„Troškovi nam rastu, ako ne dođe do povećanja prometa u ovoj godini mi moramo da podignemo marže kako bi se zaštili. Država nijednom nije rekla nećemo porez na dobit, kome onda pada na pamet da ruši svoju ekonomiju“, rekao je Bokan.

Bokan je naveo da su trgovačke bruto marže najniže u regionu.

“U Srbiji su prosječno 26,9 odsto, u Bosni i Hercegovini (BIH) 23,9, a zemlji članici EU prosjek je malo iznad 25 odsto, dok je bruto marža u Voliju 24,33 odsto“, rekao je Bokan.

On je naveo da je poresko opterećenje u Crnoj Gori, mimo poreza na dodatu vrijednost (PDV), kada su akcize i carine u pitanju, više nego u Hrvatskoj 16,06 odsto.

Bokan je pozvao Lidl i druge evropske moćne lance da što prije dođu, te da je crnogorsko tržište otvoreno.

„Ko ima interes u Crnoj Gori za ovakvo lobiranje Lidla? Zašto to dolazi sa adresa visokih kao što je Vlada? To nije interes crnogorske ekonomije. Zamislite da neko sa pozicije Vlade vrši ovakvu promociju Volija“, kazao je Bokan.

On je naveo da je bilo partnerski što su obavijestili domaće proizvođače da može doći do pada otkupa radi bojkota.

„Mi smo rekli da ćemo smanjiti otkup shodno padu prometa“, dodao je Bokan.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Spajić: Nema prodaje zemljišta više ikada u Crnoj Gori

Skupština raspravlja o izboru Majde Adžović za ministarku javnih radova i Admira Šahmanovića za ministra energetika i rudarstva

Foto: Gov.me

Premijer Milojko Spajić (Pokret Evropa sad) rekao je danas u parlamentu da su Crnoj Gori neophodne velike investicije, ali da one neće biti realizovane tako da se prodaje državno zemljište.

On je na sjednici na kojoj se raspravlja o izboru Majde Adžović za ministarku javnih radova i Admira Šahmanovića za ministra energetika i rudarstva, rekao da se povećanje standarda Crne Gore do sada baziralo na smanjenju sive ekonomije i korupcije, a da će sad tome biti dodata „investiciona komponenta“.

„Potrebne su velike investicije i potreban je novi investicioni bum. Bez velikih investicija, nema ekonomskog rasta, nema održivog ekonomskog rasta. Svakoj državi, a naročito Crnoj Gori, potrebne su velike investicije. Ali one ne smiju doći na način na koji su dolazile do sada. Nema prodaje zemljišta više ikada u Crnoj Gori. Država Crna Gora će isključivo ići na model suvlasništva i koinvestiranja s velikim stranim investitorima, da bi generacije koje dolaze imale od dividendi velike prihode i mogle da finansiraju zdravstvo, prosvjetu i velike kapitalne investicije. Da bi ispratili te investicije, javni radovi moraju da idu na veći nivo“, poručio je Spajić.

On je naveo da sjednice izvršne vlasti treba da budu otvaranje „temama javnih radova i izvršenja kapitalnih budžeta“.

„Naš kapitalni budžet, koji je rekordni, presporo se izvršava i ispod je svih potencijala koje država Crna Gora zaslužuje. Posebnu pažnju treba da obratimo u javnim radovima i kapitalnim investicijama“, dodao je.

Spajić je saopštio da izbor Adžović i Šahmanovića neće rezultirati povećanje resora i broja ministara u Vladi, već da će ostati isti, kao ni da zbog toga neće biti dodatno budžetskog opterećenja.

On je, između ostalog, naveo da resor energetike treba da postane „broj jedan investicioni potencijal“.

„Energetika je most saradnje cijelog regiona. Energetika će biti prva koja će napraviti saradnju između zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije. Nadam se da će tu priliku iskoristiti ministar Šahmanović“, poručio je premijer.

Spajić je predložio da Šahmanović (Bošnjačka stranka), koji pokriva poziciju ministra rudarstva, nafte i gasa, bude izabran za ministra energetike i rudarstva, a da Adžović bude na čelu ministarstva javnih radova, koje treba da bude formirano.

Šahmanović je nedavno određen za koordinatora Ministarstva energetike, kojim je do kraja prošle godine upravljao Saša Mujović (Pokret Evropa sad), koji je tada izabran za gradonačelnika Podgorice. Planirano je da se taj resor spoji s Ministarstvom rudarstva, nafte i gasa koje sada vodi Šahmanović. Ti resori su razdvojeni prilikom prve rekonstrukcije izvršne vlasti.

Adžović je državna sekretarka u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Nikolić: Spajić i PES ozbiljno prijete da postanu grobari građanske Crne Gore

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić je rekao da rekonstrukcija Vlade da bi se podmirile funkcije „po dubini“ neće imati podršku te partije.

Nikolić

Kazao je da to što nema prijavljenih poslanika vlasti da govore na temu rekonstrukcije Vlade razumije kao „kolebanje u odnosu na predlog sa kojim je Milojko Spajić došao u parlament“.

„Mislim, gospodine Spajiću, da rezultati lokalnih izbora predstavljaju najveće opterećenje za Vas i da ozbiljno narušavaju Vaš legitimitet i kredibilitet da dolazite u parlament i da predlažete rekonstrukciju Vlade. Od statusa kojeg ste izborili, da budete najveća parlamentarna stranka, od izbora do izbora ubjedljivo klizite prema političkoj margini. I vi danas nijeste predsjednik Vlade u punom kapacitetu i sa punim legitimitetom. Vi ste danas zatočeni predsjednik Vlade, od strane ostatka parlamentarne većine. Zašto? I rezultati izbora u Nikšiću su to pokazali – kad ste imali priliku da odlučite kojim će putem ići Crna Gora, a time i Vaš politički subjekt, Vi ste odlučili na toj raskrsnici da u Vladu uvedete nacionaliste. Sad vas ti nacionalisti glođu, nagrizaju, od izbora do izbora vam uzimaju dio biračkog tijela, a vi klizite ka političkoj irelevantnosti“.

Kaže da je DPS „pobijedio na izborima u Nikšiću“ i da pobjednik može biti samo onaj ko osvoji najviše glasova. Kaže da su zadovoljni rezultatima u tom gradu i ističe da su osvojili 4.500 glasova više nego prije godinu i po, na parlamentarnim izborima.

„A vi ste, u odnosu na parlamentarne izbore, izgubili više od 4.000 glasova. Dio razočaranih glasača PES-a se vratio u DPS, zašto? Zato što su viđeli da je DPS stožerna snaga građanske Crne Gore, a da vi u političkoj mimikriji hranite političke nacionaliste i da im omogućavate da uvećavaju svoju izbornu snagu preko svih instrumenata vlasti koje ste im dali u ruke.

„Rekao je da Spajić i PES ozbiljno prijete da postanu „grobari građanske Crne Gore“.

„Vi ste zadužili građane ovako kako vam odgovaraju na izborima. Zato Vam kažem, Vaš legitimitet kao premijera je veoma sporan i to danas svako u Crnoj Gori zna. Prema tome, rekonstrukcija Vlade da bi se podmirile funkcije ‘po dubini’, a da bi nastavili da Vas za vrat stežu ovi koji upravljaju suštinski Vašom Vladom, neće imati podršku DPS-a. Mi se strogo borimo protiv toga i dobro je da je ideja građanske Crne Gore žilava i da opstaje zahvaljujući politici DPS-a. A ova politika koju Vi zagovarate, zajedno sa Vašim partnerima u Vladi, je ozbiljno uzdrmana i gubi svoj legitimitet“, poručio je Nikolić.

Lider i poslanik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević odgovorio je Nikoliću da nije znao da je DPS trijumfovao na jučerašnjim izborima u Nikšiću.

„Predlažem Vam da smijenite (predsjednika DPS-a) Danijela Živkovića i da formalno postavite (počasnog predsjednika DPS-a) Mila Đukanovića za predsjednika partije. Jer da nije bilo Mila Đukanovića, ne biste uzeli 15 odsto glasova u Nikšiću. Treba sliku da mu ljubite svakog dana, jer je pokazao da je završna esencija DPS-a i paradoks vašeg političkog djelovanja. A pošto nam predlažete da se svi ujedinimo, predlažem vam da vratite (bivšeg zamjenika predsjednika DPS-a) Duška Markovića, i da on i Đukanović nastave ovo putešestvije DPS-a u propast“, poručio je, dodavši da je rezultat DPS-a u Nikšiću – „udarac glavom u novu Crnu Goru“.

„Dok god vam bude Milo Đukanović, vi ćete da postojite, ali nećete moći da budete u vlasti. Ako nećete da se sastavljate, bolje da se rastavljate“, konstatovao je.

Nikolić je odgovorio da oni u DPS-u ne ljube ničije slike.

„To ostavljamo Vama i Vašem odnosu s (predsjednikom Srbije) Aleksandrom Vučićem. Želim da Vam kažem jednu drugu stvar, i Vama i kolegama iz parlamentarne većine – da vam nije bilo Mila Đukanovića, Vučić bi vam bio formalni predsjednik, a ne samo suštinski“, izjavio je.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Arapski investitor, Alabar: Za Veliku plažu sam čuo od Abazovića

Alabar je takođe kazao da je u više navrata razgovarao i sa bivšim premijerom Dritanom Abazovićem i da mu je on prvi pomenuo Veliku plažu

Foto: Biznis CG

Arapski investitor, vlasnik kompanije Eagle Hills, Mohamed Alabar kazao je na neformalnom sastanku sa novinarima u Tivtu, da nije zainteresovan za kupovinu ili zakup zemlje u Crnoj Gori, već da mu je plan da država sa zemljištem uđe u vlasništvo u projektima.

Alabar je takođe kazao da je u više navrata razgovarao i sa bivšim premijerom Dritanom Abazovićem i da mu je on prvi pomenuo Veliku plažu, međutim daljih razgovora nije bilo.

Na pitanje TVCG, zašto se javio na tender za zakup plaža u Ulcinju, Alabar je kazao da je upravo podsjećanje na Abazovićevu ponudu za investiciju u Ulcinju, bio razlog da se javi na tender i da počne ozbiljno da razmišlja o tom projektu.

Alabar je saopštio i da nije tačna tvrdnja da insistira na cjelokupnoj obali Velike plaže za projekat već da će u dogovoru sa Vladom i lokalnom zajednicom dogovoriti najbolje modalitete, što znači da ga zanima znatno manja dužina obale, manje i od polovine 13 kilometara duge Velike plaže.

Alabar je pominjući jedan od sličnih projekata, kazao i da je njegova kompanija garant za opstanak staništa zaštićenih vrsta ptica na području Solane.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Milatović: „Sporazum sa Emiratima je kršenje zakona! Neko mora da snosi krivičnu odgovornost“

„Taj sporazum kao takav podrazumijeva ukidanje nekih važnih crnogorskih zakona i načelno je protivan Ustavu Crne Gore…“

Milatović. Foto: Srđan Ilić

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je da Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), koji se odnosi na turizam i izgradnju, predstavlja kršenje zakona, kao i Sporazuma o pridruživanju.

On je rekao da treba postaviti pitanje krivične odgovornosti svih onih u državnoj administraciji koji su odobrili ovaj Sporazum.

„Taj sporazum kao takav podrazumijeva ukidanje nekih važnih crnogorskih zakona i načelno je protivan Ustvu Crne Gore… Takođe je problematičan u kontekstu usaglašenosti sa sporazumom o stabilizaciji i pruidrtuživanju sa EU“, rekao je Milatović.

Predsjednik države je rekao da kada je u pitanju problematika zakonitosti samog sporazuma da je iznenađen i da „određene saglasnosti koje su došle od djelova državne administracije su jako problematične“.

„Sasvim sigurno mogu biti dio krivičnih procesa. Jer neki ljudi iz državne administracije su dali potpise na nešto što nije tako. Tu mislim i na Mninistarstvo evoprskih poslova i na Sekretarijat za zakonodavstvo i otvara se krivična odgovornost nesavjesnog vršenja posla. Ovdje je odgovornost velika na poslanicima u Skupštini jer se raspravlja o zakonitosti istog. Ne znam kako smo došli u situaciji da razmatramo nešto što je nezakonito…“.

Rekao je da odgovornost nije samo premijera već na svakog člana Vlade i poslanika u Skupštini koji bude glasao za sporazum.

„Radi se o ključnim državnim interresima koji su u formi nezakonitog posla. Očekujem jasno izjašnjenje Evropske unije kada je u pitanju ova stvar. Ako EU kaže da je ovo u skladu sa njenom pravnom tekovinom, dajte da potpišemo 20 takvih sporazuma“, rekao je Milatović.

Što se tiče sporazuma o saradnji sa UAE koji je premijer Milojko Spajić potpisao, Milatović ga smatra uobičajenih, naglasivši sa Crna Gora ima dvadesetak takvih potpisanih sporazuma.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije