Connect with us

EKONOMIJA

Bokan o bojkotu Voli marketa: „Dovedeni smo do zida, moramo se braniti; Cijene su previsoke, ali mi ne možemo kontrolisati nabavne cijene“

Podsjetimo, Alternativa je pozvala a građani su glasali da od ponedjeljka bojkotuju Voli markete zbog visokih cijena na sedam dana. Bojkot će se, kako su najavili nastaviti ukoliko Voli ne koriguje cijene

Predsjednik Odbora direktora kompanije Voli Trade, Dragan Bokan, saopštio je da prvi put čuje, kada je bojkot u pitanju, da se napada prva firma.

„Mi smo najveći poljoprivredni proizvođač u Crnoj Gori i proizvođač mesa“, rekao je Bokan na panelu pod nazivom Bojkot trgovine – ko dobija, a ko gubi? na Ekonomskom fakultetu, prenose „Vijesti“.

Podsjetimo, Alternativa je pozvala a građani su glasali da od ponedjeljka bojkotuju Voli markete zbog visokih cijena na sedam dana. Bojkot će se, kako su najavili nastaviti ukoliko Voli ne koriguje cijene.

Prema njegovim riječima, niko ne treba koristiti određenu situaciju za ekstra bogaćenje niti iko ima pravo da ruši crnogorsku privredu.

„Ne želim da zabijam nikome prst u oko, dovedeni smo do zida, moramo se braniti. Sve što je iznešeno prethodnih dana ocjenjujem kao zlonamjerno, u krajnju ruku rušilački“, kazao je Bokan.

On je rekao da Voli bilježi rast profita zbog rasta prometa, ali da su porasli i troškovi.

„Ako ne raste promet, moraju marže. Cijene su previsoke, a najveći razlozi su globalni. Mi ne možemo kontrolisati nabavne cijene“, kazao je Bokan.

On smatra da je bojkot ne samo populizam, već da predstavlja i rušenje cijelog sistema.

„Troškovi nam rastu, ako ne dođe do povećanja prometa u ovoj godini mi moramo da podignemo marže kako bi se zaštili. Država nijednom nije rekla nećemo porez na dobit, kome onda pada na pamet da ruši svoju ekonomiju“, rekao je Bokan.

Bokan je naveo da su trgovačke bruto marže najniže u regionu.

“U Srbiji su prosječno 26,9 odsto, u Bosni i Hercegovini (BIH) 23,9, a zemlji članici EU prosjek je malo iznad 25 odsto, dok je bruto marža u Voliju 24,33 odsto“, rekao je Bokan.

On je naveo da je poresko opterećenje u Crnoj Gori, mimo poreza na dodatu vrijednost (PDV), kada su akcize i carine u pitanju, više nego u Hrvatskoj 16,06 odsto.

Bokan je pozvao Lidl i druge evropske moćne lance da što prije dođu, te da je crnogorsko tržište otvoreno.

„Ko ima interes u Crnoj Gori za ovakvo lobiranje Lidla? Zašto to dolazi sa adresa visokih kao što je Vlada? To nije interes crnogorske ekonomije. Zamislite da neko sa pozicije Vlade vrši ovakvu promociju Volija“, kazao je Bokan.

On je naveo da je bilo partnerski što su obavijestili domaće proizvođače da može doći do pada otkupa radi bojkota.

„Mi smo rekli da ćemo smanjiti otkup shodno padu prometa“, dodao je Bokan.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Voli: Zbog najavljenog bojkota smanjujemo dogovorene količine otkupa domaćih proizvoda

Sedmodnevni bojkot Volija najavljen je ukoliko tokom ove sedmice ne snize cijene

Kompanija Voli obavijestila je domaće proizvođače da će smanjiti dogovorene količine otkupa domaćih proizvoda.

To će, kako navode uraditi zbog najave o bojkotu tog trgovinskog lanca sljedeće sedmice.

Sedmodnevni bojkot Volija najavljen je ukoliko tokom ove sedmice ne snize cijene.

Dopis kompanije Voli domaćim proizvođačima i dobavljačima prenosimo integralno:

„Obraćamo vam se povodom aktuelnih dešavanja i najavljenog bojkota naših maloprodajnih objekata, za koji smatramo da će nanijeti štetu kako u ekonomskom, tako i u svakom drugom pogledu.

Kao što znate, godinama unazad smo gradili snažno partnerstvo s domaćim proizvođačima, tj. sa vama, pružajući vam uz saradnju sigurno tržište i kontinuiranu podršku. Naša misija je uvijek bila i ostala podrška i razvoj domaće proizvodnje, osnaživanje crnogorskog agrara i omogućavanje dugoročne stabilnosti u plasmanu proizvoda.

Međutim, najavljeni bojkot trgovačkih lanaca, koji se sprovodi bez realnog sagledavanja šire ekonomske slike, direktno ugrožava ne samo naš rad, već samim tim i vašu mogućnost redovnog plasmana proizvoda.

Nažalost, u uslovima potencijalnog smanjenja prometa i narušene tržišne stabilnosti, bićemo primorani da u narednom periodu smanjimo otkup planiranih – dogovorenih, tj. očekivanih količina poljoprivrednih proizvoda. Svjesni smo koliko je to izazovno za vas i koliko je važno da vaši proizvodi dođu do potrošača, te se nadamo da će razum prevladati i da će svi učesnici u ovom procesu prepoznati dugoročne posljedice ovakvih poteza.

Kao naši dugogodišnji – višedecenijski dobavljači, znate kakav ste odnos, pažnju i podršku imali od kompanije VOLI. Apelujemo na donosioce odluka i organizatore ovih inicijativa da umjesto mjera koje štete domaćoj privredi, pronađu održiva rješenja koja će omogućiti nastavak nesmetanog poslovanja i podršku lokalnoj proizvodnji“, saopšteno je iz kompanije Voli.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

EPCG: Prosječan račun za struju u januaru 46,16 eura

„Broj potrošača koji su dobili popust je 162,56 hiljada, odnosno 44,9 odsto domaćinstava u Crnoj Gori“

Prosječan januarski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore, ukoliko se izuzmu neočitana mjerna mjesta u objektima koji nijesu stalno nastanjeni, iznosi 46,16 eura.

„Domaćinstva u Mojkovcu bilježe najnižu prosječnu potrošnju u vrijednosti od 25,98 eura, dok je najveća prosječna potrošnja prethodnog mjeseca očitana u Tivtu, gdje su domaćinstva u prosjeku potrošila električne energije u vrijednosti od 57,56 eura“, navodi se u saopštenju Elektroprivrede (EPCG).

Iz kompanije su rekli da će 54,8 odsto domaćinstava dobiti račun u vrijednosti do 30 eura, od 30 do 50 eura13,54 odsto potrošača, od 50 do 100 eura 20,35 odsto kupaca, dok je potrošnja preko 100 eura očitana kod njih 11,35 odsto.

„Broj potrošača koji su dobili popust je 162,56 hiljada, odnosno 44,9 odsto domaćinstava u Crnoj Gori“, dodaje se u saopštenju.

Takođe, 15,43 hiljade domaćinstva u Pljevljima, odlukom Odbora direktora, ostvarilo je 30 odsto popusta, u cilju smanjenja aerozagađivača, a imajući u vidu značaj Rudnika uglja i Termoelektrane (TE) Pljevlja za elektroenergetsku stabilnost u Crnoj Gori.

„Dodatni popust od 6,4 odsto na mrežne usluge odobrava se i svim domaćinstvima priključenim na elektrodistributivni sistem EPCG, bez obzira na visinu duga, radi neutralisanja rasta cijena mrežnih usluga“, precizira se u saopštenju.

Domaćinstva su u januaru potrošila 164,64 miliona kilovat sati (kWh) električne energije, što je 1,34 odsto više u u odnosu na potrošnju ostvarenu u decembru, a u odnosu na prošlogodišnji januar potrošnja je veća 3,26 odsto.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Voli: Da Vlada smanji dažbine na nivo EU cijene bi mogle biti niže

Povodom poziva na bojkot njihovih marketa kazali su da oni u Crnoj Gori imaju najniže cijene, a postavljaju pitanje da li se iza organizacije bojkota zaista kriju interesi potrošača ili neki drugi motivi koji nemaju veze ni sa trgovinom, ni sa ekonomijom

Iz kompanije Voli pozvali su Vladu da smanji dažbine na nivou onih koje postoje u Evropskoj uniji pa će i u Crnoj Gori biti prostora za niže cijene.

Povodom poziva na bojkot njihovih marketa kazali su da oni u Crnoj Gori imaju najniže cijene, a postavljaju pitanje da li se iza organizacije bojkota zaista kriju interesi potrošača ili neki drugi motivi koji nemaju veze ni sa trgovinom, ni sa ekonomijom.

Iz organizacije Alternativa Crna Gora najavili su da će pozvati građane da sedam dana bojkotuju markete jedne trgovačke kompanije i organizovali anketu da građani do sjutra izaberu koja će to biti kompanija. Prema sadašnjim rezultatima 64 odsto učesnika ankete je glasalo da to bude Voli.

Saopštenje ovog trgovačkog lanca integralno objavljujemo:

„Želimo da vas podsjetimo da se Kompanija Voli ranije više puta obraćala javnosti povodom problema sa cijenama, ali poštujući pravo potrošača na bojkot do sada se nijesmo oglašavali po tom konkretnom pitanju. Sada smo zaključili da je potrebno da iznesemo činjenice koje će omogućiti da građani sagledaju realnu sliku i da se na taj način pravilno informišu.

Stvaranje situacije u kojoj su trgovački lanci jedini krivci za inflaciju je samo skretanje pažnje sa drugih problema.Slažemo se da su cijene previsoke, ali cijene u marketima nijesu uzrok inflacije, one su njena posljedica.

Pozivamo javnost da čuje riječ struke koja se više puta oglasila – kontinuirani bojkot nikome ne može donijeti ništa dobro: ni ekonomiji naše države, ni zaposlenima u trgovačkom sektoru, ni dobavljačima, domaćim proizvođačima, posebno ne domaćim poljoprivrednim proizvođačima, a samim tim ni građanima Crne Gore.

Sama Vlada Crne Gore je priznala da su cijene u Voliju niže od cijena u Srbiji i Hrvatskoj, a sve je dostupno na sajtu Vlade. Imamo najnižu bruto maržu u regionu, što je i Vlada Crne Gore takođe priznala. Evo i dokaza za to: https://www.gov.me/dokumenta/9c28aba7-f9bb-4c0e-855f-ca6c1eb8c0f3

Vjerovali ili ne, važno je istaći da su u Hrvatskoj dažbine manje, a marže veće nego u Crnoj Gori gdje imamo niže marže, a veće namete Države:

Slika br. 1: Poreske stope u Crnoj Gori u odnosu na Hrvatsku (zemlju EU):

Snižena PDV stopa na osnovne proizvode za ljudsku ishranu: u Hrvatskoj 5%, u Crnoj Gori 7% Za grupe proizvode Riba, kao i Voće i povrće u Hrvatskoj PDV stopa 5%, a u Crnoj Gori za iste proizvode stopa 21%.

Slika br. 2: Poresko opterećenje u Crnoj Gori u odnosu na Hrvatsku (zemlju EU)

Slika br. 3: Grupe proizvoda sa najvećim poreskim opterećenjem: slučaj Volija

Napomene: 15 grupa proizvoda u kojima postoji opterećenje: ukupno 22.141 artikal, od čega 8.951 artikal ima neku vrstu opterećenja (akcizu i/ili carinu)

Artikli sa opterećenjem prosječno čine 42% prodaje svih navedenih kategorija

  • Akcija ,,Limitirane cijene’’ je pokazala da se ograničenjem marži nijesu bitno smanjile cijene, jer su marže osnovnih životnih namirnica na donjoj granici isplativosti.

  • Plate u Voliju su uvećane više puta od 2021. i naš budžet za plate je od 19 miliona pomenute godine dostigao 30 miliona eura u prošloj godini.
  • Decenijama doniramo i učestvujemo u humanitarnim akcijama, podrẓ̌avamo i ulaẓ̌emo u školstvo, zdravstvo, kulturu i sport.
  • Kod nas nema neisplaćenih primanja i neizmirenih obaveza prema državi i dobavljačima.

Ljudi koji ne poznaju zakone ekonomije i tržišta u medijima iznose površne konstatacije koje zbunjuju građane i svjesno ih navode na pogrešne zaključke.

Kao kompanija od čijeg funkcionisanja zavisi više desetina hiljada ljudi, kako neposredno, tako i posredno, imamo posebnu odgovornost. Imamo odgovornost i prema našim potrošačima i razumijemo njihovo nezadovoljstvo i želju da se nešto što hitnije promijeni.

Međutim, napad na najveći i najuspješniji trgovački lanac sa najjeftinijim cijenama i najboljim asortimanom ne može donijeti ništa dobro.

Voli ima najniže cijene i tako će biti i u budućnosti. Mi ćemo, kao i do sada, biti usredsređeni na svoje poslovanje u interesu naših radnika, vjernih potrošača i kompletne crnogorske privrede i društva.

Tri pune decenije kompanija Voli ima najniže cijene, najbolju ponudu, provjeren kvalitet i poštovanje higijenskih standarda, naši marketi i naš tim su, slobodno možemo reći, najbolji u Crnoj Gori. Da nije našeg menadžerskog pristupa, logistike, nabavke i naših investicija, cijene u Crnoj Gori bi bile još veće.

Na konkretnim primjerima ćemo pokazati šta je razlog visokih cijena:

Pozivamo Vladu Crne Gore da smanje namete koji bi trebalo da budu na nivou država Evropske unije. Do sada smo uvijek pružali partnersku ruku Vladi, i neposredno i preko Privredne komore, kroz različite akcije poput „Stop inflaciji“ i „Limitirane cijene“, pa sa naše strane postoji volja da tako bude i u budućnosti.

Postavljamo ključno pitanje: Da li se iza organizacije bojkota zaista kriju interesi potrošača ili pak neki drugi motivi koji nemaju veze ni sa trgovinom, ni sa ekonomijom?Uprava Kompanije VOLI“.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije