DRUŠTVO
INTERVJU MINISTARKE ZDRAVLJA ZA "SPUTNJIK"
Borovinić-Bojović: Odnosi sa Srbijom su bratski, nisu za poređenje sa drugim zemljama
„Turisti iz Srbije mogu da uđu bez ograničenja i testova u Crnu Goru“, kazala je ministarka zdravlja

Crna Gora i Srbija nemaju samo diplomatske već i bratske odnose. Posebno turisti iz Srbije mogu da uđu bez ograničenja i testova u Crnu Goru. Sad je najvažnija borba protiv kovida, a rezultati Srbije u vakcinaciji stanovništva su fascinantni.
Ovo je u intervjuu za Sputnjik kazala Jelena Borovinić Bojović, ministarka zdravlja koja je boravila u dvodnevnoj posjeti Beogradu. Ona je među prvim zvaničnicima nove vlasti koja je došla u Srbiju od demokratskih promjena i formiranja Vlade Zdravka Krivokapića.
Prema njenim riječima pripreme za ljetnju turističku sezonu uveliko su u toku. Crna Gora će se truditi da obezbijedi otvorenost i sigurnost za turiste, a posebno, kako je istakla, za one iz Srbije, kako bi mogli da uđu bez ograničenja i testova, ministarke.
„Potpuno je realno očekivati da Crna Gora na ljeto bude otvorena za turiste iz Srbije. Do tada ćemo vakcinisati dobar dio stanovništva, a računamo i na kolektivni imunitet stečen nakon preležane bolesti. Uložićemo apsolutno sve snage da obezbijedimo siguran dolazak u Crnu Goru – zdravlje je osnovni prioritet za naše građane, ali i za one koji će doći“, kazala je Borovinić Bojović.
Epidemiološka situacija u Crnoj Gori je zabrinjavajuća, kao u većem dijelu regiona, a kao razlog što je epidemija ponovo buknula, ministarka navodi nepoštovanje mjera i pojavu novih formi virusa.
„Glavna tema razgovora sa srpskim ministrom zdravlja Lončarom bila je nabavka vakcina iz Srbije. To je najkraći i najlogičniji put, s obzirom da znamo da će se veoma brzo proizvoditi u Srbiji, u to uopšte ne sumnjamo imajući u vidu sjajnu kampanju i fascinantnu organizaciju vakcinacije u Srbiji. Bilo je riječi i o drugim vidovima saradnje, ali ti razgovori će se nastaviti drugom prilikom, sada je globalni fokus na kovid infekciji“, kaže nam Borovinić Bojovićeva.
Ona je navela da je u Crnu Goru do sada stiglo 44 hiljade doza, vakcinisano je više od 10 hiljada ljudi, a revakcinisano hiljadu. Plan Nacionalne strategije za imunizaciju podrazumeva vakcinaciju prioritetnih grupa, u kojima je sto hiljada ljudi.
„Krajem aprila očekujemo preko 200 hiljada vakcina iz Kine, imamo dogovor sa Rusijom za još 40 hiljada doza koje očekujemo svaki dan, ali i još 200 hiljada koje smo naknadno dogovorili. Očekujemo i dolazak Astra Zeneka vakcina, a pregovaramo i sa Fajzerom“.
Diplomatski i bratski odnosi Srbije i Crne Gore
Ministarka zdravlja Crne Gore govorila je i o diplomatskom značaju njene posjete Srbiji, s obzirom na krizu u odnosima dvije zemlje koja je nastupila posle protjerivanja ambasadora Srbije iz Crne Gore. Ona kaže da stvari nisu onakve kakvim se čine na prvi pogled.
„Ovu situaciju ne bih nazvala krizom, vjerujte. To što sam se vidjela sa premijerkom Anom Brnabić izuzetno me raduje, zaista mi je posebna čast i zadovoljstvo što smo se srele. Ovo su diplomatski odnosi, ali i prijateljski, odnosno bratski odnosi dve zemlje. Nisu za poređenje sa odnosima među drugim zemljama, iz mnogo razloga. Radi se o narodima koji su tradicionalno, mogu slobodno da kažem, potpuno usmjereni jedni na druge i isprepleteni. S jedne strane jasan mi je diplomatski značaj posjete, a sa druge, iskreno da vam kažem, premijerku Srbije doživljavam potpuno prijateljski“, kazala je ministarka za Sputnjik.
Crna Gora ima samo šest pulmologa u državi
Jelena Borovinić Bojović je specijalista interne medicine, ali i pulmologije, radila je na Klinici za infektivne bolesti, a na mesto ministra došla sa funkcije načelnika pulmologije Kliničkog centra u Podgorici.
Pored nje Crna Gora ima još samo pet pulmologa, zato zaštitno odijelo nije skinula od marta prošle godine i vjeruje da je to glavni razlog što je pozvana u Vladu koja bi uskoro, posle samo 100 dana rada mogla da doživi rekonstrukciju.
„Nisam posebno uključena u političke procese, ne zato što me ne zanima, već imam toliko obaveza u svom resoru, pa ne mogu da budem u potpunosti upućena. Sigurna sam da će premijer sa parlamentarnom većinom, kao i uvek, napraviti najbolji dogovor. Imam apsolutno povjerenje u premijera Krivokapića u tom smislu i držim se svog usko stručnog dijela, koliko god je to moguće“, izjavila je Borovinić Bojovićeva.
Promjene zahtijevaju vrijeme
Na pitanje da li je mislila da će Vlada do sada učiniti više, s obzirom na očekivanja od promjena do kojih je došlo na jedinstven način koji će se sigurno naći u udžbenicima istorije, odgovara negativno, jer su, kaže, promnene proces koji će trajati.
„Ako je jedna pozicija držala vlast preko 30 godina, potpuno je jasno da su krajnje inkorporirani u sve segmente društva i da to utiče na dalje tokove. Promjene zahtujevaju vrijeme, to je dinamičan proces, da bi se dobio pravi krajnji rezultat, koji će neminovno doći, treba nam vrijeme. Sve ovo doživljavam kao deo procesa koji se kreće u pravom smjeru“, ističe ministarka zdravlja Crne Gore.
Rusija pokazala razumijevanje za Crnu Goru
Posle posjete Beogradu ministarku očekuje druga jednako važna, posjeta Moskvi. Bez obzira na političke odnose, Ministarstvo zdravlja Crne Gore sve vrijeme sarađuje sa Rusijom i njenim Investicionim fondom, sa kojim pregovara oko nabavke vakcine „Sputnjik Ve“ (Sputnik V).
„Uspjeli smo da dogovorimo dolazak vakcina za veoma kratko vrijeme, a to nije uobičajeno, nije slučaj sa drugim zemljama. Rusija je iskazala posebno razumijevanje za Crnu Goru. U razgovorima sa predstavnicima Fonda i prof. dr. Sergejem Boljevićem, koji je dugo na Gamaleja institutu, razgovarali smo o eventualnoj posjeti Moskvi. A možda će prije oni posjetiti Crnu Goru, što bi nam bila posebna čast i zadovoljstvo. Imamo intenzivne kontakte, gotovo svakodnevne razgovore. Vakcina sigurno neće biti naša jedina tema sa Rusima, postoji puno sfera u kojima bi smo mogli da imamo veoma zanimljivu i važnu saradnju sa Rusijom, sa njihovom vrhunskom medicinom“.
Liječenje mitropolita Amfilohija, duhovno uzdizanje
Ministarka zdravlja Crne Gore i dalje svakodnevno obilazi svoje pacijente u Kliničkom centru u Podgorici. Rad sa njima za nju je apsolutni prioritet, ljekarska misija, kaže, nosi sa sobom tu odgovornost, a posebnu je imala kada je linečila blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija.
„Bilo je to ogromno duhovno uzdizanje za mene. Doživjela sam ga kao čudo od čovjeka, zračio je takvom energijom i duhovnom snagom koja se ulivala u sve koji bi sa njim došli u kontakt. Osjećam posebnu emociju kada se sjetim tih dana.
Izuzetno je cijenio Njegoša, kada bi ujutro posle vizite malo razgovarali, često ga je citirao, govorio je „šta je čovjek, a mora bit čovjek“, bio je to njegov odgovor na sve što se tada dešavalo. Ne mogu da nađem prave riječi kojima bih opisala mitropolita, o njemu i njegovom značaju, veličini, zaista će govoriti vrijeme.
Imao je ponude da se liječi u mnogim drugim centrima, ali bio je izričit, apsolutno nije želio da napusti Crnu Goru, to sam doživjela kao njegovo dodatno nošenje krsta sa narodom u smislu dalje borbe protiv korone, jer on je svakoga dana pitao za sve pacijente na tom spratu. I molio se za sve njih, jednako za Kristinu, Mariju i Senada, za sve jednako. Zaista, njegova veličina je neprolazna“.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA4 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO4 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA4 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA2 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić