Connect with us

DRUŠTVO

INTERVJU MINISTARKE ZDRAVLJA ZA "SPUTNJIK"

Borovinić-Bojović: Odnosi sa Srbijom su bratski, nisu za poređenje sa drugim zemljama

„Turisti iz Srbije mogu da uđu bez ograničenja i testova u Crnu Goru“, kazala je ministarka zdravlja

Foto: Vlada CG

Crna Gora i Srbija nemaju samo diplomatske već i bratske odnose. Posebno turisti iz Srbije mogu da uđu bez ograničenja i testova u Crnu Goru. Sad je najvažnija borba protiv kovida, a rezultati Srbije u vakcinaciji stanovništva su fascinantni.

Ovo je u intervjuu za Sputnjik kazala Jelena Borovinić Bojović, ministarka zdravlja koja je boravila u dvodnevnoj posjeti Beogradu. Ona je među prvim zvaničnicima nove vlasti koja je došla u Srbiju od demokratskih promjena i formiranja Vlade Zdravka Krivokapića.

Prema njenim riječima pripreme za ljetnju turističku sezonu uveliko su u toku. Crna Gora će se truditi da obezbijedi otvorenost i sigurnost za turiste, a posebno, kako je istakla, za one iz Srbije, kako bi mogli da uđu bez ograničenja i testova,  ministarke.

„Potpuno je realno očekivati da Crna Gora na ljeto bude otvorena za turiste iz Srbije. Do tada ćemo vakcinisati dobar dio stanovništva, a računamo i na kolektivni imunitet stečen nakon preležane bolesti. Uložićemo apsolutno sve snage da obezbijedimo siguran dolazak u Crnu Goru – zdravlje je osnovni prioritet za naše građane, ali i za one koji će doći“, kazala je Borovinić Bojović.

Epidemiološka situacija u Crnoj Gori je zabrinjavajuća, kao u većem dijelu regiona, a kao razlog što je epidemija ponovo buknula, ministarka navodi nepoštovanje mjera i pojavu novih formi virusa.

„Glavna tema razgovora sa srpskim ministrom zdravlja Lončarom bila je nabavka vakcina iz Srbije. To je najkraći i najlogičniji put, s obzirom da znamo da će se veoma brzo proizvoditi u Srbiji, u to uopšte ne sumnjamo imajući u vidu sjajnu kampanju i fascinantnu organizaciju vakcinacije u Srbiji. Bilo je riječi i o drugim vidovima saradnje, ali ti razgovori će se nastaviti drugom prilikom, sada je globalni fokus na kovid infekciji“, kaže nam Borovinić Bojovićeva.

Ona je navela da je u Crnu Goru do sada stiglo 44 hiljade doza, vakcinisano je više od 10 hiljada ljudi, a revakcinisano hiljadu. Plan Nacionalne strategije za imunizaciju podrazumeva vakcinaciju prioritetnih grupa, u kojima je sto hiljada ljudi.

Krajem aprila očekujemo preko 200 hiljada vakcina iz Kine, imamo dogovor sa Rusijom za još 40 hiljada doza koje očekujemo svaki dan, ali i još 200 hiljada koje smo naknadno dogovorili. Očekujemo i dolazak Astra Zeneka vakcina, a pregovaramo i sa Fajzerom“.

Diplomatski i bratski odnosi Srbije i Crne Gore

Ministarka zdravlja Crne Gore govorila je i o diplomatskom značaju njene posjete Srbiji, s obzirom na krizu u odnosima dvije zemlje koja je nastupila posle protjerivanja ambasadora Srbije iz Crne Gore. Ona kaže da stvari nisu onakve kakvim se čine na prvi pogled.

„Ovu situaciju ne bih nazvala krizom, vjerujte. To što sam se vidjela sa premijerkom Anom Brnabić izuzetno me raduje, zaista mi je posebna čast i zadovoljstvo što smo se srele. Ovo su diplomatski odnosi, ali i prijateljski, odnosno bratski odnosi dve zemlje. Nisu za poređenje sa odnosima među drugim zemljama, iz mnogo razloga. Radi se o narodima koji su tradicionalno, mogu slobodno da kažem, potpuno usmjereni jedni na druge i isprepleteni. S jedne strane jasan mi je diplomatski značaj posjete, a sa druge, iskreno da vam kažem, premijerku Srbije doživljavam potpuno prijateljski“, kazala je ministarka za Sputnjik.

Crna Gora ima samo šest pulmologa u državi

Jelena Borovinić Bojović je specijalista interne medicine, ali i pulmologije, radila je na Klinici za infektivne bolesti, a na mesto ministra došla sa funkcije načelnika pulmologije Kliničkog centra u Podgorici.

Pored nje Crna Gora ima još samo pet pulmologa, zato zaštitno odijelo nije skinula od marta prošle godine i vjeruje da je to glavni razlog što je pozvana u Vladu koja bi uskoro, posle samo 100 dana rada mogla da doživi rekonstrukciju.

„Nisam posebno uključena u političke procese, ne zato što me ne zanima, već imam toliko obaveza u svom resoru, pa ne mogu da budem u potpunosti upućena. Sigurna sam da će premijer sa parlamentarnom većinom, kao i uvek, napraviti najbolji dogovor. Imam apsolutno povjerenje u premijera Krivokapića u tom smislu i držim se svog usko stručnog dijela, koliko god je to moguće“, izjavila je Borovinić Bojovićeva.

Promjene zahtijevaju vrijeme

Na pitanje da li je mislila da će Vlada do sada učiniti više, s obzirom na očekivanja od promjena do kojih je došlo na jedinstven način koji će se sigurno naći u udžbenicima istorije, odgovara negativno, jer su, kaže, promnene proces koji će trajati.

Ako je jedna pozicija držala vlast preko 30 godina, potpuno je jasno da su krajnje inkorporirani u sve segmente društva i da to utiče na dalje tokove. Promjene zahtujevaju vrijeme, to je dinamičan proces, da bi se dobio pravi krajnji rezultat, koji će neminovno doći, treba nam vrijeme. Sve ovo doživljavam kao deo procesa koji se kreće u pravom smjeru“, ističe ministarka zdravlja Crne Gore.

Rusija pokazala razumijevanje za Crnu Goru

Posle posjete Beogradu ministarku očekuje druga jednako važna, posjeta Moskvi. Bez obzira na političke odnose, Ministarstvo zdravlja Crne Gore sve vrijeme sarađuje sa Rusijom i njenim Investicionim fondom, sa kojim pregovara oko nabavke vakcine „Sputnjik Ve“ (Sputnik V).

„Uspjeli smo da dogovorimo dolazak vakcina za veoma kratko vrijeme, a to nije uobičajeno, nije slučaj sa drugim zemljama. Rusija je iskazala posebno razumijevanje za Crnu Goru. U razgovorima sa predstavnicima Fonda i prof. dr. Sergejem Boljevićem, koji je dugo na Gamaleja institutu, razgovarali smo o eventualnoj posjeti Moskvi. A možda će prije oni posjetiti Crnu Goru, što bi nam bila posebna čast i zadovoljstvo. Imamo intenzivne kontakte, gotovo svakodnevne razgovore. Vakcina sigurno neće biti naša jedina tema sa Rusima, postoji puno sfera u kojima bi smo mogli da imamo veoma zanimljivu i važnu saradnju sa Rusijom, sa njihovom vrhunskom medicinom“.

Liječenje mitropolita Amfilohija, duhovno uzdizanje

Ministarka zdravlja Crne Gore i dalje svakodnevno obilazi svoje pacijente u Kliničkom centru u Podgorici. Rad sa njima za nju je apsolutni prioritet, ljekarska misija, kaže, nosi sa sobom tu odgovornost, a posebnu je imala kada je linečila blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija.

Bilo je to ogromno duhovno uzdizanje za mene. Doživjela sam ga kao čudo od čovjeka, zračio je takvom energijom i duhovnom snagom koja se ulivala u sve koji bi sa njim došli u kontakt. Osjećam posebnu emociju kada se sjetim tih dana.

Izuzetno je cijenio Njegoša, kada bi ujutro posle vizite malo razgovarali, često ga je citirao, govorio je „šta je čovjek, a mora bit čovjek“, bio je to njegov odgovor na sve što se tada dešavalo. Ne mogu da nađem prave riječi kojima bih opisala mitropolita, o njemu i njegovom značaju, veličini, zaista će govoriti vrijeme.

Imao je ponude da se liječi u mnogim drugim centrima, ali bio je izričit, apsolutno nije želio da napusti Crnu Goru, to sam doživjela kao njegovo dodatno nošenje krsta sa narodom u smislu dalje borbe protiv korone, jer on je svakoga dana pitao za sve pacijente na tom spratu. I molio se za sve njih, jednako za Kristinu, Mariju i Senada, za sve jednako. Zaista, njegova veličina je neprolazna“.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Registrovan prvi slučaj malih boginja u Crnoj Gori kod malog djeteta

„Nevakcinisano dijete oboljelo od malih boginja, značajan rizik za masovnije obolijevanje“

Foto: Screenshot/IJZCG

Laboratorija Centra za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje Crne Gore registrovala je danas prvi slučaj obolijevanja od malih boginja kod djeteta uzrasta osam godina, koje nije vakcinisano, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).

Kako su kazali, ta pojava dolazi u kontekstu aktuelne epidemiološke situacije u zemljama u okruženju (Bosna i Hercegovina, Srbija, Rumunija i Albanija) u kojima su registrovane epidemije malih boginja sa preko 4.600 oboljelih i najmanje šest umrlih od kojih četvoro djece mlađe od jedne godine. Iz tog razloga, dodaju da je u posljednjem periodu posebno naglašavana potreba za preduzimanjem preventivnih mjera kako bi se spriječilo širenje ove zarazne bolesti.

„Odmah po potvrđivanju slučaja, preduzete su sve neophodne mjere kako bi se spriječilo dalje širenje bolesti, dok se epidemiološka situacija pažljivo prati od strane nadležnih zdravstvenih institucija. Morbili (male boginje) spadaju u grupu visoko kontagioznih virusnih osipnih groznica koje se manifestuju makulopapuloznom ospom po tijelu i najčešće se javljaju u formi manjih ili većih epidemija. Uzročnik je virus malih boginja iz familije Paramyxoviridae. Izvor infekcije je oboljela osoba, a zaraznost traje 4 dana prije i 4 dana poslije izbijanja ospe. Činjenica da je osoba zarazna i prije pojave ospe otežava epidemiološku kontrolu širenja uzročnika bolesti“, navode iz IJZ-a.

Objašnjavaju da se virus morbila prenosi direktnim kontaktom sa nazofaringealnim sekretom zarazne osobe kao i vazdušno-kapljičnim putem – inhalacijom aerosola infektivnih kapljica koje prilikom kijanja, kašljanja ili govora zarazne osobe izbacuju u svoju okolinu. Virus, upozoravaju, može ostati u vazduhu i na površinama još oko 2 sata pošto inficirana osoba napusti prostoriju, a indirektni prenos prilikom kontakta sa nazofaringealnim sekretima svježe kontaminiranim predmetima (u okviru dva sata) je moguć.

„Male boginje su jedna od najzaraznijih bolesti, sa stopom sekundarnog javljanja većom od 90% među izloženim i osjetljivim pojedincima (9 od 10 osjetljivih osoba oboli kada se nalazi u bliskom kontaktu sa oboljelim). Najdjelotvorniji i najbezbjedniji način individualne i kolektivne zaštite protiv malih boginja je vakcinacija koja se sprovodi u dvije doze, prva doza se daje djeci sa navršenih 12 mjeseci starosti, a druga doza prilikom polaska u osnovnu školu“, dodali su iz IJZ-a.

Trenutni obuhvat sa prvom dozom vakcine kod djece rođene 2018. godine iznosi 79,8 odsto, dok za rođene 2019. obuhvat iznosi 74,5 odsto.

„Za rođene 2020. obuhvat iznosi 65,9%, za rođene 2021.g. obuhvat iznosi 46,9%, a kod djece rođene 2022. godine obuhvat iznosi 20%. S obzirom da je neophodno da obuhvat za sprječavanje epidemije iznosi najmanje 95% ciljne populacije jasno je da postoji značajan rizik za masovnije obolijevanje. U skladu sa postojećim protokolima i Vodičem za istraživanje i postupanje u slučaju epidemijskog javljanja morbila, Institut za javno zdravlje Crne Gore preduzeo je sve potrebne korake kako bi se spriječilo masovnije širenje bolesti. To uključuje intenziviranje epidemiološkog nadzora, vakcinaciju nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica, kao i sprovođenje mjera izolacije i liječenja oboljelih. U slučaju pojave obolijevanja u kolektivima (vrtići i škole) neophodno je isključivanje nevakcinisanih do maksimalnog isteka dva perioda inkubacije odnosno do gašenja epidemije ili do vakcinisanja istih u skladu sa uzrastom“, upozorili su iz Instituta.

Pozvali su sve građane, posebno roditelje, da preduzmu odgovorne korake kako bi zaštitili prije svega, svoju djecu od malih boginja.

„To uključuje vakcinaciju prema preporučenom rasporedu imunizacije, redovno praćenje zdravstvenog stanja i pridržavanje higijenskih mjera. Sva djeca koja kasne sa vakcinacijom, moraju što prije nadoknaditi propuštene doze. Imajući u vidu ozbiljnost ove bolesti i potrebu za kolektivnim djelovanjem, apelujemo na sve građane da podrže napore zdravstvenih institucija u suzbijanju malih boginja“, zaključili su iz IJZ-a.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Prašina iz Sahare stigla u Crnu Goru i „zamutila“ vazduh

„Kada imamo i prisustvo oblaka ili padavina, kiša ispira nakupljeni materijal i na taj način nastaje žuta, crvena, prljava, ili u Crnoj Gori u žargonu glibava kiša“, navodi se u meteo izvještaju

Foto: RTCG

U naše predjele stigla je prašina i sitni pijesak iz oblasti pustinje Sahare, koji se taloži u vazduhu. Zbog toga je tokom dana bili primjetno „bjelilo“ u vazduhu.

Većina stanovništva jutros je, po boji svojih automobila, primijetila da je padala takozvana prljava kiša, ali i „mutnilo“ i „bjelilo“ u vazduhu tokom dana. Iz Meteo centra TVCG kažu da je ta pojava upravo zbog prašine i sitnog pijesaka iz Sahare.

„Kada imamo jaka južna strujanja, kao što su ovih dana, u naše predjele stiže prašina i sitni pijesak iz oblasti pustinje Sahare, te se tako taloži u vazduhu. Kada imamo i prisustvo oblaka ili padavina, kiša ispira nakupljeni materijal i na taj način nastaje žuta, crvena, prljava, ili u Crnoj Gori u žargonu glibava kiša“, navodi se u meteo izvještaju.

Već tokom večeri pijeska nema u našoj atmosferi.

Meteorolozi napominju da će tokom noći pred nama biti pljuskova, grmljavine i na momente veoma jakog vjetra, pa oprez nije naodmet. Sjutra, zato, znatno manje kiše, a više sunca.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Srbija: Nestala dvogodišnja djevojčica u Boru, majka moli za pomoć: „Dok sam se okrenula nje nije bilo. Molim Boga da je pronađemo“

Mala Danka (2) zbog čijeg nestanka je po prvi put u Srbiji aktiviran sistem Amber alert, naziva „Pronađi me“, nestala je danas oko 13:45 časova

Djevojčica Danka Ilić, stara nepune dvije godine, nestala je danas dok se sa majkom i godinu dana starijim bratom igrala na Banjskom polju u Boru, a potraga za njom traje više sati.

Mala Danka (2) zbog čijeg nestanka je po prvi put u Srbiji aktiviran sistem Amber alert, naziva „Pronađi me“, nestala je oko 13:45 časova.

„Živimo u Boru. Dovela sam ih da se malo istrče i prošetaju. Moji su porijeklom odavde i kao dijete sam tu često boravila“, priča uplašena Dankina majka, Ivana Dragomirović, prenosi Blic.

Djevojčica na sebi ima maslinasto zelenu jaknicu i ljubičaste pantalone. Kosa joj je vezana u repić.

Foto: Društvene mreže

Kako javlja reporterka Nove, građani koji su uključeni u potragu za devojčicom, njih više stotina, zamoljeni su da se povuku i trenutno su na terenu samo specijalci MUP-a, koji sa termovizijskim kamerama vrše pretragu.

Ako se djevojčica ne pronađe do sjutra ujutru, poslaće se ponovo apel građanima da se priključe.

Foto: Ringer

„Dok sam se okrenula, nje nije bilo“

„Dok sam se okrenula, nije je bilo. Ona još nema dvije godine, u maju će ih napuniti. Odaziva se na ime, ali ona je još mala, ona još ne priča. Zvala sam je, dozivala, nije mi se odazvala. Tu u blizini ima jedna šumica. Molim Boga da je što prije nađemo“, kaže očajna majka djevojčice za Novosti.

Foto: Mup.rs

Komadant štaba za vanredne situacije Aleksandar Milikić rekao je medijima da je dijete nestalo ispred porodične kuće.

„Kompletno je sva operativa ukjučena – MUP, sektor za vanredne situacije, građani, jedinica dronova… Pretraženo je više od osam kilometara kvadratnih. Mi ćemo i večeras ostati na terenu kako bi tražili našu malu sugrađanku. Ali molim građane da večeras kada padne mrak da se smire, da puste profesionalce da rade svoj posao. Danas će doći još tri drona MUP-a i dva privatnih kompanija koja imaju termovizijske kamere. Ono što je najvažnije je da će doći i tri psa istrenirana za pretrage. Treba nam mir, treba nam tišina i da koordiniramo ovom situacijom“, rekao je on medijima.

Vremenski uslovi, tačnije kiša koja pada, dodatno otežava potragu, kao i nepristupačnost terena.

Kako javlja reporterka Nove, na terenu koji se pretražuje se nalazi velika šuma.

Roditelji apeluju na sve one koji imaju bilo kakvu informaciju ili vide negde Danku da obavijeste policiju.

Na fotografiji koju je objavila majka vidi se kako je dijete bilo obučeno u trenu kada je nestala.

Kako su za Novu rekli iz gorsko-spasilačke službe, otežavajuća je i okolnost što ona ima nepune dvije godine i ne može da se predvidi kako će se kretati.

Nepotvrđeno je da je više od 1.000 ljudi došlo na teren u želji da pomogne, ali su zamoljeni da posao prvenstveno prepuste profesionalcima.

Prekinut program RTS-a

Program RTS je prekinut i izdato je saopštenje.

„Pronađi me, hitno obaveštenje o nestanku malolnetnika“, navodi se u saopštenju kojim je prekinut program, a koje je ponovljeno dva puta u razmaku od 10 minuta na Radio televiziji Srbije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije