Connect with us

POLITIKA

FORMIRANJE VLADE CRNE GORE

Bošnjačka stranka bi predsjednika Skupštine i bezbjednosni sektor

U neformalnim pregovorima Bošnjačka stranka iznijela krupne zahtjeve. Partija Milana Kneževića bi u izvršnu vlast, najviše je zanimaju saobraćaj i energetika. Aleksa Bečić u pregovorima lobira da u Vladi bude i Građanski pokret URA, upozorava da bi možda čak i bezbjednost Abazovića bila ugrožena u suprotnom

Lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović, Foto: Skupština Crne Gore

Bošnjačka stranka je zainteresovana za poziciju predsjednika Skupštine i kontrolu nad bezbjednosnim sektorom, dok je koalicija Za budućnost Crne Gore, a prevashodno Demokratska narodna partija, zainteresovana za energetski sektor i Ministarstvo kapitalnih investicija (MKI).

Ti zahtjevi su iznošeni u neformalnim pregovorima o formiranju Vlade, koji su vođeni ovih dana, a zvanični, kako je ranije saopšteno “Vijestima” iz PES-a, trebalo da počnu nakon utvrđivanja konačnih rezultata izbora održanih 11. juna. Rok za objavljivanje konačnih rezultata izbora istekao je sinoć u ponoć, a iz Državne izborne komisije (DIK) saopštili su da se nijesu stekli zakonski uslovi za to, jer još traju rokovi za prigovore i žalbe.

Sastao se i sa Kneževićem i Mandićem: Spajić, Foto: Pobjeda

Lider Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić, kazao je nakon izbora da neće pregovarati s Demokratskom partijom socijalista i Građanskim pokretom (GP) URA, a da je otvoren za razgovor sa koalicijom “Za budućnost Crne Gore” (ZBCG). On je rekao i da su njegovom Pokretu, koji je dobio najviše glasova na izborima, Demokrate i partije manje brojnih naroda prioritetni partneri.

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, prethodnih dana sa Spajićem su se sastali predsjednik Albanskog foruma Nik Đeljošaj i lider Demokrata Aleksa Bečić, a danas su se sastali Bečić, Spajić i lider BS Ervin Ibrahimović.

Tražio da se URA uključi u izvršnu vlast: Bečić, foto: Boris Pejović

Ibrahimović je kao argument za svoje zahtjeve naveo da se mora uzeti u obzir princip da mjesto premijera vrijedi koliko i pola ministarskih pozicija, a da mjesto predsjednika Skupštine vrijedi trećinu ministarskih mjesta. Na to je Bečić pitao da li je takav princip postojao i 2016. kada je formirana vlada Duška Markovića, a u kojoj je BS imao potpredsjednika Vlade i dva ministarstva, na šta je Ibrahimović odgovorio da su sada drugačije okolnosti. Iz BS nisu odgovorili na pitanja “Vijesti” o njihovim zahtjevima.

Za mjesto predsjednika Skupštine, koje je tražio BS, su zainteresovane i Demokrate jer je njihov lider tu funkciju obavljao nakon izbora 2020. godine do smjene u aprilu 2021. kada je formirana manjinska Vlada uz manjinsku podršku DPS-a.

Bečić je, kako saznaju “Vijesti”, tražio da se URA uključi na neki način u izvršnu vlast, argumentujući da se njen lider i aktuelni premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović pokazao kao borac protiv kriminala. Upozorio je i da bi bila dovedena u pitanje bezbjednost Abazovića ako ostane izvan vlasti i da treba prevazići sujete, na šta je Spajić odgovorio da on nema problem sa sujetom, ali da je partija zauzela čvrst stav prema pregovorima sa GP URA.

PES optužuje lidera GP URA i aktuelnog premijera Dritana Abazovića, čija je stranka na izborima nastupila sa Demokratama da je kreirao predizbornu aferu o navodnim poslovnim vezama Spajića i “kralja kriptovaluta” Do Kvona.

Spajić se, prema informacijama “Vijesti”, odvojeno sastao i sa liderima koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) Andrijom Mandićem i Milanom Kneževićem.

Knežević je tražio da ZBCG bude dio izvršne vlasti, konkretno Ministarstvo kapitalnih investicija, koje sada vodi lider BS-a Ervin Ibrahimović i dio energetskog sektora.

Očekuje se da u narednim danima Spajić, kao projektovani mandatar, predloži strukturu vlade i broj ministarstava, a prema izvoru “Vijesti”, za najkasnije 15 dana će biti jasno da li će moći da se formira vlada na taj način.

Na izborima je prema privremenim rezultatima, Pokret Evropa sad (PES) osvojio 24 mandata, koalicija “Zajedno”, koju predvodi DPS 21 mandat, ZBCG 13 mandata, koalicija Demokrata i GP URA 11 mandata, Bošnjačka stranka šest mandata, a koalicija Socijalističke narodne partije (SNP) i Demosa dva poslanička mjesta. Albanski forum je takođe osvojio dva mandata, a po jedan Albanska alijansa i Hrvatska građanska inicijativa.

“Vladu formirati do kraja jula”

Funkcioner Demokrata Danilo Šaranović rekao je da očekuje da Crna Gora krajem jula dobije operativnu vladu.

Rekao je kako se očekuje od svih aktera da odgovorno pristupe formiranju vlade, imajući u vidu stanje u kojem se država nalazi.

“Važno je da svi pozivamo na dodatnu dozu odgovornosti, jer nijedan partikularni interes ne smije prevazići potrebu da Crna Gora u najkraćem roku dobije vladu, a to je do kraja jula”, naveo je Šaranović u Bojama jutra na TV Vijesti.

Prioritet broj jedan je, kako je istakao, stvaranje preduslova za zatvaranje poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa Evropskom unijom, odnosno jačanje tužilačkih i pravosudnih institucija.

“Vjerujem da će vlada takva i biti, u konačnom, ko će je tvoriti, zavisi od svih političkih subjekata”.

Šaranović je, na pitanje koga Demokrate očekuju u izvršnoj vlasti, podsjetio na stav te stranke da ne može biti mjesta za Demokratsku partiju socijalista.

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.

Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.

Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.

Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bogdanović: „Policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža“

„Crna Gora je 30 godina imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima“, poručio je Bogdanović

Boris Bogdanović (Foto: Demokratska Crna Gora)

Šef kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović ukazao je da država znala 30 godina da policajci ne primaju plate iz budžeta nego „iz gepeka“, te da policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža.

„Nervoza je prisutna, jer je Crna Gora je imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima, zakone koje je shvatala kao prporuke, policajce koji ulaze u restorane koje ne mogu da plate, a izlaze sa mafijaškim koveratma“, istakao je Bogdanović na današnjoj sjednici Skupštine kada je na poslanička pitanja odgovarao ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Naglasio je: „Treba da se pravimo da je ruta prema BiH bila čista. Imali smo robu zamaskiranu u keramiku, a zapravo u zastave i obilježja“.

Kako je dodao, nekadašnji direktor Uprave policije je priznao da je učestvovao u švercu i pitao sadašnjeg ministra policije koliko je suspendovanih.

Šaranović je odgovorio da su mnogi učesnici kriminalnih aktivnosti bili funkcioneri policije.

„Stanje u ovoj oblasti je bilo alarmantno. Za vrijeme našeg mandata pokrenuto je 97 postupaka i suspendovano zbog teže povrede dužnosti 79 policijskih službenika“, istakao je.

Kako je dodao, ako imaju dokaze da su službencii bili učesnici u kriminalniom radnjama, a ne preduzmu ništa, bili bi saučesnici.

„To rade oni kojima se rad ogleda u Skaj prepiskama gdje šef kavčana Radoje Zvicer kaže Petru Lazoviću da bi on etnički očistio Budvu“, istakao je.

Kako je dodao, Petar Lazović je Darku Šariću govorio da je doveo u policiju nekadašnje navijače koji svi imaju po 10 i više krivičnih prijava, kao i da se on pravdao Radoju Zviceru.

Bogdanović je kazao da poručuje svim prljavim policajcima da ako su ikad kriminalca nazivali „šefe“, sklanjali patrolu… da za njih više nema mjesta u policiji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije