DRUŠTVO
MINISTARKA PROSVJETE, NAUKE, KULTURE I SPORTA SASTALA NA SASTANKU SA RUKOVODSTVOM OPŠTINE BERANE
Bratić: Prioritet je razvoj namjerno zapostavljenih slobodarskih Berana od bivše vlasti
„V. d. predsjednika Opštine Berane Marko Lalević založio se u razgvoru sa ministarkom za akreditaciju novih studijskih programa kako bi Berane postalo univerzitetski centar sjevera Crne Gore, naglašavajući da kapaciteti za to postoje i podsjećajući ujedno da Dom učenika i studenata u našem gradu ima kapacitet od 200 mjesta“

Uspješni i poboljšani odnosi sa lokalnom samoupravom, pomoć razvoju ovog namjerno zapostavljenog dijela Crne Gore, ostaju prioritet, shodno kome će Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta i Opština Berane nastaviti sa učvršćivanjem veza, dobrom i uspješnom saradnjom.
To je konstatovano na sastanaku ministarke, prof. dr Vesne Bratić, koja je boravila u radnoj posjeti Beranama, i rukovodstva Opštine, na čelu sa vršiocem dužnosti predsjednika Markom Lalevićem.
Nakon riječi dobrodošlice, Lalević je saopštio na sastanku predstavnika državne i lokalne vlasti, održanom u zgradi Opštine, da je zahvaljujujući ministarki Bratić, koja je uvažila inicijativu Opštine Berane, konačno riješen problem prevoza đaka u mjesnoj zajednici Štitare, tako što je poništena odluka bivšeg ministra o dodjeli kombi vozila, a kojom Berane nije bilo obuhvaćeno.
„Nakon dvije godine bezuspješnih prepiski sa bivšim ministrom prosvjete Damirom Šehovićem, koji se oglušivao na zahtjev Opštine Berane i stanovnika MZ Štitare, Osnovna škola u Štitarima konačno će dobiti kombi vozila za prevoz učenika“, podsjetio je Lalević.
On je razgovorao sa ministarkom o Gimnaziji „Panto Mališić“, najstarijoj srednjoj školi u Beranama, koja je osnovana 1913. i uskoro obilježava 110 godina postojanja. Predložio je da Ministarstvo podrži zajedničku inicijativu Opštine Berane i Gimnazije o otvaranju Istraživačkog naučnog centra u Beranama, po ugledu na Petnicu u Srbiji.
„Tu bi se okupljali svi najbolji učenici srednjih, osnovnih škola, nadareni studenti, sa kojima bi radili emenintni profesor iz Crne Gore i okruženja, čime bi opština Berane postala regionalni centar znanja i obrazovanja što vas rezultat na takmičenju i pokazuje da već jesmo“, rekao je v. d. predsjednika Opštine.
Upoznao je Bratić sa situacijom u kojoj se nalazi škola u Donjim Lugama, podsjećajući da se školska zgrada već dugi niz godina nalazi u veoma zapuštenom stanju.
„Inženjeri zaposleni u Opštini Berane još prije nekoliko godina uradili su projekat rekonstrukcije škole na Donjim Lugama za koji tadašnje Ministarstvo, na čijem je čelu bio Damir Šehović, nikada nije obezbijedilo sredstva i uradilo bilo šta po tom pitanju urpkos brojnim zahtjevima lokalne uprave“, naglasio je Lalević.
V. d. predsjednik je naveo da je u planu izgradnja novog vrtića u Beranama,kao i nove zgrade Centra za kulturu.
Istakao je da bi u narednom peridou trebalo pristupiti adaptaciji spomen kuće vojvode Gavra Vukovića, prvog crnogorskog ministrta inostranih poslova, čije ime nosi prestižna škola koja okuplja mlade diplomate iz Crne Gore i svijeta.
Lalević je u razgovoru sa ministarkom predložio da zgrada u kojoj se nalaze prostorije opštinske Komunalne policije, a koja je u vlasništvu Ministarstva prosvjete, bude rekonstruisana zajedničkim ulaganjima Opštine i Ministarstva, kako bi se na taj obezbijedio veći prostor, a od čega bi svi imali korist.
Podsjetio je da je u Beranama urađeno mnogo u cilju unapijeđenje sportske infrastrukture.
„Posle izgradnje savremene Sportske hale u Beranama i renoviranja istočne tribine Gradskog stadiona, već naredne godine počinje rekonstrukcija zapadne tribine. Time će biti upotpunjena sportska infrastruktura čime će se stvoriti najbolji uslovi za treninge kako za kolektivne, tako i za individualne sportove.
„Uz veliku podršku Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG), koji je do sada kroz saradnju sa Opštinom uložio značajna sredstva u uređenje Gradskog stadiona, sportisti su dobili mjesto za odigravanje utakmica i mjesto kakvo zaslužuju. Fudbalski savez nije stao na toj pomoći, nego su pomogli i postavljanje reflektora“, rekao je Lalević.
V. d. predsjednika Opštine Berane založio se u razgvoru sa ministarkom za akreditaciju novih studijskih programa kako bi Berane postalo univerzitetksi centar sjevera Crne Gore, naglašavajući da kapaciteti za to postoje i podsjećajući ujedno da Dom učenika i studenata u našem gradu ima kapacitet od 200 mjesta.
Ministarka Bratić je, uz zahvalnost na ljubaznom prijemu, pozdravila slobodarski karakter grada, istovremeno podsjećajući na važnost dobrih odnosa i osnaživanja saradnje, naročito sa, nepravedno zapostavljenim, opštinama Sjevera Crne Gore:
„Svjedoci smo da je neravnomjeran razvoj naše zemlje i dugotrajno zapostavljanje sjevernog regiona samo jedan u nizu loših postupaka bivše vlasti, koji je rezultirao činjenicom da sve više mladih ljudi napušta svoju zemlju. Stoga ćemo, u okviru nadležnosti i mogućnosti našeg resora, sa posebnom pažnjom pristupiti problemima sa kojima se suočavaju mladi ljudi, ne bi li stvorili perspektivu za ostanak u našoj zemlji. Podržaćemo projekte ulaganja u renoviranje škola, i izgradnju vrtića. Radićemo na prepoznavanju najvažnijih problema sa kojima se suočavaju stanovnici Berana i sagledati mogućnost za udruženo djelovanje“, poručila je ministarka Bratić.
Sekretar za sport, kulturu, omladinu i saradnju sa NVO Goran Folić kazao je da je Opština kandidovala dosta projekata prema Ministarstvu za ovu godinu.
Pomoćnik u Sekretartijatu za opštu upravu i društvene djelatnosti Mladen Stijović otvorio pitanje rješavanja situacije u kojoj se nalazi Srednja medicinska škola „Dr Branko Zogović“ u Beranama, a vezano za novootvorebna odjeljenja u okviru mješeovitih škola u Plavu, Rožajama i Bijelom Polju. Posjetio je da je ova škola u Beranama osnovana 1995. godine.
Nakon sastanak u zgradi Opštine Berane, ministarka Bratić i v. d. predsjednika Lalević razmijenili su prigodne poklone.
Ministarka Vesna Bratić je zajedno sa v. d. predsjednika Opštine Berane Markom Lalević i saradnicima obišla Osnovnu školu u Lubnicama, lokacije gdje se planira izgradnja novog dečjeg vrtića, odnosno zgrade Centra ze kulturu u Beranama, posjetila Polimski muzej i manastir Đurđevi Stupovi.
Tokom obilaska, delegacija Ministarstva je imala prilike da posjeti i čuveni Polimski muzej, u kome je prijem organizovala direktorica ustanove, Violeta Folić, a ministarka je uživala u izložbi radova poznatog slikara Miomira Miša Popovića, ali i u brojnim vrijednim eksponatima stalne postavke Polimskog muzeja.
Piše: Berane online
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA3 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA3 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA1 дан ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić