DRUŠTVO
VLADA CRNE GORE
Brđanin smijenjen, Terzić izabran za novog direktora Uprave policije
Terzić je dosadašnji načelnik budvanske policije. Abazović i Adžić su u ponedjeljak tražili ostavku Brđanina, ali je on to odbio da sam učini

Vlada Crne Gore jednoglasno je na današnjoj sjednici izabrala dosadašnjeg načelnika budvanske policije Nikolu Terzića za vršioca dužnosti (v.d.) direktora Uprave policije.
Prethodno su članovi izvršne vlasti smijenili Zorana Brđanina sa funkcije direktora Uprave policije.
Predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović je prije toga predložio Terzića.
„Vijesti“ su ranije ekskluzivno objavile da će Terzić najvjerovatnije biti v.d. direktora UP.
Abazović je rekao na sjednici da nijednog sekunda ne dovodi u pitanje intelektualni ili profesionalni kapacitet Brđanina.
„Međutim, mislim da ono što je zateklo Upravu policije, a što se odnosi na period prije 2020. godine, da jednostavno ne može da zaobiđe drastične kadrovske promjene“, istakao je Abazović.
Kazao je da su uspjeli konačno da odblokiraju dostavljanje podataka od Europola, da zna zašto nisu dostavljali podatke jedno vrijeme, ali da se to više ne smije dozvoliti.
„Ako to nije bilo poznato direktoru dosadašnjem, meni je žao“, rekao je Abazović.
Damjanović: Do kraja je trebalo zaokružiti postupak
Ministar finasija Aleksandar Damjanović je rekao da ne spori razloge razrešenja ali da smatra da je do kraja trebalo zaokružiti postupak i na osnovu izvještaja Odbora za bezbjednost i odbranu, što je zakonska procedura, realizovati ove aktivnosti.
„Istina je da Odbor nije nas obavijestio da li je razmatrao Izvještaj o radu policije koji je dostavljen u decembru, ali je trebalo da se ta aktivnost zaokruži u saradnji sa Parlamentom koji radi nesmetano“, kazao je Damjanović.
Adžić se zahvalio Brđaninu
Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić je kazao da Odbor nije razmatrao izvještaj koji im je dostavljen 1.decembra.
„Pitanje je u kakvom kapacitetu funkcioniše Skupština. Prisustvovao sam sjednici odbora juče gdje nije prisustvovao niko iz opozicije. Ne možemo biti taoci nesprovođenja određenih aktivnosti od strane Skupštine. Situacija je kompleksna, složenija nego što je bilo ko od nas mogao da pretpostavi“, rekao je Adžić.
On se zahvalio Brđaninu na dosadašnjem radu.
„Ne bih pominjao pojam odgovornosti, jer nije ključna intencija smjene sama odgovornost već funkcionalnost institucije. Ako imamo neku vrstu nepovjerenja između sektora unutar same UP ili nepovjerenje međunarodnih partnera koji su dali doprinos u borbi protiv organizovanog kriminala u Crnoj Gori, jasno je da neke stvari moramo da mijenjamo“, rekao je Adžić.
Kovač: Veliko nepovjerenje između određenih sektora u Upravi policije
Ministar pravde Marko Kovač je kazao da u ovom trenutku vlada veliko nepovjerenje između određenih sektora u Upravi policije.
„Imamo činjenicu da Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) lišava slobode visokorukovodni kadar i pripadnike top menadžmenta Uprave policije. Mi preko toga ne možemo preći. Moramo se kao Vlada odrediti po ovom pitanju, imajući u vidu i objektivnu odgovornost samog rukovodstva“, rekao je Kovač.
On je kazao da je to politički nepopularna, ali odgovorna odluka koju Vlada mora da donese bez obzira na svu upitnost pravne procedure koja posotji i koja je definitivna.
Ministar bez portfelja Zoran Miljanić je, govoreći o prethodnom periodu, rekao da je tragično za državu da strani partneri nemaju povjerenja u Upravu policije i ne dostavljaju podatke.
„Sve dileme dijelim sa kolegama, a u odnosu na nacionalnu bezbjednost države, ništa nije važnije od toga“, rekao je Miljanić.
Abazović je rekao da mora da se obezbijedi funkcionalnost institucija:
„Ovdje se narušilo povjerenje između organa koji treba da nastave izvođenje složene akcije.Vlada ima obavezu da to povjerenje uzdigne na najveći nivo. Ne možemo da imamo istorijske rezultate bez međunarodnih partnera. Sada se doblokirala situacija i da nastavimo u tom pravcu“, rekao je Abazović.
On je kazao da podržava napore Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i ostalih tužilaca, kao i šefa SPO Predraga Šukovića koji demonstrira rezultate i podržava da se Šukoviću da zaduženje kada je u pitanju odsjek za borbu protiv organizovanog kriminala.
Ostavka Brđanina tražena u ponedjeljak, on je odbio da je podnese
Abazović i Adžić su u ponedjeljak tražili ostavku Brđanina, ali je on to odbio da sam učini.
Brđanin je tokom tog dana, kada je bilo izvjesno da će na sjednici Vlade biti razriješen, kazao „Vijestima“ da „nijesu ispunjeni zakonski uslovi za njegovo razrješenje“.
Ostavka Brđanina tražena je nakon velike operacije Specijalnog državnog tužilaštva, tokom koje je uhapšeno nekoliko sadašnjih i bivših službenika policije među kojima i pomoćnik direktora Sektora borbe protiv kriminala Dejan Knežević, kojima se na teret stavlja sumnja da su navodno bili članovi kriminalne organizacije. Operacija SDT-a i Specijalnog policijskog odjeljenja uslijedila je nakon višemjesečne razmjene i uparivanja podataka, koje je tužilaštvu poslao EUROPOL.
Prema članu 16 Zakona o unutrašnjim poslovima, prilikom prestanka mandata direktora UP, primjenjuju se odredbe tog zakona ali i zakona kojim se uređuju prava i obaveze državnih službenika i namještenika.
Adžić predložio da se razmatra razrješenje Brđanina
Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić je na početku današnje sjednice Vlade predložio da se tri tačke dodaju na dnevni red – razrješenje direktora Uprave policije i imenovanje v.d. direktora policije, ali i postavljanje štićene ličnosti, ali na zatvorenom dijelu sjednice.
U uvodnom dijelu, ministar nije pomenuo ko će biti njegov predlog za novog vršioca dužnosti direktora Uprave policije, a u proteklih nekoliko dana u opticaju je bilo nekoliko imena sa kojima je dogovarano oko preuzimanja čelne pozicije unutar sistema javne policije.
Kao mogući nasljednici Brđanina pominjani su Terzić, bivši šef pljevaljske policije Predrag Tanjević i aktuelni šef podgoričke policije Goran Jokić…
Premijer Dritan Abazović i ministar unutrašnjih poslova su u ponedjeljak tražili ostavku Brđanina, ali je on to odbio da sam učini.
Brđanin je tokom tog dana, kada je bilo izvjesno da će na sjednici Vlade biti razriješen, kazao „Vijestima“ da „nijesu ispunjeni zakonski uslovi za njegovo razrješenje“.
Ostavka Brđanina tražena je nakon velike operacije Specijalnog državnog tužilaštva, tokom koje je uhapšeno nekoliko sadašnjih i bivših službenika policije među kojima i pomoćnik direktora Sektora borbe protiv kriminala Dejan Knežević, kojima se na teret stavlja sumnja da su navodno bili članovi kriminalne organizacije. Operacija SDT-a i Specijalnog policijskog odjeljenja uslijedila je nakon višemjesečne razmjene i uparivanja podataka, koje je tužilaštvu poslao EUROPOL.
Prema članu 16 Zakona o unutrašnjim poslovima, prilikom prestanka mandata direktora UP, primjenjuju se odredbe tog zakona ali i zakona kojim se uređuju prava i obaveze državnih službenika i namještenika.
Miljanić apelovao da budu nagrađeni policajci SPO
Ministar bez portfelja Zoran Miljanić je na sjednici Vlade apelovao na ministra finansija da adekvatno budu nagrađeni policajci Specijalnog policijskog odjeljelja (SPO) i da se na taj način prizna njihov mukotrpan višemjesečan rad.
Predsjednik Vlade Dritan Abazović je rekao da Vlada daje punu podršku svim ljudima unutar sektora bezbjednosti, da se očisti svih kadrova koji su na bilo koji način podrška kriminalnim grupama.
DRUŠTVO
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.
Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.
Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.
„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.
On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.
Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.
Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.
„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.
„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
- HRONIKA2 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA7 сати ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO4 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
- HRONIKA1 дан ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu