Connect with us

POLITIKA

POSLANIK FRONTA

Bulatović najavljuje: „Kandidat DF-a će biti novi predsjednik Crne Gore“

„Država se ne nalazi u haosu zbog Zakona o predsjedniku, država se nalazi u haosu zbog toga što je 30. avgusta 2020. jedna parlamentarna većina pobijedila DPS. DPS se veoma mislio da prizna te izbore“, poručuje Bulatović

Bulatović, Foto: Skupština Crne Gore

Poslanik Demokratskog fronta (DF), Predrag Bulatović je rekao da nisu u DF razgovarali o kandidatu za predsjednika Crne Gore, ali da će kandidat DF-a biti predsjednik Crne Gore.

„Država se ne nalazi u haosu zbog Zakona o predsjedniku, država se nalazi u haosu zbog toga što je 30. avgusta 2020. jedna parlamentarna većina pobijedila DPS. DPS se veoma mislio da prizna te izbore. Osuđena je aktivistkinja DPS koja je pokušala da krade listiće. Bili su spremni da ne priznaju izbore. Pritiskom međunarodne zajednice formirali smo parlamentarnu večinu. Ta parlamentarna većina je bila nefunkcionalna i zamijenjena je novom koju je činila ekipa na čelu sa DPS. I sada imamo ovaj haos. Nama je u DF važno da smo došli do 41 vezano za ovaj zakon“, rekao je Bulatović, gostujući u emisiji „Načisto“ na TV Vijesti.

Bulatović je naveo da nijednu nadležnost nisu usvojenim izmjenama Zakona o predsjedniku u Skupštini oduzeli predsjedniku Crne Gore.

„Ako zakon stupi na snagu, daje se šansa predsjedniku da otvori drugi krug konsultacija. Ako u drugom krugu konsultacije nema jasne većine od 41, on može da dodijeli mandat nekoj drugoj ličnosti koja ima najveću podršku, recimo iz DPS“, rekao je Bulatović.

Rekao je da ga brine retorika u Skupštini gdje se govorilo da je ovo anarhija i da se na anarhiju može odgovoriti svim sredstvima.

„To asocira na sukobe, pominjani su građanski sukobi, oružje“, kazao je Bulatović.

Bulatović je rekao da ni URA ni Demokrate neće promijeniti stav u drugom krugu glasanja o Zakonu o predsjedniku.

Rekao je da poziva DPS da ne napušta parlament, a ako ga napusti i pređe na vaninstitucionalnu borbu, moli ih da naprave organizacioni odbor na čijem će čelu biti Milo Đukanović.

Bulatović je rekao i da je tačno da se Ustav ne može mijenjati nižim pravnim aktom.

On je istakao da vjeruju da će Zakon o predsjedniku stupiti na snagu, te da će Miodrag Lekić biti mandatar i pozvao ga da napravi širu vladu.

„Ustavni sud je prioritet“, rekao je Bulatović.

On je rekao da manjinskoj vladi Dritana Abazovića zamjera to što „nisu načete najkrupnije ribe što se tiče DPS“.

On je rekao da Miodrag Lekić ima podršku 41 poslanika da bude mandatar za sastav nove vlade.

„Jedna od važnih stvari vlade Miodraga Lekića je demontaža DPS“, kazao je Bulatović.

Kazao je i da Abazovićeva nema njihovu podršku i da ne može da pripremi izbore.

On je rekao da njihov cilj nije da formiraju vladu na čelu sa Lekićem i da to bude do 2024. godine.

Bulatović je kazao da im je cilj da dođu do uslova za formiranje izbora, da izbore ne pravi Abazovićeva vlada sa ovom podrškom koju ima.

Naveo je i da je Đukanović planirao da dođe do vanrednih izbora 25. decembra, jer mu se to poklapalo sa proračunima o dijaspori.

„To više ne igra. On u ovom trenutku ne želi parlamentarne izbore. DPS će na vanrednim parlamentarnim izborima zabilježiti dodatni pad“, kazao je Bulatović.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.

Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.

Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.

Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bogdanović: „Policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža“

„Crna Gora je 30 godina imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima“, poručio je Bogdanović

Boris Bogdanović (Foto: Demokratska Crna Gora)

Šef kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović ukazao je da država znala 30 godina da policajci ne primaju plate iz budžeta nego „iz gepeka“, te da policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža.

„Nervoza je prisutna, jer je Crna Gora je imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima, zakone koje je shvatala kao prporuke, policajce koji ulaze u restorane koje ne mogu da plate, a izlaze sa mafijaškim koveratma“, istakao je Bogdanović na današnjoj sjednici Skupštine kada je na poslanička pitanja odgovarao ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Naglasio je: „Treba da se pravimo da je ruta prema BiH bila čista. Imali smo robu zamaskiranu u keramiku, a zapravo u zastave i obilježja“.

Kako je dodao, nekadašnji direktor Uprave policije je priznao da je učestvovao u švercu i pitao sadašnjeg ministra policije koliko je suspendovanih.

Šaranović je odgovorio da su mnogi učesnici kriminalnih aktivnosti bili funkcioneri policije.

„Stanje u ovoj oblasti je bilo alarmantno. Za vrijeme našeg mandata pokrenuto je 97 postupaka i suspendovano zbog teže povrede dužnosti 79 policijskih službenika“, istakao je.

Kako je dodao, ako imaju dokaze da su službencii bili učesnici u kriminalniom radnjama, a ne preduzmu ništa, bili bi saučesnici.

„To rade oni kojima se rad ogleda u Skaj prepiskama gdje šef kavčana Radoje Zvicer kaže Petru Lazoviću da bi on etnički očistio Budvu“, istakao je.

Kako je dodao, Petar Lazović je Darku Šariću govorio da je doveo u policiju nekadašnje navijače koji svi imaju po 10 i više krivičnih prijava, kao i da se on pravdao Radoju Zviceru.

Bogdanović je kazao da poručuje svim prljavim policajcima da ako su ikad kriminalca nazivali „šefe“, sklanjali patrolu… da za njih više nema mjesta u policiji.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije