Connect with us

POLITIKA

DIREKTORICA MANS-A

Ćalović Marković: Postoje šanse da Mandić uđe u drugi krug, ali su izuzetno male da postane predsjednik Crne Gore

„Iznenadila me njegova kandidatura za predsjednika Crne Gore“, kazala je Ćalović Marković

Ćalović Marković i Mandić (foto: Vijesti.me)

Direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković kaže da su predstojeći predsjednički izbori test na osnovu kojeg će partije vlasti odlučiti da li da se ide na vanredne parlamentarne, prenosi Portal RTCG.

Ćalović Marković je u emisiji „Dobro jutro Crna Gora“ na TVCG saopštila da je nju iznenadila predsjednička kandidatura lidera Nove Andrije Mandića.

Ona kaže da Mandić nije bio nosilac lista Nove i DF-a na izborima u posljednjih 10 godina, jer su uvijek nalazili druge ljude za nosioce poput Miodraga Lekića ili Zdravka Krivokapića.

„To meni govori da je on sigurno obezbijedio značajna finansijska sredstva za svoju kandidaturu i da će kampanja biti interesantna i da će dominantno biti obilježena nacionalnim pitanjima. Ja mislim da postoje šanse da Mandić uđe u drugi krug, ali mislim da su šanse da postane predsjednik Crne Gore izuzetno male“, kazala je Ćalović Marković.

Smatra da je malo vjerovatno da bi birači drugih partija vlasti u eventualnom drugom krugu podržali Mandića.

„Mislim da su predsjednički izbori vrsta testa za vanredne parlamentarne izbore na osnovu kojih će oni da odluče da li će da raspišu vanredne izbore i skrate manda Skupštini. Mislim da je to razlog zbog kojeg se Mandić kandidovao, ne da bi pobijedio, već da bi jačao DF i nanio štetu političkim protivnicima, prije svega „Evropi sad“ koja im je zadala brige i koja očigledno ima značajnu političku moć, iako je vanparlamentrana stranka“, kazala je Ćalović Marković.

Ćalović Marković navodi da i aktuelna vlast pokušava da iskoristi državne resurse zarad partijskih interesa, ali je kako navodi, pitanje kako će njihovi birači reagovati na pokušaje kupovine glasova.

„Mislim da će sljedeći izbori biti vrlo interesantni, zbog toga ih oni i odlažu. Svi se plaše rezultata na tim izborima i plaše se da smo mi kao građani razočarani time što su oni kao vlast uradili u posljednje dvije godine“, navela je Ćalović-Marković.

Institucije su nam politizovane, posebno ASK

Vanja Ćalović Marković tvrdi da su crnogorske institucije politizovane.

„One nam ne daju informacije i spinuju nas“, kazala je ona i navela primjer rada Agencije za sprječavanje korupcije.

Kaže i da su rezultati u borbi protiv korupcije ograničeni, a da će suđenje Vesni Medenici biti veliki izazov za sudstvo.

Navela je i da Zakon o oduzimanju imovine neće obezbijediti da ljudi koji su nezakoniti stekli imovinu odgovaraju za to.

„Ovaj zakon će omogućiti da se mnogi izvuku i da nikada ne budu odgovorni“, navela je ona i poručila kako se nada da u Skupštini neće biti usvojen taj akt.

„Taj zakon bi donio najveću šansu onima koji su 30 godina nezakonito sticali bogatstvo, da ga suštinski legalizuju, osim u rijetkim slučajevima kada tužilaštvo stigne da se time bavi“, kazala je Ćalović-Marković.

Ona navodi da će najteže biti dokazati nelegalno stečenu imovinu u inostranstvu.

Ćalović Marković kaže i da je Vlada u tehničkom mandatu predložila taj zakon koji je jedinstven u svijetu i to bez javne rasprave.

„Da li ste čuli bilo koga iz ovih struktura za koje se sumnja da su nezakonito stekli imovinu da se buni protiv ovoga. Jedino ko se buni protiv ovog zakona je NVO sektor. Da je taj zakon dobar, ja vam garantujem da ovi koji su sticali milione eura da se od njih ne bi moglo živjeti od kritika, a nijesmo čuli nijednu kritiku“, navela je Ćalović Marković, nazivajući predloženi akt – zakon o legalizaciji nezakonito stečene imovine.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Milatović tvrdi: Spajićev ujak Sretan Kankaraš imao veliki uticaj na PES, sa Demokratama dogovarao novog direktora policije

Na pitanje da li je upoznao Kankaraša, Milatović je odgovorio potvrdno

Profimedia/Soeren Stache/dpa

Ujak Milojka Spajića Sreten Kankaraš imao je veliki uticaj na Pokret Evropa sad (PES) i sa Demokratama je dogovarao novog direktora policije, kazao je u emisiji „Minula neđelja“ na Aplus televiziji predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

„To svako zna, samo im je u interesu da li da govore o tome“, rekao je Milatović.

Na pitanje da li je upoznao Kankaraša, Milatović je odgovorio potvrdno.

„Pomogao je Spajiću mnogo kad su u pitanju porodične stvari. Kad je Spajić došao u Podgoricu, on je u suštini nije poznavao. Došao je u Podgoricu praktično kad je postao ministar. Taj odnos je kasnije prerastao u Kankarašev uticaj u Pokretu Evropa sad“, rekao je Milatović.

Dodao je da trenutno ne zna kakva je trenutno situacija u PES-u što se tiče Kankaraševog uticaja.

„Nisam više dio toga, tako da ne znam. To više nije dio mog posla, niti bih se miješao. Dok sam ja bio u kampanji za predsjedničke izbore, Kankaraševa uloga je bila mala, a kasnije sam čuo da je njegova uloga u Vladi bila veća, a i tokom parlamentarnih izbora“, naveo je on.

Upitan kako komentariše to da neko ko nema nikakvu funkciju u državu, vodi državu i pregovara o procesima, Milatović je kazao da to ne bi komentarisao.

„To je retoričko pitanje na koje svi znamo odgovor. Mislim da smo izašli iz Crne Gore gdje se sa neinstitucionalnih pozicija upravlja procesima“, zaključio je Milatović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ministarstvo traži: Skupština opštine Berane da se do ponedjeljka izjasni o preporuci Vlade da skrati mandat

“Ako bi došlo do skraćenja mandata, čim se odluka o tome objavi u Službenom listu, Predsjednik države raspisuje izbore“

Opština Berane

Ministarstvo javne uprave dostavilo je juče Skupštini opštine Berane zahtjev da se urgentno, odnosno najkasnije do ponedjeljka izjasne šta su uradili po preporuci Vlade Crne Gore da skrate mandat lokalnom parlamentu, saznaje Portal RTCG.

“Vlada Crne Gore je Skupštini opštine Berane uputila Predlog za skraćenje mandata Skupštine opštine od 15. 08. 2024. godine. S tim u vezi, potrebno je da nas najkasnije do 10. 09. 2024. godine informišete da li je Skupština opštine Berane postupila po predlogu Vlade Crne Gore, odnosno da li je sjednica sazvana, održana i da li je donijeta Odluka o skraćenju mandata”, sadržina je dopisa koji je skupštinskoj službi stigao u petak pred kraj radnog vremena.

Kako je našem portalu nezvanično rečeno, skupštinska služba je odmah pripremila odgovor čija je suština da preporuka Vlade nije ispoštovana, odnosno da na odborničkom kolegijumu koji je održan nije postignut dogovor o sazivanju sjednice.

Da li urgentnost po kojoj sada Ministarstvo javne uprave traži odgovor SO Berane znači da će Vlada pristupiti raspuštanju Skupštine u Beranama na prvoj narednoj sjednici, u četvrtak, ili još neko vrijeme ostaviti da to urade sami odbornici, budući da Vladina preporuka nije bila vremenski oročena, ostaje da se vidi.

“Ako bi došlo do skraćenja mandata, čim se odluka o tome objavi u Službenom listu, Predsjednik države raspisuje izbore“, objašnjeno je iz skupštinske službe.

Sagovornik iz skupštinske službe Portalu RTCG je rekao da je ovo prvi slučaj u Crnoj Gori da jedna Opština nema već duži period predsjednika niti jednog potpredsjednika, i da je stvar pravnog tumačenja kakva bi u tom slučaju ovlašćenja imao Odbor povjernika.

„Da li bi u tom slučaju predsjednik Odbora povjerenika preuzeo ulogu lica koje mijenja predsjednika, ili bi nekoga ovlastili, to je već pitanje“, kazao je taj sagovornik.

Portal RTCG ranije je pisao da ako Vlada Crne Gore, odnosno Ministarstvo javne uprave hitno ne uvede privremene mjere i odredi odbor povjerenika, u Opštini Berane biće ugrožen javni interes, jer zbog nemogućnosti usvajanja rebalansa budžeta jedan dio lokalnih preduzeća čiji je Opština osnivač neće moći da primi već avgustovsku platu.

Budžet Opštine Berane usvojen je krajem prošle godine, prije nego je usvojen državni budžet, i bilo je planirano da se početkom ljeta radi rebalans, a u međuvremenu su uslijedila povećanja plata zbog čega su, inače siromašni, budžeti nekih preduzeća, istrošeni.

Vlada je na sjednici preporučila od 15. avgusta Skupštini opštine Berane da skrati mandat, jer to prije toga nisu učinili na predlog Ministarstva javne uprave koje ima je bilo dalo rok od deset dana.

U ovom trenutku se čini da kod vladajuće većine (DF, Demokrate, Berane sad, Prava Crna Gora i Ujedinjena Crna Gora) ne postoji volja da to urade ni nakon preporuke Vlade, čime se situacija dodatno komplikuje i dovodi do ugrožavanja javnog interesa.

Sagovornik našeg portala je objasnio da u ovoj situaciji je potrebno da predsjednik SO Milun Rmuš (Demokrate) zakaže sjednicu sa dvije tačke do tri tačke dnevnog reda, i da bi se na toj sjednici pokazalo da onaj ko ne glasa za skraćenje mandata, odnosno ostaje za produženje agonije u kojoj se našla Opština Berane, ne radi u interesu građana.

Opozicioni DPS koji ima devet odbornika je jasno saopštio da će podržati skraćenje mandata, a na kolegijumu koji je održan to je nagoviješteno i iz opozicione Socijalističke narodne partije (SNP).

Osim što neka preduzeća neće imati za plate, stali su svi postupci javnih nabavki, i time blokirani mnogi projekti koji su planirani za realizaciju, osim onih koji se sprovode sa nivoa države, kao što je izgradnja obaloutvrde između dva dva mosta.

Do agonije u Opštini Berane, došlo se kada dogovorena rotacija na mjestu predsjednika opštine između NSD i Demokrate nije uspjela, jer nije bilo neophodne većine u vladajućoj koaliciji, i kada sve to nije završeno do 13. jula.

Mjesec ranije, naime, 13. juna dotadašnji predsjednik Vuko Todorović (NSD) je dao ostavku, a nešto prije i potpredsjednik Damjan Ćulafić (Demokrate), ali u međuvremenu na dvije sjednice nije došlo do rotacije. Tako je istekao rok od 30 dana u kojem je po zakonu morao biti izabran novi predsjednik.

Od tada, odnosno od 13. juna, Opština Berane je „obezglavljena“, jer nema ni predsjednika, niti makar jednog potpredsjednika, zbog čega nema ni nekoga ko bi mogao biti ovlašćen da predloži rebalans i spriječi još težu krizu, znajući da, pored uobičajenih jesenjih izdataka, većina zaposlenih je kreditno zadužena, što bi, u slučaju da Vlada brzo ne reaguje, moglo dovesti do sigurnih protesta.

Iako mnogi kritikuju tu činjenicu i rigidno je tumače, Opština je najveći poslodavac u Beranama, što sasvim sigurno znatno ublažava tešku socijalnu sliku u kojoj se ovaj grad nalazi. Politička talasanja posljednjih mjeseci samo su podstakla nova migraciona kretanja i odlazak mladih i stručnih ljudi iz Berana, a odugovlačenje agonije ide tome u prilog.

Izvor: RTCG

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

(VIDEO) Milatović Vučiću: Govorim srpskim jezikom

„Jezik je lingvistički isti. Ljudi ga możda zovu različito, ljudi ga možda zovu drugačije, ali jeste srpski“, kazao je Milatović

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs; TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je na bezbjednosnom Globsec Forumu u Pragu da govori srpskim jezikom.

Tokom panela „Uspon Zapadnog Balkana u EU“ predsjednik Srbije Aleksandar Vučić mu je dobacio da Milatović govori srpskim jezikom, na šta je Milatović kazao: “Da, govorim.”

„Jezik je lingvistički isti. Ljudi ga możda zovu različito, ljudi ga možda zovu drugačije, ali jeste srpski“, kazao je Milatović.

Pogledajte video od 48. minuta.

Milatović je kazao da je za Crnu Goru bilo teško da uvede sankcije Rusije, jer je prije pet godina, 30 odsto turista dolazilo iz Rusije, ali to je stvar usklađivanja spoljne politike EU.

„Mi želimo da budemo dio EU. Razumijem sve što Aleksandar kaže, ali bi bilo lakše da imamo optimistu za predsjednika Srbije, nego pesimistu“, rekao je Milatović.

Vučić mu je odgovorio da su njegove poruke o EU putu vrlo jasne.

„To se dobro uklapa u vaše priče. Vi ne biste mogli biti tako dobri, da nema loše Srbije“, rekao je Vučić.

Vučić vjeruje da će Ukrajina ući u EU 2030. godine

„Bio optimista ili ne, vi znate da sam ja u pravu. Nisam negativan, samo sam realan. Nakon Ukrajine, Srbija, Albanija, Crna Gora možda mogu da se pridruže, ali ne prije Ukrajine. Vidjećete da sam u pravu“, kazao je Vučić.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije