POLITIKA
MINISTARSTVO PRAVDE UPUTIĆE NOVU URGENCIJU
Crna Gora traži izručenje Marovića, iz Srbije ne odgovoraju
Obnovljena molba za izručenje upućena je u decembru 2020. godine. Nije nam dostavljen odgovor nadležnih organa Srbije. U narednom periodu obnovićemo urgenciju, kazao je Boris Marić, državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Crne Gore

Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava Crne Gore uputiće novu urgenciju kolegama iz Srbije za izručenje pravosnažno osuđenog bivšeg potpredsjednika DPS-a Svetozara Marovića.
Ministarstvo pravde Srbije se oglušilo na prethodne molbe i urgencije crnogorskih kolega, ne šaljući čak ni odgovore u Crnu Goru. U međuvremenu, Marović se ponovo oglasio u janosti, ovaj put na jednoj televiziji, komentarišuću, između ostalog, aktuelna dešavanja u Crnoj Gori, gdje ga čeka kazna zatvora od više od četiri godine. Iako je ovo samo jedan u nizu slučajeva da se Marović pojavljuje u javnosti, bilo na televizijima ili u lokalima, nadležni u Srbiji i dalje ignoriišu zahtjeve da ga izruče kako bi odslužio kaznu na koju je osuđen nakon što je priznao da je organizovao kriminalnu grupu koja je državni budzet oštetila za više stotina miliona eura, prenosi Dan.
„Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava je molbu za izručenje Svetozara Marovića nadležnim organima Republike Srbije uputilo u aprilu 2019. godine, nakon čega je u junu 2020. godine upućena urgencija. Obnovljena molba za izručenje upućena je u decembru 2020. godine. Nije nam dostavljen odgovor nadležnih organa zamoljene države. U narednom periodu obnovićemo urgenciju“, saopštio je za „Dan“ Boris Marić, državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava.
Od dosuđene četiri godine i četiri mjeseca, Marović je u zatvoru proveo svega pola godine. Nakon što je sa Specijalnim državnim tužilaštvom sklopio tri sporazuma o priznanju krivice, pušten je na slobodu. Od tada je nedostupan crnogorskim organima, a navodno se liječi u Beogradu.
U medijima su više puta objavljivane njegove fotografije iz beogradskih lokala. Ipak, to nije bilo dovoljno da se Marović liši slobode i izruči Crnoj Gori kako bi odslužio kaznu na koju je pristao kada je sklopio sporazume sa tužilaštvom.
Bivši potpredsjednik DPS-a je sa Specijalnim državnim tužilaštvom sklopio dva sporazuma o priznanju krivice i na taj način priznao da je bio organizator kriminalne grupe koja je državni budzet, u više projekata, oštetila za nekoliko desetina miliona eura. Na osnovu tih sporazuma izrečena mu je kazna zatvora u trajanju od četiri godine i četiri mjeseca, čije služenje izbjegava skoro šest godina. Osim toga, nedavno je došlo do zastare jedne od kazni koja mu je izrečena, ali i dalje ništa nije urađeno kako bi odslužio kaznu na koju je osuđen zbog visoke korupcije. Maroviću je zastarjela kazna zatvora u trajanju od godinu dana na koju je osuđen zbog neplaćanja novčane kazne koja mu je izrečena.
Ćute o navodnim postupcima
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin naveo je prije nekoliko mjeseci u odgovoru predsjedniku Skupštine Crne Gore Aleksi Bečiću da izručenje Marovića ne zavisi od tamošnje policije, već od postupaka koji se vode protiv njega u toj zemlji. Ipak, izostao je odgovor na pitanje o kojim postupcima je riječ. Vulin to nije saopštio, a redakcija „Dana“ je odgovore na ta pitanja tražila i zvaničnim putem, ali mjesecima, kako navode, nisu dobili povratnu informaciju.
Podatke o postupcima koji se protiv Marovića vode u Srbiji nema ni crnogorsko Ministarstvo pravde.
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
POLITIKA
Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.
Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.
Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.
Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.
POLITIKA
Bogdanović: „Policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža“
„Crna Gora je 30 godina imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima“, poručio je Bogdanović

Šef kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović ukazao je da država znala 30 godina da policajci ne primaju plate iz budžeta nego „iz gepeka“, te da policajci sa prosječnim platama imaju više stanova nego godina radnog staža.
„Nervoza je prisutna, jer je Crna Gora je imala policiju koja je sjedjela sa kriminalcima, zakone koje je shvatala kao prporuke, policajce koji ulaze u restorane koje ne mogu da plate, a izlaze sa mafijaškim koveratma“, istakao je Bogdanović na današnjoj sjednici Skupštine kada je na poslanička pitanja odgovarao ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.
Naglasio je: „Treba da se pravimo da je ruta prema BiH bila čista. Imali smo robu zamaskiranu u keramiku, a zapravo u zastave i obilježja“.
Kako je dodao, nekadašnji direktor Uprave policije je priznao da je učestvovao u švercu i pitao sadašnjeg ministra policije koliko je suspendovanih.
Šaranović je odgovorio da su mnogi učesnici kriminalnih aktivnosti bili funkcioneri policije.
„Stanje u ovoj oblasti je bilo alarmantno. Za vrijeme našeg mandata pokrenuto je 97 postupaka i suspendovano zbog teže povrede dužnosti 79 policijskih službenika“, istakao je.
Kako je dodao, ako imaju dokaze da su službencii bili učesnici u kriminalniom radnjama, a ne preduzmu ništa, bili bi saučesnici.
„To rade oni kojima se rad ogleda u Skaj prepiskama gdje šef kavčana Radoje Zvicer kaže Petru Lazoviću da bi on etnički očistio Budvu“, istakao je.
Kako je dodao, Petar Lazović je Darku Šariću govorio da je doveo u policiju nekadašnje navijače koji svi imaju po 10 i više krivičnih prijava, kao i da se on pravdao Radoju Zviceru.
Bogdanović je kazao da poručuje svim prljavim policajcima da ako su ikad kriminalca nazivali „šefe“, sklanjali patrolu… da za njih više nema mjesta u policiji.
- HRONIKA1 дан ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- HRONIKA2 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO2 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- HRONIKA2 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO2 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…
- DRUŠTVO1 дан ranije
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore