Connect with us

HRONIKA

TUŽIOCIMA DOSTAVLJENA KOMUNIKACIJA KOJU JE IMAO SA MEDENIČINIM SINOM

Čuvar Vesne Medenice švercovao više od pola tone marihuane?

U spisima predmeta formiranog protiv policajca Darka Lalovića piše da je od 2017. bio član kriminalne grupe. Lalovića sumnjiče da je kriminalcima krio oružje, odavao im tajne i bio spreman za “primjenu nasilja”…

Uhapšeni policajac Darko Lalović učestvovao je u organizaciji šverca više od pola tone marihuane u januaru 2021. godine, dok je bio zadužen za obezbjeđenje tadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice.

To piše u spisima predmeta Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), koje Lalovića i Božidara Karadžića tereti da su izvršili krivična djela – stvaranje kriminalne organizacije, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Laloviću se na teret stavlja i krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.

Njih dvojicu SDT sumnjiči da su tokom 2017. postali članovi kriminalne organizacije koju je formirala osoba čiji identitet istražitelji navodno nijesu otkrili.

Međutim, uhapšeni su tek u decembru 2021. godine, nepuna dva mjeseca nakon što su crnogorskoj policiji partnerske službe iz Evrope dostavile prepisku sa kriptovane Sky ECC aplikacije.

Svih godina tokom kojih je, navodno, bio član kriminalne grupe, Lalović je bio raspoređen u Sektoru za obezbjeđenje ličnosti i objekata (SOLO). Nekoliko posljednjih godina bio je zadužen za bezbjednost dugogodišnje predsjednice Vrhovnog suda, sa čijim sinom Milošem Medenicom se, prema tvrdnjama Europola, dopisivao preko kriptovane aplikacije.

Iz presretnutih poruka koje je Medenica navodno slao sakriven iza nadimka “Alberto Tomba”, proizilazi da je učestvovao u švercu cigareta, kupovao velike količine kokaina, a iz objavljenih transkripta da je doskorašnjem tjelohranitelju svoje majke govorio da ona o tome sve zna i da od nje može očekivati zaštitu.

Portal Libertas prošle sedmice objavio je komunikaciju Medenice i Lalovića. Objavili su i njegovu fotografiju sa zabranjenim oružjem…

Iz SDT-a od 28. marta ne odgovaraju na pitanja, pišu “Vijesti”, da li su saslušali Medenicu, o čijoj umiješanosti u krivična djela su im dokaze dostavile partnerske službe iz Evrope. Izbjegavajući odgovor na to, ali i na pitanje da li su, eventualno, tražili raspisivanje potjernice za Medenicom, objasnili su da u konkretnom slučaju ispituju da li ima elemenata krivičnih djela iz njihove nadležnosti.

Iako im, kako navode „Vijesti“, danima šalju konkretna pitanja – u kojoj fazi je taj predmet, dva puta su odgovorili da SDT ne daje podatke i informacije o tome da li je i protiv koga u tom tužilaštvu formiran predmet:

”Već samo podatke i informacije po konkretnim krivičnim prijavama”.

Spremnost za „primjenu nasilja“

U spisima Vrhovnog suda, odnosno rješenju kojim je 14. marta Laloviću i Karadžiću produžen pritvor, piše da su njih dvojica tokom 2017. pa nadalje, na teritoriji Crne Gore postali pripadnici kriminalne organizacije koju je stvorilo za sada neidentifikovano lice – s ciljem vršenja krivičnih djela za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora u trajanju od četiri godine ili teža, radi sticanja nezakonite dobiti i moći.

Pojašnjeno je da je NN organizator lično ili preko drugih pripadnika vrbovao pripadnike kriminalne organizacije, koji su prihvatili članstvo.

Pored osumnjičenih Lalovića i Karadžića, članovima te kriminalne grupe označeni su Goran Rakočević, Filip Bešović, Filip Knežević, Vesko Bubanja, Luka Bulatović i Dejan Vukašinović.

”Svaki pripadnik kriminalne organizacije imao (je) unaprijed određen zadatak i ulogu, a djelovanje kriminalne organizacije je planirano na neograničeni vremenski period, uz primjenu tačno određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline pripadnika, a u djelovanju kriminalne organizacije postoji spremnost za primjenu nasilja i zastrašivanja, kao i uticaj kriminalne organizacije ili njenog dijela na sredstva javnog informisanja i na sudsku vlast”.

U rješenju Vrhovnog suda piše da je NN organizator te krimi-grupe, radi realizacije kriminalnog plana u pravcu vršenja neodređenog broja krivičnih djela ubistvo, teška tjelesna povreda, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga – za sebe odredio da planira izvršenje krivičnih djela u budućnosti, daje uputstva i naredbe, vrbuje članove, organizuje i koordinira djelovanje članova kriminalne organizacije, obezbjeđuje novac za izvršenje krivičnih djela…

Laloviću, koji je prema transkriptima objavljenim na portalu Libertas, o krivičnim djelima komunicirao sa Milošem Medenicom, pritvor su produžili zbog sumnje da bi, u suprotnom, pobjegao i ometao krivični postupak. Kao razloge za produžetak pritvora naveli su i da organizator još nije otkriven, da je Knežević još u bjekstvu, ali i da postoji osnovana sumnja da su i druga lica, koja do sada nijesu identifikovana, bila članovi kriminalne organizacije

Drogu spremali za Italiju

U tom dokumentu piše i da su Lalović i Karadžić organizatori šverca oko 550 kilograma marihuane zbog koje su u januaru prošle godine uhapšeni Nikšićanin Marko Vojičić i Danilovgrađanin Slobodan Labović.

Drogu je, prema spisima, kupio Karadžić, ali policija i tužioci još nijesu otkrili od koga, niti koji su članovi klana utovarili marihuanu u kamion kojim je trebalo da bude odvezena u Italiju.

Lalovića sumnjiče da je 26. januara 2021. godine u Podgorici, sa Karadžićem – “drugom radnjom sa umišljajem bitno doprinio izvršenju krivičnog djela, uklanjanjem prepreka za njegovo izvršenje”, odnosno da je i on učestvovao u kupovini marihuane.

Navodeći i na osnovu čega Lalovića terete za krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, sudije su obrazložile da se iz presretnutih poruka koje je dostavio Europol jasno zaključuje da je on korisnik aplikacije SKY sa šifrom “PCUA8J”.

Obrazložili su i da to proizilazi iz fotografija koje je Lalović proslijedio drugim članovima SKY aplikacije, a na kojima se on nalazi, kao i na osnovu većeg broja glasovnih poruka:

”Pomoću kojih je na nesporan način, do stepena osnovane sumnje, potvrđen identitet osumnjičenog D. L. Iz dostavljenih komunikacija jasno se zaključuje postojanje osnovane sumnje da je korisnik aplikacije SKY sa šifrom ‘3ITC37’ upravo osumnjičeni K. B, što se utvrđuje na osnovu svojih komunikacija sa drugim korisnicima i na osnovu fotografija koje je razmjenjivao u tim komunikacijama”.

Krajem oktobra 2021. godine „Vijesti“ su objavile da su međunarodne službe iz Evropske unije dostavile crnogorskim vlastima novu turu poruka sa kriptovane aplikacije Sky ECC u kojoj je, prema istom izvoru, i komunikacija između službenika Uprave policije sa kriminalcima, ali i činovnika pravosudnih vlasti sa osobama s one strane zakona.

Kriminalcima čuvao oružje i odavao tajne

Spisi Vrhovnog suda otkrivaju da je dugogodišnji tjelohranitelj doskorašnje prve žene crnogorskog pravosuđa, kao član klana, prihvatio da preuzima i čuva oružje, municiju i eksplozivna sredstva namijenjena za izvršenja krivičnih djela, prati pripadnike suprotstavljenih kriminalnih organizacija i o tome obavještava “svoje”.

Terete ga i da je, stupajući u kontakt sa nosiocima pravosudnih funkcija, provjeravao status optužnica koje je protiv članova njegove kriminalne organizacije podnijelo tužilaštvo, i o tome ih obavještavao.

Prema istom dokumentu, sumnjiče ga da je, za interese klana, stupao u kontak sa nosiocima pravosudnih funkcija, službenicima i savjetnicima u sudovima i službenicima Ministrastva unutrašnjih poslova, Uprave policije, preko kojih je provjeravao da li neki član klana stiče uslov za dobijanje uslovnih otpusta.

Jedan od zadataka navodno mu je bio i da izvještava druge pripadnike kriminalne organizacije o licima koja su privedena u sud radi određivanja pritvora, ali i da preduzima sve druge radnje koje su mu naređene.

Karadžića, koji je uhapšen istog dana kada i Lalović, terete da je po nalogu šefa krimi-grupe pratio pripadnike suprotstavljenih kriminalnih organizacija i o tome obavještavao članove klana, ali i švercovao drogu i radio sve ostalo što mu je naređeno:

”Čime su okrivljeni L. D. i K. B. kako se to osnovano sumnja izvršili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije”.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

Dačić: Balijagiću određeno zadržavanje u Srbiji, apelujem da Crna Gora bude ažurna

„Njemu je određeno zadržavanje zbog ovoga što je zatečen u Srbiji i kako je prešao granicu i što ima nelegalno oružje. Ali sada je potrebno da pravosudni organi Crne Gore adekvatno reaguju prema našim organima…“, kazao je ministar unutrašnjih poslova Srbije

Ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je da je Aliji Balijagiću, za kojim se tragalo više od 25 dana, određeno zadržavanje i da će u Srbiji biti procesuiran zbog toga kako je prešao državnu granicu i što ima nelegalno oružje, ali da se očekuje reakcija crnogorskih organa i apeluje na njih da budu ažurni.

Kako je rekao, policijska faza je završena.

„Njemu je određeno zadržavanje zbog ovoga što je zatečen u Srbiji i kako je prešao granicu i što ima nelegalno oružje. Ali sada je potrebno da pravosudni organi Crne Gore adekvatno reaguju prema našim organima… On će ovdje odgovarati za djela koja je ovde počinio, ali sada treba sve da uđe u fazu da se procesuira za ubistva. Apelujem na to da crnogorski organi budu ažurni“, naveo je Dačić gostujući na TV Prva.

Podsjetimo, Balijagić je osumnjičen za ubistvo brata i sestre iz Sokolca kod Bijelog Polja, prenosi N1.

Govoreći o hapšenju, kaže da je Alija Balijagić pronađen 15 kilometara od mjesta gdje je posljednji put viđen.

„Bilo je dojava, korišćene su i termovizijske kamere, ali je teren nepristupačan, ima dosta napuštenih kuća, jednom je primijećen u Crnoj Gori, na granici, pa u jednom selu na našoj strani“, navodi.

U mjestu Goleša se, kako kaže, nalazi mali broj ljudi, ali je jedan mještanin primijetio jednog psa kog nije znao i gledajući kuda je on otišao, vidio je tragove nekog čovjeka – i zvao je policiju. Pošto je SAJ bio na 45 km odatle, bila je dileme da li odmah to veče da krene tamo, ali je odlučeno da se krene odmah, kroz snijeg, dodao je.

Dačić kaže da se radi o nepristupačnim predjelima, da je tu granica Crne Gore, BiH i Srbije i da nisu mogli da koriste sve te puteve, jer bi ušli na teritoriju druge države.

Zatečen je, kako kaže, na spavanju, samo je digao ruke, nije stigao da upotrijebi puške – imao je dvije, lovačku i prerađenu vojničku pušku papuku. Obje su imale metak, patron u cijevi, navodi Dačić.

Istakao je da je Balijagić jako dobro poznavao teren, ulazio u napuštene kuće gdje je pronalazio ponešto da može da preživi.Dačić je čestitao SAJ što su uspjeli da ga uhapse i čestitao im jučerašnju slavu.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Lovac Dragan Bojović je heroj regiona: Prijavio Balijagića policiji, vidio tragove u snijegu

Opasni bjegunac uhapšen poslije skoro mjesec dana bjekstva

Foto: MUP RS

Čovjek koji je prijavio policiji Aliju Balijagića, nakon čega je opasni bjegunac uhapšen poslije skoro mjesec dana bjekstva, je mještanin i lovac Dragan Bojović, koji je zaista postupio herojski u veoma opasnom trenutku.“

„Vraćao sam se kući sa suprugom, bilo je oko 10 sati uveče. Jedno kuče mi je odjednom izašlo pred auto i nije htjelo da se pomjeri. Snijeg je jako padao. Izašao sam da sklonim kuče ispred automobila, kad sam vidio da se neki čovjek sakrio u žbunje. Krenuo sam ka tom mjestu i vidio tragove. To su bili sitni tragovi koraka u snijegu. Odmah sam shvatio da je u pitanju starija osoba i rekao sam supruzi da je to Alija“, kaže za RINU Dragan.

On je odmah sjeo u auto i udaljio se s lica mjesta, ali je bez oklijevanja pozvao policiju i rekao da sumnja da je u njihovom selu Alija Balijagić.

„Tada su se svi uplašili za našu bezbjednost, jer su mislili da je Balijagić mogao da vidi kuda smo otišli i da dođe da nas ubije. Policija je rekla da se čeka nalog da SAJ krene na lice mjesta, a nama su rekli da se zaključamo i da ne izlazimo iz kuće. Tako smo i uradili“, dodaje Dragan.

Policija je potom stigla, a Balijagić je pronađen po tragovima u snijegu u kući koja se nalazi iznad mjesta gdje ga je Dragan uočio.

„Očigledno je bio premoren i, uprkos tome što je vidio da sam ga primijetio, nije otišao daleko već je ušao u tu kuću i tamo zaspao. Bilo nas je strah, nije svejedno kad znate da je opasni ubica u vašoj neposrednoj blizini. Sada me pitaju da li se plašim da bi mogao da pobjegne iz zatvora i da nam se osveti. Nadam se da do toga neće doći“, priča ovaj heroj nacije.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Uhapšen Alija Balijagić u selu Pribojska Goleša

„Uhvaćen je na spavanju, nije pružao otpor. Imao je dvije puške, jednu lovačku pušku, boksericu i drugu – lovački karabin, prerađen od vojne puške papovke“, rekao je ministar unutrašnjih poslova Srbije

Uhapšen Balijagić (Foto:MUP Srbije)

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici SAJ-a, uz sadejstvo svih drugih policijskih snaga, jutros oko 3.5 sati u selu Pribojska Goleša, uhapsili Aliju Balijagića, osumnjičenog za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju. Ovo piše na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

Ivica Dačić izjavio je da je Alija Balijagić zatečen u jednoj kući za koju su imali informacije da povremeno tu dolazi.

„Uhvaćen je na spavanju, nije pružao otpor. Imao je dvije puške, jednu lovačku pušku, boksericu i drugu – lovački karabin, prerađen od vojne puške papovke“, rekao je Dačić.

Balijagić prilikom hapšenja (Foto: MUP Srbije)

Hapšenje je obavljeno na veoma nepristupačnom terenu po snegu od 40 centimetara, saopštio je MUP.

„Lice se dovodi u PU Prijepolje”, izjavio je Dačić.

Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Danilo Šaranović juče je izjavio da je Balijagić duže na teritoriji Srbije nego Crne Gore.

On je, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu, kazao da je situacija sa Balijagićem pokazala sve posljedice nikada višeg kadrovskog deficita u Upravi policije.

„Imajući stanje kadrovskih i materijalno tehničkih sredstava u policiji koje je nikada gore, nijesmo imali prostora da donesemo bilo kakvu drugu odluku osim da sva raspoloživa sredstva angažujemo na pretrazi 600 kilometara kvadratnih zahtijevnog planinskog predjela“, naveo je Šaranović.

Kako je kazao, to je urađeno da bi se obezbijedila bezbjednost građana na tom području.

“Postoje određeni operativni podaci kojima raspolažemo, koji nijesu za javno saopštavanje, a koji opravdaju ocjenu da se ta osoba od dana kada je zvanično dobila status osumnjičenog, 25. oktobra, duže nalazi na teritoriji Srbije, nego Crne Gore“, rekao je Šaranović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije