EKONOMIJA
AKTUELNI MINISTAR FINANSIJA O RADU SVOG PRETHODNIKA
Damjanović: Kada Spajić donese onu obećanu milijardu iz Japana, možemo da pričamo o prosječnoj plati od 1.000 eura
„Bivši ministri su lagali kad su donijeli zaključak na vladi da će se sredstva isplatiti a to sad naša Vlada sprovodi. Zaboravili su i na Parlament“, kaže Damjanović

Ministar finansija u Vladi Crne Gore Aleksandar Damjanović komentarisao je gostujući u Slobodnoj zoni na Prvoj televiziji budžet za 2023. godinu.
„Crna Gora još uvijek ne može da funkcioniše isključivo od unutrašnjih prihoda. Država će naredne godine nedostajuća sredstva nadomjestiti iz kreditnih izvora ili postojećih deopzita. Mi smo predvidjeli zaduženje do 600 miliona eura, ali je to na Parlamentu. Zbog strahovanja kakva će biti naredna godina i Crna Gora mora biti oprezna. Ako se dese dalje inflacije, moramo imati mogućnosti da kroz kreditne angažmane pripremimo narednu godinu“, kazao je Damjanović.
Socijalna davanja moraju pratiti i stopu inflacije, kaže Damjanović i dodaje da je za naknade za djecu i za majke potrebno 100 milona eura samo za te dvije stavke.
„Mi nemamo do kraja precizno ciljanu socijalnu politiku. Još uvijek nije zaživio socijalni karton. Godina će svakako biti neizvjesna a imajući u vidu da smo država socijalne pravde po Ustavu, moramo zadovoljiti sve potrebe koje su zasnovane na donijetim zakonima. 2023. godina nije godina socijalne zaštite. Moramo biti oprezni i sačuvati životni standard prosječnog građanina Crne Gore“, pojašnjava Damjanović.
Na pitanje je li ovo predizorni marketng, Damjanović tvrdi da su ovo samo postojeći zakoni koji su usvojeni ranijih godina.
„Bivši ministri su lagali kad su donijeli zaključak na vladi da će se sredstva isplatiti a to sad naša Vlada sprovodi. Zaboravili su i na Parlament“, kaže Damjanović.
15 miliona sredstava su izdvojena kao pomoć za penzionere koja će biti tzv. „13. penzija“ kaže ministar i dodaje da fond PIO radi metodologiju i da će obavijestiti građane kako se to sprovodi.
„Računamo da će penzioneri imati 200 eura podrške, jedan dio 150 evra a do nekog limita 100 eura. Fond PIO ima precizne podatke o kategorizaciji“, kazao je Damjanović.
30 godina je DPS bio na vlasti, a ova Vlada je 30 nedjelja, kaže Damjanović i dodaje da nisu svi koji su zaposleni u javnom sektoru glasači DPS-a.
„Imamo glomazan javni sektor sa 50.000 zaposlenih uključujući i lokalne samouprave. Nećemo praviti rezove jer 2023. godine nije za to. Inflacija je napravila svoje. Negdje smo pokušali da budemo socijalno odgovorni i da razmišljamo o povećanju zarada makar da bi realne zarade zaštitili od pada. Granski kolektivni ugovori bi trebali da budu realizovani do kraja mjeseca. Socijalno odgovorno ponašanje se pokazuje sad a mnogi kritikuju. Nekim strukturama je krivo što smo isplanirali sve ovo i što smo precizno realizovali našu politiku. Sa jedne strane se govori da je nerealno povećanje koje želi da sprovede Vlada, a isti ti danas obećavaju 1000 eura prosječne plate“, tvrdi on.
Komentarišući navode bivšeg ministra Milojka Spajića da će ovaj budžet srušiti državu, Damjanović odgovara da je to vrlo ružno rečeno od strane prethodnika koji je imao priliku da se igra državnim novcem.
„Optužiti socijalno odgovoran budžet koji je napravljen da zaštiti penzionere, zaposlene, socijalne kategorije, koji negdje pokušava da ide u korak sa onim što se očekivalo za narednu godinu, reći da je to rušenje države, onda je to optuživanje penzionera da ruše državu i onih zaposlenih. Oni su dobili duplo negativno mišljenje od DRI i optužuje ih da su politička organizacija. A kad mu je ćutao za zaduženje, tad mu je bio super“, tvrdi Damjanović.
Rebalans, kako navodi, je morao da bude urađen jer je Spajić zaboravio da preda 4-5 zakona parlamentu, i moralo se ići u korekciju.
„Kada smo sa te baze i osnove korigovali greške i planirali transparentan budžet za specifične potrebe, neko je sad ljut što mu je promakla šansa. Ruši se država? To kaže neko ko ne umije da isplanira prihodnu stranu. Podizanje opšte stope PDV-a ugrozilo bi privredu. Gdje je mogućnost i gdje su prihodi? U širenju poreske baze“, kazao je Damjanović.
Ovih dana se zaokružuje priča o oduzimanju nelegalno stečene imovine i on će se naći u Parlamentu do kraja tekuće godine.
„Imajući u vidu jedan dio postupaka koji se moraju sprovesti, iako je teret dokazivanja na onima koji su tu imovinu stekli, nadam se da ćemo imati naredne godine prve efekte. Potrebno je jačanje poreske administracije, inspekcijski nadzor i identifikacija poreskih evazija. Takođe je potrebno i provjeriti i građevinsku industriju koja ozbiljno radi u sivoj zoni a inspekcija je spremna da se to pretrese. Takođe će se provjeriti i turistička sezona gdje se ne plaća porez na plažni mobilijar i na turističke apartmane. Ili će se plaćati porez ili ćemo se zaduživati. Ni fiskalizacija ne može da uspije ako očekujemo da 120-130 poreskih inspektora da nose gro posla. Svaki građanin treba biti svojevrsni inspektor i moramo biti svjesni da kad se ne izda fiskalni računa da smo pokradeni. Kada to presječemo, polako će se stvoriti svijest“, kazao je Damjanović.
Na pitanje kako komentariše jemstvo dato za oslobađanje jednog visokog policijskog službenika (Lazovića), Damjanović kaže da je potrebno elementarno sprovesti odakle je taj novac došao.
„ASK i policija samo trebaju provjeriti porijeklo tog novca, i onda nema nikakvog problema za jemstvo. Ono se može prikupiti i porodično“, kazao je Damjanović.
Ministar govori da 2024. i 2025. moraju uravnotežiti prihode i rashode.
„Ja govorim da je izvor zarada nizak a broj zaposlenih velik i on ne dozvoljava da se napravi iskorak. Mora se razmišljati o mehanizmima širenja poreskog obuhvata. Privredni rast mora biti radikalniji. Konsolidovanjem ekonomskog državljanstva, mjerama koje smo sproveli da bi integrisali Ruse i Ukrajince koji podstiču ekonomske trendove, inflacijom, uspjeli smo da dođemo do nivoa privrednog rasta od 7.9%. Turizam je takav da pada i raste ali privredni rast mora biti visok. Mi smo ga obazrivo projektovali. Ostavili smo prostor za dodatne prihode i nismo pravili greške prethodne administracije da planiramo nešto što mora da postoji“, kazao je on.
Moraju se, podvlači on, podstaći svi resursi, a naročito saobraćajni.
„Razvojna je šansa zatvaranje Crnog mora. Moramo se napuniti energetikom. Izgraditi autoput do kraja i Jadransko jonski autoput. To je prioritet koji moramo iskoristiti“, tvrdi Damjanović.
Zbog globalnih promjena i lanaca snabdijevanja postoji veliko interesovanje, kaže Damjanović i dodaje da je na poziv Vlade Mađarske dobio saznanja da postoji interesovanje za završetak autoputa i obnovu željeznice.
„Ako oni dovode dio od Požege do Crne Gore a mi dio od Mataševa prema granici, i ako imamo stidljive najave da će se dio finansirati iz evropskih fondova, zašto ne razgovarati sa Srbijom i krenuti sa obije strane koje bi radila ista firma? Sve je gore nego čekanje. Nismo donijeli odluku ni oko koncesije za Aerodrome koja je od pretprošle Vlade na čekanju. Ne donosimo odluke za neke naše brendove koje ne znamo da valorzijuemo. Mislim da moramo imati dva ozbiljna aerodroma“, kazao je Damjanović.
Crnoj Gori će tačke problema postati kapaciteti aerodroma u Podgorici i Tivtu.
„Ja sam da se donese odluka da se tender proglasi neuspjelim i da se proglasi novi. Tih 100 miliona iz 2019. treba da uđe u 2022. Postoje i desetine zahtjeva za solarne panele, treba da vidimo šta ćemo sa Komarnicom… Čini mi se da je ovo zadnji momenat da se uhvati šansa i da se dođe do privrednog rasta koji dovodi do ozbiljnog rasta BDPa“, kazao je Damjanović.
Na pitanje je li prosječna plata od 1.000 eura realnost ili populizam Damjanović kaže da to radi ova Vlada koja umjereno povećava.
„Oni bez programa obećavaju i pokušavaju da peglaju činjenice. Digla se i medijska hajka i pokušali su da se prepeglaju ti stavovi. To vrijeđa zdrav razum. Neko ko obećava 1.000 eura za godinu dana, što je slom finansija, danas napadaju, a zašto ne podrže postepeno povećanje? Spajić je kritikovao predlog zaduženja iako je naredna godina najteža za Evropu zbog rata. Mali problemi socijalne sfere u Njemačkoj će se odraziti u Crnoj Gori. Kritikovati mene od strane nekog ko je tražio 2021. godine u decembru da mu parlament unaprijed odobri enormno zaduženje. O čemu se ovdje radi?“, upitao je Damjanović.
Obećao je, kaže Damjanović, milijardu eura iz Japana, 300 miliona iz Dubaija, da dolazi strašan investitor, te poručuje da je dosta lažavina i da je toga bilo dosta od DPS-a.
„Pričaćemo o 1.000 eura prosječne plate kad donese onu milijardu iz Japana. Sve države će upasti u recesiju a to se automatski odražava na Crnu Goru. Umjesto da se objedinimo da se sačuvamo mi se bavimo politikom i marketingom. Ja se time neću baviti „, podvukao je ministar.
Na pitanje gdje se nalaze dva Majbaha, jedan i dalje koristi predsjednik države a drugi je našao u papirima gdje se parkirao u nekoj od garaža i pokušalo se kroz razne pregovore srediti kupci preko Engleske i Abu Dabija.
„Na Vladi smo donijeli odluku da ga ustupimo MUP-u za prevoz stranih državljana, štićenih ličnosti u Crnu Goru. Šefovi država i Vlada imaju mogućnost da se sa tim Majbahom voze“, kaže on.
Komentarišući proteste ispred Skupštine „Ima nas“, nedostatak Ustavnog suda, VDT je u v.d. stanju bez najava da će biti odblokirano, pojedinci izlaze iz pritvora, situacija u pravosuđu je ista kao 2020. godine, a opet se poziva na ugroženost države, Damjanović govori da država nije ugrožena već da je stabilna i da će ona ostati.
„Apsolutno pravo i demokratski je standard da se protestuje i da se tu iskaže nezadovoljstvo. Bilo je protesta i prije izbora u avgustu a na kraju smo dobili izbornu volju. Ni ti protesti nisu srušili državu a neće ni ovi. Svi oni vole Crnu Goru a svi mi je volimo. Razlikujemo li se u načinima, metodama, politikama, daleko bilo da razmišljamo isto. E sad, da li će se na protestima išta riješiti, neće. Brine me drugo, brine me institucionalni haos kom svjedočimo godinama“, kazao je Damjanović.
Upozoravao je i 2019. godine da je problem sa pravosuđem.
„Evidentno je da se neće izabrati sudije Ustavnog suda, kako će se održati predsjednički izbori? Parlamentarni izbori su 2024. godine osim ako Parlament ne skrati sebi mandat. Imamo i v.d. VDTa i mora da se bira neko drugi ako dođe do isteka mandata. I tu imamo haos. Ne vidim na horizontu da će se glasati o VDTu. Nemamo predsjednika Vrhovnog suda, a i Privredni sud je u v.d. stanju. Negdje se došlo do haosa i to je ono što destabilizuje Crnu Goru. Ja da sam u Parlamentu, ja bih pokušao da budem konstruktivan“, kazao je Damjanović.
Paradoksalno je, kako navodi, što ova Vlada više vlada u tehničkom mandatu nego dok je imala povjerenje.
„Mene to ne raduje, zbog cjelokupne krize u kojoj se nalazimo. Ono na šta ne možemo uticati je globalna politika, to možemo samo da prihvatimo i da se ne borimo protiv toga, već da nađemo mjere da ublažimo posljedice. Šta god da se desi, moraće da se razgovara. Svi činioci i društveno politički akteri moraju sjesti i naći rješenje koje se mora naći“, kazao je on.
EKONOMIJA
Spajić: Nadam se da će Skupština usvojiti Sporazum sa Emiratima, želimo da opštine budu uključene
„Sporazum sa UAE je usvojen na Vladi i biće u formi zakona predložen parlamentu. Pričaću sa svim šefovima klubova prije toga i nadam se da će sve biti usvojeno”, rekao je Spajić

Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) biće proslijeđen parlamentu i razgovaraću sa šefovima klubova poslanika, saopštio je danas na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade premijer Milojko Spajić i dodao da očekuje da ga Skupština Crne Gore usvoji. Spajić je poručio da Vlada želi da lokalna zajednica bude maksimalno uključena u projekte.
“Htjeli smo da pokažemo našim građanima poptunu transparentnost. Sporazum sa UAE je usvojen na Vladi i biće u formi zakona predložen parlamentu. Pričaću sa svim šefovima klubova prije toga i nadam se da će sve biti usvojeno”, rekao je Spajić.
On se osvrnuo na zaključke odbornika ulcinjskog parlamenta, ističući da su iskazali protivljenje prema namjeri investitora iz UAE da razvijaju projekat na Velikoj plaži.
“Bilo koji potencijalni projekat, jer ništa definitvno nijesmo dobili od investitora, obavezujemo se da imamo u vidu zaključke SO Ulcinj prilikom planiranja svakog projekta. Želimo da lokalna zajednica bude maksimalno uključena. Takav primjer smo imali u mjestu Kralje u Andrijevici, gdje smo njihove predloge uzeli u obzir i promijenili trasu auto-puta. Na isti način odnosićemo se prema svim građanima u našoj Crnoj Gori, bilo koja opština da je u pitanju”, rekao je premijer.
Spajić ističe da žele da afirmišu ovlašćenja lokalnih samouprava, i poslata je, kaže, jasna poruka.
“Cijeloj Crnoj Gori, ne samo Ulcinju, da partnerski i zajedno radimo. Naravno, bez ucjena i ne želim da ulazimo u takve scenarije. Vrijeme je da se odgovorno ponašamo. Želim da se opštine odgovorno ponašaju prema svojoj i budućnosti cijele zemlje. Dajte da lokalne samouprave donose odgovorne odluke, na korist građana. Ako osjetimo partnerski odnos, bez ucjena i plašenja investitora, u Vladi će imati partnera”, kazao je Spajić.
Komentarišući izjavu predsjednika države Jakova Milatovića da sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata otvara pitanja usklađenosti sa Ustavom i zakonima o zaštiti konkurencije i državnoj imovini, Spajić je poručio da nema problem da sve provjeri Ustavni sud, ali i skupštinski Zakonodavni odbor.
On je saopštio da se može dogoditi da dva projekta, auto-put i most preko Bojane, budu jednistven projekat.Ponovio je da je Vlada posvećena razvoju infrastrukture.
Odgovarajući na pitanje zašto investitor iz UAE Mohamed Alabar ne ide na međunarodni tender, Spajić je ocijnio da nije puno investitora koji mogu da iznesu ulaganje od 35 milijardi eura.
“Mislim da smo ovom projektu pristupili maksimalno transparentno. Sve zaključke možete da vidite na sajtu Vlade. Dao sam jasne odgovore na pitanja poslanika. Bio sam u Ulcinju i razgovarao sa predsjednicima odborničkih klubova. Da li je iko za projekte Portonovi, ili Luštica, pitao nešto lokalne zajednice? Ovo je potpuno novi način saradnje sa lokalnom zajednicom ali očekujemo i od njih da se odgovorno ponašaju”, poručio je Spajić.
Kako je naveo, ako su tamo spremni “da propuste investiciju od 30 milijardi, neka ponesu taj teret, ja neću”.
Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je rekao da su puno razgovarali o najavljenim investicijama iz UAE. Pozdravio je odluku da uvaži zaključke SO Ulcinj od 21. marta.
“Stav o prihvatanju zaključaka SO Ulcinj je nešto što će usmjeravati Vladu u odnosu i prema drugim opštinama. Vlada Crne Gore ovim sporazumom, odnosno, ako bude dogovora sa investitorom, neće raditi mimo dogovora sa SO Ulcinj. Jako sam zadovoljan realizacijom prihvatanja zaključaka SO Ulcinj danas na Vladi. Mi smo inače u SO Ulcinj, naš klub, glasali za te zaključke 21. marta”, rekao je Đeljošaj.
Premijer je istakao da je Vlada posvećena ravnomjerenom regionalnom ekonomskom razvoju.
“Ova Vlada je posebno posvećena projektima na sjeveru. Evropski parlament je podržao investicije iz UAE juče, svima je u interesu da Crna Gora ne uđe u EU kao siromašna zemlja. Mislim da je svima jasno da je iza svega ovoga dobra namjera. Jasno je da međudržavnim sporazumom isključujete mogućnost korupcije”, rekao je Spajić.
Prema njegovim riječima svi u Vladi su podržali investicije, ističući da su ministrima iz DNP-a bila potrebna dodatna objašnjenja o ovoj investiciji, i da niko ne spori da treba maksimalno iskoristiti ekonomske potencijale zemlje.
Osvrćući se na ekonomske odnose sa SAD, i to što je američki predsjednik Donald Tramp potpisao dokument koji, između ostalog, podrazumijeva carinu od 10 odsto na robu koja se uvozi iz Crne Gore, rekao je da je Crna Gora pouzdan partner, i da dobro sarađuje sa SAD.On je istakao da Crna Gora ima mnogo prednosti, i da insistira na privlačenju investicija.
“Investitor ima pravo da bira. Ako se pokažemo kao nezreli i nedorasli, investitor će otići”, rekao je premijer, uz napomenu da se za projekat koji zagovaraju investitori iz UAE interesuju još dvije kredibilne destinacije.
“Ovo je jako teška borba za investitore a posebna je vrijednost što imamo državne garancije”, istakao je Spajić.
Vlada predlaže zakon o formiranju kreditno garantnog fonda
Na današnjoj sjednici Vlada je usvojila predlog zakona o formiranju kreditno garantnog fonda. Nadam se da će ovaj korak da omogući veću podršku malim i srednjim preduzećima, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.
Prema njegovim riječima ovo je važan korak za razvoj privrede.
“Ovo su veoma dobre vijesti za našu privredu”, rekao je Đeljošaj.
Premijer Milojko Spajić rekao je da se na ovaj način omogućavaprivatnom sektoru da se uključi u razvoj Crne Gore i bude faktor razvoja države.
“Htjeli smo da pokažemo našim građanima poptunu transparentnost. Sporazum sa UAE je usvojen na Vladi i biće u formi zakona predložen parlamentu. Pričaću sa svim šefovima klubova prije toga i nadam se da će sve biti usvojeno”, rekao je Spajić.
EKONOMIJA
Guvernerka Centralne banke uštedjela više od 175.000 eura, primala preko 6.000 mjesečno
To se navodi u izvještaju o imovini za prošlu godinu koji je Radović dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije

Više od 175.000 eura, tačnije 175.911 eura, na računu ima guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović.
To se navodi u izvještaju o imovini za prošlu godinu koji je dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije.
Kao guvernerka je tokom prošle godine od plata zaradila 70.266 eura, a one su se krećale od 5.657 do 6.450 eura.
Prijavila je i 200 eura koje je kao naknadu dobila za 8.mart, 200 eura naknadu za Dan Centralne banke, 750 eura zimnice i 1.000 eura nagrade svim zaposlenim na kraju poslovne godine.
U radu Savjeta za finansijsku stabilnost Crne Gore, kao predsjedavajuća, zaradila je 12.080 eura.Vozi Nissan Qashqai 1,5 DCI iz 2015.godine.
U nasljedstvo je dobila zemljište od preko 1.500 kvadrata, a suvlasnica je zemljišta od 3.226 kvadrata.
Ima akcije u više društava.
EKONOMIJA
Spajić potpisao sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima
Osnova za velike projekte na jugu i sjeveru Crne Gore, poručeno je iz Abu Dabija nakon potpisivanja sporazuma

Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata potpisale su sporazume o ekonomskoj saradnji i zajedničkom ulaganju na svečanosti organizovanoj u Predsjedničkoj palati u Abu Dabiju.
Sporazume su potpisali crnogorski premijer Milojko Spajić i vicepremijer Vlade UAE i ministar vanjskih poslova, Šeik Abdulah Bin Zajed Al Nahjan, uz prisustvo predsjednika Šeika Muhameda bin Zajeda Al Nahjana.
Svrha sporazuma je da podstakne razvoj saradnje na osnovu jednakosti i uzajamne koristi u potpunom skladu sa zakonodavstvima dvije države. Saradnja će obuhvatiti brojne oblasti, sa posebnim fokusom na strateške i projekte od javnog interesa, koji će rezultirati ekonomskim benefitima za građane obje države.
„Crnoj Gori su neophodne investicije kredibilnih kompanija koje su imale decenije uspješnih velikih projekata, i za koje su najreputabilnije države svijeta spremne da garantuju. Sporazumom o ekonomskoj saradnji stvoren je osnov za proširenje oblasti saradnje, koje će rezultirati većim ulaganjima u Crnu Goru.
Sporazum o saradnji u oblasti turizma predstavlja osnovu za projekte, koji će rapidno ubrzati ekonomski rast, otvoriti nova radna mjesta te poboljšati standard i kvalitet života, ravnomjerno raspoređujući benefite – na jugu i sjeveru zemlje. Zato naglašavam odredbu Sporazuma kojom se predviđa razvoj projekata u različitim regionima Crne Gore prvi put u istoriji vodeći računa o ravnomjernom razvoju naše zemlje“, istakao je premijer Milojko Spajić nakon potpisivanja.
Premijer Spajić je kazao i da je ovo velika šansa Crne Gore za ubrzani ekonomski razvoj, a time i korak ka mnogo većim platama, penzijama i drugim benefitima za sve naše građane.
- HRONIKA3 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA3 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA1 дан ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić