POLITIKA
BIVŠI PREDSJEDNIK CRNE GORE I DPS-A
Đukanović: I da sam pjevao jači smo od Srbije, je li to mržnja
Đukanović rekao da Crna Gora nema ozbiljan državno politički menadžment da uradi domaći zadatak koji joj je zadala Evropa
Bivši predsjednik Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović kazao je da ne zna da li je tokom slavlja rezultata DPS-a na lokalnim izborima u Podgorici pjevao ‘Ne može nam niko ništa, jači smo od Srbije’.
„Moje pitanje je šta i da jesam? Ako bismo pjevali jači smo od Srbije, Amerike, Rusije, je li to mržnja“, pitao je Đukanović, koji je jedan od učesnika 2BS Foruma.
Đukanović je rekao i da Crna Gora nema ozbiljan državno politički menadžment da uradi domaći zadatak koji joj je zadala Evropa.
On smatra da je Crna Gora ukupnim razvojem potvrdila da ima unutrašnji kapacitet da relizuje reforme i da se pridruži EU. Ipak, kaže Đukanović, ne možemo da ne primijetimo regresiju u prethodne četiri godine.
„To je donijelo ozbiljno ruiniranje krhkih ostvarenja do kojih smo došli za 14 godina i to na svim poljima – na bezbjednosnom, na političkom planu, na planu obrazovanja i zdravstva. Crna Gora je izgubila ključnu pretpostavku onoga što je kvalifikovalo kao zemlju lidera i predvodnicu ovog regiona, a to je uzorna politička stabilnost. Tome svjedoči činjenica da smo promijenili do sada tri vlade, od kleronacionalističke do velikosrpske i populističke. To govori da Crna Gora ne bi mogla iskoristiti šansu koja se sada ukazuje“, ocijenio je Đukanović.
Rekao je da Crna Gora sada ima opet odškrinuta vrata za proširenje.
„Ako ostanu odškrinuta, nema sumnje da je Crna Gora ispred ostalih kandidata. Naš domaći zadatak ne može obaviti niko do mi. Crna Gora ima potencijal ali ona traži ozbiljan državno – politički menadžment kojeg Crna Gora trenutno nema“, rekao je Đukanović.
Upitan da li Srbija sada ima potencijal da bude na evropskoj strani, Đukanović je rekao da „nema sumnje da Srbija ima unutrašnji potencijal da bude na evro-atlantskoj strani“, ali je, kako kaže, problematična državna politika koja je obilježena ideologijom velikosrpskog nacionalizma.
„To je ugrožavanje mira i stabilnosti u regionu. Srbija balansira između istoka i zapada i takva politika je bila politika uspjeha na kratak rok, jer se Vučić uspio održati na toj tankoj zici, ali ja ne mislim da je to dobra politika, jer kada se završi trajanje te politike, onda je ta država na istom mjestu na kojem je bila prije njenog početka“, ocijenio je bivši crnogorski predsjednik.
Interes regiona je stabilnost, kaže Đukanović i dodaje da je velikorspska politika, koju je dozvolila međunarodna zajednica, ugrozila suverenitet susjednih zemalja.
„Ako ste vi velikosrpskom nacionalizmu dozvolili Srbiji da, neodličnom politikom Zapada, uz jasnu destruktivnu politiku iz Moskve, se opet igra Miloševićevom mantrom: „Srbi su ugroženi, pa treba da ih Srbija zaštiti“, onda se takvom politikom ugrožava suverenitet susjednih zemalja, stabilnost i zaustavlja razvoj. To je učinak međunarodne politike u ovom regionu u prethodnom periodu“, istakao je Đukanović.
Govoreći o rezultatima izbora u Podgorici, rekao je da su indikativni, jer su pokazali da vladajuća većina sa državnog nivoa nema većinu. Primjećuje i, kako je rekao, strmoglavi pad novih partija, koje sebe zovu proevropskim.
Bivši predsjednik Slovenije Boris Pahor rekao je da je Crna Gora u sjajnoj poziciji i da mogla biti prva naredna država u redu za proširenje.
„Postoji mišljenje da bi Crna Gora mogla biti država koja bi na Balkanu biti biti prva na redu za proširenja. Ako postoji takva vizija i filozofija, Crna Gora to treba da iskoristi. Crna Gora treba napraviti sve što je moguće da bi mogla doći do takve odluke za proširenje“, rekao je Pahor.
Istakao je da nakon agresije na Ukrajinu promijenjen stav o proširenju koji je do tada važio u Briselu.
„Nemojte potcjenjivati tu promjenu mentaliteta u vezi proširenja u Briselu. Ta promjena je stvarna, sada postoji politička volja da se ide sa proširenjem na Balkan. Sa geopolitičkog vidika, apsolutno, ali treba imati u vidu da Brisel traži stvarne reforme i da nije samo stvar u geopolitiici radi stabilnosti. Sada stvarno vidimo šansu za proširenje u svim zemljama Balkana“, ocijenio je Pahor.
Smatra da na nema uzroka da bi na Zapadnom Balkanu došlo do nekih konflikata, ali ako izvan neko ima interes da do njega dođe, to bi bila Rusija.
POLITIKA
Bečić: „Ostavkama nećemo obradovati vođe bivšeg režima, koje su sektor bezbjednosti pretvorile u ispostavu narko-kartela! Čišćenje institucija se nastavlja“
„Naše ostavke traže neki interesantni pojedinci poput Mila Đukanovića, njegovog sina (Blaža) koji prisustvuje protestima, pobjednici čuvene crnogorske tranzicije, te lica koja se od strane SDT-a terete za rukovođenje kriminalnim organizacijama, krijumčari, bjegunci od pravde, a koji se terete za monstruozna krivična djela“
Ostavkama nećemo obradovati prvake bivšeg režima, koji su bezbjednosni sektor pretvorili u ispostavu sluganskog narko-kartela. Čišćenje institucija se nastavlja.
To je večeras u emisiji „Slobodna zona“ na TV Prva poručio potpredsjednik Vlade zadužen za bezbjednost i odbranu Aleksa Bečić.
Neformalna grupa studenata “Kamo Śutra” koja je blokirala večeras most Blaža Jovanovića u Podgorici saopštila je da više ne traže ostavke već smjene ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića zbog tragedije 1. januara na Cetinju.
Bečić kaže da ipak ne može a da ne primijeti da „njihove ostavke traže neki interesantni pojedinci poput Mila Đukanovića, njegovog sina (Blaža) koji prisustvuje protestima, pobjednici čuvene crnogorske tranzicije, te lica koja se od strane SDT-a terete za rukovođenje kriminalnim organizacijama, krijumčari, bjegunci od pravde, a koji se terete za monstruozna krivična djela“.
„Kada to sagledamo, ne može me neko ubijediti da ove persone ili slični njima žele zdraviji unapređeniji i reformisaniji bezbjednosni sektor.
Ili žale za onim šta je bilo nekada.
Saglasno sudsko-tužilačkim protestima, samo se držimo onoga što je zvanično, vidimo da je u vremenima bivšeg režima upravo taj bezbjednosni sektor pretvaran u ispostave mafijaških kriminalnih struktura, a te pojedince moram razočarati. Te institucije stati neće u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Čišćenje bezbjednosnog sektora se neće zaustaviti.
Ova zemlja igra najvažniju utakmicu u svojoj istoriji a to je pobjeda nad svim pipcima organizovanog kriminala i korupcije i nedozvoljavanje da se ikada više vratimo u vrijeme degradiranih institucija. Nema veće izdaje jedne države nego kad tu državu i njene institucije učinite nemoćnom nad organizovanim kriminalom. Od države ne može niko biti jači ako država ne dokaže suprotno“, kazao je Bečić.
Govorio je i o izjavi Mila Đukanović nakon tragedije na Cetinju u kojoj je ubijeno 12 ljudi i nazvao je sramnom.
„Stepen skandaloznosti takve izjave u takvom trenutku… Možete pogledati, Đukanović je tad bio predsjednik države i bio dio tadašnje parlamentarne većine koja je podržavala 43. Vladu. Tada je pozivao na solidarnost i empatiju građane Crne Gore i uputio drugačije poruke od ovoga sad. Imate činjenicu da ste imali da kad je bio na poziciji predsjednika države 2021. godine, da se prijeti odbranom iz šume“, kazao je Bečić u Slobodnoj zoni.
POLITIKA
Mikijelj predlaže Jovanoviću: Carević da bude predsjednik Opštine Budva
„Formiranje vlasti sa DPS-om ne može donijeti ništa dobro Budvi i njenim građanima. Vjerujemo da ne smijemo izdati povjerenje onih koji su nam dali mandat da budemo alternativa upravo takvoj politici“, poručio je lider koalicije „Za budućnost Budve“
Lider koalicije „Za Budućnost Budve“ Mladen Mikijelj uputio je otvorenu ponudu nosiocu liste „Budva naš grad“ Nikoli Jovanoviću da izlaz iz političke krize bude izbor nestranačke ličnosti za predsjednika Opštine, te za tu poziciju kandidovao Marka Bata Carevića.
„Obraćamo vam se u duhu zajedničke odgovornosti prema građanima Budve, koji su nam ukazali povjerenje da oblikujemo budućnost našeg grada u skladu sa vrijednostima za koje smo se svi zajedno zalagali. Svjesni smo izazova i podjela koje su nastale u procesu formiranja vlasti, ali i dalje vjerujemo da dijalogom možemo postići optimalno rješenje za sve građane jer oni to od nas očekuju.
Svi pamtimo 30. avgust 2020. godine – dan kada smo zajedno stali protiv kriminalnog režima DPS-a i njegovih satelita, braneći ne samo političke stavove već i temelje naše vjere, identiteta i slobode. Danas, u trenutku kada donosimo ključne odluke za Budvu, važno je da ne zaboravimo zbog čega smo se tada borili i kome dugujemo lojalnost – građanima koji su nam dali svoj povjerenje i očekuju od nas odgovorno i principijelno vođenje politike“, naveo je Mikijelj i dodao:
„S obzirom na to da vam nije bila prihvatljiva opcija da gospodin Vesko Marković bude predsjednik Opštine Budva, jer se nalazio na našoj listi („Za budućnost Budve – Budva mora naprijed“), kao ni predlog o formiranju vlasti po principu rotacije (model 2 godine – 2 godine), predlažemo da zajedno razmotrimo kompromisno rješenje koje bi bilo u najboljem interesu svih građana Budve“, kazao je Mikijelj.
Smatra da bi najbolji izlaz iz ove situacije bio izbor nestranačke ličnosti za predsjednika Opštine Budva, te predlaže Marka (Bata) Carevića kao zajedničkog kandidata.
„Kao nestranačka ličnost, vjerujemo da bi gospodin Carević mogao da obezbijedi neophodnu neutralnost i saradnju između naše dvije liste, koja je neophodna za stabilnosti i napredak Budve. Formiranje vlasti sa DPS-om ne može donijeti ništa dobro Budvi i njenim građanima. Vjerujemo da ne smijemo izdati povjerenje onih koji su nam dali mandat da budemo alternativa upravo takvoj politici. Odluka o budućnosti vlasti u Budvi je jednostavna – potrebno je samo da ostanemo dosledni demokratskim principima i volji naroda. Otvoreni smo za razgovor i iskreno se nadamo da ćemo postići dogovor“, zaključio je Mikijelj
POLITIKA
Ništa od debolkade Skupštine, Mandić: Prihvatamo da se izjasni Venecijanska komisija
Nakon pauze, sjednicu kolegijuma napustili poslanici opozicije
Nije došlo do dogovora. Kao parlamentarna većina smo usaglasili stav i spremni smo da u čitavoj stvari arbitrira Venecijanska komisija (VK). Ta odluka VK bila bi obavezujuća, ako zahtjev podrži i opozicija, rekao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić nakon održanog kolegijuma čija je tema bila rješenje blokade parlamenta.
Nakon što je data pauza, sa sjednice kolegijuma izašli su poslanici opozicije.
Mandić je juče saopštio da je sastanak zakazao “u vjeri da će zajedno uspjeti da pronađu izlaz iz ove složene situacije”.
„Ono što je važno da bismo morali odmah da nastavimo je budžet i budući zakoni koji čekaju. Parlamentarna većina želi kompromis, počeli smo dijalog. Ovo je dobro rješenje. Ono što ne može da preuzme većina jesu obaveze koje ne pripadaju Skupštini – nešto je iz domena Vlade, nešto iz domena lokalnih samouprava“, rekao je Mandić.
Nastavak razgovora između opozicije i parlamentarne većine najvjerovatnije će biti zakazan za ponedjeljak.
- DRUŠTVO1 дан ranije
Zemljotres kod Plužina
- POLITIKA2 дана ranije
(VIDEO) Đukanović: „Litije su bile kleronacionalistička kontrarevolucija“
- EKONOMIJA3 дана ranije
Spajić: „Zbog prestanka mandata sutkinje Đuranović, koja je pritom uzela pozamašnu naknadu, hoće da zaustave penzije! Ostaće na hiljade penzionera koji nemaju novca za grijanje i hranu i ne mogu više da čekaju njihovu milost!“
- DRUŠTVO2 дана ranije
Građani Crne Gore najviše vjeruju Spajiću i SPC
- POLITIKA1 дан ranije
Ništa od debolkade Skupštine, Mandić: Prihvatamo da se izjasni Venecijanska komisija
- DRUŠTVO3 дана ranije
Beranska policija: Građani dobrovoljno vratili 45 pištolja, 24 puške, šest bombi i 822 komada municije