Connect with us

POLITIKA

ODLAZEĆI ŠEF DRŽAVE

Đukanović: „Moje rezultate niko ne može osporiti! Samo je vječna Crna Gora“

„Crna Gora je pokazala spremnost za promjene“, kazao je Đukanović na posljednjoj pres konferenciji

Očuvan mir, učvršćen multietnički sklad devedesetih, Crna Gora pošteđena razaranja tokom NATO kampanje, mirnim putem obnovljena i međunarodno priznata država, članica NATO, u predvorju Evropske unije, najrazvijenija ekonomija na Zapadnom Balkanu. Realizovani su projekti tunel Sozina, Luštica, vjetroparkovi… Sve to je legitimacija Crne Gore, rekao je odlazeći predsjednik Crne Gore Milo Đukanović na svojoj posljednjoj konferencije.

On je rekao da nema namjeru da eksplicitnije sumira rezultate vlasti „koju sam personifikovao, a čije rezultate niko realan ne može osporiti“.

„Crna Gora je pokazala spremnost za promjene. U vrijeme jugoslovenske ratne drame izabrani su mir i stabilnost. Referendum nije bio sam čin obnove uskraćene nam državnosti, niti demokratska svetkovina. To je bio izraz naraslog samopouzdanja građana i vjere u sopstvene sposobnosti. Nakon toga napravljen je zaokret ka evropskom kulturnom krugu. Tek to nije bio jednostavan poduhvat. Ovo nije posao koji se završava u mandatu jedne vlasti, niti može završen. Naša zemlja je još uvijek u ranoj fazi procesa emancipacije, opterećena teškim bremenom ekonomske zaostalosti, te kontraverznim odnosom dijela građana prema državi“, poručio je Đukanović.

Ističe da su napravljeni su značajni iskoraci koje niko ne može da potcjenjuje.

„Snaga naše vizije došla je i nakon promjene vlasti i nedavnih predsjedničkih izbora. Pokazali smo svoj demokratski kapacitet i time dodatno uzdigli Crnu Goru. Površne primjedbe sa zapadnih adresa o nesmjenjivosti vlasti izgubile su vjerodostojnost. Nadam se i da su neki naši partneri shvatili da svaka promjena ne znači promjenu na bolje“.

Đukanović kaže da ima utisak da je većina evropskih partnera shvatila da su u Crnoj Gori dobili ono što nisu željeli, a da je Crna Gora nakon ovih promjena ušla u novu epohu političkog života.

„Prošle godine sam govorio zašto je smijenjena Krivokapićeva Vlada koja je destabilizovala društvo i državu, ali i o razlozima podrške Abazovićevoj Vladi. Podržali smo je s ciljem da se deblokira evropski proces, da se vrati povjerenje investitora i da se radi na pripremi izbora. Nažalost, ništa od toga nije urađeno. Propuštena je iznenada iskrsla šansa zbog rata u Ukrajini da se ubrza evropski put Crne Gore. Vladi je izlgasano nepovjerenje, a onda je i raspušten parlament poznat po svom aantiustavnom djelovanju“.

On tvrdi da će Abazovićeva Vlada po neradu i štetnim odlukama biti upamćena kao najgora u istoriji političkog života u Crnoj Gori.

„Navodno oslobodilačkom politikom, došlo je do urušavanja sistema obrazovanja, zdravstva, ekonomije, javnih finansija… Evropske integracije su zaustavljene, a doveden je u pitanje i kredibilitet Crne Gore kao NATO partnera. Mukotrpno građeni ugled zemlje ozbiljno je uzdrman“.

Đukanović ističe da je Crnoj Gori nasušno potrebna stabilna, kompetentna, patriotska vlada, koja će afirmisati građansku državu i multietničku demokratiju i ostvariti članstvo u EU.

„Vanredni izbori su prva velika šansa i velika nada, jer Crna Gora je ponovo na strateškoj raskrsnici s koje je moguće natrag u Evropu ili u balkanski nacionalizam“, poručio je Đukanović.

Dodaje da je uprkos neznanju, neradu i lošoj namjeri pojedinaca, Crna Gora ostala posvećena evropskoj perspektivi, obavezama iz NATO i prioritetima iz spoljne politike.

„Vjerujemo da će Vlada izabrana nakon skorih izbora preuzeti odgovornost i stvoriti uslove za odvijanje normalnog političkog života u Crnoj Gori. Vjerujem i u bolju Crnu Gori i u bolju Evropu. Nema vječne vlasti, samo je Crna Gora vječna. Čestitam građanima 21. maj, Dan nezavisnosti“, poručio je Đukanović.

Pravo iskušenje slijedi nakon izbora, ogledaće se u hrabrosti lidera partija da naprave koalicije

Na pitanje šta očekuje od predstojećih izbora i kako planira da se angažuje u kampanji Đukanović je kazao da očekuje da izbori proteknu u demokratskoj atmosferi, te da će dati jasan pregled rejtinga partija i politika koje se vode.

„Vjerujem takođe da će se i tim rezultatima nedvosmnisleno pokazati dominacija opredjeljenja građana za dalji proevropski razvoj. Vjerujem da će partije koje su se rezultatima dokazale kao proevropske i partije koje se najavljuju i predstavljaju kao proevropske imati većinsku podršku građana. Na pravom iskušenju ćemo tek biti nakon izbora. Ono će se ogledati u hrabrosti i odlučnosti lidera partija da naprave koalicije koje će biti u stanju da odgovorno vode račuan o interesima Crne Gore. Najvažniji je nastavak puta evropskog razvoja. Sve ostalo su nepametne kalkulacije, a jedna od njih je – samo ne sa prethodnom vlašću. Ta vlast baštini rezultate proevropskgo razvoja i ne predstavlja se najavom svoje evropske politike, nego rezultatima. Iz istraživanja javnog mnjenja rekao bih da građani žečele taj put“, rekao je Đukanović.

Dodao je i da imamo partije koje se svojim nazivom ili programom predstavljaju kao evropske.

„Ako bude hrabrosti i mudrosti, eto prilike da se formira vlada“.

Đukanović je rekao i da nema namjeru da „mijenja dres“.

„U svakoj prilici i u svakom svojstvu nastaviću da podržavam tu politiku, pa i partiju na čijem sam čeku bio donedavno“.

Rekao je i da se neće povući iz polirike.

„Ode čega da se povlačim? Od onoga čemu sam posvetio život? Ne morate biti predsjednik stranke da biste bili odgovoran građanin. Sve što bude trebalo toj politici i toj partiji u svim budućim kampanjama, imaće od mene“, poručio je on.

Smatra da koliko će suverena biti Crna Gora zavisi od kvaliteta upravljanja.

„Do 30. avgusta 2020. ona je bila ne samo nezavisna, nego i suverena država. Nikad nismo dozvolili da Crna Gora ikome postane privezak. Kvalitet unutrašnje politike opredjeljuje nivo uvažavanja zemlje u međuanrodnoj politici. Ne možete biti uvaženi ako ne vodite dobru unutrašnju politiku. Ali, građani su ovako odlučili da izgleda naša parlamentarna večina“.

Izostanak dovoljne pomoći od EU i NATO-a otvorio je široko vrata djelovanju antievropskih politika

Na pitanje kako komentariše tvrdnje političkih protivnika da bi Crna Gora davno bila EU da se DPS iskreno zalagao za to Đukanović odgovara da sve što je u ovoj zemlji urađeno na planu evropskog razvoja, uradila je prethodna vlast.

„Preuzeli smo odgovosrnost da usmjerimo Crnu Goru ka Evropi. Sve ovo smo uradili da bi se folirali? To je vrlo nebulozno i apsolutno neutemeljeno. A zašto Crna Gora već do sad nije članica? To je proces koji podrazumijeva susretno djelovanje i postojanost i komptetentnost u realizaciji reformi koje nas kvalifikuju za članstvo. Glavninu tog posla u Crnoj Gori smo napravili dok je u Evropi stajao neposustali entuzijazam za ujedinjenjem. Tokom otvaranja pregovora bilo je tonova o zamoru proširenja… Osim onoga što se dešavalo na Zapadnom Balkanu, bilo je važnije ono što se dešavalo u EU“.

Smatra da je tačno da su posustale reforme na Zapadnog Balkanu, ali da toj konstatciji EU nedostaje rečenica o njihovoj odgovornosti za posustajanje reformskog aktivizma.

„Treba nam pomoći da bismo stali na kolosjek evropskog razvoja. Izostanak dovoljne pomoći od EU i NATO-a otvorio je široko vrata djelovanju antievropskih politika, počev od ruske, tako da je Balkan izložen malignom uticaju trećih zemalja. Moralo se dogoditi da EU i NATO kažu – ovo je zona naše odgovornosti. Danas svjedočimo ozbiljnoj vrijednosnoj devastaciji Zapadnog Balkana. Nadam se da je ukrajinska nesreća ne samo sezonski, nego dugoročno probudila one koji misle o budućnosti Evropek“, kazao je Đukanović.

Đukanović je rekao da ništa ne bi promijenio kada je riječ o najvažnijim ostvarenjima Crne Gore.

„Kad završite neki posao i osvrnete se, uvijek zaključite da je to moglo nešto bolje. Kad razmišljam o najvažnijim ostvarenjima Crne Gore na kojima sam radio – tu ništa ne bih promijenio. Ponosan sam što smo umjesto pogibija izabrali mir, što smo učvrstili nacionalno dostojanstvo, što smo prepoznali da sukob s NATO 1999. nije naš interes, ponosan sam na referendum, na članstvo u NATO, na poziciju u predvorju Evrope, na sve investicije koje su realizovane. Ovo su ozbiljni poduhvati i ne očekujem da ih iko do kraja razumije, uvaži i još manje poštuje. Da ima toga, to bi svjedočilo da smo odgovornije društvo. Priznanju onoga što je Crna Gora napravila u posljednjih četvrt vijeka – doći će vrijeme. Ko je stvorio institucije za 14 godina? Toga nema. Trebaće nam najmanje pola vijeka za to, možda i duže“, smatra Đukanović.

Tražiće titulu počasnog predsjednika
Rekao je i da će iskoristiti zakonsku mogućnost da zatraži titulu počasnog predsjednika.

Taj period će, rekao je, provesti posvećen sređivanju svoje arhive, sistematizaciji dugog političkog vijeka..

„… jer vjerujem da to može koristi ne samo za moja duogtrajnija sjećanja, nego i nekome ko ima ambiiciju da se bavi politikom. Dobro je da čuvamo i te pisane tragove. Negdje mislim da se bavim tim poslom i zbog toga mi odgovra da koristim status ranijeg predsjednika. Da li ću se baviti još nekim poslom – o tome nisam razmišljao. Više puta sam se povlačio iz politika i na takva pitanja sam slično odgovarao. Ako se odlučim da svoju osnovnu djelatnost dopunim još nečim, to će biti kao izraz jedne ozbiljne odluke da energiju koju imam korisno raspodijelim. To će biti samo u slučaju da prepoznam mogućnost za uključivanje u neki posao koji neće oštetiti reputaciju Crne Gore i moju reputaciju predjsednika i premijera“, poručio je Đukanović.

Istorija će ga pravedno vrednovati
Odgovarajući na pitanje kako misli da će ga istorija pamtiti – kao autokratu ili reformatora Đukanović poručuje da nema sumnju da će istorija to pravilno vrednovati, jer ne misli da živimo u vremenu u kom je moguće izvoditi takve sudove.

„Ne samo zbog vremenske distance, nego i zato što ovo vrijeme smatram ozbiljnim političkim nevremenom. Globalna scena zahvaćena je nepodnošljivo plitkoumnim populizmom. Racionalna politika povukla se pred njim. Politika je nekad bila prostor za odabrane, a danas je za one koji su željni reklamerstva. To ne može biti trajno stanje. Da može, svijet bi završio u kataklizmi. Ovo je jedna loša amplituda. Danas nema pameti za izvođenje ozbiljnih istorijskih zaključaka“, zaključio je.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori

„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.

Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.

„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.

Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.

„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.

Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.

Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.

“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.

Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.

„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.

U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.

„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.

To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.

„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.

Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.

Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.

„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.

Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.

Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.

Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.

Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.

Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.

Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.

Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije