Connect with us

POLITIKA

PODNIJETA ŽALBA

Đukanović ostao dužan za porez: Nije platio prvu ratu od 15 hiljada eura

Opština Budva podnijela žalbu Upravi za katastar, koja je prebacila u vlasništvo drugoj firmi zemljišni kompleks u podnožju brda Košljun, iako prethodno nije upisala hipoteku zbog poreskih dugovanja

Uprava lokalnih javnih prihoda Opštine Budva podnijela je žalbu Upravi za katastar i imovinu, jer nije upisala hipoteku na zemljišni kompleks od 20 hiljada kvadrata u podnožnu brda Košljun na ulazu u Budvu, kada je bio u vlasništvu kompanije “Global Montenegro”, partnerske firme šefa države Mila Đukanovića i njegovog kuma Vuka Rajkovića, zbog poreskog duga, prije nego što je dozvolila da se zemlja prevede na drugu kompaniju.

To je “Vijestima” potvrđeno u toj opštinskoj Upravi.

Đukanović je ostao bez zemljišnog kompleksa, nakon što je podgorička firma “HoldCo east” preuzela na sebe kreditna zaduženja “Global Montenegra”. Oni su se uknjižili na atraktivnu parcelu 9. septembra, pošto “Global Montenegro” nije uspio da ih vrati.

Interesantno je to da je, iako je Uprava lokalnih javnih prihoda još 6. septembra podnijela rješenje da se zemlja blokira i upiše hipoteka, budvanski katastar tri dana kasnije preknjižio kompleks na firmu “HoldCo east”, čime je Opština ostala kratkih rukava da ne može upisati hipoteku i na taj način se osigurati da će Đukanovićeva firma platiti poreski dug.

”Uprava lokalnih javnih prihoda je 1. oktobra podnijela žalbu Upravi za katastar i državnu imovinu, na rješenje od 13. septembra, jer je odbijen kao neosnovan zahtjev za upis hipoteke na osnovu rješenja o obezbjeđenju poreskog potraživanja Uprave lokalnih javnih prihoda Opštine Budva, u “G” listu, na nepokretnostima, sve u svojini 1/1, ‘Global Montenegro’ DOO Podgorica,, koji je 6. septembra dostavljen Upravi za katastar i državnu imovinu, Područna jedinica Budva. Uprava lokalnih javnih prihoda Opštine Budva je podnijela 1. oktobra žalbu Upravi za katastar i državnu imovinu, navodeći zbog čega Uprava za katastar i državnu imovinu nije postupila po rješenju o obezbjeđenju poreskog potraživanja Uprave lokalnih javnih prihoda Opštine Budva, već se u roku od tri dana od prijema našeg rješenja, donosi rješenje 9. septembra kojim se dozvoljava uknjižba “HoldCo east” DOO, Podgorica”, navela je u pismenom odgovoru Vijestima, v.d. direktorke Uprave javnih prihoda Opštine Budva Vesna Kovačević.

Atraktivni plac na Košljunu, Foto: Vuk Lajović

Na sajtu Opštine je 22. septembra objavljeno rješenje Uprave lokalnih javnih prihoda da je ta opštinska služba protiv “Global Montenegra” pokrenula postupak prinudne naplate, jer ta firma nije izmirila prvu ratu poreza u iznosu od 15 hiljada eura, što je bila dužna da uplati do 1. avgusta. Godišnji iznos poreza Đukanovićeve firme za zemlju koju je do skoro posjedovao u Budvi je bio 30 hiljada eura.

Đukanovićeva firma je godinama bila neredovni poreski platiš. Nagomilani poreski dug koji je dostigao bio 111.000 eura Opština je uspjela prinudno da naplati u junu 2020. I to baš u vrijeme kada je DPS izveo puč u gradu i sa odborničkom većinom nasilno smijenio legitimno izabrane predstavnike. Iako prethodno više od godinu na računu Đukanovićeve firme nije bilo novca, te bila pod blokadom Centralne banke, poreski dug se iznenada izmiruje.

Sada, male su šanse da se Opština naplati, jer je prema posljednjem izvještaju Centralne banke Crne Gore Đukanovićeva firma punih 284 dana u blokadi i to na iznos od 10,9 miliona eura.

Početkom januara “Global Montenegro” bio je blokiran na 12.456.821 eura. Zvanični podaci na sajtu CBCG pokazuju da se radi o blokadi po rješenju javnog izvršitelja Aleksandra Boškovića koje je donijeto 9. septembra 2016. i rješenju javnog izvršitelja Aleksandre Tomković Vukoslavčević po rješenju koje je donijeto 8. novembra te godine.

Prema podacima iz Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), riječ je o rješenjima kojima je određeno izvršenje upisom, pljenidbom, procjenom i prodajom udjela Vuka Rajkovića koji su i dalje upisani.

Iz “Global Montenegra” su se tada oglasili, nakon što je objavljena milionska blokada, oglasili, navodeći da državi Crnoj Gori ne duguje jedan jedini cent na ime bilo kog poreza ili bilo kog doprinosa.

Inače, još u novembru prošle godine “HoldCo east” je upisao teret na zemljišni kompleks, navodeći da je povjerilac kredita od pet miliona eura, koji je prije 2007. uzeo “Global Montenegro”, za kupovinu 20 hiljada kvadrata.

Naime, ta podgorička kompanije je 18. novembra u katastarsku evidenciju Uprave za katastar i državnu imovinu nekretnine upisala hipoteku i time blokirala Đukanovićevu zemlju.

”Hipoteka u iznosu od 5.000.000 eura, upisuje hipotekarni povjerilac ‘Holdco east’ sa zabranom otuđenja bez saglasnosti hipotekarnog povjerioca”, pisalo je tada u listu nepokretnosti.

Prema podacima iz Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), ovu firmu je osnovala “Seta Montenegro”. Kako su “Vijesti” ranije objavile “Seta Montenegro” i “Holdco east” su prije tri godine preuzele faktoring kompaniju “Heta”, bivši “Hypo lizing”, a koja je formalno ugašena u julu prošle godine. Za to preuzimanje morala je Agencija za zaštitu konkurencije da daje saglasnost, što je i učinila u febuaru 2018.

“Global Montenegro” je prije 13 godina uzeo kredit od Hypo Alpe Adria banke, a kako ga nije vraćao banka je potraživanje prenijela na svoju faktoring kompaniju “Heta” koja je upisala hipoteku na sebe.

Lideru DPS-a propao biznis u Budvi

Lider DPS-a je sa Rajkovićem osnovao firmu “Global Montenegro”, koja je trgovala zemljišni kompleks u Budvi krajem februara 2007. od starobudvanske porodice. Đukanović u nekoliko navrata objašnjavao da je firma novac za kupovinu atraktivnog kompleksa obezbijedila zahvaljujući kreditu od pet miliona eura koji je podigao kod Hipo Alpe Adria banke (sada Adiko banka).

Kredit je uzet 14. februara 2008. godine, a godinu kasnije aneksom ugovora, bio je “premješten” u nadležnost “Hypo Alpe Adria Bank Development”. Banka je svih prethodnih godina imala upisanu hipoteku na zemljišnim parcelama, da bi početkom marta prošle godine, kredit bio ustupljen “Heta Asset Resolution”, koja je upisala hipoteku na pet miliona eura sa zabranom otuđenja.

Đukanović je u aprilu 2013, kada je prodao akcije u Prvoj banci i zaradio million eura, najavio da će prodati i zemlju na Košljunu. Riječ je o atraktivnom placu, jer je na parceli važećim Detaljnim urbanističkim planom “Potkošljun” ucrtan rezidencijalni kompleks od četrdesetak vila. Predviđeno je da ukupno bude izgrađeno oko 150 apartmana bruto građevinske površine 27 hiljada kvadrata.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Vlada uvela prinudnu upravu u Andrijevici i Šavniku

„Stanje u ovim opštinama je neizdrživo“, poručio je ministar javne uprave Maraš Dukaj

Opština Andrijevica, Foto: RTCG

Ministar javne uprave Maraš Dukaj saopštio je da je uvedena prinudna uprava u opštinama Šavnik i Andrijevica.

On je to rekao na pres konferenciji nakon sjednice Vlade.

„Nije cilj Javne uprave a ni Vlade da uzima posao opštinama, ali one nijesu postupale u skladu sa Zakonom“, rekao je Dukaj.

Istakao je da su više puta upućivali apele opštinama Šavnik i Andrijevica.

„Mi smo više puta uputili apele, skrenuli pažnju i sigurno će se svi usaglasiti da stanje u ovim opštinama neizdrživo“, kazao je Dukaj.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Patrijarh: Pozivamo Albance na dijalog, na Kosovu ima mjesta za sve

Kako je naveo, poštovanje, zaštita ljudskih i posebno vjerskih prava predstavljaju univerzalnu civilizacijsku vrijednost

Foto: Screenshot/Instagram

Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije pozvao je kosovske Albance na dijalog jer, kako je istakao, na Kosovu ima mjesta za sve.

Patrijarh je na naučnom skupu u Beogradu rekao da su na djelu potpuno fiktivne i imaginarne konstrukcije po pitanju srpskih svetinja, prenosi RTS.

„Opet i opet, vođeni Hristovom ljubavlju, pozivamo na dijalog Albance, jer kao što na Kosovu ima mjesta za sve, uvijek i još uvijek ima mjesta dijalogu o životu ljudi na Kosovu“, poručio je patrijarh.

Kako je naveo, poštovanje, zaštita ljudskih i posebno vjerskih prava predstavljaju univerzalnu civilizacijsku vrijednost.

„Ta prava pripadaju svima, a moraju biti garantovana i srpskoj crkvi i njenom vjernom narodu, odnosno univerzalna ljudska i vjerska prava i slobode ne mogu biti dio statusnih pregovora i političkih sporazuma“, zaključio je patrijarh.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Mandić organizovao sastanak lidera parlamentarne većine kako bi riješili krizu

Mandić je pokušao da miri zavađene strane. Na današnjem sastanku nije bilo napretka niti se došlo do rješenja kako bi se prevazišla kriza

Lideri parlamentarne većine započeli su danas dijalog kako bi prevazišli krizu nastalu nakon izbora v.d. direktora Uprave policije.

Sastanak je u Šipčaniku organizovao predsjednik Skupštine Andrija Mandić, a prisustvovali su predstavnici Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić i Boris Bogdanović, čelnik Albanskog foruma Nik Đeljošaj, te premijer i lider Evrope sad Milojko Spajić, piše RTCG.

Mandić je, kako saznaje RTCG, pokušao da miri zavađene strane. Navode da na današnjem sastanku nije bilo napretka niti se došlo do rješenja kako bi se prevazišla kriza.

Dogovoreno je da se dijalog između lidera parlamentarne većine nastavi.

Premijer i Vlada su 13. marta odbili da na mjesto direktora policije izaberu policijskog službenika Lazara Šćepanovića koga je predložio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović iz Demokrata. Kako ministar nije iznio drugi predlog, većina u Vladi je ovlastila premijera Spajića da on predloži novog kandidata. Premijer je predložio, a Vlada izabrala Aleksandra Radovića za v.d. šefa policije.

Šaranović je ocijenio da je „preuzimanjem ovlašćenja ministra unutrašnjih poslova grubo prekršen zakon“ i najavio prijavu nadležnima protiv Vlade zbog „izvršenog krivična djela“.

Premijer Spajić je odbacio optužbe Demokrata.

„Vlada nije obavezna da podrži predlog ministra. Ne slažem se da smo ušli u kršenje zakona,“ rekao je Spajić 14. marta.

Predsjedništvo Demokratske Crne Gore oročilo je potom podršku vlasti do sticanja Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR), nakon čega će sprovesti temeljnu analizu odnosa među potpisnicima koalicionog Sporazuma. Odlučeno je i da Predsjedništvo neće podržati bilo kakvu inicijativu za reviziju Sporazuma u smislu principa, konstituenata, podjele oblasti i resora unutar 44. Vlade

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije