Connect with us

POLITIKA

"ŽELIMO PROMIJENITI NEPOVOLJNU REALNOST"

Đukanović: Vlada nije pala 13. decembra jer su partije sa kojima smo se dogovorili oko glasanja za smjenu tražile još malo vremena

„Pitanje je od tolikog značaja da nismo postavljali pitanje treba li prihvatiti to odlaganje i treba li osigurati da tokom januara dođe do promjene izvršne vlasti“

Predsjednik Crne Gore i lider opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović kazao je da do promjene vlasti 13. decembra, kada je Skupština trebalo da glasa o nepovjerenju Vladi, nije došlo jer su, kako je naveo „partije koje su bile dio tog dogovora tražile dodatno vrijeme zbog pripreme za ono što treba učiniti“.

„Kazali smo da mi želimo promijeniti nepovoljnu realnost koju doživljavamo kao vrijeme propadanja Crne Gore, ili ćemo prihvatiti bilo koji scenario koji će voditi promjeni vlasti. Nije došlo do promjene vlasti onog dana kada je bilo najavljeno, to je bio ponedjeljak 13. decembar. Neke od partija koje su dio tog političkog dogovora su tražili kratko, dodatno vrijeme – ne govorimo o mjesecima, govorimo o eventualnom periodu od mjesec dana – zbog adekvatnije pripreme za ono što treba učiniti i gdje bi i same trebale participirati. Naravno, pitanje je od tolikog značaja da nismo postavljali pitanje treba li prihvatiti to odlaganje i treba li osigurati da tokom januara dođe do promjene izvršne vlasti“, rekao je Đukanović za HRT.

Govoreći o optužbama za korupciju tokom vladavine DPS-a, predsjednik Crne Gore je naveo da njegova partija nije izgubila vlast zbog prekomjerne korupcije.

„Bilo bi apsolutno pogrešno tvrditi da u Crnoj Gori, kao i okolnim društvima, kao i u evropskom društvu, nema korupcije. Ima je, ali to definitivno nije nikakva posebnost, nikakva specifičnost, nikako naglašen problem u Crnoj Gori u odnosu na druge države. Jesam li ja garancija crnogorske nezavisnosti i crnogorskog državnog, nacionalnog, kulturnog i vjerskog identiteta, ne bih to tako kazao“, naveo je Đukanović.

Upitao da li Crna Gora već godinama živi u raljama organizovanog kriminala i korupcije, odgovorio je da je ideja bila što lošije predstaviti stanje u Crnoj Gori, da bi se obezbijedila međunarodna naklonost za promjenu vlasti.

“ Neupitno je da sam u ovom ukupnom proteklom periodu bio na čelu politike koja se bavila i očuvanjem mira, i očuvanjem multietničkog sklada i građanskog društva koja je obnovila nezavisnost i Crnu Goru okrenula ka evropskom sistemu vrijednosti i već je uvela u NATO“.

Odgovarajući na pitanje o odluci Uprave za katastar i državnu imovinu da kao vlasništvo Mitropolije crnogorsko primorske upiše Cetinjski manastir, Đukanović je naveo „da je to još jedan pokušaj uzurpacije crnogorskog kulturno-istorijskog i sakralnog nasljeđa, s jasnim političkim ciljem – da se izvrši srbizacija Crne Gore, i da se pokaže da Crna Gora nema ni svoj državni, ni svoj kulturni, ni svoj nacionalni i vjerski identitet i da je samim time besmisleno postojanje još jedne srpske države“.

„To je naravno politička intencija ideologa i promotera velikosrpskog nacionalizma, i u Crnoj Gori i u regionu. To je već duboko zona krivično-pravne odgovornosti, jer govorimo o pokušaju bespravne uzurpacije nečega što je izuzetno važno, istorijsko i državno dobro Crne Gore. Nemoguće je govoriti o tome da je finansiranje Cetinjskog manastira bilo od strane srpske crkve ili države Srbije. To je imovina države Crne Gore koja je ostala takvom i poslije 1920. godine, nakon što je ukinuta država Crna Gora, a formirana Srpska pravoslavna crkva. I sve je to trajalo do posljednjih godina, kada kreće uzurpacija tog sakralnog nasljeđa Crne Gore i sve se završava ovim“, rekao je Đukanović dodajući da je vjeruje u pravni poredak Crne Gore, te da će se lako dokazati da je to imovina crnogorske Prijestonice.

„A isto tako vjerujem da će pravni sistem Crne Gore u bliskoj budućnosti smoći snage da krivično-pravno procesuira uzurpatore“.

„Popis stanovništva se želi falsifikovati“

Govoreći o popisu, predsjednik Crne Gore je rekao „da je jasno da se želi falsifikovati popis stanovništva u Crnoj Gori“, da se „želi politikantski zloupotrijebiti“ i da se „želi dokazati da su navodno Srbi u Crnoj Gori ugroženi, zbog čega im je potrebna podrška države Srbije“.

„Kako stoje činjenice, kazaću vam: 1981. godine u Srbiji je živjelo 147.000 Crnogoraca, 2011. godine u Srbiji živi 38.000 Crnogoraca. Dakle, otprilike 110.000 manje nego 30 godina ranije. Kada su u pitanju Srbi u Crnoj Gori, 1981. godine je u Crnoj Gori živjelo 9,3 odsto Srba. Trideset godina, kasnije, 2011., živi 28,7 odsto Srba. Dakle toliko o asimilaciji predstavnika srpskog naroda u Crnoj Gori. I toliko o mogućnostima očuvanja crnogorskog nacionalnog i kulturnog identiteta Crnogoraca koji žive u Srbiji“, naveo je Đukanović.

Ponovio je da se „velikosrpski nacionalizam suštinski nikada nije pomirio sa crnogorskom nezavisnošću“.

„Treba samo poslušati izjave, ne bilo koga, nego predsjednika Srbije, koji je u više navrata, kritikujući svog prethodnika, kazao da je Tadić svojevremeno dozvolio da Crna Gora postane nezavisna. Kao da smo pitali predsjednika Tadića ili predsjednika Vučića, a ne oslonili se na ono što je istorija i što je definisano međunarodno pravo kroz pravila Badinterove komisije s početka devedesetih godina iz vremena jugoslovenske krize“, naveo je Đukanović.

Predsjednik Crne Gore je, govoreći o Zakonu o državljanstvu, rekao da su zakonodavni pokušaji tokom prethodnih 16 mjeseci pokušali dovesti u pitanje biračko pravo, pa time i građansko pravo u Crnoj Gori jednog značajnog dijela dijaspore Crne Gore, posebno u zapadnoevropskim zemljama koju dominantno čine predstavnici manjinskih naroda u Crnoj Gori.

Aranžman sa Kinom bilo jedino moguće rješenje, druge ponude bile apsolutno neuporedive

Upitan pleše li Crna Gora i dalje po ivici kineskog dužničkog ropstva i da li mu je žao što je Crna Gora ušla u aranžman izgradnje autoputa, Đukanović je odgovorio „nikako“.

„Mislim da je za Crnu Goru bilo nasušno potrebno da izgradi taj autoput, da je to važno i zbog sigurnosti putovanja kroz Crnu Goru ali još i više – zbog integracije crnogorskog sjevera u Crnu Goru. Žao mi je da se to nije učinilo koju deceniju ranije, ali dobro je da se sada završava ta prva dionica. Kada je u pitanju sam aranžman sa Kinom, to je bilo jedino moguće rješenje, zato što su sve druge ponude bile apsolutno neuporedive. Nemam nikakva saznanja da je bilo ko ozbiljan i bilo što konkretno spomenuo kao osnovanu sumnju za koruptivni aranžman u izgradnji autoputa. Nemam takvih saznanja. Dakle, riječ je o političkom etiketiranju bez ikakve argumentacije. I napokon, želim demantovati ocjenu koju ste izrekli, interpretirajući ocjene nekih drugih ljudi, da je riječ o najskupljem kilometru autoputa. Znate, taj ugovoreni kilometar autoputa u Crnoj Gori je otprilike oko 19 miliona eura. Kada znate da ta prva dionica počinje na 50 metara nadmorske visine, a završava se na oko 1.200 metara nadmorske visine, onda vam je jasno koliko je komplikovana gradnja. Drugo, i tada to nikako nije najskuplje. Imate kilometar autoputa između Švajcarske i Francuske za otprilike 35 miliona, imate u Slovačkoj 32 miliona, imate u Njemačkoj 26 miliona, u Austriji 25 miliona… Dakle, ovo nije najskuplji kilometar autoputa“.

„Kokain ko zna gdje je bio namijenjen“

Govoreći o rekordnoj zaplijeni tone i po kokaina u Crnoj Gori, Đukanović je naveo da je kokain „pao“ zahvaljujući informacijama koje je crnogorska policija dobila od stranih službi, ali i da nije siguran da je ta informacija na pravi način upotrijebljena. Smatra da je ideja bila da se kokain dalje prati da bi bili oktriveni svi koji su učestvovali u procesu krijumčarenja.

„Ovaj kokain ko zna gdje je bio namijenjen, on je definitivno „pao“ zahvaljujući međupolicijskoj saradnji, zahvaljujući informacijama koje je policija Crne Gore dobila od svojih inostranih partnera. Nisam siguran da je na pravi način ta informacija upotrijebljena, zato što mislim da je ideja bila da se ta trgovina samo dalje prati, da bi svi koji su u tom procesu otkrivanja došli do one najpoželjnije informacije, ko je naručilac i ko je krajnji korisnik. Plašim se da je ta okolnost, da se taj kokain u kontejneru banana našao u nekom trenutku u Crnoj Gori, iskorišćen od strane određenih političkih i policijskih struktura u Crnoj Gori, da se od toga napravi dobra politička priča. Ali mi ćemo nažalost svi zajedno, plašim se, sada ostati bez odgovora ko je naručilac, a ko krajnji korisnik“, rekao je Đukanović, dodajući i da je potrebno razumjeti da je Crna Gora na trasi narko-trafikinga.

„Bilo da je riječ o trgovini heroinom, koji potiče sa istoka, prelazi preko Turske, pa preko Balkana ide ka zapadnoj Evropi, ili da je riječ o kokainu koji iz Južne Amerike, Španije, takođe prelazi preko evropskih luka i jedna od tih luka je i Crna Gora. I to je nešto valjda što svi pravilno razumijemo“.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Milatović: Pobijedićemo na izborima u Podgorici!

„Lista koju predvodim je formirana takođe i kao reformski, građanski i evropski put za Crnu Goru između dvije političke grupacije koje personifikuju nekadašnje loše vladanje oličeno u DPS-u, i sadašnje loše vladanje partija aktuelne parlamentarne većine“

Foto: Gov.me

Više puta sam kazao da očekujem da će lista koja nosi moje ime, sa sjajnim Lukom Rakčevićem kao kandidatom za gradonačelnika Glavnog grada, biti pobjednička. Riječ je o čovjeku koji je godinama prepoznat kao borac za bolju Podgoricu i, u odnosu na druge kandidate za gradonačelnika, jedini istinski zainteresovan, sa potrebnim znanjem i energijom za poziciju prvog čovjeka grada. Ali Luka nije jedini, već predvodi sjajan tim poštenih, posvećenih i iskrenih ljudi okupljenih na listi „Jakov Milatović – Za bolju Podgoricu!“.

To je kazao u intervjuu za „Dan“ predsjednik Crne Gore Jakov Milatović odgovarajući na pitanje kakav rezultat očekujete u glavnom gradu i da li će, ako to rezultat bude nalagao, ući u vlast i sa koalicijom PES–Demokrate.

„Zato sam i uvjeren da će upravo naša lista biti nosilac nove vlasti u Podgorici na bazi programa i principa koje smo jasno ponudili građanima u kampanji, a to su odgovornost, transparentnost i meritokratija“, saopštio je Milatović.

Naveo je da je lista koju predvodi je formirana takođe i kao reformski, građanski i evropski put za Crnu Goru između dvije, kako ističe, političke grupacije koje personifikuju nekadašnje loše vladanje oličeno u DPS-u, i sadašnje loše vladanje partija aktuelne parlamentarne većine.

„Zato je upravo ova pobjednička lista pravi izbor za građane koji ne žele da podrže stari režim, a ujedno su nezadovoljni onim čemu svjedočimo kada je u pitanju aktuelna vlast. U tom kontekstu, očekujem da rezultati izbora pokrenu zdravu političku dinamiku na svim nivoima, koja će riješiti institucionalni haos, neozbiljnost i neodgovornost, kojima svjedočimo duže vrijeme“, zaključio je Milatović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Željko Ćulafić ponovo izabran za predsjednika Opštine Andrijevica

Za njega je glasalo 16 odbornika koalicije SNP-Demokrate, PES-a, koalicije ZBAN (NSD, DNP, PCG, SCG), kao i građanske liste „Vasojevićki pokret ujedinjenja“

Ćulafić, Foto: SNP

Željko Ćulafic (SNP) izabran je danas za predsjednika opštine Andrijevica.

Na drugoj redovnoj sjednici SO za njega je glasalo 16 odbornika nove vladajuće kolaicije SNP-Demokrate, Evropa sad, „Za budućnost Andrijevice“, i jedan odbornik pokreta „Za ujedinjenje Vasojevića“.

Foto: RTCG

Odbornici DPS su prije glasanja napustili salu, dok lista „Za budućnost naše djece“ nije željela da učestvuje u glasanju.

Foto: RTCG

Ćulafic je i u prethodnom mandatu bio predsjednik opštine, a inače važi za izuzetnog privatnog preduzetnika.

Time je zaokružena vlast u Andrijevici nakon izbora koji su održani 2. juna.

Izvor: RTCG

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Beranci idu na izbore u novembru ili decembru

Prema ranijim najavama, postoji većina za izglasavanje ovog predloga koji vodi prijevremenim izborima

Sa jedne od sjednica Skupštine opštine Berane

Ukoliko bi odbornici u Skupštini opštine (SO) Berane, kako je najavljeno ranije, danas skratili sebi mandat, građani će u toj opštini izaći na birališta najvjerovatnije krajem novembra ili u decembru.

Vlada Crne Gore je na jučerašnjoj elektronskoj sjednici donijela odluku da pošalje upozorenje lokalnom parlamentu zbog neodržavanja sjednica i nefunkcionalnosti organa i službi.

Izvršna vlast je u dva navrata od SO Berane tražila da poštuju zakon i sebi skrate mandat jer nisu izabrali novog predsjednika Opštine u roku od 30 dana od prestanka mandata Vuku Todoroviću, koji je 13. juna podnio ostavku.

Zasijedanje je zakazano za 10 sati, a glasaće se o dvije tačke – izboru predsjednika Opštinske izborne komisije (OIK) i skraćenju mandata lokalnom parlamentu.

Opštinski odbor Socijalističke narodne partije (SNP) u Beranama je prije osam dana na konferenciji za medije najavio da će podnijeti inicijativu za raspuštanje skupštine, kao i da očekuju podršku drugih partija.

Podršku su ranije najavili iz Nove srpske demokratije, Socijaldemokrata, Demokratske partije socijalista (DPS) i Pokreta Evropa sad (PES) što će biti dovoljno da se skrati mandat lokalnom parlamentu, a nakon toga raspišu novi izbori.

Iz beranskog SNP-a su saopštili da su se na ovaj korak odlučili nakon skoro tri mjeseca od kada je ova opština bez ključnih funkcija – predsjednika i potpredsjednika opštine i nakon što im je Vlada 15. avgusta naložila isto da urade.

Shodno odredbama člana 185 Zakona o lokalnoj samoupravi Vlada upozorava, odnosno raspušta skupštinu opštine kada skupština opštine duže od šest mjeseci ne održava sjednice, ne izvršava odluke nadležnih sudova ili ne izvršava zakonom utvrđene obaveze čime se onemogućava ostvarivanje prava građana ili nanosi znatna materijalna šteta.

SO Berane nije postupila po predlogu Vlade iz avgusta, jer nije skratila svoj mandat. To je od nje traženo nakon što u zakonskom roku od 30 dana nije izabrala novog predsjednika Opštine.

Zakonom o lokalnoj samoupravi je propisano da ukoliko se predsjednik opštine ne izabere u roku od 30 dana od dana prestanka mandata, Skupština na predlog Vlade ili jedne trećine odbornika donosi odluku o skraćenju mandata.

“U slučaju prestanka mandata skupštine prije isteka vremena na koje je izabrana, Predsjednik Crne Gore raspisuje izbore narednog dana od dana stupanja na snagu odluke o raspuštanju, odnosno od dana stupanja na snagu odluke o skraćenju mandata skupštine”, stoji u Zakonu o lokalnoj samoupravi.

Ukoliko odbornici skrate sebi mandat i ta se odluka objavi u Službenom listu i stupi na snagu istog dana, vanredni izbori u Beranama mogu biti raspisani najranije sjutra.

Zakonski rok za datum održavanja izbora je od 60 do 100 dana od raspisivanja, a izbori se moraju održati u nedjelju, pa bi tako izlazak na birališta u Beranama, u slučaju da stupi na snagu danas, morao biti organizovan od 24. novembra do 29. decembra.

Izbori u toj opštini biće peti lokalni u ovoj godini, nakon već održanih u Andrijevici i Gusinju, odnosno u Kotoru i Podgorici koji su zakazani za 29. septembar.

Opština Berane trenutno nema predsjednika jer je Todorović podnio ostavku 13. juna, a prethodno i potpredsjednik Damjan Ćulafić, koji je u međuvremenu izabran za ministra ekologije, a drugom potpredsjedniku Mladenu Premoviću prestao je mandat kad je usvojena ostavka Todorovića.

Do političke krize u Beranama došlo je nakon što nije uspio pokušaj dogovorene rotacije na mjestu predsjednika Opštine.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije